Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2016., 23:37   #2001
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mislim da prodaja nakita na sajmovima može ići preko udruga.
Ne znam sad detalje. Al imam poznanicu koja tako prodaje.
Znači, ona je članica registrirane udruge , i na prigodnim sajmovima to prodaje preko te udruge. (naziv stoji udruge stoji i na štandu).
Detalje ne znam, al znam da ona sama nema ništa registrirano, sve preko udruge ide.
Onda nakit mora raditi udruga i zarada ići u udrugu, ne privatno. To je klasična prijevara kod nas i nikako nije moralna, ali nažalost prolazi. Time se stvara nelojalna konkurencija, izbjegava se plaćanje poreza i sl., sve se to zaobiđe i konkurira onima koji to sve odluče pošteno podnijeti. Bolje je ova domaća radinost, poštenije.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 23:41   #2002
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Onda nakit mora raditi udruga i zarada ići u udrugu, ne privatno. To je klasična prijevara kod nas i nikako nije moralna, ali nažalost prolazi. Time se stvara nelojalna konkurencija, izbjegava se plaćanje poreza i sl., sve se to zaobiđe i konkurira onima koji to sve odluče pošteno podnijeti. Bolje je ova domaća radinost, poštenije.
Ali ovo s kućnom radinošću mi je isto nekako bzvz.
Primjer, moji kolege doma imaju pčelarstvo, uz redovan rad.
Ne smiju med prodavati izvan kuće.
Pa gdje tu ima logike?
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 00:19   #2003
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Ali ovo s kućnom radinošću mi je isto nekako bzvz.
Primjer, moji kolege doma imaju pčelarstvo, uz redovan rad.
Ne smiju med prodavati izvan kuće.
Pa gdje tu ima logike?
Jesu oni bas registrirali kucnu radinost ili OPG?
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 01:00   #2004
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Potpisujem!
Što dalje od firmi i obrta!
Sve paušalno je OK!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 11:57   #2005
Pa nisam baš sigurna... ako je osoba u radnom odnosu negdje onda se više isplati otvoriti obrt jer u tom slučaju ne plača dodatne doprinose... pod uvjetom da ima nekog tko će joj voditi knjige...Tako bih ja...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 12:10   #2006
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Pa nisam baš sigurna... ako je osoba u radnom odnosu negdje onda se više isplati otvoriti obrt jer u tom slučaju ne plača dodatne doprinose... pod uvjetom da ima nekog tko će joj voditi knjige...Tako bih ja...
Ovo nije istina. Ako imaš obrt,a radiš negdje drugdje plaćaš doprinose temeljem rješenja porezne uprave nakon utvrđivanja godišnje osnovice,odnosno kad se preda porezna prijava.
Ako imaš d.o.o.,a radiš drugdje onda ne moraš plaćati dodatne doprinose.

Imaš toga puno na netu,evo izvukla sam samo par linkova,ali utipkaš "doprinosi za obrtnika u radnom odnosu" i imaš brdo toga za pročitati:

http://infos.hok.hr/faq/a_pravni_sav...cijalnog_prava

http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/...eze-doprinosa/

http://www.obrtnici-pula.hr/index.ph...5BbackPid%5D=2
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 13:25   #2007
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
.. pa i u ugovoru imam članak gdje piše da klijent odgovara za vjerodostojnost donesenih dokumenata.
To bi svi knjigovodstveni servisi trebali imati u ugovoru, klijent odgovara za vjerodostojnost, vi samo knjižite.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 23:09   #2008
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
To bi svi knjigovodstveni servisi trebali imati u ugovoru, klijent odgovara za vjerodostojnost, vi samo knjižite.
I ja tako mislim, zapelo mi to za oko

Jel imate neuredne klijente?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 00:16   #2009
Trebali bi ali nemaju svi to u ugovorima...

Uz rad je najjeftiniji paušalni obrt kao što je apis navela, to je najbolje rješenje ako uvjeti odgovaraju onome tko otvara.

