Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2012., 18:59   #101
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Teško i dvojbeno, no to mogu biti samo mladi, eventualno djeca.

Vjerojatno bi se manje-više složili da ako je kompatibilan bubreg nekomu od 17 i 67, pa...Brutalno, ali...

Vjeruj, dobronamjerno, zarađivao ti ne znam kako dobro, ne ćeš to moći platiti. Potpunu privatizaciju kamo sve ovo vodi. Zato bolje ne zazivati vraga.

To, da od svoje plaće žele sami sebe financirati, to su priče onih koji nikad nisu bili zbilja ozbiljno bolesni.


Zato ljudi plate zdravstveno osiguranje, kao što plate recimo životno. Međutim, ovo sadašnje osiguranje ne radi kako bi trebalo. Pruža sve usluge svima, platili ili ne platili, pa dolazi do problema sa kvalitetom usluge.
Da usluga ovisi o doprinosu, ne bi se ni toliko ljudi prijavljivalo na minimalac, kako bi izbjegli doprinose.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 19:04   #102
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Zato ljudi plate zdravstveno osiguranje, kao što plate recimo životno. Međutim, ovo sadašnje osiguranje ne radi kako bi trebalo. Pruža sve usluge svima, platili ili ne platili, pa dolazi do problema sa kvalitetom usluge.
Da usluga ovisi o doprinosu, ne bi se ni toliko ljudi prijavljivalo na minimalac, kako bi izbjegli doprinose.
Ljudi se počesto ne prijavljuju sami, nego ih prijave. Bezdušni poslodavci, pa nek je sto puta komunističko preseravanje.

Ne pruža svima, nego onima u potrebi. Po logici tvog osiguranja starci od cvijetića bi ionako imali puno više u blagajni nakon dugogodišnjeg osiguranja nego mladi nadobudni frizer.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 19:31   #103
Zanimljivo je kako ljudi nisu svjesni što znači prelazak sa općeobveznog solidarnog zdravstvenog osiguranja na privatno zdravstveno osiguranje.

Za početak preporučujem film Sicko Michaela Moorea iako je dosta pretenciozan a i sama stvarnost zna biti drastično okrutnija.

Primjera radi evo crtice iz SAD-a. Otac moje prijateljice je bio dobrostojeći pripadnik srednjeg sloja, djelatnik velike firme sa primjerenim zdravstvenim osiguranjem. I jednog dana mu otkriju rak grkljana. Priča je bila bolna i dugotrajna ali čovjek je, srećom, preživio. No, tada dođoše računi i lik iz ove priče, usprkos osiguranju, ostaje dužan 340.000 USD za troškove liječenja. Nije bilo druge do prodati kuću. Onaj koji nije njegovog imovinskog statusa bio bi osuđen na smrt.

Ukratko, neka solidarnog osiguranja, makar ga plaćao više i neka se od njega lijeće svi koji pomoć trebaju a ja ću ga i dalje plaćati, u nadi da mi nikad neće zatrebati i to samo zato da bi mirno živio u uvjerenju kako će, ako i ja izvučem jebenu kartu, netko stati iza mene i pružit mi odgovarajuću medicinsku skrb.

Nadalje, javna je tajna američkog zdravstva kako liječnici koji procjenjuju stvarnu obvezu osiguravajuće kuće prema osiguraniku dobijaju masne bonuse za sve slučajeve koje ospore ili im umanje iznos osiguranine.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 19:40   #104
Biti bolestan je uvijek u svijetu i kroz sva razdoblja značilo biti - siromašan.

Model na kakav smo navikli, iako ni on više ni približno nije jednak onomu iz socijalizma, je jedan od boljih. Samo budala mijenja ono što valja.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 19:48   #105
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Biti bolestan je uvijek u svijetu i kroz sva razdoblja značilo biti - siromašan.

Model na kakav smo navikli, iako ni on više ni približno nije jednak onomu iz socijalizma, je jedan od boljih. Samo budala mijenja ono što valja.
Zanimljivo kako se koplja ne lome oko toga da bi svi trebali plaćati doprinose i tu u punom iznosu nego oko toga kako bogati (sve redom genialni izumitelji i zaslužni građani) zaslužuju bolje uvjete od bagre poput penzića i nezaposlenih.


