Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 17:15   #61
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Livanjska bojišnica 1992.
Il su Zrinski ili Frankopani ili 2.gbr. čak -ja ne znam,pa tko ih prepozna nek napiše
Bojna Zrinski
Quote:
laslo kaže: Pogledaj post
mozes li tocno navesti koje su brigade iz hr sudjelovale u obrani Livna
Ako misliš na 1992. godinu, od brigada HV-a nije bila niti jedna u nekom kompletnom sastavu, već dijelovi bojni ili cijele bojne.

Bila je jedna bojna 4. gardijske, dio bojne Zrinski, dio bojne "Kralj Tomislav" GS HV i jedan ojačani vod 2. gardijske brigade.

I ovdje treba napomenuti da napad na Rujane nije bio samo tog 23. 04.1992. godine, kada je uništen jedan M-84, jedan transporter i jedan M-84 zarobljen.

Napad na Rujane je bio i deset dana ranije, 13.04.1992., kada je poginuo momak prezimenom Knez. Taj prvi napad je odbijen, uz velike srpske žrtve.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.04.2011. at 20:57.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 21:17   #62
Promatrano strateški, srbi su htjeli Hercegovinu uzeti istodobnim napadom sa zapada (kroz Livanjsko polje) i istoka (preko Neretve). To je D. Domazet-Lošo nazvao "kliještima".

Oba "kraka" su uništena, istočni na prijevoju Stolovi, a zapadni na crti Rujani-Čelebići. Svaka čast ekipi koja je odlično odradila taj posao.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 16:33   #63
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
Bojna Zrinski

Ako misliš na 1992. godinu, od brigada HV-a nije bila niti jedna u nekom kompletnom sastavu, već dijelovi bojni ili cijele bojne.

Bila je jedna bojna 4. gardijske, dio bojne Zrinski, dio bojne "Kralj Tomislav" GS HV i jedan ojačani vod 2. gardijske brigade.

I ovdje treba napomenuti da napad na Rujane nije bio samo tog 23. 04.1992. godine, kada je uništen jedan M-84, jedan transporter i jedan M-84 zarobljen.

Napad na Rujane je bio i deset dana ranije, 13.04.1992., kada je poginuo momak prezimenom Knez. Taj prvi napad je odbijen, uz velike srpske žrtve.
Da, upravo tako. Prvi napad je bio 13. i uz Kneza mislim da je poginuo je još jedan momak, a smrtno ranjen pok. Ilija Papić (umro od ranjavanja nakon par dana). Samo nisam siguran da su četnici tada imali neke žrtve jer su uglavnom cili dan samo granatirali i nije bilo baš neke bliske borbe kao 23.04.
__________________
Ovo je stvarno glup način za potrošit vrime, ali što se mora mora se
bo dernek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 17:29   #64
Quote:
bo dernek kaže: Pogledaj post
Da, upravo tako. Prvi napad je bio 13. i uz Kneza mislim da je poginuo je još jedan momak, a smrtno ranjen pok. Ilija Papić (umro od ranjavanja nakon par dana). Samo nisam siguran da su četnici tada imali neke žrtve jer su uglavnom cili dan samo granatirali i nije bilo baš neke bliske borbe kao 23.04.
Bilo je bliske borbe, ali ne na toj prvoj crti u samim Rujanima.

Jedna "ekipa" je otišla malo dublje! Nije sve za foruma!

Zato su i tukli cijeli božiji dan.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 21:36   #65
Je bilo je tada sjebano u pocetku ,ali se stabiliziralo
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 18:42   #66
Evo još jedne iz tog vrimena.
http://img.photobucket.com/albums/v2...poljupp5d6.jpg
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 15:22   #67
Ponosno Livno,svaka čast svim dečkima koji su pomogli u obrani...........
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 14:14   #68
Ispricavam se sto refresam temu, ali tek sam je sad vidio, htio bi reci da postoji knjiga pod nazivom "knjiga boli", u njoj se govori o II. Svjetskom ratu i Domovinskom ratu u Livnu i okolici, jako su dobro opisana oba rata, pa eto ako netko ima tu knjigu nek izvadi par redaka i posta na ovaj forum I ja sam iz Livna, otac mi je bio branitelj.
Choiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 21:14   #69
Spominjani ,zarobljeni srpski tenk T - 55 u Runjanima Donjim u travnju 1992. godine.
Na slici tri pripadnika TG 2.gbr. i jedan pripadnik HVO-a.
na tenku Boris Jacović,Mikulić,Grublješić.

http://img.photobucket.com/albums/v2...njaniDonji.jpg
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 22:30   #70
Mali Cincar, 04.svibnja 1992. pripadnici TG 2.gbr. nose poginulog suborca Zlatka Planinca Patka.

http://img.photobucket.com/albums/v2...gbrpp5d6um.jpg
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 00:44   #71
http://i967.photobucket.com/albums/a...ratna_1992.jpg
Ratna bolnica u Livnu 1992. godine. Autor fotografije je Darko Strosser

Bolnica se nalazi se pored izvora rijeke Sturbe, ukopana je u brdo. Izgradila ju je bivša JNA.
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 18:18   #72
Svaka čast Livnjacima i ovo kod Rujana nije mala stvar,ali pomalo od toga radite mitsku stvar ne bi li od svoga kraja učinili Spartu.Znam dosta Livnjaka i kad sa njima pričam imam osječaj da od LIvna rade novi,veći Vukovar.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 18:24   #73
http://i967.photobucket.com/albums/a...rmica_tenk.jpg
Uništeni srpski tenk na Strmici kod Livna (Strmica se nalazi sjeverno od grada Livna prema Glamočkom polju). Fotografija je iz Livanjskih vidika broj 2 od 18.10.1992. godine.

