Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 14:07   #4261
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
.... Srećom pa smo svi ostali napravili previše hrane pa je bilo dovoljno, inače bismo bili u gabuli jer smo računali na njih. Večer prije mi radimo snackove, pečemo kolače a ovi se pojave na gotovo, i nude pare.
....
njima je trebalo servirati pare na tanjur
stvarno bezobrazno

Quote:
Ja bih da je taj sistem donošenja hrane prisutan u svim prigodama pa da podijelimo posao i nitko nije premoren i nervozan na kraju.
slažem se, samo bi nadodala, u prigodama s većim brojem ljudi
kad imam na ručku/večeri samo nekoliko dragih ljudi, volim ih tetošiti
baja is offline  
Old 14.12.2017., 14:10   #4262
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
njima je trebalo servirati pare na tanjur
stvarno bezobrazno


slažem se, samo bi nadodala, u prigodama s većim brojem ljudi
kad imam na ručku/večeri samo nekoliko dragih ljudi, volim ih tetošiti
Ma da, ali kužiš, nisu oni škrti i nefer, pa nude pare, jel.

Ma slažem se za manji broj ljudi, ali mislim da svi znamo obiteljske ručkove gdje se lako skupi 10-15 ljudi a baba/mama priprema sve 3 dana ranije i kuka. Meni je to besmisleno. I ne mislim da one u tome uživaju koliko je naučeni obrazac ponašanja. Da ne bi netko mislio da one nisu gostoljubive.
lyrabelacqua is offline  
Old 14.12.2017., 14:13   #4263
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
Da ne bi netko mislio da one nisu gostoljubive.
Da, ne znam postoji li gora stvar u rvata od bivanja negostoljubivim. Ono..daj gostu svoj krevet? A?
Da ne bi. :nervatca neprijateljskielement mučkođubre:
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Old 14.12.2017., 14:18   #4264
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
Mi kad radimo roštilje uglavnom svatko nešto donese. Salatu, meso, kolač, štogod... Pokušamo donekle iskordinirati, ali bez velike obaveze. Ista stvar sa proslavama Nove godine. Prošle godine je je jedan par mislio da naprosto može "baciti novac na problem", jel, pa su samo ponudili novce frendovima kod kojih je bio tulum, iako je dogovor bio da svatko donese nešto, a frendovi kod kojih smo slavili su kupili piće jer žive blizu diskontu. Srećom pa smo svi ostali napravili previše hrane pa je bilo dovoljno, inače bismo bili u gabuli jer smo računali na njih. Večer prije mi radimo snackove, pečemo kolače a ovi se pojave na gotovo, i nude pare. Pa jbt mogao si kupiti grickalice usput ako ništa drugo. Nama su više poznanici nego frendovi pa mi se nije dalo raspravljati, ali baš mi je bilo bezveze.

Ja bih da je taj sistem donošenja hrane prisutan u svim prigodama pa da podijelimo posao i nitko nije premoren i nervozan na kraju.
Mi isto ovako nekako.
Na roštilje, večere, druženja ponesemo svi nešto.
ili cugu, ili kolače, ili nešto treće što odgovara situaciji.
meni je super kad sam negdje, onda se opskrbim hranom i pićem tog kraja, pa odnosim ljudima u goste. rakijice, sirevi, voća i povrća, pekmeza, kobaja itd.