A eto i božanske pravde: ni Steve Jobsu ni Georgeu Harrisonu nisu pomogle ni milijarde ni medicina za bogate.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 20:03   #106
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako ljudi nisu svjesni što znači prelazak sa općeobveznog solidarnog zdravstvenog osiguranja na privatno zdravstveno osiguranje.
Zato što se ne radi samo o _osiguranju_.
Ako imaš državne bolnice, moćne liječničke komore, pet-šest socijalnih zdravstvenih programa i hrpe regulacija i zakona; i na to privatna osiguranja (kao što je situacija u SAD-u), ofkors da će privatna osiguranja biti okrivljena.

Radi se o privatizaciji zdravstva, dakle pružanja usluga liječenja i njega, ne samo osiguranja.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 20:58   #107
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Jbt. jel ti kuzis kaj znaci zdravstveno OSIGURANJE?? Pa ti pojma nemas o cem pricas.

Molim te, objasni mi pobliže, kako ja to pojma nemam? Očito sam potpuno glupa jer te ne razumijem? Koristim i koristila sam zdravstveno osiguranje, ti mi reci što je to što sam ja koristila?
__________________
LJUDMILA ULICKA: Daniel Stein, prevoditelj
Treba pročitati!
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 21:39   #108
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Ljudi se počesto ne prijavljuju sami, nego ih prijave. Bezdušni poslodavci, pa nek je sto puta komunističko preseravanje.

Ne pruža svima, nego onima u potrebi. Po logici tvog osiguranja starci od cvijetića bi ionako imali puno više u blagajni nakon dugogodišnjeg osiguranja nego mladi nadobudni frizer.

Mnogi poduzetnici se prijavljuju na minimalnu plaću, kako ne bi morali platiti porez na dohodak i doprinose, pa plate samo porez na dobit koju si isplate od 20%.
I radnici često uzimaju plaću na ruke, kako bi izbjegli poreze i doprinose. Nakon toga i jedni i drugi traže od države da ih liječi ako se razbole.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 21:45   #109
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako ljudi nisu svjesni što znači prelazak sa općeobveznog solidarnog zdravstvenog osiguranja na privatno zdravstveno osiguranje.

Za početak preporučujem film Sicko Michaela Moorea iako je dosta pretenciozan a i sama stvarnost zna biti drastično okrutnija.

Primjera radi evo crtice iz SAD-a. Otac moje prijateljice je bio dobrostojeći pripadnik srednjeg sloja, djelatnik velike firme sa primjerenim zdravstvenim osiguranjem. I jednog dana mu otkriju rak grkljana. Priča je bila bolna i dugotrajna ali čovjek je, srećom, preživio. No, tada dođoše računi i lik iz ove priče, usprkos osiguranju, ostaje dužan 340.000 USD za troškove liječenja. Nije bilo druge do prodati kuću. Onaj koji nije njegovog imovinskog statusa bio bi osuđen na smrt.

Ukratko, neka solidarnog osiguranja, makar ga plaćao više i neka se od njega lijeće svi koji pomoć trebaju a ja ću ga i dalje plaćati, u nadi da mi nikad neće zatrebati i to samo zato da bi mirno živio u uvjerenju kako će, ako i ja izvučem jebenu kartu, netko stati iza mene i pružit mi odgovarajuću medicinsku skrb.

Nadalje, javna je tajna američkog zdravstva kako liječnici koji procjenjuju stvarnu obvezu osiguravajuće kuće prema osiguraniku dobijaju masne bonuse za sve slučajeve koje ospore ili im umanje iznos osiguranine.
Znas koja je razlika izmedju ove price i Hrvatske price.

U Hrvatskoj bi bio MRTAV.

I sad, jel ti draza kuca ili zivot? Nemres kucu u grob ponijet.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 09:04   #110
Niti jedan čovjek ne bi mogao biti bogat da ne živi u zajednici koja je akumulirala neki kapital, a onda se ovaj na neki način uspio domoći solidnog dijela istog. Jednostavno, da si potpuno sam, odnosno izvan zajednice - ne možeš biti bogat.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 09:24   #111
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Znas koja je razlika izmedju ove price i Hrvatske price.

U Hrvatskoj bi bio MRTAV.

I sad, jel ti draza kuca ili zivot? Nemres kucu u grob ponijet.
Ne znam s kakvim informacijama raspolažeš i temeljem kakvog iskustva Hrvatsku tretiraš kao nekakvu selendru iz Zimbabvea.

Evo ti, na moju veliku žalost, iskustveni primjer. Trenutno 5 ljudi iz moje bliže okoline boluje od teških malignih bolesti: limfom, tumor na mozgu x2, rak debelog crijeva, rak jednjaka, a riječ je o osobama u rasponu od 13 do 80 godina.

