Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2005., 14:14   #81
R.Q. nasao sam domacu referencu na clanak iz Vecernjaka. Koliko god kritican, clanak ne zvuci tako pesimisticno kao onja Vecernjakov. Objektivnosti radi moram ih naci vise da mogu donijeti sud.

Obrati paznju da svakog stanovnika Njemacke to kosta 16 eura godisnje. Koliko kosta kutija cigareta u Njemackoj?
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 15:56   #82
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Što kažete na ovu vijest:

Vjetorelektrane skupe i neefikasne

Padaju nam u vodu planovi o korištenju vjetra. Kao zagovornik alternativnih izvora energije ovo mi nimalo nije drago pročitati.
A zar su postojali neki konkretni energetski planovi za koristenje vjetra u hrvatskoj? Ovo na Pagu je jos jedan tipican primjer prodaje magle nasi politicara. Uvrijezeno misljenje kako su otoci fenomenalno mjesto za vjetrenjace bas i nije na nekim realnim temeljima.

Doista, postoje mjesta na otocima na kojima puse konstantan vjetar ne pretjerano velike brzina. Ali takva mjesta su izuzetno rijetka. Na vecini otoka vjetar je toliko promjenjive snage i brzine da je izgradnja vjetrenjaca totalno neisplativa. Istina, ima vjetra, ali je taj vjetar ili orkanske jacine pa vjetrenjaca stoji, ili je preslab ljeti. Stanje je izrazito nepovoljno upravo na otocima podvelebitskog kanala (ukljucujuci i famozni Pag) koji imaju jako mnogo vjetra, ali orkanske jacine. Tako da je takav vjetar s klasicnim vjetrenjacama vecinu godine neiskoristiv. Jednostavno, u takvim je uvjetima struja iz vjetrenjaca previse skupa.

Sa druge strane, njemacka ima mnogo povoljniju klimu i stabilnije vjetrove. Radi se o srednjeevropskoj zavali koja je gotovo ravna, bez mora i planina, nad kojom je vecinom godine stabilna fronta, pa samim time i stabilno vrijeme i konstantni vjetrovi. Iz tog je razloga njemacka ipak u velikoj prednosti pred hrvatskom nad iskoristavanjem snage vjetra.

Umjesto da se zafrkavamo s vjetrenjacama, rade izgradimo jednu bateriju od 4-5 nuklearnih reaktora i napravimo deal stoljeca sa zapadnom evropom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 16:03   #83
Quote:
BladeRunner kaže:
Opet ja o ovome. Bas sam uzeo zadnji racun iz Decembra (mi placamo struju kvartalno).

Nocna struja kosta 4,272 australska centa/kWh.
Prvih 816 kW dnevne struje kosta 12,017 c/kWh.
Slijedecih 1841 kW sam platio 11,777 c/kW.

Izgleda da je nasa struja cak i apsolutno jeftinija od vase u Hrvatskoj.
Naravno da je vasa struja jeftinija po svim mjerilima. Hrvatska ima najskuplju struju u evropi iz niza razloga, a najveci je hrvatska glupost i idiotska politika. Vecinu struje uvozimo po nebulozno visokoj cijeni, gotovo dvostruko visoj od proizvodne vriednosti. I to uglavnom viske struje koji bi ionako propali, a netko gadno na nama zaraduje. Drugo - vecinu struje koju sami proizvodimo dobivamo iz plina i nafte. Mozes si zamisliti koji je to idiotizam bazirati energetsku politiku na dva najskuplja energenta, i to jos na plinu koji je grijeh koristiti za proizvodnju elektricne energije gdje imas iskoristivost 20%, a za grijanje bi imao 99%! Trece - sagradili smo termoelektrane koje su trebale koristite domaci ugljen da bi se kasnije ustanovilo kako je domaci ugljen previse niske kaloricne vrijednosti i s previse sumpora. Epilog - zatvoreni jedini rudnici u Rasi, a hrvatska opet kupuje skupi ruski ugljen koji doprema brodovima i istovaruje u Plominu. Sada imamo cijeli plominski i raski zaljev zagaden od sljake i radioaktivnosti.

Plominska termoeleketrana je jos super jer ima moderno rijesen sustav filtriranja i zastite od emisija u atmosferu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 22:26   #84
Quote:
El Tomo kaže:
A zar su postojali neki konkretni energetski planovi za koristenje vjetra u hrvatskoj?
Pa znam da Končar ima veliki projekt čak na nivou države (tehnološki projekt) o vjetrenjačama.

