Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2012., 09:15   #81
Planinska satnija Velebit. Nitko ne zna za njih, nema ih na "proslavama", obljetnicama i TV kalendarima. Ali to su momci kojima treba skinuti kapu do poda. Spašavanje i izvlačenje ljudi, navođenje topništva, izviđanja, obavještajci ... samozatajno i bez pompe i tako nekoliko godina u zubima Velebita. Pozdrav svima danas živima i slava preminulima.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 10:49   #82
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Planinska satnija Velebit. Nitko ne zna za njih, nema ih na "proslavama", obljetnicama i TV kalendarima. Ali to su momci kojima treba skinuti kapu do poda. Spašavanje i izvlačenje ljudi, navođenje topništva, izviđanja, obavještajci ... samozatajno i bez pompe i tako nekoliko godina u zubima Velebita. Pozdrav svima danas živima i slava preminulima.
Fala Decimus.
Postavljena je nova ploča na mjestu pogibije Ozrena Lukića ispod Malovana na Velebitu na 20 godišnjici pogibije 14.07.2012.

http://i48.tinypic.com/whoc3t.jpg

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.08.2012. at 17:12. Reason: prevelika slika
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 13:19   #83
Kako je poginuo Ozren Lukić ako se smije znat?
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 20:30   #84
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Kako je poginuo Ozren Lukić ako se smije znat?
Uletio je u zasjedu.
To jutro je bila magla na Ličkoj strani Velebita, tako da su se čede digli gore preko Bunjevca na Malovanske stanove, a da nisu bili primjećeni. Postavili su zasjedu i uletio je Luka. Mi smo imali stalnu posadu ispod Badnja i na Solilima iznad Bunjevca. Dio između smo pokrivali povremenim patrolama. Igra skrivača. To ti je tko koga prvi vidi, taj se sakrije i postavi zasjedu. Ako pogledaš sliku na prethodnom postu vidjet ćeš klekovinu od kuda su pucali (našli smo čahure). U trenutku napada on je bio na livadi bez ikakvog zaklona.
Nakon pucnjave su pobjegli natrag u Ličke obronke Velebita. Viđeni su kad su pretrčavali Bunjevac.
Mi smo isto povemeno silazili na drugu stranu u izviđačke akcije, a dečki iz Sv.Roka i Lovinca su svako malo obilazili svoje kuće.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 21:29   #85
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Fala Decimus.
Postavljena je nova ploča na mjestu pogibije Ozrena Lukića ispod Malovana na Velebitu na 20 godišnjici pogibije 14.07.2012.

http://i48.tinypic.com/whoc3t.jpg

http://desmond.imageshack.us/Himg525...pg&res=landing


ozren lukić, luka je prvi slijeva
glycerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:57   #86
Quote:
glycerin kaže: Pogledaj post


ozren lukić, luka je prvi slijeva
Nevjerojatna fotografija, kao da je Afganistan u pitanju.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 13:31   #87
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Nevjerojatna fotografija, kao da je Afganistan u pitanju.


na slici je sipar na prijevoju zvanom buljma, nešto niže po tom siparu je speleološki objekt koji nam je služio kao baza.
glycerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 20:54   #88
Glycerin i mozak free, glavna planinarska staza koja ide od Čičine doline prema Marasovcu (koja prolazi i kraj mjesta Lukine pogibije) je bila neka vrsta "ničije zemlje"?

Kada je postavljena nova ploča? Prolazio sam tim mjestom prije mjesec dana i mislim da je još bila stara.

Respekt svima.
brian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 12:54   #89
Quote:
brian kaže: Pogledaj post
Glycerin i mozak free, glavna planinarska staza koja ide od Čičine doline prema Marasovcu (koja prolazi i kraj mjesta Lukine pogibije) je bila neka vrsta "ničije zemlje"?

Kada je postavljena nova ploča? Prolazio sam tim mjestom prije mjesec dana i mislim da je još bila stara.

Respekt svima.
Pokrivali smo povremenim patrolama prostor od Počiteljskog vrha do Svetog Brda. Na tom vršnom grebenu smo bili stacionirani na par mjesta. Između nije stalno bilo nikoga. Oni su bili na Marasovcu još krajem listopada 1991. Kada smo dolazili u studenom u biti smo osvajali prostor.