Stela kako misliš neuredni - s papirima ili plaćanjem ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 09:52   #2010
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina. Ako imaš obrt,a radiš negdje drugdje plaćaš doprinose temeljem rješenja porezne uprave nakon utvrđivanja godišnje osnovice,odnosno kad se preda porezna prijava.
Ako imaš d.o.o.,a radiš drugdje onda ne moraš plaćati dodatne doprinose.
Ok, znam to, krivo sam se izrazila...
Ukoliko imaš troškova koliko i prihoda onda ne plaćaš... tj ne plaća se mjesečno nego tek po rješenju...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 10:25   #2011
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
I ja tako mislim, zapelo mi to za oko

Jel imate neuredne klijente?
Neuredne u plaćanju ne,ne dozvolimo to. Neuredne u papirima,tako-tako,kako tko. Više manje standardne neurednosti, zakašnjeli računi i tako. Jednog baš baš neurednog smo otkantali jer nekad ti novci ne mogu platiti tonu živaca i angažmana kad netko godinama po svojem pila. Ali stvar je u tome da nema jako neurednih samo zato jer se mi pretrgamo da tako ne bude što je nama puno gubljenja vremena jer mi se čini da ako bismo popustili i ne forsirali stalno kako treba da bi brzo bilo više neurednih,a nama puno teže. Pa se uvijek lomimo da li biti flegma jer sami su odgovorni za to ili se ubiti od piljenja. Ako je ovo prvo onda si otežamo naš posao jer tko će poslije loviti konce,a ako je ovo drugo onda te frustrira. I tako.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 12:50   #2012
Ja imam neuredne u papirima i oni se polako korigiraju ali i jednog super neurednog koji ništ ne kuži i jednostavno nema šanse da ima ikakvog pomaka kod njega.
Neredovne platiše isto tako imam. Ali to su dugogodišnje stranke koje znaju da nema obračuna bez plaćenih računa tako da do 28.02. svi sve plate.

Jučer sam bila u poreznoj da potvrdim za ulazak u sustav PDV-a po sili zakona kako se utvrđuje za osobe koje nisu poslovale cijelu godinu. U jednoj sobi mi je žena rekla da sve što prelazi 85000,00kn ulazi po sili zakona
U drugoj, da se svodi na godinu, znači, dijeli sa brojem mjeseci poslovanja i množi sa 12.
U trećoj da se samo zbroje isporuke i ako ne prelaze 230.000,00 kn ne mora.
Ja isto mislim da je kako kaže ova treća, a po iskustvu, njoj sam i najsklonija vjerovati.
U svakom slučaju rekle su da će mi provjeriti do sutra jer je sutra zadnji dan za prijavu pa će mi javiti.
Šta vi kažete i o ulasku u pdv po sili zakona ali i o neinformiranosti porezne. Jel ste imali takva iskustva?
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 21:47   #2013
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Trebali bi ali nemaju svi to u ugovorima...

Uz rad je najjeftiniji paušalni obrt kao što je apis navela, to je najbolje rješenje ako uvjeti odgovaraju onome tko otvara.

Stela kako misliš neuredni - s papirima ili plaćanjem ?
Oba pacijenta
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 21:55   #2014
Quote:
knjigovodcica kaže: Pogledaj post
Ja imam neuredne u papirima i oni se polako korigiraju ali i jednog super neurednog koji ništ ne kuži i jednostavno nema šanse da ima ikakvog pomaka kod njega.
Neredovne platiše isto tako imam. Ali to su dugogodišnje stranke koje znaju da nema obračuna bez plaćenih računa tako da do 28.02. svi sve plate.