Quote:
El Tomo kaže:
Na vecini otoka vjetar je toliko promjenjive snage i brzine da je izgradnja vjetrenjaca totalno neisplativa.
[/B]
Ovo je istina da za vjetrenjače potreban konstantan i umjeren vjetar kroz cijelu godinu ili ova priča pada u vodu. Nisam siguran što je slučaj ovo s Pagom ali su valjda proveli određene studije.

Quote:
El Tomo kaže:
Umjesto da se zafrkavamo s vjetrenjacama, rade izgradimo jednu bateriju od 4-5 nuklearnih reaktora i napravimo deal stoljeca sa zapadnom evropom. [/B]
Ja isto mislim da je nuklearna energija zelena, i za nju sam. Međutim! Zašto ulaziti u nešto za šta već postoji utvrđeno tržište, a vijek trajanja je toliko dug da će tada već neki novi energentski sustavi funkcionirati . hint: vodikova tehnologija.
Pa čak i tehnogija gorivnih članaka je već polako razgrabljena, trebalo bi ući u neku energetsku nišu nešto kao što su npr. biokemijsko inženjerstvo i biotehnogije. Ono riješavaš otpad anaerobnom razgradnjom, dobiješ ugljikovodike i vodik, s kojim pogoniš energetske sustave. Jednim udarcem dvije muhe!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 23:13   #85
Quote:
Rebecca Guay kaže:
PJa isto mislim da je nuklearna energija zelena, i za nju sam. Međutim! Zašto ulaziti u nešto za šta već postoji utvrđeno tržište, a vijek trajanja je toliko dug da će tada već neki novi energentski sustavi funkcionirati . hint: vodikova tehnologija.
Zato jer je vodikova tehnologija nesigurna, nestabilna i ima previse problema. Zato jer nismo sigurni hoce li se ti problemi prevladati, i hoce li ikada vodikova tehnologija zaista zazivjeti.

Ekonomski planovi i veliki subjekti ne zele ulagati vecinu svoje dobiti u nesto sto je toliko nesigurno. A drzave jos manje.

Citam SciAm, koji u posljednje dvije godine ima barem 5 udarnih clanaka u vodikovoj tehnologiji. Zakljucci znanstvenika su vrlo porazavajuci - vodikova tehnologija nece postati globalna tehnologija u slijedecih 30-50 godina, nece se koristiti kao gorivo u prijevoznim sredstvima. Pronaci ce mjesto samo u ogranicenom podrucju primjene, i pokupiti tek mrvice s globalnog energetskog trzista.

Mislim da ti jos uvijek zivis u nekom svom idealnom svijetu koji nema bas puno veze sa stvarnoscu. U okrutnoj stvarnosti vodikovu tehnologiju koriste samo oni koji imaju viska novca, a takvih je izrazito malo.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:22   #86
Quote:
Mislim da ti jos uvijek zivis u nekom svom idealnom svijetu koji nema bas puno veze sa stvarnoscu. U okrutnoj stvarnosti vodikovu tehnologiju koriste samo oni koji imaju viska novca, a takvih je izrazito malo.
Ne mislim da živim u idealnom svijetu, već naprosto iznosim činjenice koje sam pronašao na internetu, znanstvenim radovima, simpozijima itd.
Zasigurno ova tehnologija ima puno problema, ali se polako rješavaju, a primjene u svijetu su vidljive na svakom koraku.
Otipkaj u Google Hydrogen/Fuel cell/vehicle/bus/energy system pa ćeš vidjeti koliko se to razmahalo.
Ipak moguće je da ja pomalo idealiziram sve to, jer se tim bavim, pa želim znati da moje ideje imaju perspektivu.
Znam definitivno da su najveći problemi kod spremanja vodika jer je to područje nedovoljno definirano (ono nije ni kemija, ni fizika, ni strojarstvo) pa je poprilično zaostalo.
Budući da sam ja elektrokemičar uglavnom sam radio s generatorima vodika i gorivnim člancima, a ta tehnologija je, vjeruj mi, jako daleko dogurala.
Ipak treba imati vjere u znanost, jer na primjer, iako sam elektrokemičar mislim da će u budućnosti biotehnologije biti veliki bum iako se o tome malo priča.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 14:58   #87
Quote:
El Tomo kaže:
Zato jer je vodikova tehnologija nesigurna, nestabilna i ima previse problema. Zato jer nismo sigurni hoce li se ti problemi prevladati, i hoce li ikada vodikova tehnologija zaista zazivjeti.

