Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2005., 15:27   #41
ne vidim cemu rasprava...

svatko tko cita Riječ znat od koga je poslan Muhamed...Riječ ga osuđuje i pokazuje tko je on...
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 15:27   #42
Quote:
rambi kaže:

Ja sam se samo osvrtala na bias autora.

mislim da preuvelicavas umisljeni bias autora tj 2 engleza a nisi mi ponudila alternativnu rutu preko koje je hermetizam dospio u evropu..

tj citajuci njhovu knjigu zakljucujem da nisu oni pisali svoju knjigu (koju sam ja citao a ti nisi )

a) da bi provocirali rambi da se javi na ovaj topic
b) jer ne vole krscanstvo (rkc) i zhidove a jako vole muslimane

njhovo djelo dozivio sam kao

OPIS POVIJESTI I RAZVOJA HERMETIZMA kroz povijest s naglaskom na evropu

osim toga ako je o biasu rijec cudi me da ga ti kao zidovka potezes jer posto su autori masoni oni su ''po nekom defaultu'' skloni i tolerantni prema zidovskoj kulturi (kabala

tj danasnji islam i danasnje krscanstvo smatraju masone nekom vrstom zla. mnogi krscani u masoneriji vide neku zidovsku zavjeru. (nemoj mi sada reci da neprijatelji zidovstva u svemu vide neku zidovsku urotu nego je to zato sto su mnoge teme i ideje masoni preuzeli iz zidovske mistike (kabala itd )

slicno tome muslimani nisu tolerantni prema masoneriji ((a i u turskoj su fundamentalisti napali masonsku lozu o cemu sam pisao ovdje takodjer)

kao sto vidis ti su ''zlocesti'' masoni vrlo pozitivno u svojoj knjizi procijenili muhameda i toleranciju(ondasnjeg ) islama prema
HERMETIZMU

zaboravljas da bias nije uvijek nesto negativno nego moze biti pozitivan ali to su druge eme pa da ne odlutamo...

ps

nisi mi rekla kako su nadosla da je moj tekst objavljen na onoj muslimanskoj stranici ..
zaista me zanimaju tvoji koraci po guglu i redosljed poteza

zanimljivo mi je da netko koristi moj domaci rad i pisanje (ovaj put muslimani)

(zanimljivo mi je da su mi se neki (valjda zidovi ? ) jednom i vise ne javili na pm da ih je moja tema u kojoj sam opsirno istrazio i pisao o tome kako ima mnostvu zhidova nobelovaca a malo muslimana jako impresionirala tj da nije za ocekivati tako studiozno pisanje na jednom obicnom forumu )

zar ti kada ja pisem nesto pozitivno o islamu to dozivljavas kako kazes ANTI (tj protiv tebe i tvojih interesa) ,a kada napisem nesto pozitivno sto sam otkrio o zidovima ti to dozivljavas kao nesto normalno i moj dug u tvojoj banci KREDIBILITETA nije mi smanjen
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 16:38   #43
Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
Dušan kaže:
A zašto ti nisi dao odgovor na to pitanje? (o muhamedu i 700 zarobljenika )Koliko znam više puta sam te upitao ali si izbjegavao odgovor.

za pocetak cu kratko i samo na ovo pitanje jer tema raste a ti i ja imamo preopsiran stil pa odlutamo u 23 digresije..

pa cemo o ostalome nastaviti kao sto smo o svemu opsirno divanili..

1) pogresno procjenjujes da izbjegavam odgovor na to pitanje !
Kako izbjegavam kada sam evo i sam u dobroj vjeri prihvatio tvoje navode (jer ih nisam provjeravao) i sam ih kopiram i pitam one koji vise znaju od mene o tome.