Postrojbe JNA iz Glamočkog polja napale su Livno 13.4.1992. godine. Napad je išao na dva pravca, cestom Glamoč - Livno na Korićinu i iz polja od sela Dolac prema Strmici. Napad je vodio pukovnik Lisica. Na Strmici im je ostao oštećen tenk, koji je uništen nekioliko dana kasnije, jer ga nismo mogli izvući na našu stranu.
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 16:48   #74
Bok svima, u napadu na Rujane je poginuo moj skolski prijatelj Marijan Kulis iz Vrzerala, on je za vrijeme napada bio pripadnik 4. GBR. Pokoj mu dusi i laka mu bila hrvatska zemlja, za koju je zivot dao.
Vrzerale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 05:56   #75
Htjela bih samo napomenuti dečku sa prve stranice,koji napao forumaša-laslo- kako prepričava mitove o tisučama ubijenih čejena i hrabome Mariju.
Pa jasno da je bila panika,a Marijo je bio taj koji je donio prevagu na našu stranu (sportskim riječnikom da se izrazim,kada se rezultata lomio i umalo prelomio)i na taj način podigao moral našim dečkima koji su se maltene probudili iz mrtvih.
Ako netko znade(felga,laslo,bilo tko) u toj dolini je navodno poginulo podosta Vukovaraca,znade li netko što reči o tome? thnx.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 00:08   #76
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Ako netko znade(felga,laslo,bilo tko) u toj dolini je navodno poginulo podosta Vukovaraca,znade li netko što reči o tome? thnx.
Mislim da si pomijesala sa Kupresom i napadom Srba 10.4.
U jutarnjim satima je kombi Vukovaraca uletio u zasjedu i pogodjen je tenkovskom granatom..U kombiju su izmedju ostalog bili Andrija Maric i Robert Zadro
__________________
Gdje je najteže,gdje je najgore,tu treća bojna ratuje..Na našim leđima,stotine bitaka..Slava nam ne treba,neka ide drugima..Dok oni pjevaju,mi lijemo krv..3 bojna-neprobojna
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:27   #77
idemo vidjeti malo kako je to izgledalo na 3. sektoru "Korićina"
livno u srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 12:06   #78
Svaka čast za sve informacije i slike u ovoj temi...Volio bi znati jel neko mozda poznaje momka koji je bio 93 ili 94 na ljeto u Čelebiću/Kovačiću. Bio je Kanađanin ili Australac, vodio je nas od punkta kod Kovačića (preko puta groblja) u Čelebić do zadnjeg položaja (Križanovi kuča). Možda je bio od Hos-a, nesijećam se više imo sam 13-14 godina. Pozdrav svima
Troglav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 19:02   #79
Treba ovdi istaknuti činjenicu da je na livanjskoj bojišnici i zaustavljanju srpskog napredovanja svoj put zapovjednika (obrane područja) započeo gen. Gotovina.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:02   #80
Granatiranje Livna

http://www.youtube.com/watch?v=y3olEqPkOcU

Snimka iz Livna nakon granatiranja 19.6.1995. U prizemlju zgrade kod koje gori automobil poginuo je jedan momak iz Posušja, inače je bio pripadnik 2. gardijske brigade HVO-a. Čovjek koji je stajao pored njega ostao je bez obje noge, a preživio je zahvaljujući tome što je bolnica udaljena svega stotinjak metara. U kafiću preko puta od iste granate su ranjene dvije djevojke.

Na snimci nije prikazano, ali od granate koja je pala tristotinjak metara sjeverozapadno od ove, ranjeno je tada troje djece (3, 5 i 9 godina), koja su se igrala u kući.

Na snimci ćete moći primjetiti kako ima dosta ljudi i auta na ulicama. Za razliku od prethodnih faza rata kada se dosta vremena provodilo po skloništima, u ljeto 1995. to je rijetko tko činio. Uglavnom bi se u slučaju granatiranja ljudi skonili negdje u zatvoreno, a nakon što se petnaestak minuta nisu čule detonacije, nastavljalo bi se dalje svojim poslom, pa što Bog da. Razlog je taj što je u to vrijeme Livno bilo granatirano svakodnevno. Obično bi tijekom dva ili tri sata pala barem jedna granata, a jedno vrijeme su znali redovito sat ili dva iza ponoći ispaliti i jedan orkan, kako bi bili sigurni da će razbuditi cijeli grad.

To iživljavanje nad Livnjacima trajalo je sve do oslobađanja Glamoča. Zanimljivo je da je u tih prvih nekoliko mirnih dana Livno bilo gotovo pusto. Mogao si samo vidjeti ljude kako dođu do vrata ili prozora, osluškuju, i kad ništa ne čuju vrate se unutra. To je trajalo nekih sedam dana kada je na Livno pred večer ispaljeno nekoliko raketa. Ako se dobro sijećam, tada je poginuo jedan čovjek koji je prije rata živio u Sarajevu. Bilo je i nekoliko ranjenih. To je bio zadnji put da je Livno gađano, a sutradan je grad bio pun ljudi.
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.