Ekonomski planovi i veliki subjekti ne zele ulagati vecinu svoje dobiti u nesto sto je toliko nesigurno. A drzave jos manje.

Citam SciAm, koji u posljednje dvije godine ima barem 5 udarnih clanaka u vodikovoj tehnologiji. Zakljucci znanstvenika su vrlo porazavajuci - vodikova tehnologija nece postati globalna tehnologija u slijedecih 30-50 godina, nece se koristiti kao gorivo u prijevoznim sredstvima. Pronaci ce mjesto samo u ogranicenom podrucju primjene, i pokupiti tek mrvice s globalnog energetskog trzista.

Mislim da ti jos uvijek zivis u nekom svom idealnom svijetu koji nema bas puno veze sa stvarnoscu. U okrutnoj stvarnosti vodikovu tehnologiju koriste samo oni koji imaju viska novca, a takvih je izrazito malo.

Za sada....

Povucimo neke paralele.

Plazma ekrani. Kada su se prvi pojavili bili su ovdje 36 somova dolara. Imali su puno problema i kratki zivotni vijek. Danas kupis vece za manje od petaka i nemaju neke probleme koje su imali prije. Od kako se LCD tehnologija pocela sve vise primjenjivati, plazma ekrani su se (A) poboljsali i (B) pojeftinili.

Jedno vuce drugo, pa se nesto slicno dogodilo i sa LCD-ovima. Ja ti sada citam ovaj tekst sa Dellovog 20 incnog wide-screen LCD monitora od doma. LCD-ovi, oni 15 inchni su samo prije 3 godine kostali oko soma.

No dobro, LCD i plazma tehnologija nisu isto sto i VGC, ali ja na tvom mjestu ne bih sve tako staticno promatrao.

Naravno da znanstvenici nabrajaju probleme, jer ih ima. Ima ih i Pentium4 koji dispira 100W topline u okolis. Za zabrinuti se je kada sve prikazuju ruzicasto, jer onda znas da je to boolshit. Veliki se novac ulaze u razvoj VGC i od industrije i uz vladine potpore.

Da li ce se vodik koristiti za 30-50 godina, to nije bitno, jer ce se do tada koristiti VGC koji ce izvlaciti vodik iz organskih spojeva. O tome mi cijelo vrijeme pisemo, a ne o vodiku.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 15:07   #88
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Ne mislim da živim u idealnom svijetu, već naprosto iznosim činjenice koje sam pronašao na internetu, znanstvenim radovima, simpozijima itd.
Zasigurno ova tehnologija ima puno problema, ali se polako rješavaju, a primjene u svijetu su vidljive na svakom koraku.
Otipkaj u Google Hydrogen/Fuel cell/vehicle/bus/energy system pa ćeš vidjeti koliko se to razmahalo.
Ipak moguće je da ja pomalo idealiziram sve to, jer se tim bavim, pa želim znati da moje ideje imaju perspektivu.
Znam definitivno da su najveći problemi kod spremanja vodika jer je to područje nedovoljno definirano (ono nije ni kemija, ni fizika, ni strojarstvo) pa je poprilično zaostalo.
Budući da sam ja elektrokemičar uglavnom sam radio s generatorima vodika i gorivnim člancima, a ta tehnologija je, vjeruj mi, jako daleko dogurala.
Ipak treba imati vjere u znanost, jer na primjer, iako sam elektrokemičar mislim da će u budućnosti biotehnologije biti veliki bum iako se o tome malo priča.
Bez ljudi koji razmisljaju na ovakav nacin, ne bi se nikada do nicega doslo. Bez vizije nema napretka. Na VGC se danas jako puno radi i relativno brzo ce doci do njihove primjene u za to pogodnim aplikacijama, a kada ce se to omasoviti, vrijeme ce pokazati. Nista ne pada samo sa neba.