2) pa kako da ti odgovorim na povijesne detalje o muhamedu kada sam 123 puta izjavio da ne poznajem detaljno zivot muhamedov jer to nisam studirao

3) kao sto sam u dobroj vjeri uzeo tvoje podatke kojim optuzujes muhameda da je izvrsio ubojstvo 700 ljudi ,tako sam u dobroj vjeri uzeo i one pohvale o muhamedu O NJEGOVIM DUHOVNIM I ZEMALJSKIM DOSTIGNUCIMA , koje su o njemu dali NEMUSLIMANI TJ neutralni ZAPADNJACI KOJE CIJENIM..
(kao sto sam vec rambi rekao ja sam velikom rezervom prihvacam ono sto zidovi i muslimani i krscani govore jedni o drugima i o samima sebi

***
a sada na srz tvog pitanja ?

JE LI MUHAMED UBOJICA ILI NIJE ?

1) nije mi jos odgovoreno na kljucno pitanje - JE LI MUHAMED OSOBNO SUDJELOVAO U EGZEKUCIJAMA ?

2) ali ako je istina sto pise dolma tj adura u onom opisu kroz kojeg sam se s mukom probijao i treba mi jos komantara, onda mi se cini da je tim ljudima sudjeno za njihovo ratovanje i zlocine koje su cinili ...

3) ne vidim problem u pogubljivanju onih koji su se ogrijesili o zakone u ondasnjem veremenu .
ja osobno nisam pristalica smrtne kaze ,ali razumijem one koji drze da se za neke zlocine izvrsi smrtna kazna i necu radi toga reci da je covjek sotonist a ja da sam andjeo jer nisam pristalica smrtne kazne...

evo moram hitno ici pa cemo nastaviti
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 16:42   #44
Re: Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
parsifal kaže:
JE LI MUHAMED UBOJICA ILI NIJE ?

1) nije mi jos odgovoreno na kljucno pitanje - JE LI MUHAMED OSOBNO SUDJELOVAO U EGZEKUCIJAMA ?

2) ali ako je istina sto pise dolma tj adura u onom opisu kroz kojeg sam se s mukom probijao i treba mi jos komantara, onda mi se cini da je tim ljudima sudjeno za njihovo ratovanje i zlocine koje su cinili ...

3) ne vidim problem u pogubljivanju onih koji su se ogrijesili o zakone u ondasnjem veremenu .
ja osobno nisam pristalica smrtne kaze ,ali razumijem one koji drze da se za neke zlocine izvrsi smrtna kazna i necu radi toga reci da je covjek sotonist a ja da sam andjeo jer nisam pristalica smrtne kazne...

evo moram hitno ici pa cemo nastaviti
A moj post nisi procitao?

On je primjer kritickog citanja povijesnog izvora - povijesni izvor nije povijest, dok se ne obradi po pravilima povijesne znanosti.

Ovaj je primjer se naslanja na Stillmanovu interpretaciju; interpretacije nisu apsolutisticke i otvorene su kritikama i izvori drugacijim citanjima - ali po pravilima povijesne znanosti.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 12.12.2005. at 17:14.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 16:58   #45
Quote:
parsifal kaže:
mislim da preuvelicavas umisljeni bias autora tj 2 engleza a nisi mi ponudila alternativnu rutu preko koje je hermetizam dospio u evropu..
Ahm... ako nisi primijetio, ja sam se obazirala na povijesne neistine, konkretno na tvrdnju da je zlatno doba al Andaluza trajalo od 711. do 1492..

Nedovoljno duhovno? Za tebe, mozda, da - ali ja preferiram ne mijesati se u neciji religijski sustav, vjerovanja i dogme, a narocito izbjegavam patroniziranje .

Quote:
parsifal kaže:
a) da bi provocirali rambi da se javi na ovaj topic
b) jer ne vole krscanstvo (rkc) i zhidove a jako vole muslimane
Uopce ne; to sam pitanje povukla tek kad si ga ti upotrijebio kao argument za njihovu objektivnost... i, ne karikiraj .

