Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2005., 19:03   #1
Smrtni list iz Srbije

Molim za pomoč!!!

Kako mogu doći do smrtnog lista za osobu koja je rodom iz Hrv., a u 2.svjetskom ratu je umrla u Srbiji i tamo je pokopana?

Kome se moram javiti, da li to moram preko veleposlanstva, ili kako več?
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 03:40   #2
Mislim da će bit najbolje da se konzultiraš sa odvjetnikom. Nisam ziher da se to prek veleposlanstva obavlja.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 03:56   #3
Radi se o prijenosu zemlje cca 0.5 ha. Na izvatku iz zemljišne knjige postoji vlasnik od kojeg sam kupio zemlju i to je sve OK, al ima i pod "teretovnica" da OSOBA ima pravo na doživotno uživanje. Vele mi u gruntovnici, pa u katastru, pa kod javnog bilježnika da samo trebam smrtni list za tu osobu da se zemlja prenese na mene u gruntovnici i katastru i da nakon toga nemam nikakvih poblema i da je to to.
E sad mi je problem doći do smrtnog lista te osobe. Vele mi kod matičara da se smrtni list može podići tamo gdje je ta osoba umrla, a kao što sam naveo ona je umrla i pokopana u Srbiji i to još 1945.g. pa me zanima kako se može doći do njega?
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 09:47   #4
Quote:
Zecky kaže:
Radi se o prijenosu zemlje cca 0.5 ha. Na izvatku iz zemljišne knjige postoji vlasnik od kojeg sam kupio zemlju i to je sve OK, al ima i pod "teretovnica" da OSOBA ima pravo na doživotno uživanje. Vele mi u gruntovnici, pa u katastru, pa kod javnog bilježnika da samo trebam smrtni list za tu osobu da se zemlja prenese na mene u gruntovnici i katastru i da nakon toga nemam nikakvih poblema i da je to to.
E sad mi je problem doći do smrtnog lista te osobe. Vele mi kod matičara da se smrtni list može podići tamo gdje je ta osoba umrla, a kao što sam naveo ona je umrla i pokopana u Srbiji i to još 1945.g. pa me zanima kako se može doći do njega?
Bio si suglasan da kupiš sa teretovnicom. Traži vlasnika od kojeg si kupio da ti pribavi smrtni list.
Pepeljuga iz cuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 19:36   #5
Da. Al mislim da će bit najbolje riješit to prek odvjetnika,nek on kontaktira tog vlasnika i traži dostavu lista. Tak postoje 2 opcije-jedna je da ju ovaj odma pošalje a druga je da ju nema,neće ili kaj već pa će ti opet trebat odvj.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 22:34   #6
Ako ću čekati vlasnika da mi pribavi taj smrtni list, poznavajući vlasnika nikad neću tu zemlju prijenjeti.

Mislim da mi odvjetnik ne treba jer nema nikakvog spora, sve je u redu samo trebam pribavit taj list i problem je riješen. Samo neznam kako da ga pribavim ...
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 23:08   #7
Quote:
Zecky kaže:
Ako ću čekati vlasnika da mi pribavi taj smrtni list, poznavajući vlasnika nikad neću tu zemlju prijenjeti.

Mislim da mi odvjetnik ne treba jer nema nikakvog spora, sve je u redu samo trebam pribavit taj list i problem je riješen. Samo neznam kako da ga pribavim ...
A kako ti objašnjavaš zašto je prijašnji vlasnik koji je tebi prodao nekretninu, čekao po svemu sudeći 50 godina da nekom proda sa sumnjivom teretovnicom navodno preminule osobe. O čemu si ti zapravo razmišljao prilikom kupnje te zemlje!?! Neku računicu si i ti vidio u svemu tome, zar ne?!

Nadalje, za bivše FNRJ redovitije su u druge republike pristizale u Matice rođenih sve obavijesti o eventualnoj smrti, promjeni prezimena, sklapanja braka i slično. Mnogo lakše nego što je to sad iza ovog domovinskog rata iz Srbije za Hrvatsku.

Zašto jednostavno ne pogledaš u Matici rođenih je li ubilježena neka zabilježba o činjenici smrti i to bi trebalo biti prilikom vađenja rodnog lista sa tom opaskom dostatan dokument, osim ako se ne radi o nečem što si izbjegao jako bitno prilikom tvog postavljanja ovog topica.
Tu meni neš nije čisto......

Naj jednostavnije je da uzmeš kartu i pravac za Srbiju ako je to sve točno što navodiš i tamo će ti u navodnom mjestu gdje je osoba preminula davne 1945 izdati na tvoj zahtjev smrtni list pa tako u tom slučaju zaista ti nije potreban odvjetnik a ni bilo tko da nekoga moliš za tu uslugu. Malo turizma neće ti škoditi!
Pepeljuga iz cuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 23:43   #8
Quote:
Zecky kaže:
Ako ću čekati vlasnika da mi pribavi taj smrtni list, poznavajući vlasnika nikad neću tu zemlju prijenjeti.

