Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2010., 00:29   #41
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Pa šta misliš da smo mi prije rata svi bili profesionalni vojnici ??? A vi ako ne shvaćate zašto je bolji 40-o godišnjak od balavca od 25 g , nije ni čudo kakoste završavali bitke i borili se . Činjenica je da sam i ja prvo oružje imao neispravan pištolj ( zbrojovka 7,65 ) pa san dobio duplericu . Nakon toga smo napali vojarnu JNA i naoružali se . Još jednom bilo je dosta bosanaca i hercegovaca i ne mogu ništa loše reći o njima .
A jebi ga, nekome možeš objašnjavat, ali ne želi čuti.....
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Old 09.07.2010., 00:33   #42
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Završne operacije prije ,za vrijeme i poslije Oluje nebi bile moguće bez 3 gardijske brigade HVO-a.Kako u Hrvatskoj, tako i jugozapadnoj Bosni.
HVO je imao 4 gardijske brigade i to se ne smije zaboraviti.
Hrvati u BiH su dali puno više krvi i života nego Hrvati u Hrvatskoj s obzirom na broj jednih i drugih.
Kome to niti danas nije jasno ili poznato treba bi se zapitati odakle crpi informacije i tko mu ih servira.
HVo je imao velikih problem i nesnalaženja uslijed malih milijun razloga čitave 1992. posebno ali to ne umanjuje patnju koju su vojnici podnosili a pogotovo što su neke postrojbe i to ne gardijske, izdržale zajedno s civilima 1993.
Rat je patnja . Tko je dao više krvi , može se tumačiti na više načina ( hrabrost , ludost ,neznanje ) Moj moto je bio " Lijepo je umrijeti za domovinu , ali samo kada to napravi onaj na drugoj strani " A problem si dobro analizirao ( nesnalaženje , milijun razloga ) Zato se treba prilagoditi situaciji i nešto improvizirat i sve to okrenuti u svoju korist . Izgleda veoma jednostavno napisati , ali u praksi je jako teško , ali ne i ne moguće .
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 00:35   #43
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Pa šta misliš da smo mi prije rata svi bili profesionalni vojnici ??? A vi ako ne shvaćate zašto je bolji 40-o godišnjak od balavca od 25 g , nije ni čudo kakoste završavali bitke i borili se . Činjenica je da sam i ja prvo oružje imao neispravan pištolj ( zbrojovka 7,65 ) pa san dobio duplericu . Nakon toga smo napali vojarnu JNA i naoružali se . Još jednom bilo je dosta bosanaca i hercegovaca i ne mogu ništa loše reći o njima .
Woow ti imao neispravan pistolj? a jesi ikad ispaljivao vatrogasni aparat iz sulenara? ili lansirao bojler ? ili potezao televizorku? ili brojao metke jer nisi znao hoces imati 10 il 20 metaka za napad?... kazes nije ni cudo kako smo zavrsavali bitke sto je djelomicno tocno ali zasto nisi dosao krajem 92 ili sredinom 93 u Vitez npr pa da vidis odnos snaga i kako se zavrsavaju bitke? , glumis tu nekog vucijaka a nemas pojma kako su se djelovi tog istog HVO-a BRANILI i kakvim sve primitivnim sredstvima.
quick_nickk is offline  
Old 09.07.2010., 00:41   #44
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Vidi se da si provokator.
Pazi kažeš:"A o specijalnim jedinicama i u hercegovini i hrvatskoj uopće nebi raspravljao , jer još ih i danas nema , samo se nazivaju specijalci"
Jer iz gornje rečenice se da zaključiti da ti misliš da danas nema specijalaca, niti ih je ikad bilo!
Hrv. je nekad imala dobru vojsku, ali ju je politika u zadnjih 10+ god upropastila. Zato to nije uopće dostojno usporedbe. Ono prije 15 god je bila vojska, a ono danas je čast pojedincima, ali
Pričamo samo o vojsci . Gardijske brigade su gardijske brigade a ne specijalne postrojbe . Čisti primjer : engleska vojska , ništa posebno . Engleska spesijalna postrojba SAS - najuvježbaniji specijalci na svijetu . Mješaš kruške i jabuke
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 00:52   #45
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Pričamo samo o vojsci . Gardijske brigade su gardijske brigade a ne specijalne postrojbe . Čisti primjer : engleska vojska , ništa posebno . Engleska spesijalna postrojba SAS - najuvježbaniji specijalci na svijetu . Mješaš kruške i jabuke
Naprotiv, pope, baš naprotiv.
Pričam o čitavoj vojsci jer nisam htio upasti u zamku u koju si upao ti.
Pod broj jedan, mislim da ćemo se svi složit da su HV i HVO bili mnogo jači prije 15 god.-tako da moja usporedba stoji.