Quote:
parsifal kaže:
osim toga ako je o biasu rijec cudi me da ga ti kao zidovka potezes jer posto su autori masoni oni su ''po nekom defaultu'' skloni i tolerantni prema zidovskoj kulturi (kabala
Cabali, a ne Kabali .

Quote:
parsifal kaže:
kao sto vidis ti su ''zlocesti'' masoni vrlo pozitivno u svojoj knjizi procijenili muhameda i toleranciju(ondasnjeg ) islama prema
HERMETIZMU

zaboravljas da bias nije uvijek nesto negativno nego moze biti pozitivan ali to su druge eme pa da ne odlutamo...
O tome uopce nisam razmisljala, dok sam nisi povukao pitanje njihove neutralnosti - jer eto, oni nisu ni Zidovi, ni muslimani.

Medjutim, doticni su Englezi (pa jos i masoni), sto znaci da je logicno da, kad bi imali bias, da bi isti bio promuslimanski. Naime, kao sto rekoh, nisu Zidovi 1492. povratili Spanjolsku, nego krscani - i to katolici.

Kad se tome pridoda i tvoj osobni stav o RKC, onda, ako se vec govori o biasu (i opet napominjem - nisam ja pocela pricu o biasu na temelju nacionalne i religijske/grupne pripadnosti autora, nego ti) - onda samo treba zbrojiti 2 i 2.

Quote:
parsifal kaže:
nisi mi rekla kako su nadosla da je moj tekst objavljen na onoj muslimanskoj stranici ..
zaista me zanimaju tvoji koraci po guglu i redosljed poteza
Copy/paste tvog teksta, gdje navodis autore i naslov knjige (znaci, nisam upisivala, nego copy/paste tocan oblik - onako kako si ga ti napisao).

Quote:
parsifal kaže:
(zanimljivo mi je da su mi se neki (valjda zidovi ? ) jednom i vise ne javili na pm da ih je moja tema u kojoj sam opsirno istrazio i pisao o tome kako ima mnostvu zhidova nobelovaca a malo muslimana jako impresionirala tj da nije za ocekivati tako studiozno pisanje na jednom obicnom forumu )
Ne bih znala.

Quote:
parsifal kaže:
zar ti kada ja pisem nesto pozitivno o islamu to dozivljavas kako kazes ANTI (tj protiv tebe i tvojih interesa) ,a kada napisem nesto pozitivno sto sam otkrio o zidovima ti to dozivljavas kao nesto normalno i moj dug u tvojoj banci KREDIBILITETA nije mi smanjen
Kao sto rekoh, odreagirah na povijesnu netocnost o trajanju zlatnog doba al Andaluza, tako da slobodno mozes smanjiti dozivljaj.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 18:47   #46
NESTO O KABALI I SITNOZORU

Quote:
rambi kaže:
Cabali, a ne Kabali .

neobicna igra vremena i obaveza mi dopusta vrlo kratki osvrt na ovaj mali detalj meni osobno jako vazan.

1) ne bih rekao da je razlika jako bitna ako prihvatimo duh one izvrsne srpske doskocice - VAZNO JE DA SE RAZUMEMO

2) da nema tvog smajlica ne bih ni reagirao ,ali posto mi on zagonetno i samouvjereno namiguje ja ga tumacim kao - ''JAKO JE VAZNO PISATI CABALI a ne tako pogresno Kabali kao sto ti cinis''

3) pa te molim za objasnjenje zasto ne

KABALA, KABBALAH, , CABBALA, OR CABBALAH (kao sto autoriteti navode da je moguce )

tj kod tebe je samo jedan b i nema slova h

tj ispravi me ako se varam ali jesi li to ono jednom napisala -''3 zidova = 4 stranke'' sto me podsjeca na ovo tvoje inzistiranje na Cabali

4) jer nije valjda da je pogresno reci mikroskop a trebalo bi i jako je vazno da govorimo ''sitnozor''