dugo sam na zajednička druženja na Novu pekla torte, meni je bio gušt, svim drugima je bio gušt.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Old 14.12.2017., 14:19   #4265
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
Na obiteljskim ručkovima je fakat rijetko, uglavnom mama/baka/tetka vuče i nakuhava danima. I neka im, jer one to žele. Ali mi je bzvz i mislim da ne proizlazi kod svakog od osjećaja stvarnog uživanja u toj silnoj organizaciji.
U novije vrijeme sigurno ne. Ali kod starijih žena kojima je jedini posao bio biti domaćica, to se nekako uvriježilo i njima to zaista i je bilo zadovoljstvo. Ako još sve pojedu i pohvale, gdje ćeš veće sreće.
Problem je u tom skoku kad se promijene okolnosti i način života, a običaji ostanu. Ali ide pomalo.
Hilda is offline  
Old 14.12.2017., 14:28   #4266
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
Da, ne znam postoji li gora stvar u rvata od bivanja negostoljubivim. Ono..daj gostu svoj krevet? A?
Da ne bi. :nervatca neprijateljskielement mučkođubre:
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
U novije vrijeme sigurno ne. Ali kod starijih žena kojima je jedini posao bio biti domaćica, to se nekako uvriježilo i njima to zaista i je bilo zadovoljstvo. Ako još sve pojedu i pohvale, gdje ćeš veće sreće.
Problem je u tom skoku kad se promijene okolnosti i način života, a običaji ostanu. Ali ide pomalo.
A ne znam, meni je mama takva a nije bila ni domaćica ni besposlena. I više-manje sve žene njene generacije, zapele negdje između tradicije i emancipacije. Možda zato to toliko primjećujem i ide mi na živce.

Kao i ovo s davanjem vlastitog kreveta gostima, što mi se redovito događalo u djetinjstvu. Traume imam od toga, ozbiljno. Ali eto krvi iz vene daj da ispadneš dobar domaćin. Kad god netko dolazi, izvanredno stanje. Oš ručak, oš ljetovanje, nebitno. Što prije takvi običaju umru, to bolje.
lyrabelacqua is offline  
Old 14.12.2017., 14:31   #4267
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
....

Ma slažem se za manji broj ljudi, ali mislim da svi znamo obiteljske ručkove gdje se lako skupi 10-15 ljudi a baba/mama priprema sve 3 dana ranije i kuka. Meni je to besmisleno. I ne mislim da one u tome uživaju koliko je naučeni obrazac ponašanja. Da ne bi netko mislio da one nisu gostoljubive.
ima jedna koja uživa, moja svekrva
voli kuhati, stalno kuha, jedva da sjedne s nama za stol nego samo oblijeće i provjerava da li su svi sretni
vaistinu, ko iz pjesme 'al se nekad dobro jelo'

Quote:
The White Rabbit kaže:
Da, ne znam postoji li gora stvar u rvata od bivanja negostoljubivim. Ono..daj gostu svoj krevet? A?
ima nešto u ovome što se nesvjesno usadi u kosti i moram priznati da mi je trebalo vremena da shvatim i krenem uvoditi red
otkako živim u zg, a to je sad preko 20 godina, bila sam domaćin i užoj i široj obitelji
u početku mi je bilo čak i zabavno, mlada i naivna nisam znala gdje je granica
ali kako sam starila, sve me više umaralo i srećom sam se odlučila za iskren i otvoren razgovor s mlađom sestrom koja je bila najčešći gost
iznenađujuće po mene, sestra me pitala zašto joj to ranije nisam rekla
sad kad dolazi, ponese već posložene lazanje i samo ih stavi u pećnicu kod mene
baja is offline  
Old 14.12.2017., 14:38   #4268
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
moram u šoping sastojaka za kolače... sad radim listu kolača koje moram napravit, a vremena za peć imam samo od ponedjeljka do srijede u popodnevnim satima. Svako popodne po 3 vrste. I onda u petak popodne još 2 torte. :Panika:
Ja sam to sve obavila kroz studeni... čokolade za kuhanje koje su sad 14kn akciji bile u 9, maslac sam kupila po 15 (16,99 - 20%), orahe imam, samo ih usitnjavala, bademe i lješnjake kupila kad su bili na akciji, brašno, sve sitne sastojke... Sad su već "akcije" koje su viša cijena nego što su bile prije mjesec dana Mislim briga me, jer se iz tog razloga svake godine opskrbim mjesec dana prije jer to ništa nije kvarljiva roba.

