Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 17:22   #2001
Sutra idemo na Goljak, pa me baš zanima kako će biti tamo.
OK, shvaćam da oni trebaju odradit svoj sat, koji se sastoji od vježbi, a ne od igre, ali ako beba ne surađuje... Hm...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 22:25   #2002
Bok svima!I mi smo postali vježbači i naravno ja sam od uzbuđenja sve krivo skopčala, ali sam se u konačnici snašla. Nije dr. Mijatović već Matijević. Zato sam imala problema sa guglanjem.

Vježbamo u Vinograskoj. Problem su kao i svima vježbe ruku. Dijete mi histerično plače, ali fizioterapeutkinja ne prestaje s vježbanjem. Ja sam protiv takvog pristupa, ali budući da sam nemoćna u takvoj situaciji, tješim se da je to za njegovo dobro.

Lali iz viđenog preporučam baby gim, pa na njega objesi neku muzičku igračku ili ogledalce (ipak ti imaš princezu ).

Quote:
kibo kaže: Pogledaj post
E, ono što me totalno bacilo u komu je njena procjena da problemi sa motorikom (hipertonus) proizlaze i iz činjenice što sam ja samo 2 mjeseca dojila. Imala sam opravdane razloge zašto više nisam uspjela dojiti i krivo mi je što je tako ispalo,ali P. je naveliko pažen i mažen i smatram da mu time barem malo nadoknađujem prestanak dojenja. Što vi mislite o tome? Znam da ona nije mislila da je uzrok u nedojenju, već da bi se tonus smanjio i normalizirao koliko-toliko kad bi ja uz vježbe i dojila....Znam da sada ne mogiu ništa promjeniti,ali me zanima je li itko od vas mama vježbačica imao od bilo kojeg specijaliste takav komentar?
kibo nemoj se ljutiti ali ne kužim ove boldane rečenice, jer se ne slažu jedna sa drugom i nemaju mi smisla.
Ako je prva ključna doktorica je očito nestručna kada donosi procjenu na temelju dojenja/nedojenja i ako je tako za doktoricu. Ja ne vidim vezu dojenja i hipertoničnosti. Ja osobno dojim već 4 mjeseca, a mali mi ima raznoraznih problema.
Ako je ključna ona druga boldana onda se doktorici ne smije zamjerati što je prodojeći nastorjena ako je na temelju iskustva(pretpostavljam) rekla da bi dojenje pridonjelo normalizaciji tonusa. Ti nemaš razloga padati u komu ukoliko si imala opravdane razloge za prestanak dojenja. Ne kužim zašto se gristi ako na to nisi mogla utjecati. Shvatila sam da je glupo da istražujem razloge zašto mi dijete ima sve te poremećaje, jer to nije bitno - bitno je što mogu učiniti da ih otklonim. Ja smatram da je ključna stvar: vježbanje.
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 16:23   #2003
Fanika, imala si pravo, malo sam zbrćkala to što sam mislila, ali dr. nije mislila da je uzrok naših problema u nedojenju. Naravno, da sam je bedasta pa svašta u brzini zbrćkam, mislim i pišem. I ja se slažem da uzrok nije bitan i o tome sam već pisala ali me malo taj dan bacila u bed (koji je prošao) jer uvijek u meni postoji onaj tračak sumnje: " jesam li se dovoljno trudila za dojenje?" Šta ću, ne mogu si pomoći. Ovih dana sam sretna jer mi se čini da je izvijanje manjeg inteziteta, ali zato na rukicama još moramo raditi, jer P. jednostavno čim je neka druga situacija (drugi prostor, puno ljudi i sl.) skvrči i stisne šakice.
kibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 17:41   #2004
Draga kibo, koliko sam ja shvatila, problemi sa motorikom nastaju uslijed krvarenja u mozgu i sirih komora u glavici a ne zbog nedojenja. Dakle, prije proda ili pri porodu. Da se znacajniji napredak u motorici vidi kod duze dojenih bebica (kao napredne bebe) ,vjerujem, ali samo u slucaju zdravih beba (citala negdje studiju o tome).

Nemoj se bedirati, i ja sam nazalost dojila samo 2 mjeseca i bedirala se kasnije a bez potrebe. kaj je tu je, steta kaj ne dojimo..al nema veze sa motorikom.