5) nego molim te rambi za odgovor na nesto sto te nitko nije pitao na ovom forumu ,ali kao sto znas sve ima svoj prvi put..predosjecam da ti to nije vazno ali mom meni jest ,pa te molim i jos jednom jako molim da budes tocna i da mi odgovoris na ovo sto cu te pitati

ali prije mali uvod-

ne znam sto zidovi misle o sebi jer ih ne poznajem i ne citam i ne pratim ali ja osobno mislim da je najkorisnija stvar koju su zidovi dali cijelom svijetu -KABALA (i einstein )

ono sto je za nauku matematika to je za svijet duhovnosti KABALA tj vrlo grubo mozemo i reci da je kabala jedna vrst matematike duha.
slicno kao matematika je teska ali slicno kao matematika vazna.
stoga sam ti ja u kabali pocetnik i tek sam naucio ''pisati brojeve i zbrajati '' a jos me ceka toliko toga tj visa skola i ''kabalisticki logaritmi'' ...

posto ja evo ima vec 7-8 godina studiram kabalu i imam iz podrucja kabale oko 30 ak knjiga

jako bih volio znati pa te jos jednom molim za sto tocniji i sto opsirniji odgovor

1) koliko si ti vremena studirala Kabalu (Cabalu) ? (molio bih priblizan broj sati i/ili vremena)( cak godina mozda )

2) mozes li mi navesti i preporuciti Kabalisticke (Cabalisticke ako ti volis ) knjige i autore koje si studirala (meni se jako svidjaju d .fortune, crowley , Lon Milo DuQuette i gershom scholem) (ZOHAR je knjiga koju tesko razumijem i hramljem na skromnoj staci mog poimanja ali tko zna mozda jednog dana i mene svjetlo razumijevanja obasja


__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 18:55   #47
Re: NESTO O KABALI I SITNOZORU

Quote:
parsifal kaže:

2) mozes li mi navesti i preporuciti Kabalisticke (Cabalisticke ako ti volis ) knjige i autore koje si studirala (meni se jako svidjaju d .fortune, crowley , Lon Milo DuQuette i gershom scholem)


Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 18:57   #48
Quote:
rambi kaže:
Ne znam sve... a nekad sam mislila da barem malo znam...
Daj molim te pa ti si ziva biblioteka.
Bez sale , vrlo fascinantno.

Van teme , bas me zanima i nadam se da se neces naljutiti ako te pitam sto to znaci rambi ?

Dali je to rambi- bambi srna ili rambi - rambo ili nesto trece ?

Pliz tell me...
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 19:04   #49
Re: Re: NESTO O KABALI I SITNOZORU

Quote:
Zeev Zion kaže:
gle kakova rijetka cast

posjetio nas je zeev zion koji najvise vremena na ovom forumu provodi u LUDOJ KUCI na politici

dobrodosao
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 19:32   #50
Re: ONO O CEMU SE NE GOVORI

Quote:
parsifal kaže:

vrlo mi je neobicno da nitko od 10-ak muslimana koji pisu ovdje
o svemu od igle do lokomotive

NIJE ODGOVORIO na ponovljene upite nicka Dusana

kako je to Muhamed
pobio(smaknuo) oko 700 zarobljenika.