Jučer sam bila u poreznoj da potvrdim za ulazak u sustav PDV-a po sili zakona kako se utvrđuje za osobe koje nisu poslovale cijelu godinu. U jednoj sobi mi je žena rekla da sve što prelazi 85000,00kn ulazi po sili zakona
U drugoj, da se svodi na godinu, znači, dijeli sa brojem mjeseci poslovanja i množi sa 12.
U trećoj da se samo zbroje isporuke i ako ne prelaze 230.000,00 kn ne mora.
Ja isto mislim da je kako kaže ova treća, a po iskustvu, njoj sam i najsklonija vjerovati.
U svakom slučaju rekle su da će mi provjeriti do sutra jer je sutra zadnji dan za prijavu pa će mi javiti.
Šta vi kažete i o ulasku u pdv po sili zakona ali i o neinformiranosti porezne. Jel ste imali takva iskustva?
Ja ti poreznu rijetko ali baš rijetkoo što pitam. Oni su mi samo ako baš moram njih pitati jer od njih sve kreće. Inače nemam baš dobro mišljenje o njima jer ih doživljavam kao obična piskarala. Nikada nisam doživjela neko znanje od njih, sposobnost, samo drskost, ravnodušnost i tupost. Tako da nemam pojma kome da vjeruješ. Imam jednog takvog za ulazak i isto nije cijela god, ali mu gledam tu POSLOVNU godinu, znači nikakva računanja, jer je opće poznato da poslovna godina ne mora biti jednaka kalendarskoj. On je od 3. mj i ima više od 230000 kn tako da mi ulazi po sili zakona.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:15   #2015
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Ja ti poreznu rijetko ali baš rijetkoo što pitam. Oni su mi samo ako baš moram njih pitati jer od njih sve kreće. Inače nemam baš dobro mišljenje o njima jer ih doživljavam kao obična piskarala. Nikada nisam doživjela neko znanje od njih, sposobnost, samo drskost, ravnodušnost i tupost. Tako da nemam pojma kome da vjeruješ. Imam jednog takvog za ulazak i isto nije cijela god, ali mu gledam tu POSLOVNU godinu, znači nikakva računanja, jer je opće poznato da poslovna godina ne mora biti jednaka kalendarskoj. On je od 3. mj i ima više od 230000 kn tako da mi ulazi po sili zakona.
Nisu bas svi tako bezveze...ja imam tetu koju kad zovem prekopa sve Zakone i Pravilnike da bi mi dala ispravan odgovor. Zbog toga postanem jos poletnija u radu:klap::klap: al sto sam naisla na neznalice, to necu niti da komentiram. Ja se samo ljutim sta su nasi savjetnici uglavnom RRIFovci koje porezna ne priznaje. A s druge strane porezna dolazi u kontrolu

Znaci must have porezni savjetnici, seminari od strane pojedinih ministarstava i tako to
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:40   #2016
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Nisu bas svi tako bezveze...ja imam tetu koju kad zovem prekopa sve Zakone i Pravilnike da bi mi dala ispravan odgovor. Zbog toga postanem jos poletnija u radu:klap::klap:
I ja imam takvu tetu tj. tete u poreznoj

Imam glavnu referenticu koja nas vodi i koja uglavnom samo prati PKK i samo je naša poveznica s ostalim referentima ako imamo neko specifično pitanje

Osim toga, s godinam i s praksom komunicirala sam i sa pojedinim šefovima (ili ne znam kako to oni zovu već), i uvijek dobila odgovor koji sam tražila.
Dobila čak i mišljenja i faxom i mailom....
Nemam prigovora.

Ok, uglavnom nemam prigovora jer nekad mi dignu živac do neba.
Osobito kad mi kažu; za taj dio nije nadležna porezna uprava... pa kako nije majke ti mile, kad drapa porez. Ako mogu oporezivat , onda moraju znat , amen. I tu mi jedino dignu tlak .
Mislim tu pritom na definiciju autorskog djela i na definiciju građevinskih usluga i na ovrhe na plaću . Tu se prave tulavi i ne moš od njih dobit odgovor da se na glavu postaviš.

Al i tu sam se snašla, dopis središnjem uredu ili nekom od ministarstava , a kad ovi odgovore , ja po tom postupam. Pa da vidim koji od referenata neće svoj središnji ured ili nadležno ministarstvo slušat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 00:49   #2017
O pa gdje vi to živite da doselim ured :klap::klap: prave ste sretnice. Ove moje su blago rečeno ništ koristi. A za izderavanje i tupost najbolje na svijetu Ovo što kažete meni zvuči tako dobro da ne vjerujem
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 01:09   #2018
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
I ja imam takvu tetu tj. tete u poreznoj

Imam glavnu referenticu koja nas vodi i koja uglavnom samo prati PKK i samo je naša poveznica s ostalim referentima ako imamo neko specifično pitanje

Osim toga, s godinam i s praksom komunicirala sam i sa pojedinim šefovima (ili ne znam kako to oni zovu već), i uvijek dobila odgovor koji sam tražila.
Dobila čak i mišljenja i faxom i mailom....
Nemam prigovora.

