Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2015., 14:39   #1121
a kako ste riješili njenu prijavu prebivališta?
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 22:01   #1122
cuh tvrdnju da zakon prijeci najmodavca otkazati najam u zimskom periodu (kjem tocno ako jest?). Medjutim nista slicno nisam nasao na netu, osim kod susjedne nam drzave gdje je tada samo produzen minimalni otkazni rok. Inace, radi se o krsenju ugovora od strane stanara (sve uredno prijaljeno poreznoj itd) - visestruko kasnjenje najma, neplacanje rezija (sto odokativno plazanje po vlastitoj procjeni, sto odbijanje placanja nekih rezijskih troskova iz ugovora), preinake u stanu na svoju ruku, mjenjanje brave...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 21:09   #1123
moze li se ugovor o najmu poptisati na engleskom? prijatelj bi iznajmio strancima i sad sam ja toj curi koja unajmljuje (a koja je prije zivjela kod mene pa joj ja kao pomazem da nade drugi stan) prevela na engleski, ali cisto informativno. ako potpisu na eng vjerujem da to nema neku pravnu vrijednost jer nije ovjereno od sudskog tumaca. ili?
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 15:39   #1124
Quote:
Clea kaže: Pogledaj post
moze li se ugovor o najmu poptisati na engleskom? prijatelj bi iznajmio strancima i sad sam ja toj curi koja unajmljuje (a koja je prije zivjela kod mene pa joj ja kao pomazem da nade drugi stan) prevela na engleski, ali cisto informativno. ako potpisu na eng vjerujem da to nema neku pravnu vrijednost jer nije ovjereno od sudskog tumaca. ili?
potpis na engleskom? mislite englesko ime? pa naravno da moze

druga stvar je ako englez ne razumije sadrzaj ugovora pa ga potpise, za to treba sudski tumač
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 11:37   #1125
ugovor napisan na engleskom. potpisati ugovor (napisan) na engleskom.

kako rjesavate situacije kada se novac uplacuje na racun? ja uvijek uzimam u gotovini, kod potpisivanja ugovora. ali sto ako najmoprimac uplacuje na racun? on ne moze uplatiti prije nego se potpise ugovor, a najmodavac ne zeli potpisati prije nego mu sjedne novac.
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 11:43   #1126
Quote:
trashet kaže: Pogledaj post
Ne krši zakon. Ne moraš mu je pokazati. Ali odmah si sumnjiv, kriminalac, drogiraš i slično.
Pokazat ćeš je javnom bilježniku kada potpišete i ovjerite ugovor o najmu.

Shvati da je najam oblik poslovanja. Sve mora biti crno na bijelo i imaš cijeli zakon o najmu kako se što radi.

Stavi se u poziciju najmodavca. U stanu imaš TV, frižider, stolariju, mašine za veš i suđe, krevete i sve ostalo u vrijednosti nekoliko tisuća eura i onda bi ti da ti netko iznajmi stan a da te ne pita kak se zoveš? Tj. da ti vjeruje na riječ da si Marko Markić?

Pa čitaj malo kako ljudi ne mogu godinama izbaciti podstanare van iz svojih stanova. Pročitaj malo koliko je priča i iskustva sa ukradenom robom iz stanova.
Malo su se najmoprimci razmazili i umislili. Ne svi, ali ti si na dobrom putu.
Narod je iztraumatiziran i na svakom koraku se mora osigurati da ne budu prevareni i izigrani.




Ti nisi klijent, ti si najmoprimac. Najmodavac tebi nema što zahvaljivati što si izabrao njegov stan. Nema ti što zahvaljivati kad si mu uplatio stanarinu. Nema te što moliti da mu uplatiš ono što mu zakonom pripada jer si ti eto taj tjedan kratak s parama pa kasniš par dana.

zakasni banci par dana s ratom kredita pa da vidiš veselja.

Kupnja zlata nema veze s najmom stana.

Povjerenje između najmoprimca i najmodavca se gradi i mislim da skrivanje identiteta u startu je loš korak i srljanje u probleme bez razloga.

Vidim da te boli što su ljudi nekulturni i što smatraš da te takvim pitanjima osobno pogađaju ali znaj da najmoprimci samo žele mirno spavati.