2) zasto nitko od muslimana na to nije odgovorio (ja osobno imam odgovor zasto muslimani izbjegavaju o tome komentirati i reci cu ga ali me zanima da najprije cujem muslimanskke odgovore a i vas ostalih )
Kako mislis niko nije odgovorio ja se nekako sjecam nekih odgovora...mozda sam ih sanjala.
Sjecam se da je Zagor mene to pitao nakon sto sam se zgrozila ( i dalje se zgrazavam) nad njegovim stavom o preko 8000 na najgroznije nacine smaknutih srebrenicana a sto je on gledao "iz razlicitih uglova" ili "sa odredjene historijske distance" ili "pa sta- to je njima njihov Islam dao i to sto su oni zaklani mogu zahvaliti svome muslimanstvu".
Ja o konkretnom slucaju ne mogu dubiozniji odgovor ni dati buduci da zaista nemam potrebno predznanje- ne obicavam ulaziti u diskusiju o problematici o kojoj raspolazem sa sturim podacima.
Moje znanje je opcenito o stavu Islama prema napadu, odbrani, odnosu prema ratnim zarobljenicima, ratom stanju uopce- znanje koje je vise od znacaja muslimanima bilo kojeg vremena ako se u datoj situaciji nadju ( jer to je onaj aspekt Islama koji mene zanima) ali nazalost to znanje nije historijske prirode.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 19:43   #51
Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
Dušan kaže:



Proveo sam godine u istraživanju Islama,




Šta Islam ima veze sa kulturnim i naučnim napretkom? Gdje je danas taj napredak u Islamskim zemljama?


Ne znam jesi li čitao roman ili gledao film: "Derviš i smrt" ili od Andrića "Na drini ćuprija?"


Evo malo ironije: Čudi me da Muhamed nije barem mogao naučiti čitati i pisati ako je Islam toliko sklon nauci.

Da... i nakon godina i godina proucavanaj Islama i nakon iscitavanja i iscitavanja Kur'ana ubjedjivao si ljude okolo kako je Poslanik tvrdio da nije pohvalno jesti meso, kako u Kur'anu ( kojeg si dubiozno prostudirao- da ponovimo jos jednom) nigdje nema spomena od obaveze klanja kurbana, kako si na osnovu proucavanja Islama zakljucio da je sticanje materijalnih dobara oprecno od te vjere, pa si spominjao neki zekjat od 10% da bi kasnije ipak rekao da je to davanje koje propisuju Biblija ali koje si ti pridruzio svome muslimanskom nacinu zivota...jos je bisera tvoga "poznavanja" islama bilo, sjetiti cu se vec.

Naucni napredak?
Jesil' ti onaj isti Zagor koji je na vrhuncu svoga simpatisanja Islama mene nazvao muslimankom po naciji ili po imenu ( ne sjecam se vise dobro) buduci da Islamu ne treba naucni napredak ( a ja se usudila ustvrditi suprotno)- cak sta vise nigdje nema ni pozivanja na njega ( da podsjetimo jos jednom- kaze covjek koji je dubiozno prostudirao Kur'an).

Sorry, ne vidim dobro- jel' to mene oci varaju ili ti za historijske udzbenike uzimas romane Andrica i Selimovica.
Jel' to ona ista "na Drini cuprija" gdje se spominju jadni potlaceni radnici, raja koji se hrane " kukuruzom i trulim krompirom"- koje ono godine

Da-zagore, Kur'an je objavljen nepismenom covjeku.
Knjiga kao Kur'an je objaveljena covjeku koji nije znao ni citati ni pisati...bojim se da ti ne uocavas zbog cega je to uopce interesantno.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 01:18   #52
Izvini ali moj ego je trenutno u karantinu. Možda kasnije budemo...
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 01:50   #53
Quote:
Dušan kaže:
Možda kasnije budemo...
Don't bother...
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 01:50   #54
Re: Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
smjeskica kaže:
Da-zagore, Kur'an je objavljen nepismenom covjeku.
Knjiga kao Kur'an je objaveljena covjeku koji nije znao ni citati ni pisati...bojim se da ti ne uocavas zbog cega je to uopce interesantno.
Ja, recimo, takodjer ne uocavam zasto je to, u bilo kojoj kultri, u kojoj je razvijena usmena predaja, vazno.

Pa usmena Tora je zapisana tek 200. nove ere, a dobili smo je na Sinaju...