A vezano za vjezbanje, mislim da bi ipak trebala svaki dan vjezbati jer: 'ponavljanje je majka znanja'. Meni je polovina rekla da kada place vjezbamo i dalje a kada je vesela da radimo pauzice izmedu svake grupe vjezbi. to je zato kaj , ako ces ti prekidati vjezbe kad on zaplace, mali ce skuziti da prekidas cim zaplace i nema ti vise vjezbanja....Oni su male mudrice i nemres ih sam tak zeznuti.

i no worries!!!
uniqoue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:15   #2005
Quote:
uniqoue kaže: Pogledaj post
...da kada place vjezbamo i dalje a kada je vesela da radimo pauzice izmedu svake grupe vjezbi. to je zato kaj , ako ces ti prekidati vjezbe kad on zaplace, mali ce skuziti da prekidas cim zaplace i nema ti vise vjezbanja....Oni su male mudrice i nemres ih sam tak zeznuti.
Ovu istu informaciju sam i ja dobila danas u Vinogradskoj. Kaže fizioterapeutkinja da plaču jer su ljuti i ne da im se vježbati. Nakon vježbanja moj fakin od 4 mjeseca frkće nosom. Baš mi je sladak i ponosna sam što je odvježbao svoje.
kibo ne sumnjati u sebe i ne razmišljati o prošlosti. Gledaj samo budućnost i što si trenutno u mogućnosti učiniti za svoju bebu.
Zar nije bezveze razmišljati o nečemu što ne možeš promijeniti!?
Osim toga ne trebaš se nikome opravdavati za svoje odluke. Najbitnij je da je tvoje dijete sretno. Kad utvrdiš takav stav teško da češ više padati u bilo kakav bed.
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:25   #2006
slazem se sa uniqoue. kada place treba nastaviti sa vjezbanjem. meni je cesto bilo tesko znala sam i plakati, jer sam mislila da ga boli,ali s vremenom je bebac to prihvatio bilo je cak i vjezbi di se jako smijao.

sto se tice dojenja,mislim da se ne treba zalostiti. prvu bebicu sam 3mj.dojila i nije imao motorickih poteskoca,a prvu visoku temperaturu je dobio sa 4 godine. drugu bebicu sam 17mj. dojila i bio je stalno bolezljiv. cesto smo termine kod polovine otkazivali, jer je dobio temperaturu itd.
letitia sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 20:47   #2007
moja curica ijma 3 mjeseca za tjedan dana... ponekad se zna izvijati ovako ko na filmiću, ali to je samo kad ju naglo spustim u krevetić... i to je napravila svega par puta do sad... ali se brinem...i primjetila sam da kad ju držim na sebi, da licem gleda naprijed, zna se uhvatit za moje ruke i onda ko da hoće krenut negdje, diže glavu i noge, ko da bi se htjela dignuti... je li to sve normalno drage mame ili da se ipak više zabrinem?
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 15:56   #2008
mislim da bi trebala pitati pedijatra. dal ti je beba neurorizicna?

ako se samo nekoliko puta izvijala sigurno to nije nista.
letitia sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:18   #2009
vježbanje dok beba plače i pruža otpor je sigurno kontraproduktivno i ne treba ga provoditi.
bebu treba smiriti i nečim zainteresirati pa nastaviti,a ako baš ne ide.onda taj dan ne forsirati.bit će bolje sutra.
tako su i nama savjetovali.
koja svrha od vježbe ako ona pruža otpor,a još da joj i radim traume...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:49   #2010
također, ako je beba hipertonična i ako vježbaš unatoč pružanju otpora tonus mišića se samo pojačava. dakle, ne da nema svrhe od vježbanja nego pojačavaš tonus.