Ja se sjecam kada sam negdje na kraju faksa citao clanke gdje se teoretiziralo o necemu sto se danas kupuje za bagatelu i zove se USB stick.
Sjecam se i kada je 1MB RAM memorije pao ispod $1000 USD. Bila je to cijela plocetina za IBM AT. Vidi dokle je danas dogurao DDR RAM kapacitetom, brzinom i velicinom. Tehnologija izrade poluvodica je vrlo slozena. Sjecam se radova vise autoriteta na tom polju koji su pisali kako je nemoguce napraviti submikronske tranzistore na cipovima, navodivsi hrpu razloga. Desetak godina kasnije imamo nesto sto je stotinjak puta manje i relativno vrlo jeftino.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2005., 11:58   #89
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Što kažete na ovu vijest:

Vjetorelektrane skupe i neefikasne

Padaju nam u vodu planovi o korištenju vjetra. Kao zagovornik alternativnih izvora energije ovo mi nimalo nije drago pročitati.
Konačno znakovi inteligentnog života u nekoj vladinoj agenciji . Do sada su svi širom svijeta razmišljali kako proizvesti ogromne količine energije kako bi grijali/hladili neizolirane zgrade i vozili SUV-e, a sada se netko sjetio da se izvjesna korist može ostvariti i sa manje energije :klap: Neki su to već prije 15 godina sagledali (The Negawatt Revolution). Današnje istraživanje liči na razmišljanje kako napuniti bačvu bez dna, dok pametniji najprije traže riješenje za postavljanje dna i zadihtavanje rupa, a paralelno uz to razmatraju i punjenje.

Osobno vjerujem u diverzitet tehnlogogija, i zato su mi i vjetrenjače a priori prihvatljive. Tek kada se pokaže da je razvojni potencijal vjetrenjača već iskorišten, ne bi više upučivao više sredstava u tu tehnologiju, a taj trenutak je danas dostignut. Mislim da ne bi trebali u današnje vrijeme više forsirati vjetrenjače.

Drugi alternativni izvori energije nisu ni blizu iskorišteni. Biomasa je daleko ispod potencijala, i u Njemačkoj istražuju načine za proizvodnju goriva od biomase (moj omiljeni Choren technologies). Opet je netko pametan u jednoj od vladinih agencija postavio pitanje zašto se sa puno love biomasa pretvara u gorivo koje se zatim opet skuri, kad bi se ista ta biomasa (misli se na drvo u raznim oblicima) mogla i direktno koristiti za grijanje.

Agrotehnologija krije još velike mogučnosti, u to više što bi se inteligentnim metodama puno više moglo izvuči iz naše planete. Vidio sam u Južnoj Africi pod kakvim naočigled lošim uvjetima uspjevaju kojekakvi plodovi, u uvjeren sam da bi se tim znanjem i tehnologijom (plus Fischer-Tropsch procesom) dao riješiti problem energenata zauvijek, i to na razmjerno jeftin način. Ne zavaravajmo se: Svaka nova tehnologija, od vjetrenjača preko solarnih kolektora do fisije će biti sve samo ne jeftina. A skupa energija bitno koči razvoj gospodarstva i time i napredovanje civilizacije u zemljama u razvoju.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 14:52   #90
U Nizuzemskoj pokrenuta pilot elektrana na PEM gorivne članke od firme Akzo Nobel Base Chemicals.

Quote:
Preliminary specifications for the fuel cell power plant are: 50 MW nominal power, 200 MW rated fuel cell peak power, 60% electric efficiency, zero emission, 40.000 hours fuel cell operating time without maintenance
site
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 13:08   #91
Wow, 40'000 sati bez prekida u pogonu. To je super. Inače se kod konvencionalnih elektrana 12'000 sati smatra dosta dobrim. A i eta(el) 0.6 je vrlo dobro, combined cycle plinski sustavi su oko 0.5. Sve u svemu super stvar.