A jos da mi je znati tko mu je vodio trgovacke knjige...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 02:27   #55
Re: Re: Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
rambi kaže:
Ja, recimo, takodjer ne uocavam zasto je to, u bilo kojoj kultri, u kojoj je razvijena usmena predaja, vazno.

Pa usmena Tora je zapisana tek 200. nove ere, a dobili smo je na Sinaju...

A jos da mi je znati tko mu je vodio trgovacke knjige...
Meni jeste zanimljivo buduci da POslanik nije citao ni pisao, nije napustao Arapsko poluostrvo i na taj nacin dolazio u kontakt sa drugim civilizacijama pa opet od njega ( znaci nemuslimani kazu od njega- ne preko njega)dobili smo knjigu sa specificnim vidom izrazavanja i sa preciznoscu jezika- evo gledam samo formu, ne sustinu.
Cak stavise kada se slusa Kur'an ( na arapskom) cisto je razlika u zvuku kod sura sa razlicitom porukom , kod onih koje govore o smaku svijeta ili kod onih koji govore o Bozijoj milosti.
U stvari kao sto su ritam se ne razumijem ali znam da su ljudi i to proucavali pa znam da su se spominjale precizno rasporedjene dvostruko rimovani dijelovi i sl.
Uocena je i zakonitost po kojoj se spominje Bog u prvom licu mnozine a kada u prvom licu jednine.
Harfovi rasporedjeni sa strogom preciznoscu, rijec se ne moze zamijeniti drugom kao ni slovo a da se ne izgubi sklad i harmonija.
Poznavanje svega toga nije mi kompatibilno sa nepismenim covjekom.

U sadrzaj te mogucnost poznavanja i razumijevanja necu ni da ulazim.

Ne znam ko mu je vodio trgovacke knjige ( ) no znam da se njegova prva zena, Hatidza, vrlo uspjesno bavila trgovinom.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 02:44   #56
Quote:
smjeskica kaže:
Meni jeste zanimljivo buduci da Poslanik nije citao ni pisao, nije napustao Arapsko poluostrvo i na taj nacin dolazio u kontakt sa drugim civilizacijama pa opet od njega ( znaci nemuslimani kazu od njega- ne preko njega)dobili smo knjigu sa specificnim vidom izrazavanja i sa preciznoscu jezika- evo gledam samo formu, ne sustinu.
Ako i nije citao i pisao, zivio je u usmenoj kulturi (vrati se na moj post i informaciju o usmenoj Tori, koja se prenosila preko tisucljece, prije nego je zapisana).

Arabija je, za razliku od danas, bila stjeciste trgovackih puteva i religijski raznovrsna - u njoj su, osim pogana, obitavali brojni Zidovi i krscani.

Quote:
smjeskica kaže:
Cak stavise kada se slusa Kur'an ( na arapskom) cisto je razlika u zvuku kod sura sa razlicitom porukom , kod onih koje govore o smaku svijeta ili kod onih koji govore o Bozijoj milosti.
U stvari kao sto su ritam se ne razumijem ali znam da su ljudi i to proucavali pa znam da su se spominjale precizno rasporedjene dvostruko rimovani dijelovi i sl.
Uocena je i zakonitost po kojoj se spominje Bog u prvom licu mnozine a kada u prvom licu jednine.
Harfovi rasporedjeni sa strogom preciznoscu, rijec se ne moze zamijeniti drugom kao ni slovo a da se ne izgubi sklad i harmonija.
Poznavanje svega toga nije mi kompatibilno sa nepismenim covjekom.
Poetska forma je kod predmuslimanskih Arapa bila vrlo razvijena.

Zatim - vidi oralnu Toru, vidi Ilijadu, uostalom, vidi deseterce na Balkanu . Sve nepismeni ljudi popamtili.

Quote:
smjeskica kaže:
Ne znam ko mu je vodio trgovacke knjige ( ) no znam da se njegova prva zena, Hatidza, vrlo uspjesno bavila trgovinom.
Mozda.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 04:41   #57
Quote:
parsifal kaže:
neobicna igra vremena i obaveza mi dopusta vrlo kratki osvrt na ovaj mali detalj meni osobno jako vazan.