meni je to, priznajem, najgore. neke vježbe i preskočim jer ona grči noge, jako su joj stisnute i nema šanse da joj napravim kukiće ili bicikl. a dovoljno je snažna da se i odgurne nogama ako joj ih uspijem savinuti..katastrofa!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 21:16   #2011
Kad već govorite o vježbanju i plaču, nama je fizioterapeutkinja savjetovala da vježbamo unatoč plaču jer ako prestaneš, dijete skuži da te može veslati. A to za pojačavanje tonusa, ne znam stoji li jer samo se mora paziti da se dijete ne odguruje nogama o neku podlogu ili o mamu koja ga vježba. Naš je pristup bio malo tvrđi, vježbali smo i kada je plakao i zaista nakon samo nekoliko dana dijete se navikne. Tada može postati čak i zabavno. Pjevanje, ludiranje, crtići, u rukama uvijek neka nova i zanimljiva igračka i sl. Mi si nismo smjeli dozvoliti to nevježbanje ako plače jer je bio dosta hipertoničan, a svaka beba ima svoj raspored hranjenja, spavanja itd. te da sam popuštala, zaista ne bismo stigli izvježbati što smo trebali.
Srećom, mali je stvarno strpljiv i nikada nismo imali problema, samo jedan kratki period kada smo radili neke grozne vježbe za ruke, ne želim ih se ni sjećati, uf.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 21:32   #2012
Cvjetić i Lali puna potpisujem ...,a pogotovu se slažem s time da hipertoničnu djecu ne treba forsirati, jer je tendencija kod takve djece smanjenje tonusa, a koji se prilikom protestiranja pojačava. Mi nastavljamo po starom i vježbamo kroz igru, jedan dan više, a drugi manje, i tako dan za danom...
kibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 22:22   #2013
Mame djece koja imaju povišen tonus, jeste li cjepili svoju djecu sa onim cjepivom koje se daje u 3 i 5 mjesecu života. Mislim da je 5u1 i sada ide preko HZZO-a. Upravo sam pročitala da se neurorizičnu djecu ne smije cijepiti. A, mi smo se cijepili...pa valjda bi pedica nešto znala o tome, jer je upućena u P. dijagnozu. Opet šok...jesam li nešto krivo napravila?
kibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 00:45   #2014
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
također, ako je beba hipertonična i ako vježbaš unatoč pružanju otpora tonus mišića se samo pojačava. dakle, ne da nema svrhe od vježbanja nego pojačavaš tonus.

meni je to, priznajem, najgore. neke vježbe i preskočim jer ona grči noge, jako su joj stisnute i nema šanse da joj napravim kukiće ili bicikl. a dovoljno je snažna da se i odgurne nogama ako joj ih uspijem savinuti..katastrofa!
Ne smijes vjezabti kada pruza otpor, jer se ,naravno, tonus povecava i to stoji. No unatoc tome treba nastaviti vjezbati i kad place, samo kada ujedno i pruza otpor malo prestati ili zapoceti sa vjezbom ruku ako nogice stekaju pa se onda vratiti. Meni kad E. tu i tamo ukruti nogice, malo ju poskakljam ispod koljena ili potapsam po bedrima i odmah popusti.
U pocetku mi je pruzala otpor ali ja sam i dalje vjezbala ( normalno, cekas dok malo ne popusti, poskakljas ili nekaj) i sad se tonus snizio tako da...iz mog iskustva mislim da treba vjezbati unatoc protestu.

Ali, svatko zna kak njena bebica reagira i sto joj treba.
uniqoue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 00:48   #2015
Quote:
kibo kaže: Pogledaj post
Mame djece koja imaju povišen tonus, jeste li cjepili svoju djecu sa onim cjepivom koje se daje u 3 i 5 mjesecu života. Mislim da je 5u1 i sada ide preko HZZO-a. Upravo sam pročitala da se neurorizičnu djecu ne smije cijepiti. A, mi smo se cijepili...pa valjda bi pedica nešto znala o tome, jer je upućena u P. dijagnozu. Opet šok...jesam li nešto krivo napravila?

nemam pojma o tome i uopce mi nije jasna poveznica neurorizika i cjepiva????????