14.07.2012. je postavljena nova ploča.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 12:57   #90
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Nevjerojatna fotografija, kao da je Afganistan u pitanju.
U prvo vrijeme je sva opskrba bila na jednoj mazgi i ono što doneseš na leđima. Kad su se pojavili konji to je bilo kao da su došli šleperi...
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:30   #91
Mozak free, hvala na informacijama.
Dom pod Štirovcem je uništen negdje na početku djelovanja?
brian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:56   #92
Quote:
brian kaže: Pogledaj post
Mozak free, hvala na informacijama.
Dom pod Štirovcem je uništen negdje na početku djelovanja?
Da, negdje u prosincu 91, ako se ne varam. S nama je bila i pričuvna policija iz Sv.Roka i Lovinca. Naši Ličani su ga zapalili i posijali mine naokolo. Teško bi to bilo držati zbog opskrbe skroz preko Velebita, a relativno je lako pristupačan s Ličke strane.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 13:55   #93
Ima li netko karte bojišnice na Velebitu?
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 15:27   #94
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Ima li netko karte bojišnice na Velebitu?
Ne znam da netko ima kartu bojišnice, ali ti svakako postavljena minska polja mogu nešto o tome reći.

https://misportal.hcr.hr/HCRweb/face...roduction.jspx
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:57   #95
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Ima li netko karte bojišnice na Velebitu?
sve što je bilo zanimljivo smo ucrtavali u geodetske karte 1:5000, kose projekcije.

te karte su bile prosljeđivane u zagreb.

moguće je da je koja ostala kod nekog, ali to je jako sitno mjerilo..
glycerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:34   #96
Aha. Kolika je bila udaljenost između hrvatskih i srpskih položaja? Jeste li vi njih čuli kad su slušali muziku i pijančevali?
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 17:40   #97
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Aha. Kolika je bila udaljenost između hrvatskih i srpskih položaja? Jeste li vi njih čuli kad su slušali muziku i pijančevali?


pa gle, praktički od siječnja 92. cijeli južni velebit je bio tzv. pink zona, dakle proširena unpa zona pod kontrolom unprofora.

to je velik prostor i tu nije bilo nekih pravih položaja u smislu mi ovdje, oni tamo, a ni puno vojske.

mi smo se držali vršnog grebena velebita, a čede nižih dijelova na ličkoj strani.

uglavnom onih do kojih se može šumskim cestama.
glycerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 14:47   #98
Da malo "oživim" temu... Zahvaljujući čudima moderne tehnologije "pronašao" sam našu bazu iz '91/'92. Kuću u kojoj smo obitavali možete pogledati ovdje. Naravno, adaptirana je i ponešto modernizirana, ali to je to... Ako kojim slučajem ima ovdje mojih "sustanara" iz toga doba, bilo bi mi drago da se jave...
__________________
Pobjede su porazi, kad se obraz pogazi. Kasno je da se sada mijenjam. Zauvijek! Za nas...
Skipper_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 09:22   #99
Htio sam staviti lokaciju dolje gdje smo bili smješteni, al mi iz nekog razloga ne radi

Ja sam gore bio negdje od Božića 93. do svibnja 94-te i dobro sam sredio zdravlje,

svaka čast ekipi koja je gore provela godine

Zadnje uređivanje segregator : 19.11.2012. at 09:57.
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 09:51   #100
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Prika, ja znam da si ti imao najbolju namjeru, ali ovo nije istina, odnosno, nije posve točno. Recimo, ja sa svojima, kad smo imali prvi stupanj bojeve gotovosti, bio pet dana u Starigradu, pet na Bukvi, i pet na čuki, a kad nije bio prvi stupanj, pet dana u Starigradu, pet na ćuki i onda pet dana slobodan, doma u Zadar. Tako da ja a ni itko drugi nije bio sve vrijeme na Velebitu.
Cijelu zimu na Velebitu proveli su samo križari, zimu 1945./1946, i gotovo cijelu zimu 1946./1947. kad su ih pred sam kraj zime partizani pobili ili uhitili, a samo trojica su uspjela pobjeći. No to je već sasvim druga tema...
Inače, u domovinskom ratu najviše vremena na Velebitu provela je specijalna policija, a od specijalne najviše zadarska specijalna, legendarni "Poskoci". No i oni su imali slobodne dane kao i svi ostali, manje nego ostali ali su ih imali...

Stavit ću još slika kad uhvatim malo vremena, nemaš frke...
Evo iz osobnog iskustva. Cijelu smjenu smo proveli na Velebita koja je trajala 2-3 tjedna. I nikad se nismo spuštali u podnožje. I večinom smo se nakon 2 tjedna ponovo vračali gore. SJP Roda
senban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.