Ok, uglavnom nemam prigovora jer nekad mi dignu živac do neba.
Osobito kad mi kažu; za taj dio nije nadležna porezna uprava... pa kako nije majke ti mile, kad drapa porez. Ako mogu oporezivat , onda moraju znat , amen. I tu mi jedino dignu tlak .
Mislim tu pritom na definiciju autorskog djela i na definiciju građevinskih usluga i na ovrhe na plaću . Tu se prave tulavi i ne moš od njih dobit odgovor da se na glavu postaviš.

Al i tu sam se snašla, dopis središnjem uredu ili nekom od ministarstava , a kad ovi odgovore , ja po tom postupam. Pa da vidim koji od referenata neće svoj središnji ured ili nadležno ministarstvo slušat.
Da, da i moja porezna teta salje misljenja mailom il ih faxira. Zbilja kad je u pitanju porez na dohodak i pdv imam samo pozitivna iskustva kad su savjetnici u pitanju. Vec ovi u sluzbi referenata nisu bas specijalni.
Ne zelim niti da ih krivim.
Ja pođem od sebe koliko budem frustrirana kad trazim odgovor na pitanje za jednog klijenta, i ne mogu doc do njega. Onda se bas ko za pegulu njih 5 javi sa nekim specifikum situacijama, a do pravog odgovora nikako doc. Mene to ubije u pojam, odgovori polovicni, Zakoni nedoreceni, neke nemos ni razumit kad ubace u jednu recenicu 30 puta pozivanje na razne tocke Zakona i izuzimanja u odnosu na jos bar 5 tocki pravilnika. Odma stisnem X na browseru il ubacim Zakon nazad u registrator. E pa kako ja znam bit frustrirana, tako znaju bit i oni. Naravno pricam o finim i pristupacnim referentima kojima neke stvari dosade pa i oni stisnu neki svoj X. Ja samo znam da prije nego sta licenciraju nas knjigovođe, treba licencirati djelatnike nasih PU. Mi na mozebitnom ispitu mozemo kiksat na gluposti i ode ti posao, a oni su kiksali kod klijenta mi toliko da ga je referent doveo u prekrsaj i sefica cak, pa nikome nista. Oni ipak ne moraju znat svoj posao
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 01:13   #2019
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
O pa gdje vi to živite da doselim ured :klap::klap: prave ste sretnice. Ove moje su blago rečeno ništ koristi. A za izderavanje i tupost najbolje na svijetu Ovo što kažete meni zvuči tako dobro da ne vjerujem
U najlipsem gradu na svitu
Rado cu ti na pp dat brojeve koje mozes nazvati ako budes trebala pitanja iz navedenih domena.
Ma ja sam s godinama naucila da neke ljude niti ne treba zvati. Gubitak vremena.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 08:12   #2020
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Ja samo znam da prije nego sta licenciraju nas knjigovođe, treba licencirati djelatnike nasih PU. Mi na mozebitnom ispitu mozemo kiksat na gluposti i ode ti posao, a oni su kiksali kod klijenta mi toliko da ga je referent doveo u prekrsaj i sefica cak, pa nikome nista. Oni ipak ne moraju znat svoj posao
Potpisujem

Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Ma ja sam s godinama naucila da neke ljude niti ne treba zvati. Gubitak vremena.
Isto. S tim da sam s godinama upoznala i ljude koji tamo rade, a nisu direktno moji referenti, pa i njih zovem i pomognu.

Sad mi pade na pamet da vama koji radite u servisima bude fakat teško.
Puno klijenata i još više specifičnih situacija.
Bogme , tu treba znat plivat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.