Radim jednu čokoladnu tortu, jedan bobičastu voćnu tortu, jedan cheese, čupavce i štrudel od sira. Dio ostavim doma, dio mojima, dio njegovima, dio na selo. Malo toga dočeka dan poslije sv. Stjepana. Standardno. Fine medenjake sam kupila, suhe kekse ne radim jer ih nitko ne jede.
tiluriumm is offline  
Old 14.12.2017., 14:47   #4269
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
Ali eto krvi iz vene daj da ispadneš dobar domaćin. Kad god netko dolazi, izvanredno stanje. Oš ručak, oš ljetovanje, nebitno.
Zato i imamo onaj topik gore, o parazitima i besplatnim ljetovanjima. Urnebesna je, i dobar pokazatelj domaćeg mentaliteta.

Quote:
baja kaže: Pogledaj post
bila sam domaćin i užoj i široj obitelji
u početku mi je bilo čak i zabavno, mlada i naivna nisam znala gdje je granica
Ja dvaput. Satralo me.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Old 14.12.2017., 14:50   #4270
Quote:
lyrabelacqua kaže: Pogledaj post
Sorry, stvarno ne znam o kakvom se tipu uzvanika radi, i to i nije bila moja poanta. Samo sam željela konstatirati da bi mi bilo draže da kao u nekim drugim kulturama i kod nas postoji običaj da se nešto ponese pa se domaćinu olakša. Neovisno o prigodi. Kod nas je to običaj samo sa karminama, čini mi se.
Ma ništa sori, daj pliz,... Nije mi uopće bed ispeć toliko kolača, samo sam očekivala da ću imat slobodan vikend za pečenje, a onda mi je nešto upalo, i sad ću morat počet tek u ponedjeljak pa se moram kvalitetno izorganizirat.
Kod nas ni na karminama nije običaj nosit gotovu hranu. Donesu ljudi vina, keksa, kave, ali to se sve spremi, a na stol ide ono što si sam kupio i pripremio.

Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Pa kako to cuvas do Bozica? Zamrznes, ili u fridz? Ja sad gledam kad cu peci i neda mi se toliko ranije jer mi nije drago da dugo stoje do Bozica. Isto pecem za siru ekipu. Neke sam mislila raditi na sam Badnjak da sutradan budu bas svjezi. Prosle godine sam neke radila nesto ranije i cinilo mi se da su na Bozic imali lagano okus po uzeglom maslacu.
Pa suhi kolačići mogu trajati više od tjedan dana. Torte će se ionako odmah pojest i možda razdjelit za doma.

Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Ja sam to sve obavila kroz studeni... čokolade za kuhanje koje su sad 14kn akciji bile u 9, maslac sam kupila po 15 (16,99 - 20%), orahe imam, samo ih usitnjavala, bademe i lješnjake kupila kad su bili na akciji, brašno, sve sitne sastojke... Sad su već "akcije" koje su viša cijena nego što su bile prije mjesec dana Mislim briga me, jer se iz tog razloga svake godine opskrbim mjesec dana prije jer to ništa nije kvarljiva roba.
I ja sam lovila putar i orašasto kad su bile akcije ili kad sam imala kakve popuste. Ali sad mi fale ove sitnice tipa vanilijin šećer, keksi, jaja, kvasac.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 14.12.2017., 14:58   #4271
To sam isto kupila unaprijed sve a jaja baš jučer dofurala sa sela
tiluriumm is offline  
Old 14.12.2017., 15:42   #4272
Mahunu vanilije tutneš u teglu šećera i eto ti vanilin šećera.
__________________
hausfrau is offline  
Old 14.12.2017., 17:46   #4273
onda moram kupit mahunu vanilije...
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 14.12.2017., 20:14   #4274
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
onda moram kupit mahunu vanilije...
E pa to to traje. Možeš i korišenu, koju si kuhala za neku kremu npr, isto iskoristiti za vanilin šećer.
__________________
hausfrau is offline  
Old 15.12.2017., 01:06   #4275
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
moram u šoping sastojaka za kolače... sad radim listu kolača koje moram napravit, a vremena za peć imam samo od ponedjeljka do srijede u popodnevnim satima. Svako popodne po 3 vrste. I onda u petak popodne još 2 torte. :Panika:
Isuse, Ari , ti si ove godine kraljica Bozica.
Nas par zbrojenih smo ti!