Mora se napomenuti da je ovo pomalo specifična situacija, ako sam dobro shvatio imaju H2 ionako kao nusprodukt (Guay, možeš li to potvrditi). Možda je H2 raspoloživ i u drugim kemijskim pogonima ili rafinerijama.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 14:25   #92
Quote:
Mora se napomenuti da je ovo pomalo specifična situacija, ako sam dobro shvatio imaju H2 ionako kao nusprodukt (Guay, možeš li to potvrditi). Možda je H2 raspoloživ i u drugim kemijskim pogonima ili rafinerijama.
Mislim da se odvija elektroliza morske vode, prilikom čega se dobije klor, natrijeva lužina i vodik. Vjerovatno proizvode sva tri produkta za kemijsku industriju - klor i NaOH su dosta česti reaktanti u kemijskoj industriji, a vodik se može nazvati i nusproduktom.
Quote:
Akzo Nobel is an international pharmaceuticals, coatings and chemicals company. Akzo Nobel Base Chemicals is an important producer of chlorine and alkali products, and various derivatives. Products are used in glass, and in the chemicals, detergent, pulp & paper, and plastics industries.
Interesantno je to što su isti sustav PEM gorivnih članaka koristili i za PEM elektrolizer.
Što se tiče cijene mislim da je ovo ključan podatak:
Quote:
The Dutch Ministry of Economic Affairs supports the development within the framework of the EdI (Energy Saving through Innovation) program.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2005., 20:27   #93
Po meni , laiku , buducnost energetske zadovoljenost je u :
1. Fuzijski reaktor
Koliko sam ja skuzio njih 10-ak bi , naravno u teoriji , zadovoljilo cijelu potrebu svijeta . Procjena 15 godina do prvog ukljucivanja i proizvodnje , 30+ za komercijalu.
Inace , po mom misljenju fuzijski reaktor je prva stepenica u svemir i kolonizaciji istog.

2. Supravodljivost i nanotehnologija.

RAzvojem kemije materijala covjek ce uspjeti napraviti supravodljivost na 'normalnim' temperaturama kroz koje desetljeće .
Tu je prava revolucija.

MEne iskreno muce ovi lobiji energetski , nebih bas bio siguran
da vec nije izmisljena neka energija koja je jeftina tzv.free energy
Nece oni tako lako dati svoj dio kolaca nikada.Makar krv lili.
Postoje razni ljudi koji bivahu ubijeni jer su bili na pragu otkrica
svakavih stvari (ove stvari sam gledo na tv 'Na rubu znanosti').
Ne znam koliko je to istina ili ne .. no oni su tamo plasirali desetke ljudi ..ako je jedan skonto nesto ...

U lovi je shema ... krv i znoj se lije za dolar . TAko ce biti nadalje.
CAk i da se otkrije nesto od gore navedenog , to nece biti plasirano dok se ne iscrpi zadnja kap nafte , plina , ugljena.


I za kraju

El tomo stari zaista si car , tebe dosta citam i puno sam naucio iako sam laik .
Uz svoje znanje prirodnih znanost , raspolazes lijepim nacinom da to plasiras . Steta sto u obrazovanju nema takvih ljudi kao ti.
Imas pivu , sok , mineralnu il sto vec , kad god zelis.
Svaka cast !






__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 13:38   #94
A kaj smo mi ostali, pa sasvim ravnopravno, uspješno i stručno su sudjelovali i argumentima branili svoje ideje i Secundo, i Blade Runner, i svi ostali koje nisam spomenuo, zato svima
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 13:56   #95
Quote:
Hmmm kaže:
(ove stvari sam gledo na tv 'Na rubu znanosti').
Ne znam koliko je to istina ili ne .. no oni su tamo plasirali desetke ljudi ..ako je jedan skonto nesto ...

U lovi je shema ... krv i znoj se lije za dolar . TAko ce biti nadalje.
CAk i da se otkrije nesto od gore navedenog , to nece biti plasirano dok se ne iscrpi zadnja kap nafte , plina , ugljena
Vidim da si visoko obrazovan kad si se nagledao takvih pametnih TV emisija. Za daljnja istraživanja ti toplo preporučujem http://www.borderlands.com: Sva mudrost prosvijetljenih, koju, silom prilika, ne smiju javno iznjeti. Osim na ovom supertajnom websajtu, kojeg sam studirao skoro po cijenu vlastitog života. Naime, skoro sam riknuo od smijeha.

A sad hoću i ja jedan sok
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 14:05   #96
Unhappy Think globally, don't act at all ...

Ako je još trebalo dokaza za ljudsku glupost, evo anegdota iz moje bliže okoline u Švicarskoj. Živim u kvartu u kojem se gradi maltene kao u Hong Kongu. Cijeli dan se vrte dizalice, kopaju bageri, niću obiteljske kuče u velikom broju (za ovdašnje pojmove). I sad, dali bi ti ljudi izdvojili 5 do 10% za kuču koja bi bila ne samo štedljivija, već i komfornija (recimo, otpada potreba za otvaranjem prozora da bi ušao sviježi zrak)? Ne. Ni jedan od 4 projekta u mojem neposrednom susjedstvu ne zadovoljava napredne standarde (www.minergie.ch)

OK, možda su se ljudi maksimalno napeli da bi si ostvarili san o vlastitoj kuči. Ali nisu ni htjeli pljunuti nekih (ako uopče) 3000 CHF za toplovod, koji se grije na drvo, već su umjesto toga uredno stavili grijanje na naftu ili na struju.