Svi su odmah zbrinuti i u roku od 10-30 dana su dobili punu uslugu, liječenje i operacije.
Primjera radi, dijete koje boluje od limfoma dobiva tretman lijekom čija jedna doza košta 1200 kn a isti je zadnje dostignuće na tom polju (američka FDA ga je odobrila sredinom prošle godine). Čak je i 80-godišnji penzić dobio pun tretman i izvađene su mu metastaze iz mozga iako je svima jasno da isti time dobiva tek godinu-dvije života.

U borbi za opstankom jedan od mojih prijatelja povukao je svoje američke veze ne bi li došao do što boljeg rješenja da bi, na kraju priče, od američkog onkologa dobio informaciju kako hrvatsko zdravstvo koristi EU protokole liječenja malignih bolesti i informaciju kako mu je svejedno liječi li se u Zagrebu, Splitu, Minhenu, Helsinkiju ili Parizu i kako su ti protokoli čak i jači od američkih.

Dakle, prvo provjeri pa tek onda štrapaj.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 11:28   #112
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Mnogi poduzetnici se prijavljuju na minimalnu plaću, kako ne bi morali platiti porez na dohodak i doprinose, pa plate samo porez na dobit koju si isplate od 20%.
I radnici često uzimaju plaću na ruke, kako bi izbjegli poreze i doprinose. Nakon toga i jedni i drugi traže od države da ih liječi ako se razbole.
To ništa ne mijenja na stvari. I lopove smo dužni liječiti, ja na svoje oči vidjela u hitnoj jednog iz Lepoglave, dva policajca s njim.Što bi ti onima koji krše zakone uskratio vodu, struju, "besplatno" školovanje i liječenje.


Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Znas koja je razlika izmedju ove price i Hrvatske price.

U Hrvatskoj bi bio MRTAV.

I sad, jel ti draza kuca ili zivot? Nemres kucu u grob ponijet.
Kod nas. Ugradnja endoproteze, operacija, oporavak, preoperativna priprava i postoperativna njega u težem slučaju, precizno i točno državu košta 27 000 kuna.

Ista operacija, znači totalni umjetni kuk u Americi - 50 000 dolara.
http://www.nacional.hr/clanak/59828/...inskog-turizma


Prava privatizacija zdravstva bi stravično povisila cijene.

Pogledajte što smo napravili sa stomatologijom. Pa pola države nam je itekako bolesnih zubi i desni. Niti imamo prave prevencije niti sanacije. Gledajte malo ljude oko sebe, starije. Ne živimo sami na svijetu.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 11:46   #113
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post

Pogledajte što smo napravili sa stomatologijom. Pa pola države nam je itekako bolesnih zubi i desni. Niti imamo prave prevencije niti sanacije. Gledajte malo ljude oko sebe, starije. Ne živimo sami na svijetu.
I pri tome imaj na umu kako hrvatski stomatolozi tvrde da su njihove usluge jedva 20-30% cijena u EU. O SAD da i ne govorimo.

Istina, isti olako zaboravljaju kako redovito ubiru glavarine.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 13:11   #114
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
I pri tome imaj na umu kako hrvatski stomatolozi tvrde da su njihove usluge jedva 20-30% cijena u EU. O SAD da i ne govorimo.

Istina, isti olako zaboravljaju kako redovito ubiru glavarine.
Privatni stomatolozi ne ubiru glavarinu, a njihove usluge je puno niže od onih u našem susjedstvu (čak i u Sloveniji), kod nas u Istri u sezoni je talva navala na stomatologe da moraju raditi i subotom, i nedjeljom. Evo baš sada dok sam bila kod svog stomatologa i raspitivao se o istom što i meni treba, a stomatolog mu je odgovorio da će to koštati cca 1.000 EUR. Međutim, stomatolozi koji rade za HZZO to ne rade nikako.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 13:16   #115
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Privatni stomatolozi ne ubiru glavarinu, a njihove usluge je puno niže od onih u našem susjedstvu (čak i u Sloveniji), kod nas u Istri u sezoni je talva navala na stomatologe da moraju raditi i subotom, i nedjeljom. Evo baš sada dok sam bila kod svog stomatologa i raspitivao se o istom što i meni treba, a stomatolog mu je odgovorio da će to koštati cca 1.000 EUR. Međutim, stomatolozi koji rade za HZZO to ne rade nikako.


Moj stomatolog uredno ubire glavarinu od HZZO, meni servira masne račune a tijekom ljeta servisira Talijane (nekakav medicinski turizam, čak im osigurava i smještaj).