Ja se nebum pretrgnula od kolaca, djelomicno i zbog ogranicenja losom pecnicom.
Venili kifleki ce ziher bit, mozda jos 2 vrste i to je to.

Tak i tak smo na Badnjak doma samo muz i ja, a na Bozic (i na Stefeke) obilazimo.

Kod mene doma nema mjesta za stolom obadva para roditelja i nas i za hranu za setstero ljudi, stol mi se vise ne da rastegnut, nemam masinu za sudje, pecnica u kurcu, mala je kuhinja i sve mi je to nespretno.
Ne zelim si radit pritisak.

I ne da mi se sve radit, nakuhala sam se u zivotu dosta i napripremala, ne da mi se vise radit i francusku i bakalar i orehnjacu i makovnjacu i sve ikad.

Zato doma netradicionalno na Badnjak specem puricu s mlincima i napravim nesto kolacica.
Hannah 3 is offline  
Old 15.12.2017., 01:22   #4276
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Zašto ga ne napuniš kremama? Čokoladnom, vanilija, mocca, sirna a možeš i sa sladoledom. Tako to talijani rade. Probala jednom davno i jako je fino. Ovako sam panettone je dosta suh.

https://youtu.be/pmi50GggtU8

Ne otvara mi link, ali ne zvuci mi primamljivo, iskreno.
Eventualno bi mogla na pandoro mazat putar.
Panettone mocim u blagi kakao. Zato danas imam ocekivanu reakciju na pola litre mlijeka koje sa popila sa pola panettonea. Lice mi je ko smirgl papir.
Wasn't worth it.
Drugi put kad cu riskirat s necim mlijecnim, to ce biti masni pljesnjivi sir ili Haagen.

Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
Da, ne znam postoji li gora stvar u rvata od bivanja negostoljubivim. Ono..daj gostu svoj krevet? A?
Da ne bi. :nervatca neprijateljskielement mučkođubre:
Ja ne volim ni da mi netko dodje prespavat.
Na svu srecu nemam rodbine izvan Zagreba, pa nema opasnosti od nezeljenih gostiju.
Par put je bila sestra od bivseg, mene to inkomodira uzasno.

Svakog gosta tri dana dosta.

Ajd mogla bi s frendicom tak dijelit prostor neko vrijeme, ne bi mi smetalo.
Hannah 3 is offline  
Old 17.12.2017., 16:01   #4277
prskalice 150 kuna
baloni 120 kuna
jelka 400 kuna
sprej snijeg za jelku 100 kuna
petarde 600 kuna
dinamit rakete 350 kuna
lampice za bor 400 kuna
djed mraz na baterije 350 kuna
kuglice za jelku 250 kuna
kapica na božić 70 kuna
posveta i katolički vjenac 200 kuna
babunovich is offline  
Old 18.12.2017., 08:16   #4278
Isusek, ovčice i Norica spavaju pod borom...



Zaboravila sam slikat dekoraciju na komodi u hodniku. Moja mama ima sličan smisao za dekoriranje ko Cats. Pronašla je prošli tjedan u nekoj ladici jednog od 7 patuljaka i montirala ga pored Rudolfa na sanjkama, božićne zvijezde i svijeća. Crkla sam kad sam ušla u kuću i vidjela.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)

Zadnje uređivanje Ariana B. : 18.12.2017. at 09:08.
Ariana B. is offline  
Old 18.12.2017., 08:35   #4279
Hahahaha ja kasnije idem po jelku Vikend u Zg prošao lijepo, baš je grad divno okićen Bila je puno manja gužva nego sam očekivala (a još smo i malog vodili sa sobom).
tiluriumm is offline  
Old 18.12.2017., 08:50   #4280
Maslac na pandoro ionako ga je pun. Ne volim.

I ne volim nikakve dodatke u panettone osim kandita. Drugo mi je sve nekako suvisno.

Ja bih mogla totalno keljit slike od lani ali evo friško iako nisam ništa kupila ove godine. Fale još tradicionalne jaslice, suši se mahovina, bit će






Blentava is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:54.