Što se tiče specijalaca, slažem se da ne mora značiti da je postrojba specijalna ako ima opako ime.....

Znam šta si htio reći sa tim specijalci, ali ponekad je to teško razdvojiti.
Jer imaš specijalne postrojbe?, pa možeš imati elitne postrojbe, diverzante, komandose, izvidnike(koji su opet neka vrsta specijalaca).

Ali ako će ti biti lakše. Umjesto onoga vojska ubaci specijalci, jer poanta će ostati ista. Ono prije 15 god su bili specijalci, a ovo danas je čast izuzecima dosta slabo.....
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Old 09.07.2010., 00:55   #46
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Woow ti imao neispravan pistolj? a jesi ikad ispaljivao vatrogasni aparat iz sulenara? ili lansirao bojler ? ili potezao televizorku? ili brojao metke jer nisi znao hoces imati 10 il 20 metaka za napad?... kazes nije ni cudo kako smo zavrsavali bitke sto je djelomicno tocno ali zasto nisi dosao krajem 92 ili sredinom 93 u Vitez npr pa da vidis odnos snaga i kako se zavrsavaju bitke? , glumis tu nekog vucijaka a nemas pojma kako su se djelovi tog istog HVO-a BRANILI i kakvim sve primitivnim sredstvima.
Vatrogasni aparat nisam , bojler jesam , pa i protugradne rakete . Punili limenke od Coca Cole sa eksplozivom i šarafima . Sredinom 92.g osobno sam dopremio dvije haubice 105 mm u Prozor i proveo oko tjedan dana obučavati HVO I muslimane ( onda su još bili na istim stranama ) Spavali smo u Rami i obišli franjevački samostan na Ramskom jezeru . Čini mi se da se glavni fratar prezivao Zovko ( nisam siguran ) a sredinom 93 bio sam na ratištu oko Benkovca . Ne glumim nikoga , nisam nikakav heroj , običan smrtnik kao i svi ostali . Znam da ste imali primitivna sredstva u ono vrijeme , ali 95 g imali ste oružje , uniforme i vozila ,da smo se stidili i gledali jedan drugaga kao idioti , pa se pitali pa zar ovima treba pomoć? Onda su stvari isplivale na vidjelo i zaključili smo da su to sve šminkeri , najopasniji kada su kafiću u Livnu .
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 00:59   #47
Kako su imali primitivno oružje kad je Šušak navodno preusmjerio fantomsko oružje u Hercegovinu( Stipica M. kaže da je to stiglo u Vukovar da bi satrali JNA).-kako su onda imali primitivno oružje?
Šuplja ti priča....
Ma ja vjerujem da si ti bio vojnik, ali u zadnjih 10 god. toliko si pod utjecajem propagande da ne znaš zbrojiti 1 i 1.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Old 09.07.2010., 01:01   #48
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Naprotiv, pope, baš naprotiv.
Pričam o čitavoj vojsci jer nisam htio upasti u zamku u koju si upao ti.
Pod broj jedan, mislim da ćemo se svi složit da su HV i HVO bili mnogo jači prije 15 god.-tako da moja usporedba stoji.

Što se tiče specijalaca, slažem se da ne mora značiti da je postrojba specijalna ako ima opako ime.....

Znam šta si htio reći sa tim specijalci, ali ponekad je to teško razdvojiti.
Jer imaš specijalne postrojbe?, pa možeš imati elitne postrojbe, diverzante, komandose, izvidnike(koji su opet neka vrsta specijalaca).

Ali ako će ti biti lakše. Umjesto onoga vojska ubaci specijalci, jer poanta će ostati ista. Ono prije 15 god su bili specijalci, a ovo danas je čast izuzecima dosta slabo.....
Pa naravno da smo bili jači , apsolutno se slažem sa tobom . Mi u 7gbr nismo imali komandose , diverzante . Izvidnike smo imali ( to sam i sam radio ) . Dobro kažeš za ovo danas . Ne dao bog više rata . Ajde bar smo se unečemu složili .
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 01:10   #49
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Kako su imali primitivno oružje kad je Šušak navodno preusmjerio fantomsko oružje u Hercegovinu( Stipica M. kaže da je to stiglo u Vukovar da bi satrali JNA).-kako su onda imali primitivno oružje?
Šuplja ti priča....
Ma ja vjerujem da si ti bio vojnik, ali u zadnjih 10 god. toliko si pod utjecajem propagande da ne znaš zbrojiti 1 i 1.
Pa nemoj biti naivan . Npr. zašto se saznalo i zašto je oduzeto oružje iz Kikaševog aviona . Mislim da mi priča nije šuplja , vjerovatno to gledamo iz različitih kuteva . A vjeruj mi da nisam ni pod čijim utjecajem . Nisam nikada bio član niti jedne stranke , niti me politika zanima , u boga ne vjerujem . Pišem samo što sam vidi i proživio i iz toga izvlačim zaključke koji su kao što sam napisao subjektivni . A ko nije bio vojnik ??? pa samo u hrvatskoj ih ima 500 000 . A zbroj je 2
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 02:26   #50
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Jesi ti u ratu bio pripadnik neke od vojski koje su bile u BiH?
Nisam.


Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
da ti tjednima ispred kuće prolaze huligani (umanjena verzija vojske), pa jednog dana razbiju prozore na susjedovoj kući, pa sutradan na tvojoj, a policija kaže "nije to naša briga" (kao što selo Ravno nije bilo Alijin rat), kaj bi napravio? Ako bi se pokupio i pobjegao - OK, to je tvoje pravo.
Definitivno bih to učinio. Citiram onog djeda iz najglupljeg bosanskohercegovačkog filma "Nafaka": "Idi ti odavde. Nije rat za tebe. Svaka budala je dobila pušku u ruke. A budala u ovoj zemlji ima dovoljno da se rat nikad ne završi."

P.S. Ne ponižavam ni tebe ni tvoje sudioništvo u ratu, ali za takvo što se mora biti ludo hrabar.
LostWisdom is offline  
Old 09.07.2010., 02:31   #51
Quote:
front kaže: Pogledaj post
Pa dobro ,sto ti uopce pitas kad vec imas pripremljene odgovore unaprijed.
Nemam unaprijed pripremljene dogovore, nego neka mišljenja i stavove drugih.

Quote:
front kaže: Pogledaj post
Sto je za tebe bio HVO ??
Potitivan ili negativan ?
Ne zanima me ovo je dobro ili ono nije dobro.

Pozitvan ili je negativan ????
Ovisi od područja do područja. Što se tiče obrane od velikosrpske agresije, pozitivan je, ali njegovu pozitivnost umanjuje činjenica da je bio i hrvatsko-bošnjački rat.
LostWisdom is offline  
Old 09.07.2010., 02:36   #52
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Navodiš imena,pa i povode s hrvatske strane,onda takvih spoznaja bi sigurno više trebao imati i s bošnjačke.
HVO,u cjelini za obranu BiH i Hrvata u BiH,svakako pozitivna uloga.

Možda video snimka i nije najbolji primjer, ali je jedan od primjera suradnje VRS i HVO-a ("četnika" i "ustaša" ).

Što se tiče bošnjačke strane, samo sudioništvo određenih islamskih radikalista i fanatika je dostatno za nekakvu "negativnost." Neki bi rekli da je to židovska propaganda. Ima i toga (ruši se ugled Islama kao religije u svijetu), ali budući da ti isti Islamisti predstavljaju prijetnju današnjem svakom normalnom obliku života, pa i tradicionalnim Muslimanima, onda...
LostWisdom is offline  
Old 09.07.2010., 02:38   #53
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Možda je čovjek iz Starog Viteza