Mi se cjepili sa 5/1 ali ne preko hzzo nego neko kakti procisceno od ex Plive. A di si to procitala?
uniqoue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 15:39   #2016
Quote:
phuketya kaže: Pogledaj post
Kad već govorite o vježbanju i plaču, nama je fizioterapeutkinja savjetovala da vježbamo unatoč plaču jer ako prestaneš, dijete skuži da te može veslati. A to za pojačavanje tonusa, ne znam stoji li jer samo se mora paziti da se dijete ne odguruje nogama o neku podlogu ili o mamu koja ga vježba. Naš je pristup bio malo tvrđi, vježbali smo i kada je plakao i zaista nakon samo nekoliko dana dijete se navikne. Tada može postati čak i zabavno. Pjevanje, ludiranje, crtići, u rukama uvijek neka nova i zanimljiva igračka i sl. Mi si nismo smjeli dozvoliti to nevježbanje ako plače jer je bio dosta hipertoničan, a svaka beba ima svoj raspored hranjenja, spavanja itd. te da sam popuštala, zaista ne bismo stigli izvježbati što smo trebali.
Srećom, mali je stvarno strpljiv i nikada nismo imali problema, samo jedan kratki period kada smo radili neke grozne vježbe za ruke, ne želim ih se ni sjećati, uf.
gle... moja je imala dosta tvrde noge i morali smo ih razvježbati i u početku vježbanja zaista puno stisnuti s vježbanjem, ali i Polovine koje zagovaraju vježbanje u veelikim mjerama su mi rekli da poštujem bebin ritam i da pri pružanju otpora stanem, tj. najprije pokušam raznim trikovima, pjevanjem, ludiranjem i igračkama pridobiti bebu, a ako ne ide napravim pauzu.
pod plačem sigurno ne bi uspjela ništa.
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 15:42   #2017
Quote:
kibo kaže: Pogledaj post
Mame djece koja imaju povišen tonus, jeste li cjepili svoju djecu sa onim cjepivom koje se daje u 3 i 5 mjesecu života. Mislim da je 5u1 i sada ide preko HZZO-a. Upravo sam pročitala da se neurorizičnu djecu ne smije cijepiti. A, mi smo se cijepili...pa valjda bi pedica nešto znala o tome, jer je upućena u P. dijagnozu. Opet šok...jesam li nešto krivo napravila?
neurorizičnu djecu se uglavnom cijepi s odgodom. mi smo je cijepili s 5,5 mjeseci umjesto s 3 i to s 5 u 1 koje se plaćalo ,a i danas se plaća. tada s 5, 5 mjeseci je i prestigla razvoj i krvarenje se povuklo tako da nije bilo razloga za daljnom odgodom.
druga doza je odgođena u skladu s prvom.
sada ima 16 mjeseci i još nije dobila Pririx. napravit ćemo eeg i cijepit ju s 17, 5 mjeseci.
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 15:43   #2018
Quote:
uniqoue kaže: Pogledaj post
nemam pojma o tome i uopce mi nije jasna poveznica neurorizika i cjepiva????????
koliko znam...kod cjepiva postoji rizik reakcije, temperature i slično.a djecu s krvarenjem općenito treba čuvati teperature i konvulzija... ne znam baš pojasniti do kraja, ali definitivno postoji poveznica.
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 18:04   #2019
koliko sam ja informirana kod neurorizicne djece neuropedijatar daje zeleno svijetlo za cjepljenje. kao sto kaze cvijetic problem je u riziku reakcija na cjepivo tj. od konvulzija koje bi dodatno nastetile djetetovom mozgu.
letitia sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 19:58   #2020
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
gle... moja je imala dosta tvrde noge i morali smo ih razvježbati i u početku vježbanja zaista puno stisnuti s vježbanjem, ali i Polovine koje zagovaraju vježbanje u veelikim mjerama su mi rekli da poštujem bebin ritam i da pri pružanju otpora stanem, tj. najprije pokušam raznim trikovima, pjevanjem, ludiranjem i igračkama pridobiti bebu, a ako ne ide napravim pauzu.
pod plačem sigurno ne bi uspjela ništa.
Nisam ni ja vježbala ako je plakao iz sve snage, to bi zaista bilo gadno, ali si nismo ni smjeli dopustiti (u to jedno kritično vrijeme) zaustavljanje vježbanja svaki put kada bi pokazao da mu se to ne sviđa. To su nama savjetovali i smatram da je to i ok jer se zaista beba brže navikne, a i tonus smo brzo snizili.
Željela sam samo reći da se bebinom ljutnjom na vježbu ne pojačava tonus. On se pojačava ako se beba odguruje (i to može iz ljutnje, naravno) i tada treba to spriječiti, kao što znamo.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.