Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 14:41   #1
Stranci u Domovinskom ratu

Pošto nisam vidio neku sličnu temu na Forumu, odlučio sam otvorit temu o stranim vojnicima koji su se borili za našu slobodu. Smatra sa da ih je bilo 135, no moguče je da ih je i bilo više. Od njih najviše znam za Micela Nicolliera, Bekima Berishu, Eduarda Floresa Chica i Keitha Phillipsa. Znate li još neke?
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:54   #2
Pronađoh jedan tekst još u 11.mjesecu prošle godine pa ga sačuvah. mislim da je iz jutarnjeg...

"-U obrani Hrvatske 1991. godine sudjelovalo je 456 stranih dragovoljaca iz 35 država. Najviše iz Engleske, 139, ali i iz Njemačke, Francuske, Nizozemske, Italije, SAD-a i Kanade, Čilea, Australije, Gambije, Zimbabwea .... Međunarodna zajednica šutke je gledala granatiranje hrvatskih gradova, a oni – ti strani dragovoljci – gledali su na TV ekranima, protestirali na ulicama svojih gradova i skupljali humanitarnu pomoć. Strani dragovoljci bili su na svim hrvatskim bojištima – opisao je Gaston Besson, Francuz koji je prošle godine u Vinkovcima i osnovao Udrugu stranih dragovoljaca Domovinskog rata (USDDR). U obrani Hrvatske poginula su 64 strana dragovoljca, trojica su ubijena na Ovčari, ranjeno ih je bilo 84 i mnogi od njih ostali su invalidima. „Vinkovački Englez“ Steve Gaunt pročitao je imena svih poginulih stranaca, a riječi zahvale pred okupljenim stranim dragovoljcima izrekao je mons. Tadija Pranjić, župnik i dekan vinkovački. –Želja nam je da hrvatska javnost ne zaboravi na nas, da nam administracija ne otežava ostvarivanje statusa hrvatskih branitelja jer to jesmo '91. bili – rekao je Gaunt, dodavši kako je nakana USDDR-a i da se u spomen na poginule strance u obrani Hrvatske podigne „mali spomenik u Vinkovcima“.
Nakon okupljanja u Vinkovcima, strani dragovoljci u srijedu će, zajedno s Vukovarcima i sudionicima iz svih dijelova Hrvatske, biti u „koloni sjećanja“ ulicama Vukovara na 18. obljetnicu tragedije toga grada i njegovih stanovnika."
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 16:24   #3
Imaš na ovom kanalu dosta materijala o stranim dobrovoljcima

http://www.youtube.com/user/NastyGasty
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:07   #4
Irac Tom Crowley,pripadnik 114. brigade,mislin da je većinu rata proveo na južnom bojištu u okolici Dubrovnika. http://hos-91.jimdo.com/naslovnica/i...-crowlej-irac/
Smiley is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:38   #5
http://www.cfiva.org/cfiva/home/index.cfm

__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 20:27   #6
Vjerujem da je najpoznatiji od njih general Rahim Ademi.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 22:06   #7
Strani branitelji su sad okupljeni u jednoj udrugi: Udruga stranih dragovoljaca domovinskog rata (http://www.usddr.net/) a njihov forum se nalazi ovdje: http://croatie.aceboard.fr.

Ukupno je bilo 456 Strana Dragovoljca iz 35 stranih drzava...

Poginuli u borbi ( K.I.A. ) = 64
Ranjeni u borbi (W.I.A.) = 84

Engleska (139) = 15 poginulih , 21 ranjen
Njemacka (55) = 15 poginulih , 10 ranjenih
Francuska (69) = 8 poginulih , 21 ranjen
Nizozemska (27) = 2 poginulih , 2 ranjena
Madzarska (33) = 2 poginulih , 5 ranjena
Austrija (10) = 2 poginulih , 1 ranjen
Kanada (7) = 3 poginula
SAD (17) = 3 poginulia, 1 ranjenih
Svicarska (4) = 2 poginula
Belgija (4) = 1 poginuo, 2 ranjena
Australija (15) = 1 poginuo , 2 ranjena
Portugal (2) = 1 poginuo
Italija (7) = 2 poginula, 1 ranjen
Ukrajina (1) = 1 poginuo
Slovacka (4) = 1 poginuo , 1 ranjen
Irska (10) = 1 poginuo , 2 ranjena
Skotska (5) = 1 poginuo, 3 ranjena
Bugarska (2) = 1 poginuo
Danska (5) = 1 poginuo. 2 ranjena
Finska (3) = 2 ranjena
Cile (1) = 1 ranjen
Spanjolska (4) = 2 ranjenlih
Poljska (8) = 1 ranjen
Wales (4) = 1 ranjen
Švedska (3) = 1 ranjen
Gambija (1) = 1 poginuo
Zimbabwe (1) = 1 poginuo