E, i kako sad od takvih ljudi očekivati da izdvoje tisuće i tisuće više za auto na vodik? Napominjem, to je solidni srednji stalež u jednoj od najbogatijih država svijeta.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 15:40   #97
TEbi nedam sok , jer samo vrijedas ....meni znanost nije struka.

Tako da stari ili mladi , nista od tvoga soka dok se malo uz te silne prirodne znanost ne naucis drustvenih.
El Tomi placam sok jer je liq ok , drzi se na odstojanju i ne vrijedja i ako si u krivu .
Ne volim kad me netko gleda s visoka , bio pametniji ili gluplji od mene.
Znaci , prika , ego na pod i ispod tepiha , pa se mozemo pricat o bilochemu.

STo se tice svih tih emisija , siteova i raznih sadrzaja na temu pseudoznanosti i paranormalnih svari .. zaista mislis da bas nista od toga nije tocno .. cak niti jedan jebeni promil .

Ako stvarno mislis da je tako , onda nemas niti malo logike u glavi .


Zamisli da je jedan promil tocan od svega sranja u medijima o svemu vezanom za znanost , ufo , paranormalnost i sl.
A zaista ima puno sranja.......
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 16:29   #98
Ma dobro, i meni znanost nije struka. Dođe mi nešto kao kurva - ne volim ju stvarno, ali kad se njome služim, doživljavam neku satisfakciju.

Samo, da bi u ovakvim raspravama sudjelovao, ne moraš biti znanstvenik. Sasvim je dovoljan zdrav razum, a to bi značilo da se npr. upitaš gdje stoji istraživanje fuzijskog reaktora. Proguglaj malo pod "tokamak" pa se vrati. Dva ureda dalje radi jedan kolega koji je bio na jednom srodnom projektu. Danas se bavi IT-om, zato što je nestalo love za te projekte. Nitko ga do sada nije pokušao u mraku zatući.

Fuzija se istražuje već desetljećima, i potrošilo se već grdne sume. Od kontrolirane fuzije za sada ipak ništa.

Nadalje, razbacuješ se pojmovima kao supravodljivost i nanotehnologija, bez da uopče ukazuješ kako bi to moglo pomoči zadovoljiti naše potrebe za energijom. To je rasprava na razini "čarobnih riječi".

Može sad jedan sok? Već sam žedan od objašnjavanja.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 17:00   #99
Pa sad pokusavaju napravit prvi fuzijski reaktor sto ne?

Sto se supravodljivost tice , sto nije shema da bi sve radilo na puno manje voltaze ....tj.nema otpora ilitiga je zanemariv.

Nanotehnologija je isto pojasnjena od druga El Tome gore u nekom postu sa ugljikovim vlaknim ( tice se orbitalnog lifta )
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 19:01   #100
Quote:
Hmmm kaže:
Pa sad pokusavaju napravit prvi fuzijski reaktor sto ne?
Pokušavaju već desetlječima. Za sada šljaka samo fuzijska bomba.
Quote:
Hmmm kaže:
Sto se supravodljivost tice , sto nije shema da bi sve radilo na puno manje voltaze ....tj.nema otpora ilitiga je zanemariv.
Aham, što znači da možeš uštediti nekih 10 do 15% gubitaka u dalekovodima (najmoderniji gube još manje), odnosno isto toliko kod elektromotora. Ne zvuči kao energetska revolucija.
Quote:
Hmmm kaže:
Nanotehnologija je isto pojasnjena od druga El Tome gore u nekom postu sa ugljikovim vlaknim ( tice se orbitalnog lifta )
Da, samo što u praksi nitko nije uspio napraviti tako dugačku ugljikovu nit. I sve kad bi uspio, kako bi se to ponašalo pri vjetru, kiši, hladnoči (što ako se uhvati led?), ... ukratko, nije praktikabilno.

Velim ti, budi malo konkretniji u prijedlozima, pa možemo diskutirati. Samo spominjanje nekih pojmova ne pridonosi raspravi.

E, ako sad nisam zaslužio sok ...
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.