Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 11:47   #1
Šta sve ide u kvadraturu stana

ovak je situacija.
na jednoj lokaciji u Zgu postoji kuca koju investitor zeli rusit i vlasnicima dat za nju 1 stan od tri u toj eventualno buducoj zgradi.
lokacija je takva da se cijene kvadrata krecu od 2000-2200€.

evo kaj mene zanima sad,ima vise tog.
dal je to zajeb dobit samo jedan stan za 270 kvadrata parcele sadasnje.

nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 11:54   #2
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
ovak je situacija.
na jednoj lokaciji u Zgu postoji kuca koju investitor zeli rusit i vlasnicima dat za nju 1 stan od tri u toj eventualno buducoj zgradi.
lokacija je takva da se cijene kvadrata krecu od 2000-2200€.

evo kaj mene zanima sad,ima vise tog.
dal je to zajeb dobit samo jedan stan za 270 kvadrata parcele sadasnje.

nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?
nema u tome velike nauke ... računa se ono na što imaš vlasnički list (gruntovnica), a sve ostalo je tvoj način kako dobiti ono što želiš, odnosno tvoja vještina kako ucijeniti investitora ... ne potpisuj dok ne dobiješ ono što želiš, ali razmisli da li on može i bez tebe!
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 11:59   #3
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
ovak je situacija.
na jednoj lokaciji u Zgu postoji kuca koju investitor zeli rusit i vlasnicima dat za nju 1 stan od tri u toj eventualno buducoj zgradi.
lokacija je takva da se cijene kvadrata krecu od 2000-2200€.

evo kaj mene zanima sad,ima vise tog.
dal je to zajeb dobit samo jedan stan za 270 kvadrata parcele sadasnje.

nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?

paaa, puno bolja opcija je da investitor DA sva tri stana što izgradi..

ps
jel shvaćaš ti da ta ruševina vrijedi samo kao građevni teren?
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 12:02   #4
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
ovak je situacija.
na jednoj lokaciji u Zgu postoji kuca koju investitor zeli rusit i vlasnicima dat za nju 1 stan od tri u toj eventualno buducoj zgradi.
lokacija je takva da se cijene kvadrata krecu od 2000-2200€.

evo kaj mene zanima sad,ima vise tog.
dal je to zajeb dobit samo jedan stan za 270 kvadrata parcele sadasnje.

nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?


još jedan bitan detalj

1 m2 zemljišta NIJE = 1 m2 stambenog prostora ... a omjer se obično kreće oko 0,5
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 12:09   #5
i da to kaj na toj lokaciji kvadrat stana vrijedi dva soma ne znači da vrijedi i kvadrat kuće toliko, nego su one puuuno podcjenjenije osim naravno ako nije neka kućerina ili vila na pantovčaku
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 12:48   #6
Stvar je naizgled vrlo jednostavna; procijeniš vrijednost sadašnje kuće sa zemljištem i usporediš to sa budućom vrijednošću stana. Kvadraturu stana čini prostorije u stanu, balkon (x0,25, zatvoreni, lođa, x0,5), terasa (ako ima x0,25)... Negdje na ovom forumu točno su prikazani koeficijenti pojedinih kvadratura ... Ako je kuća stara tada je sama njena vrijednost minimalna i jedina stvarna vrijednost je zemljište, međutim ako kuća ima građevinsku dozvolu tada investitor može na tom mjestu graditi zamjenski objekt što mu je jeftinije, pa tako i ti možeš tražiti više za kuću/zemljište
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 17:22   #7
gore je kuca koja je skroz u ok stanju , tam se zivi najnormalnije.

upravi ovi koeficienti koje spominjete me "bune" , čovjek koji nudi taj jedan stan je dosao do neke enormne cifre od 100+ kvadrata , od ceg je cisto stambeno 52!!!! a sve ostalo su kvadrati vrta , stubista , fakin terase (dvije od 12 kvadrata svaka) parkiralista i podrum.
dobro da nam nije zrak zaracuno.

meni je jasno da nemoramo pristat na to , al nazalost ne oducujem ja , nego jedna starija osoba .


nadalje , mislim da st me krivo shvatili , trenutno je na tih 300tinjak kvadrata kuca od 120 kvadrata , potpuno dovrsena , zivi se unutra normalno.
nije rusevina lol.
opet , meni je jasno da to investitoru samo smeta- mora se zajebavat s rusenjem.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 19:59   #8
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
ovak je situacija.
na jednoj lokaciji u Zgu postoji kuca koju investitor zeli rusit i vlasnicima dat za nju 1 stan od tri u toj eventualno buducoj zgradi.
lokacija je takva da se cijene kvadrata krecu od 2000-2200€.

evo kaj mene zanima sad,ima vise tog.
dal je to zajeb dobit samo jedan stan za 270 kvadrata parcele sadasnje.

nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?
Čuj ljudi kupe stan od 70 m2 pa mjerenjem ustanove da je veličina 60 m2 zato jer
im je frajer naračunao i površinu koju prekrivaju zidovi.Po zakonu to nije kažnjivo,ali ljudi bi trebali pitati koju površinu prekriva kvadratura i dal su u nju uračunate površine koje prekrivaju zidovi.Raščisti to sa investitorom i ne daj se zavaljati.Smiješno ali istinito,pa ti vidi kad netko plati 10 m2 2000 eura a kvadrati ispod zidova.Imaš toga,a eto,kažu zakon če i to regulirati,a za sada.zipa.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 21:50   #9
I da zaboravih,terasa se može računati ako je zatvorena lođa,za podrum ne znam točno ali je oko 0,3 ili 0,5,i savjetovao bih ti da odigrate igru,pa vidite koliko je njemu stalo do toga zemljišta,jer sumnjam da ti je ponudio koliko je mogao.
Moju malu obleču na Šalati ko lešinari,ali eto ne da se.Nema tu cijene kvadrata ako je zemljište atraktivno.Odi na Šalatu pa ponudi nekom duplo od tržišne cijene
građevinskoga zemljišta,no way.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 22:38   #10
da lik napravi dve tarase koje zajedno cine 50% kvadrature stana i to racuna pod kvadrat stana ... mislim ono sta reci.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 10:56   #11
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
gore je kuca koja je skroz u ok stanju , tam se zivi najnormalnije.

upravi ovi koeficienti koje spominjete me "bune" , čovjek koji nudi taj jedan stan je dosao do neke enormne cifre od 100+ kvadrata , od ceg je cisto stambeno 52!!!! a sve ostalo su kvadrati vrta , stubista , fakin terase (dvije od 12 kvadrata svaka) parkiralista i podrum.
dobro da nam nije zrak zaracuno.

meni je jasno da nemoramo pristat na to , al nazalost ne oducujem ja , nego jedna starija osoba .


nadalje , mislim da st me krivo shvatili , trenutno je na tih 300tinjak kvadrata kuca od 120 kvadrata , potpuno dovrsena , zivi se unutra normalno.
nije rusevina lol.
opet , meni je jasno da to investitoru samo smeta- mora se zajebavat s rusenjem.
Ako imaš "normalnu" kuću a građevinac ti nudi stan od 52 kvadrata onda to zahebi!!! U cijenu stana ne može ući okolno zemljište i to još za 2200 Eura !!! Kak da ne! Procijeni kuću na tržišnu vrijednost i onda taj iznos podijeli sa 2000! To što dobiješ treba biti čista kvadratura stana ! Nikakvi podrumi, stubišta, i sl.
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 11:37   #12
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
.....nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?
Hrvoje,

možda ti ja mogu dati neke informacije koje ti mogu pomoći.
Prije dvije godine sam kod prijatelja geodeta (koji je SUDSKI VJEŠTAK) provjeravala kako se računa kvadratura stanova i zemljišta kako bih mogla procijeniti tržišnu vrijednost nekretnine.

Budući je ugledni vještak u gradu u kojem živim, njemu se povjerava i mjerenje stanova koje sud prihvaća (iako bi to u praksi trebao raditi građevinar). Dakle, prema njemu koriste se određeni koeficijenti za potkrovlje, balkone i loggie a računica je sljedeća (uz napomenu da su informacije od prije dvije godine):

loggia - koeficijent 0,75
natkriveni balkon - koeficijent 0,50
balkon - koeficijent 0,25

potkrovlje - koeficijent 0,20 prema JUSU (jugoslavenski standardi) za potkrovlje ispod 2 metra, a po novome (prema njegovim navodima - a na moj upit) je valjda koeficijent 1 za potkrovlja iznad 1,50 (za potkrovlja ispod 1,50 nema nikakvog koeficijenta).

ostale prostorije - koeficijent 1

podrumi (suterani) - koeficijent 1 (ali je cijena takvih prostorija za 1/2 manja od stana).

Koeficijente naravno množiš s kvadratima i dobiješ rekapitulaciju površina.

Ove informacije možeš provjeriti pregledom norme na osnovu koje se obavlja građevinsko vještačenje: HRN U.C2.100 (kada sam to pokušala ukucati u pretraživač nisam uspjela pronaći cijeli dokument ali su neki njegovi dijelovi preuzeti u drugim dokumentima). Dakle, možeš provjeriti standarde (Državnog zavoda za standrardizaciju i normiteljstvo) ili da možda informativno nazoveš nekog građevinara.

Što se zemljišta tiče (a i stanova), procjenjuje se atraktivnost lokacije, dostupnost ceste, škole, bolnice itd.


Navest ću i dva linka koja te mogu interesirati :

slučaj iz prakse:

bilten "Standardna kalkulacija radova u visokogradnji".

Zadnje uređivanje kotulica : 06.04.2007. at 12:07.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 20:06   #13
liepo ... thanks
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 21:27   #14
kupovala lani stan i lođa ili balkon ulaze u kvadraturu stana..ako kupuješ novi stan - plaćaš i podrumske prostorije...kod starijih stanova - to ti poklanjaju...obično - lođa vrijedi 0,75 % cijene kvadrata stana, a podrumske prostorije 0,5 %. to je na papiru - u praksi - sve što ulazi u kvadraturu stana plaća se po cijeni kvadrata stana, tako da podrum naplaćuju 0,75%. to je moje iskustvo - i kad se pobuniš - odgovor je - take it or leave it!
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.