Da je ljiga, ljiga je ali, vrhunski je stomatolog i nemam apsolutno nikakvih primjedbi na njegov dosadašnji rad. Naprotiv, sve što sam dobio (platio) je u rangu vrhunca svjetske stomatologije.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 13:25   #116
Gle, i moja je reakcija kad čitam ovdje kako ljudi pišu da u Hr moguće ekspresno dobiti terapiju/otići na operaciju jer ja sa sumnjom na karcinom trebala čekati više od 6 mesjeci samo na biopsiju. Očito, nisu svima u svugdje dostupna ista razina usluge i da ta razina ne ovisi o visini zdravstvenog doprinosa koji plaćamo. Tako ja bez obzira na to da kod nas postoji sustav solidarnog osiguranja jednog dana ako ostanem bez novca neću imati niti adekvatnu zdravstvenu skrb, bez obzira da sam dosada uplatila na račun zdravstvenog osiguranja veliku kuličinu novca.

Da se razumijemo, ne zagovaram da onima tko ne plaća zdravstveno osiguranje ukine zdravstvena pomoć. ali očito da je nešto trulo u hrvatskom sustavu zdravstvenog osiguranja.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 13:28   #117
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Privatni stomatolozi ne ubiru glavarinu, a njihove usluge je puno niže od onih u našem susjedstvu (čak i u Sloveniji), kod nas u Istri u sezoni je talva navala na stomatologe da moraju raditi i subotom, i nedjeljom. Evo baš sada dok sam bila kod svog stomatologa i raspitivao se o istom što i meni treba, a stomatolog mu je odgovorio da će to koštati cca 1.000 EUR. Međutim, stomatolozi koji rade za HZZO to ne rade nikako.
Kako bilo da bilo, barem se ne događa da netko hoda okolo pun karjesa dok ga bakterije ne izjedu živoga ili ide na vađenje zuba jer si liječenje ne može priuštiti.

http://www.healthkicker.com/76571505...e-the-dentist/
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 13:31   #118
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Gle, i moja je reakcija kad čitam ovdje kako ljudi pišu da u Hr moguće ekspresno dobiti terapiju/otići na operaciju jer ja sa sumnjom na karcinom trebala čekati više od 6 mesjeci samo na biopsiju. Očito, nisu svima u svugdje dostupna ista razina usluge i da ta razina ne ovisi o visini zdravstvenog doprinosa koji plaćamo. Tako ja bez obzira na to da kod nas postoji sustav solidarnog osiguranja jednog dana ako ostanem bez novca neću imati niti adekvatnu zdravstvenu skrb, bez obzira da sam dosada uplatila na račun zdravstvenog osiguranja veliku kuličinu novca.

Da se razumijemo, ne zagovaram da onima tko ne plaća zdravstveno osiguranje ukine zdravstvena pomoć. ali očito da je nešto trulo u hrvatskom sustavu zdravstvenog osiguranja.
Slažem se, svašta je trulo u našem sustavu, ali to znači da treba popraviti sustav, a ne diči ruke od njega.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 14:59   #119
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Mnogi poduzetnici se prijavljuju na minimalnu plaću, kako ne bi morali platiti porez na dohodak i doprinose, pa plate samo porez na dobit koju si isplate od 20%.
I radnici često uzimaju plaću na ruke, kako bi izbjegli poreze i doprinose. Nakon toga i jedni i drugi traže od države da ih liječi ako se razbole.
Pa ljudi se samo ponašaju racionalno. Idiot je tko se tako ne ponaša.
Platio jako puno, platio malo, ili ne platio ništa (ako si nezaposlen, ili klošar, ili što već) dobiješ istu uslugu.
Zašto je problem da bude neki minimum za sve, a tko ima neka si plati bolje i više.

Isto tako , zdravstveno osiguranje trebalo bi praviti razliku u osiguravanju onih koji su pretili, ili drugačije zanemaruju zdravlje (pretjerani alkohol, cigarete, droge).
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 15:42   #120
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Gle, i moja je reakcija kad čitam ovdje kako ljudi pišu da u Hr moguće ekspresno dobiti terapiju/otići na operaciju jer ja sa sumnjom na karcinom trebala čekati više od 6 mesjeci samo na biopsiju.
Ne mogu vjerovati.

Van navedenih primjera teško bolesnih poznanika, moj punac je sa uputnicom iz DZ Sinj otišao u KBC Split (Firule) sa sumnjom da bi madež na nozi mogao biti zloćudan. Isti mu je odstranjen u roku od 7 dana a nalaz biopsije (srećom benigni) je dobio unutar 30 dana. Sve na temelju uputnice, bez veza, mita i korupcije.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.