Već sam napisao gore, nije to poslovna praksa, zakon je takav da osobnu moraš pokazati javnom bilježniku kad ovjeravate ugovor o najmu.

Aha, ti bi na crno. Tipični 'rvat.
pa ne mora ugovor biti ovjeren kod javnog biljeznika. porezna ti to uopce ne trazi
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 11:56   #1127
ja si uvijek slikam osobnu od najmoprimca, slobodno si on slika moju ako ga zanima. pa moramo se nekako legitimirat kad potpisujemo ugovor. a ako neko pusti u stan nekoga bez ugovora i bez osobne na uvid svaka mu cast. bome je zasluzio sve eventualne probleme.
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 13:45   #1128
Quote:
Clea kaže: Pogledaj post
moze li se ugovor o najmu poptisati na engleskom? prijatelj bi iznajmio strancima i sad sam ja toj curi koja unajmljuje (a koja je prije zivjela kod mene pa joj ja kao pomazem da nade drugi stan) prevela na engleski, ali cisto informativno. ako potpisu na eng vjerujem da to nema neku pravnu vrijednost jer nije ovjereno od sudskog tumaca. ili?
zašto ne bi uzeli tumača?
TheMartian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 11:51   #1129
Quote:
TheMartian kaže: Pogledaj post
zašto ne bi uzeli tumača?
zato sto bi ga trebala platit osoba koja unamljuje, a njoj se to bas i ne da
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:53   #1130
Quote:
Clea kaže: Pogledaj post
zato sto bi ga trebala platit osoba koja unamljuje, a njoj se to bas i ne da
negdje sam citala da engleski kosta 100kn, vjerojatno ovisi o broju stranica, ali znam da sam skuzila da je prejeftino pa se ne isplati bit sudski tumac jer obuka i sve ostalo da postanes jedan kosta preko 10000kn
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:28   #1131
Ljudi, pomagajte ako Boga znate!

Ovakva je situacija:
Obitelj moga dečka je prije 30 godina na Trnju kupila trošnu kućicu i izgradila veću. Kuća je bila njihova, zemljište nije.
Ispostavilo se da žena od koje su kupili kuću nije imala uredne papire i sud im je oduzeo kuću koja sad pripada gradu, tj. općini Trnje.
Dakle, kuća više nije njihova.

Prije 3 mjeseca je moj dečko tu kuću iznajmio, primio 4 podstanara.
Stariju gospođu, njenu trudnu kćer, zeta i nekog čovjeka od čije plaće svi žive. Kćer i zet ne rade, maltene su socijalni slučaj.
Prvi stanarinu su uredno platili.
S drugom su već počeli problemi. Tražili su odgodu, nisu imali za režije.
Cijelu kuću su preuredili, donijeli svoje pokućstvo i tražili da im se kupe nova vrata. Sve je to moj dečko učinio.

Jučer je išao po treću stanarinu i eto poziva. Zove odvjetnik, tužili su ga za ilegalno iznajmljivanje stana. Dakle, sad ima tu tužbu za vratom.
Drugo, stanari sada ne žele van. Saznali su da je stan državni, a moj dečko nije znao da im je sud ukinuo prava. Ta se priča dugo protezala po sudu, a doma mu nije došlo nikakvo rješenje.
Saznao je to jučer kad je zvao sutkinju koja mu je rekla da kuća više nije njihova.

Sad ima dva problema: kaznu za ilegalno iznajmljivanje i ljude koji se ne žele iselit iz kuće.

Sad me zanima, što činiti? Sudski ih ne može izbaciti, ali može li ikako drugačije?
Iskopčali smo im internet (ali to si lako ukopčaju) i iskopčatat će im priključak za struju.

Mene zanima smije li on doći i skinuti s kuće crijep i prozore? Nije vlasnik kuće trenutno, ali živi tamo 30 godina, ima prebivalište i svi mogu svjedočiti da su oni stanari te kuće preko 30 godina.
Mislili smo krenuti tako, uzeti s kuće sve što se može.

