Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2013., 05:20   #1
Koje pravo imam kao kcer

Bok!
Trebam vasu pomoc. Ja sam rodena u njemackoj i imam njemacko drazvaljanstvo. Udata sam i imam dvoje djece. Imam jos jednu sestru bliznicu koja je invalid od rodenja i zivi u njemackoj u mojoj blizini u domu. Takoder imam jos jednu stariju sestru (7 godina) koja ima boravak u njemackoj ali zivi vec preko 20 godina u Hr, gdje i radi.

Za bolesnu sestra imamo ja, majka, i drugo sestra generalnu ponemoc za sve pitanje nezinog zivota, posto bez pomoci, ona nemoze nista rjesiti.

Moji roditelji imaju imovinu na moru (kucu) i u unutrasnosti Hr. Oni su navodno prije par godina htjeli nasljedstvo rjesiti prije njihove smrti. Pa su kucu na moru prepisali bez mog znanja na stariju sestru (meni su tek prije 2-3 godine to rekli), prodali cetri apartmana i dva su ostavli mojoj starijoj sestri. Mene su sa „moja“ dva stana isplatili u novcu. Ugovor od prodaje nisam vidila, nego su samo rekli, da su to za taj novac prodali. Morala sam im napisneno dati, da sam taj novac dobila, i da necu nista vise od kuce na moru potrazivati. Htjeli su oni isto, da ja kod javnog biljenika potpisujem, da necu nista vise od druge kuce traziti ili daljni para itd., no ja to nisam htjela, jeli sam htjela, da vidim, jeli je moja starija sestra to isto morala potpisati. No to nije tako bilo a i zasto bi, kad je kuca bila na nju kompletno pripisata na moru.

Kucu u unutrasnosti su htjeli ostaviti sa nepokretnu sestru, ali su bili svjesni da na nju to nemogu prepisati, posto bi njemacka vlada to odmah njoj oduzela, i ona od toga nista nebi imala (zato sto zivi u domu, a njemacka nezna, da moji to posjedju) Sve te godine su me ostavili u mislima, da oni jos tu kucu u unutrasnosti hr nisu na nikoga prepisali, jer neznaju kako, na koga bi to mogli napraviti.

Puk slucaj je bijo, kada sam sada o necaka (starji sin od sestra) zaznala, da je i ta kuca na sestru vise preko 10 godina vec prepisata. U proslosti je ona finanziski i ne finanziski uvjek vise dobila nego ja, i to moji roditelji znaju. Meni je majka uvjek dala da povjerujem je, da su oni to prije njihove smrti, to tako rjesili, da oboje od nas dobije isto. Naci ona dva stana, a ja od drugih dva stana iznoz podraje. A to po ovom slucaju tako nije, ako je ona sada dobila i tu drugu kucu prepisatu. Kakav su oni medusobni ugovor izmedu sebe napravili, neznam. Znam da su samo rekli, da je bilo dogovoreno, dok su oni zivi, nema prodaje ta dva apartmana na moru. Sve troskove od dva apartmana i kucu u unutrasnosti moji roditelji placaju. Racuni dalje stizu na ime moga oca. To mi je cudna, ako je kuca na sestru prepisati. Jer sam vidila u gruntovnici, da je ona kao vlasnik zavedena.

Ona je sada nasljedila kuca sa preko 1100 m². Kucu su moju kompletno jos jedanput priuredili, doljni prizemlje je iznajmjeno. Gore bi ona mogla danas sutra ziviti, ima jos jedna velika ljetna kuhinja sa dvje garaze i iza vrt, gdje se jos jedna kuca moze graditi. Ubiti ona je sada vise dobila nego ja. Nema oko nepokretne sestre nikakve obaveze, jer je nece!

A ona je roditjeli sada pocela ucjenivati. Hoce novce, isto koje sam ja dobila, jer ako ne, onda se skida sa sve. Mada ona zna, da su moji onda u delemi – na koga prepisati. Na unuka (starji sin od sestre) nece jer je jos mlad. Na mene navodno nemogu, zato sto imam njemacko drzavljanstvo. Ja sam isto sada nedavno preuzela sa sestru njezinu zakonski branitelj i tako moram isto od vremena na vrjeme dati izjavu, jeli moja bolesna seke nesto posjeduje, koliko novaca ima itd.