Najpoznatiji medju njima su sigurno Ivan Herman i Jean-Michel Nicolier, ubijeni na Ovcari, s tim da tijelo Jean-a jos nije nadjeno. Znam inace puno njih preko udruge, nekoliko njih je ostalo zivjeti u Hrvatskoj poslije rata osobito u Slavoniji i Zagrebu.

Vjecna im hvala!
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 22:08   #8
Evo inace jednog videa koji sam napravio o stranim dragovoljcima:

http://www.youtube.com/watch?v=h1nprgLUpO0
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 22:10   #9
arno, vidim da si upoznat dobro. znaš li možda ima li među ovima što si stavio stranih državljanima koji su naših korijena i koliko? ili su ovo baš potpuni stranci?
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 23:29   #10
Quote:
arno_kt kaže: Pogledaj post
Evo inace jednog videa koji sam napravio o stranim dragovoljcima:

http://www.youtube.com/watch?v=h1nprgLUpO0
to si ti napravio?
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 00:03   #11
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
arno, vidim da si upoznat dobro. znaš li možda ima li među ovima što si stavio stranih državljanima koji su naših korijena i koliko? ili su ovo baš potpuni stranci?
Ima ih, sad ne znam tocan broj i omjer. Ali cini mi se da vecina njih su bili potpuni stranci!
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 00:04   #12
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
to si ti napravio?
Da! Ima jos puno video o strancima na youtube, samo morate tipkati usddr i bit ce dosta rezultata!
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 12:35   #13
Pol crnac,bio na Krlovačkom ratištu sa par stranaca a kasnije završio negdje u HOS-u mislim i nakon toga u 5. brigadi,stvarno bi volio znati kaj je sa njim danas
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 13:24   #14
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
Pol crnac,bio na Krlovačkom ratištu sa par stranaca a kasnije završio negdje u HOS-u mislim i nakon toga u 5. brigadi,stvarno bi volio znati kaj je sa njim danas
Black Paul!? Ziv je i zdrav, vjerujem da ga mozes kontaktirati preko udruge!
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 16:47   #15
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je najpoznatiji od njih general Rahim Ademi.
Hmm, ALbanac ili recimo Makedonac koji 10,20 godina živi u Hrvatskoj u doba SFRJ baš i nije isto kao Irac ili Argentinac zar ne?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 21:00   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hmm, ALbanac ili recimo Makedonac koji 10,20 godina živi u Hrvatskoj u doba SFRJ baš i nije isto kao Irac ili Argentinac zar ne?
Pa pretpostavimo da nije, ali u uvodnom postu se spominje Bekim Berisha koji je također Albanac s Kosova, pa .....
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 21:40   #17
Ne znam kako se računa tko je stranac, ali pretpostavljam da se to odnosi na one koji nisu imali prebivalište ili državljanstvo u sfrj. "pola" BIH je ratovalo u našim redovima, a ne vode se kao stranci...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 00:17   #18
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako se računa tko je stranac, ali pretpostavljam da se to odnosi na one koji nisu imali prebivalište ili državljanstvo u sfrj. "pola" BIH je ratovalo u našim redovima, a ne vode se kao stranci...
U svakom slucaju, u USSDR, strancem se smatra onaj koji nije imao prebivalište ili državljanstvo u sfrj.
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 00:42   #19
arno, i ti si "strani ustaški plaćenik" ? u svakom slučaju velika hvala svim inozemnim bojovnicima koji su svojim znanjem, pojavom i djelovanjem dali veliki doprinos Domovinskom ratu
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 01:20   #20
sjećam se da sam vidio na tv nekog lika iz Koreje ( bar mislim) njemu je žena bila Hrvatica
Paladin1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.