Oni će sigurno zvati policiju, pitanje je što će policija reći.
Znam da je napravio grešku što je to iznajmljivao prije nego je provjerio status kuće, ali zaista nije mislio ne prijaviti ih nego su oni stalno odugovlačiti tu prijavu. Planirao je s njima idući tjedan na prijavu, ali eto, oni su to očito planirali od početka,a dečko je u to upao prilično naivno.

Mona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 17:36   #1132
Quote:
Mona* kaže: Pogledaj post
Ljudi, pomagajte ako Boga znate!

Ovakva je situacija:
Obitelj moga dečka je prije 30 godina na Trnju kupila trošnu kućicu i izgradila veću. Kuća je bila njihova, zemljište nije.
Ispostavilo se da žena od koje su kupili kuću nije imala uredne papire i sud im je oduzeo kuću koja sad pripada gradu, tj. općini Trnje.
Dakle, kuća više nije njihova.

Prije 3 mjeseca je moj dečko tu kuću iznajmio, primio 4 podstanara.
Stariju gospođu, njenu trudnu kćer, zeta i nekog čovjeka od čije plaće svi žive. Kćer i zet ne rade, maltene su socijalni slučaj.
Prvi stanarinu su uredno platili.
S drugom su već počeli problemi. Tražili su odgodu, nisu imali za režije.
Cijelu kuću su preuredili, donijeli svoje pokućstvo i tražili da im se kupe nova vrata. Sve je to moj dečko učinio.

Jučer je išao po treću stanarinu i eto poziva. Zove odvjetnik, tužili su ga za ilegalno iznajmljivanje stana. Dakle, sad ima tu tužbu za vratom.
Drugo, stanari sada ne žele van. Saznali su da je stan državni, a moj dečko nije znao da im je sud ukinuo prava. Ta se priča dugo protezala po sudu, a doma mu nije došlo nikakvo rješenje.
Saznao je to jučer kad je zvao sutkinju koja mu je rekla da kuća više nije njihova.

Sad ima dva problema: kaznu za ilegalno iznajmljivanje i ljude koji se ne žele iselit iz kuće.

Sad me zanima, što činiti? Sudski ih ne može izbaciti, ali može li ikako drugačije?
Iskopčali smo im internet (ali to si lako ukopčaju) i iskopčatat će im priključak za struju.

Mene zanima smije li on doći i skinuti s kuće crijep i prozore? Nije vlasnik kuće trenutno, ali živi tamo 30 godina, ima prebivalište i svi mogu svjedočiti da su oni stanari te kuće preko 30 godina.
Mislili smo krenuti tako, uzeti s kuće sve što se može.

Oni će sigurno zvati policiju, pitanje je što će policija reći.
Znam da je napravio grešku što je to iznajmljivao prije nego je provjerio status kuće, ali zaista nije mislio ne prijaviti ih nego su oni stalno odugovlačiti tu prijavu. Planirao je s njima idući tjedan na prijavu, ali eto, oni su to očito planirali od početka,a dečko je u to upao prilično naivno.

Ništa ne možete jer kuća nije vaša. kako ćete vi izbacivat ljude iz kuće koja nije vaša.Svašta

Vi ste krivi jer ste gradili na tuđem zemljištu, što se ne smije. Jedini način da je vaša kuća je da dokažete da je vlasnik zemljišta znao da gradite kuću i nije reagirao.

Ništa ne smijete uzimati jer je sve postalo od vlasnika zemljišta jer ste vi prijevarno postupali kada ste gradili kuću na tuđem zeemljištu-pogledajte si ZV.

Lako je vidjeti u Zk kakvo je sad stanje ako imate podatke o kčbr i ko gdje je nekretnina.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 17:12   #1133
hmm komplicirano je dosta. dakle netrebate biti vlasnik da nesto iznajmljujete. cinjenica je da ste po napisanome vi u posjedu kuce koja kako kazete nije vasa.
vi imate ugovor/dogovor o najmu sa sadasnjim najmoprimcima i taj dio vi sa njima rjesavate.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 10:30   #1134
Pozdrav.
Cimerica i ja selimo iz stana koji smo unajmili, uredno potpisan standardni ugovor.
Gazdarica tvrdi da moramo okreciti stan prije nego izadjemo iz njega. Je li to istina?
Kad smo usli u stan bio je svjeze okrecen, ali u 2 i pol godine koliko smo tu, nije kreceno.
saskvač is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 12:27   #1135
Ako niste zaprljali zid svojom krivnjom, nego zid treba okrečiti da se osvježi nakon normalnog življenja u stanu, onda neka si to plaća gazdarica. Što je sljedeće, da morate platiti brušenje i lakiranje parketa?