Ja vise neznam sto da kazem, jer su me moji rodtelji ljepo izigrali. Ja im samo trebam, kad nesto treba obaviti i oko nepokretne sestre.
Jeli je to istina, da oni tu kucu ne mogu na mene prepisati, posto sam strani drzavljanin ili zato sto sam sada njezin zakonski branitelj (cuvar)? Koja prava imam ja? Sve te godina i moja sestra meni to nije htjela reci, da je i druga kuca na nju pripisita. Ona je uvjek naucila samo ona da ima, a za druge manje vise.

Hvala na vasoj pomoci! Njemacka 1971

Zadnje uređivanje Njemacka1971 : 21.11.2013. at 05:45.
Njemacka1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 13:30   #2
Na sve druge ovdje u forumu:

Molim u koliku ima odvje osobe koji su is javonog prava da bi im bila jako zahvalana, ako bi na moj prvosnji posting mogli odgovarati.

Hvala unaprijed

njemacka1971
Njemacka1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 13:42   #3
imaš svoja zakonska prava,itekako

Quote:
Njemacka1971 kaže: Pogledaj post
Na sve druge ovdje u forumu:

Molim u koliku ima odvje osobe koji su is javonog prava da bi im bila jako zahvalana, ako bi na moj prvosnji posting mogli odgovarati.

Hvala unaprijed

njemacka1971
Ako ne želiš uzeti odvjetnika (u Hrvatskoj ili u Njemačkoj),a što je preporučljivo,svoje pitanje možeš postaviti na www. legalis,oni će ti dati relevantan odgovor.I nemoj odustati.Sretno.
ton-na-ton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 13:54   #4
Quote:
Njemacka1971 kaže: Pogledaj post

Ja vise neznam sto da kazem, jer su me moji rodtelji ljepo izigrali. Ja im samo trebam, kad nesto treba obaviti i oko nepokretne sestre.
Jeli je to istina, da oni tu kucu ne mogu na mene prepisati, posto sam strani drzavljanin ili zato sto sam sada njezin zakonski branitelj (cuvar)? Koja prava imam ja? Sve te godina i moja sestra meni to nije htjela reci, da je i druga kuca na nju pripisita. Ona je uvjek naucila samo ona da ima, a za druge manje vise.

Hvala na vasoj pomoci! Njemacka 1971
dakle šta se tiče imovine koja je u vlasništvu tvojih roditelja, tu nemaš niakvih prava dok su oni na životu, oni sa svojom imovinom mogu raspolagat kako žele, dakle mogli su prepisat susjedu, nemoš tu niš napravit.

ovo drugo međutim nije istina, državljani EU mogu u hrvatskoj stjecat nekretnine isto kao i hrvatski državljani, dakle odeš sa roditeljima kod javnog bilježnika, napravite darovni ugovor i sa time u gruntovnicu i prepišeš kuću na sebe, bez iakvih problema, pošto je to sa roditelja na dijete nebi trebala niakav porez platit, osim ako se nije neš promijenilo.
ali kuću na tebe mogu prepisat bez iakvih problema

drugo, otiđi kod odvjetnika, u njemačkoj je zakon takav da djeca moraju plaćat za roditelje ako odu u dom a roditelji imaju malu mirovinu, mislim da je i obrnuto isto tako.
dakle tvoji roditelji ako imaju veliki imetak su dužni makar plaćat dio za dom od tvoje sestre, a ako su tvoji roditelji prepisali svoje kuće nekom drugom kako bi izbjegli plaćanje biti će na njemačkom sudu to poništeno, i sjest će im na mirovinu

Zadnje uređivanje Micek123456 : 21.11.2013. at 14:00.
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 14:11   #5
dužnost je roditelja

Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
dakle šta se tiče imovine koja je u vlasništvu tvojih roditelja, tu nemaš niakvih prava dok su oni na životu, oni sa svojom imovinom mogu raspolagat kako žele, dakle mogli su prepisat susjedu, nemoš tu niš napravit.