Upravo obratno. Nazočio sam prolasku delegacije Ive Josipovića iz Ahmića u Križančevo selo iz vlastitog doma (Panem et circenses), a to je bilo negdje oko tri četvrtine prevaljenog puta.
LostWisdom is offline  
Old 09.07.2010., 10:02   #54
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
O jebote , pa tko je to sve uspio izračunati .Usput kaže se da je statistika skup netočnih podataka
Ovo je broj ubijenih 8.500 Srba, što tu može biti nejasno?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 09.07.2010., 10:22   #55
De ti meni pop84 reci kad tako sve znas po cemu su to Pume, Tigrovi i 4 splitska podnijeli najveci teret u oslobadjanju Hercegovine? Moze? Mislim kad sve znas. Pocni od recimo Konjica pa do juga, do Capljine i gore do Stoca. Moze? Pa kad sam kazes da je tema HVO a ne individualci zasto potezes Tutu i Stelu? Ali hajde kada diras mecku de mi reci po cemu bi nas to muslimani otpuhali do mora da nisu dosle gardijske brigade i gdje ste toliko pomogli da nas ne otpusu? Na Buni u ljeto 1993 jel? O Boze svasta. Ti ili si provokator ili po netu lijecis komplekse. Daj mi reci gdje si bio i odakle ti sve ovo da napises? Ja sam bio u Hercegovini svo vrijeme rata pa me bas zanima na osnovu cega sve ovo? Nuista ti od ovoga nije tacno, osim da su neki dijelovi gardjiskih bili u BiH i da su nekim dijelom zasluzni za oslobadjanje Hercegovine ali maniim dijelom. A Pume? odakle njih iskopa? Mislim hajde ok Tigrovi i Splicani ali gdje iskopa Pume??
dobrila12 is offline  
Old 09.07.2010., 10:52   #56
Hoce li to izvidnice?
dobrila12 is offline  
Old 09.07.2010., 10:54   #57
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
De ti meni pop84 reci kad tako sve znas po cemu su to Pume, Tigrovi i 4 splitska podnijeli najveci teret u oslobadjanju Hercegovine? Moze? Mislim kad sve znas. Pocni od recimo Konjica pa do juga, do Capljine i gore do Stoca. Moze? Pa kad sam kazes da je tema HVO a ne individualci zasto potezes Tutu i Stelu? Ali hajde kada diras mecku de mi reci po cemu bi nas to muslimani otpuhali do mora da nisu dosle gardijske brigade i gdje ste toliko pomogli da nas ne otpusu? Na Buni u ljeto 1993 jel? O Boze svasta. Ti ili si provokator ili po netu lijecis komplekse. Daj mi reci gdje si bio i odakle ti sve ovo da napises? Ja sam bio u Hercegovini svo vrijeme rata pa me bas zanima na osnovu cega sve ovo? Nuista ti od ovoga nije tacno, osim da su neki dijelovi gardjiskih bili u BiH i da su nekim dijelom zasluzni za oslobadjanje Hercegovine ali maniim dijelom. A Pume? odakle njih iskopa? Mislim hajde ok Tigrovi i Splicani ali gdje iskopa Pume??
Tutu i Štelu spominjem jer su oni sinonim za "legendarnu " kažnjeničku bojnu . A muslimani bi vas otpuhali zato što niste bili sposobni ništa sami napraviti , rađe ste davali po 100-200 dm da vas ne mobiliziraju . To što si bio u hercehovini cjeli rat ne znači ama baš ništa . Moja baka u Hrvatskoj je cjelo vrijeme bila kod kuće , 2 km od prve crte ! A Pume ? Pa tko je osvojio Dinaru , tko je prvi ušao u Knin ( preko B.Grahova i Strmice ??) Gardijske brigade HVO-a ??? . A bio sam na svim ratištima osim istočne slavonije i dole prema Dubrovniku . Gdje su nas poslali tu smo išli , za razliku od HVO-a kud su vas poslali od tuda ste bježali u Hrvatsku .
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 11:00   #58
Nisi mi odgovorio na pitanje. Pitao sam po cemu su to Pume, Tigrovi i Splicani najzasluzniji za oslobadjanje Hercegovine? Pusti Knin i Grahovo sad. Moze odgovor? De mi prvo ovo odgovori pa mozemo dalje o mobilizaciji, dragovoljcima i markama. Ma ne, ne znaci sto sam bio u Hercegovini cijeli rat de mi ti reci kako je bilo i tko je oslobadjao Daj molim odgovor. Po cemu Pume, Tigrovi i Splicani? Pa cemo dalje nastaviti o svemu.
dobrila12 is offline  
Old 09.07.2010., 11:10   #59
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Nisi mi odgovorio na pitanje. Pitao sam po cemu su to Pume, Tigrovi i Splicani najzasluzniji za oslobadjanje Hercegovine? Pusti Knin i Grahovo sad. Moze odgovor? De mi prvo ovo odgovori pa mozemo dalje o mobilizaciji, dragovoljcima i markama. Ma ne, ne znaci sto sam bio u Hercegovini cijeli rat de mi ti reci kako je bilo i tko je oslobadjao Daj molim odgovor. Po cemu Pume, Tigrovi i Splicani? Pa cemo dalje nastaviti o svemu.
Po svemu , samo napredovanje prema Grahovu rezultiralo je dovlačenje novih srbskih snaga na to područje , čime su automatski ostala srbske crte bile oslabljene . Npr .prodor kroz livanjsko polje spriječio je pad Bihaća . Ti si samo obično piskaralo , ne možeš shvatiti uzročno -posljedičnu povezanost . Hočeš još reči da oslobađanje južnog djela hrvatske prema Dubrovniku nije ostavilo nikakve posljedice na ratišta u hercegovini . A ti meni reci što je HVO - oslobodio , možda Glamoč ???
pop84 is offline  
Old 09.07.2010., 11:20   #60
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovo je broj ubijenih 8.500 Srba, što tu može biti nejasno?
E moj Irac očito rat nisi niti okusio , jer puno pitanja postavljaš iznosiš statistike itd .. Ne znam koliko godina imaš , možda si klinac pa te zanima . Onda je sve u redu .
pop84 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:19.