Što piše u ugovoru, ima li odredba o stanju prostora koji napuštate, popravcima itd.?
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 12:49   #1136
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ako niste zaprljali zid svojom krivnjom
Ne, gazdarica je zaprljala zidove ????

Ako u ugovoru piše da nakon izlaska trebaju ofarbati onda trebaju, ako ne onda ne.

Krivnja lošeg ugovora.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 14:16   #1137
Jedno je kad je zid prljav ako je netko po njemu šarao ili ga poprskao uljem, drugo je kad se normalno živi i pazi na imovinu, ali prisutno je ono što se na eng. naziva normal wear and tear. Inače bi stanodavac to mogao dovesti do apsurda pa zahtijevati kompletnu adaptaciju stana na račun podstanara nakon nekoliko godina. Ja sigurno ne bih potpisivao ugovor o najmu stana u kojemu mi se uvjetuje farbanje zidova prilikom odlaska; to neka radi vlasnik kao pripremu za buduće podstanare.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 14:59   #1138
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Jedno je kad je zid prljav ako je netko po njemu šarao ili ga poprskao uljem, drugo je kad se normalno živi i pazi na imovinu, ali prisutno je ono što se na eng. naziva normal wear and tear. Inače bi stanodavac to mogao dovesti do apsurda pa zahtijevati kompletnu adaptaciju stana na račun podstanara nakon nekoliko godina. Ja sigurno ne bih potpisivao ugovor o najmu stana u kojemu mi se uvjetuje farbanje zidova prilikom odlaska; to neka radi vlasnik kao pripremu za buduće podstanare.
svježe okrečeni stan se ne može u dvije godine "normalnog korištenja" dovesti u takvo stanje da se mora opet krečiti. Cucki koji pišaju po stanu, djeca koja svoje umjetničke talente otkrivaju po zidovima i slično nisu "normal wear and tear". Ako je u ugovoru o najmu napisano i potpisano da se stan mora krečiti pri izlasku, onda se mora krečiti.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 17:25   #1139
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
svježe okrečeni stan se ne može u dvije godine "normalnog korištenja" dovesti u takvo stanje da se mora opet krečiti. Cucki koji pišaju po stanu, djeca koja svoje umjetničke talente otkrivaju po zidovima i slično nisu "normal wear and tear". Ako je u ugovoru o najmu napisano i potpisano da se stan mora krečiti pri izlasku, onda se mora krečiti.
Nigdje nisam iščitao da je zid prljav, samo da u zadnje dvije i pol godine nije krečeno. Tako da može biti jedna od dvije situacije: ili su podstanari zasvinjili zid pa hoće izbjeći obvezu nadoknade štete ili se gazdarica dosjetila kako od odlazećih podstanara iskamčiti još nekoliko tisuća kuna da bi si osvježila stan. Ne znamo što piše u ugovoru. Spominje se jedino "standardni ugovor", vjerojatno onaj obrazac kakav se može kupiti u NN. Tamo piše da "najmoprimac preuzima obvezu za tekuće održavanje stana i opreme". Možda se krečenje može podvesti pod tekuće održavanje, ali za ovako nedefinirano ja ne bih ništa plaćao. Ako zid nije zašaran/zapišan, meni su dvije i pol godine prekratak interval za redovno krečenje. Da su podstanari bili tamo pet godina, onda još hajde-de.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:11   #1140
Pozdrav,

Bi li me netko mogao uputiti u proceduru koji je postupak za legalno davanje stana u najam?
Podstanarka bi prebacila prebivalište na tu adresu, i prijavila bi ju normalno po zakonu.

I da li je problem da ju prijavim na samo dva mjeseca i onda odjavim?

Isprike ako je raspravljano o tome već ili ako je kriva tema.
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.