ovo drugo međutim nije istina, državljani EU mogu u hrvatskoj stjecat nekretnine isto kao i hrvatski državljani, dakle odeš sa roditeljima kod javnog bilježnika, napravite darovni ugovor i sa time u gruntovnicu i prepišeš kuću na sebe, bez iakvih problema, pošto je to sa roditelja na dijete nebi trebala niakav porez platit, osim ako se nije neš promijenilo.
ali kuću na tebe mogu prepisat bez iakvih problema

drugo, otiđi kod odvjetnika, u njemačkoj je zakon takav da djeca moraju plaćat za roditelje ako odu u dom a roditelji imaju malu mirovinu, mislim da je i obrnuto isto tako.
dakle tvoji roditelji ako imaju veliki imetak su dužni makar plaćat dio za dom od tvoje sestre, a ako su tvoji roditelji prepisali svoje kuće nekom drugom kako bi izbjegli plaćanje biti će na njemačkom sudu to poništeno, i sjest će im na mirovinu
brinuti i pomagati svojoj djeci,a u skladu sa mogućnostima i onda kada više nisu maloljetna a kada se nisu u stanju brinuti o sebi (bolest,invaliditet...),a također je i obrnuto,tj. da djeca po zakonu moraju brinuti o svojim roditeljima.Samo ti brineš o svojoj sestri a trebali bi svi u prvom obiteljskom redu brinuti i dati od sebe :vrijeme,novac...zaključak ?
ton-na-ton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 15:33   #6
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Roditelju ti nisu nista duzni ostaviti, a sa svojom imovinom (naglasak je na "svojoj") oni mogu uciniti sto god žele. I jesu, ostavili su sve tvojoj sestri. Ne govorimo je li to posteno ili ne, vec je li zakonito!
Istina, roditelji imaju pravo, i pravno i moralno, raditi s svojim vlasništvom što žele. Mogu ga prodati i novac dati u zakladu ili podjeliti slučajnim prolaznicima na ulici. Kćer ima pravo na nužni dio, u slučaju da ostave neko nasljedstvo.

Btw., kad već spominjemo pravne, ali ne i moralne ishode, danas mi kolega na poslu priča slučaj svoje supruge. Njen otac je alkoholičar, bio je na liječenju, ali mu nije pomoglo, ona ga i dalje posjećuje u nadi da će se promjeniti, ali on se ne mijenja, mnogo pije, tad je agresivan, često intervenira policija jer maltretira susjede itd.. Njena majka se razvela od njega (tukao je itd..), kćer je završila fakultet, udala se, ima dvoje djece i živi u funkcionalnoj obitelji. Otac za svog života nije stekao nikakvu imovinu, dapače, propio je dobar dio imovine svojih roditelja, ali ne sve jer je baka koja je vlasnica nekretnina i dalje živa (dementna, u domu). Sad on želi natjerati tu dementu baku da mu prepiše nekretnine jer mu je nestalo novca za alkohol. U razgovoru s bakom (kad je to moguće), bakica i dalje opravdava svog sina ("nije on kriv, on je dobar, uništilo ga loše društvo..") i sigurno neće ostaviti oporuku iza sebe.

Pita me što njegova supruga može učiniti po tom pitanju, kako zaštiti imovinu svojih djedova od svog oca (alkoholičara). Koliko je meni poznato, ne može ništa napraviti. Ako baka ne napiše oporuku nakon njene smrti imovina ostaje ocu. Čak i ako bakica odluči potpisati darovnicu ili kupoprodajni ugovor kojim otac želi prodati kuću, opet tu ništa ne može napraviti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 01:08   #7
Quote:
ton-na-ton kaže: Pogledaj post
brinuti i pomagati svojoj djeci,a u skladu sa mogućnostima i onda kada više nisu maloljetna a kada se nisu u stanju brinuti o sebi (bolest,invaliditet...),a također je i obrnuto,tj. da djeca po zakonu moraju brinuti o svojim roditeljima.Samo ti brineš o svojoj sestri a trebali bi svi u prvom obiteljskom redu brinuti i dati od sebe :vrijeme,novac...zaključak ?
ne, po njemackom zakonu a obadvije kceri su njemacke drzavljanke roditelji su duzni placati dio za dom i ostale stvari kcerki koja je nesposobna, dakle ako su nesto prepisali na nekog drugog a bili su duzni placat, njemacki sud ce ako se prijavi ponistit darovne ugovore i naplatit od roditelja
sestra se po zakonu nije duzna brinut za sestru jer brat i sestra ne spadaju u rodbinsku vezu po ravnoj liniji
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:01   #8
dakle šta se tiče imovine koja je u vlasništvu tvojih roditelja, tu nemaš niakvih prava dok su oni na životu, oni sa svojom imovinom mogu raspolagat kako žele, dakle mogli su prepisat susjedu, nemoš tu niš napravit.
__________________
Cut down your exam stress by using our latest cert killer 300-115 Testking asvab practice test[/url] exam and high quality 220-801 and testkingmcdst demos. We provide updated questions with principiacollege pass guarantee along with www.hood.edu training.
bonds22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.