Mislim da mi odvjetnik ne treba jer nema nikakvog spora, sve je u redu samo trebam pribavit taj list i problem je riješen. Samo neznam kako da ga pribavim ...
Pa što ne odeš tamo (mislim ako je u Vojvodini, a ne u nekoj pripizdini dole), ili ako imaš tamo nekog da ti digne list pa pošalje poštom.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 09:30   #9
Pa možeš i sam poštom zahtjevat izvadak. Samo saznaj točno kolike su im takse za to pa prilioži u pismu. Kontaktiraj ih prvo telefonom... Mislim da to uopće ne bi trebao biti neki problem.
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 00:13   #10
Quote:
Forrest2003 kaže:
Pa možeš i sam poštom zahtjevat izvadak. Samo saznaj točno kolike su im takse za to pa prilioži u pismu. Kontaktiraj ih prvo telefonom... Mislim da to uopće ne bi trebao biti neki problem.
jesi siguran
pogledaj u zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći
mislim da ide sve preko ministarstva pravosuđa - dakle ti našem, oni njihovom, njihovo sudu na području na kom se nalazi taj matični ured i onda sud matičnom uredu
istim putem se i vraća
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 14:02   #11
Mozes i sam traziti, ali pazi da trazis internacionalni smrtni list da ne bi placao "prevodjenje" na hrvatski U principu je najlakse da netko lokalni ode u maticni ured, digne int. smrtni list i posalje ti ga.
Ili nazovi telefonom u njihov maticni ured i zamoli da ti ga posalju. Ljudi su ljubazni i naprave takve stvari.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 09:21   #12
Quote:
Juraj kaže:
Mozes i sam traziti, ali pazi da trazis internacionalni smrtni list da ne bi placao "prevodjenje" na hrvatski U principu je najlakse da netko lokalni ode u maticni ured, digne int. smrtni list i posalje ti ga.
Ili nazovi telefonom u njihov maticni ured i zamoli da ti ga posalju. Ljudi su ljubazni i naprave takve stvari.
Ovo mi zvuči ipak malo logičnije... Zašto bi se izvadak iz matice umrlih tražio preko ministarstva pravosuđa?
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 18:29   #13
Quote:
Forrest2003 kaže:
Ovo mi zvuči ipak malo logičnije... Zašto bi se izvadak iz matice umrlih tražio preko ministarstva pravosuđa?

naravno da zvuci LOGICNO pa poslusaj Juraja

u ostalom cak ako ih zamolis na latinici da ti izdaju smrtni list , ovjere ga - ne bus trebala ni prevodjenje
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 19:51   #14
Kako do smrtovnice?

Molio bi za pomoc.
1995 u 3.mesecu umro mi je did,zbog situacije kakva je bila doktor nije konstatovao smrt te iz tog razloga u maticnom uredu ne mogu dobiti smrtovnicu.
Sta mi je raditi?
 
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 20:16   #15
Netko je morao prijaviti smrt, tj. netko je morao biti mrtvozornik (od liječnika mislim), te u zakonskom roku (3 dana) prijaviti nadležnom Matičnom uredu (prema mjestu smrti) smrt na način da im pošalje 1 primjerak Prijave smrti i 2 primjerka Potvrde na smrti. Ista osoba je morala potpisati Dozvolu za pokop bez koje pokojnik nije mogao niti bit prevežen do groblja i sahranjen. Osim toga, za sanitarnu dozvolu je tkđ. morao biti predočen jedan primjerak Potvrde o smrti s potpisom mrtvozornika i ustanove (ako je bila ustanova) gdje je pokojnik umro.
Nadam se da sam pomogla. Provjeri u upravi groblja tko je potpisan na dozvoli za pokop, pa kod tog mrtvozornika traži prijepis mrtvozorstva (tj. duplikat), pa s tim u Matični ured po Smrtni list i Izvod iz matice umrlih.
Sretno!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 21:05   #16
nije ti niko umro, on je joz ziv negdje tamo
Bu2nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 00:26   #17
U maticnom uredu upisan je dan smrti pokojnika.Kako lijecnik nije ispunio primerak Prijave smrti iz tog razloga u maticnom uredu ne mogu dobiti Izvod iz matice umrlih.Dozvola za pokop ne postoji tako da mi je potrebna vasa pomoc.
 
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 01:13   #18
Wtf???!!! Kak dozvola za pokop ne postoji??? Kaj je sahranjen ilegalno?! I zakaj se tek 12 g. nakon smrti povuklo pitanje o smrtnom listu, di ste bili dok je to bilo friško i dalo se uć u trag papirima?!
Onaj tko je u Matični ured predao Prijavu smrti trebao je predati i Potvrdu smrti, a i dan danas ti može izdati prijepis ili presliku istog jer su to dokumenti koje u svojoj arhivi mrtvozornik mora trajno čuvati, uz knjigu evidencije umrlih.
I di ti to uopće tražiš, jel u RH?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 15:28   #19
Quote:
kala89 kaže: Pogledaj post
U maticnom uredu upisan je dan smrti pokojnika...
Pa gdje je zapisan? Na zidu?! Ako je zapisan datum u matičnu knjigu umrlih, kako onda ne mogu izdati smrtovnicu?! Pa to je samo dokument koji potvrđuje da je u matičnu knjigu umrlih upisan taj i taj podatak.
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 16:23   #20
Upravo tako, ako nejde potraži šefa Matičnog ureda (i nad Bogom ima Bog - stara narodna ).
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.