1) ne bih rekao da je razlika jako bitna ako prihvatimo duh one izvrsne srpske doskocice - VAZNO JE DA SE RAZUMEMO

2) da nema tvog smajlica ne bih ni reagirao ,ali posto mi on zagonetno i samouvjereno namiguje ja ga tumacim kao - ''JAKO JE VAZNO PISATI CABALI a ne tako pogresno Kabali kao sto ti cinis''

pa te molim za objasnjenje zasto ne

KABALA, KABBALAH, , CABBALA, OR CABBALAH (kao sto autoriteti navode da je moguce )

tj kod tebe je samo jedan b i nema slova h

tj ispravi me ako se varam ali jesi li to ono jednom napisala -''3 zidova = 4 stranke'' sto me podsjeca na ovo tvoje inzistiranje na Cabali
Stovise, razlika je krucijalna. Referirala sam na Kabalu, koja je organski dio zidovstva i nekakvu cabalu - odnosno nazovi kabalu - istrgnutu od svog tijela i preradjenu u jeftinu bizuteriju.

Zapravo je קבלה

Ostalo je pitanje standarda transliteracije, koji koristis. Moja je distinkcija bila u pogledu sadrzaja.

Quote:
parsifal kaže:
<snip>
Ovo cu sve preskociti, jer nema smisla odgovarati na to, dok ne razjasnimo neke osnovne pojmove.

Quote:
parsifal kaže:
jako bih volio znati pa te jos jednom molim za sto tocniji i sto opsirniji odgovor

1) koliko si ti vremena studirala Kabalu (Cabalu) ? (molio bih priblizan broj sati i/ili vremena)( cak godina mozda )

2) mozes li mi navesti i preporuciti Kabalisticke (Cabalisticke ako ti volis ) knjige i autore koje si studirala (meni se jako svidjaju d .fortune, crowley , Lon Milo DuQuette i gershom scholem) (ZOHAR je knjiga koju tesko razumijem i hramljem na skromnoj staci mog poimanja ali tko zna mozda jednog dana i mene svjetlo razumijevanja obasja
Gershom Scholem je znanstvenik, koji je pisao o Kabali... ovi drugi su, pretpostavljam Cabalisti ?

Kabala je dusa Tore i ne moze se smisleno uciti bez da se jedu ostali tekstovi.

Imala sam je prilike uciti (odnosno, promatrati kako se uci) jednu godinu - svaki dan, ali nisam mala dovoljno znanja da bih uopce bila sposobna zapoceti takav proces.

Ucila sam Sefer Yetzirah, Bahir, Tanyu, kao i neke druge hasidske tekstove. Ucila je vrlo uvjetan pojam jer, ponavljam, moje znanje Tore (mislim ovdje na opci pojam Tore) i Midrasha nije bilo dostatno ni za uvjetno receno pocetnicki nivo. Ali sam imala izuzetnu cast slusati prave majstore



Na faksu sam ucila o lurijanickoj kabali (i s tim u vezi citala tekstove o istoj, kao sto su Gershom Scholem, Kabbalah and its Symbolism i Major trends... te Yerushalmijevu From Spanish Court to Italian Ghetto, Solomon Schechter (hmmm... zaboravila sam naslov) and alike... takodjer, s tim u vezi i o usponu Shabtai Tzvija... to sve nije kabala .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 05:32   #58
Re: Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
smjeskica kaže:
Da... i nakon godina i godina proucavanaj Islama i nakon iscitavanja i iscitavanja Kur'ana ubjedjivao si ljude okolo kako je Poslanik tvrdio da nije pohvalno jesti meso,
Navedi gdje sam to tvrdio. Ima hadis gdje se tvrdi da je meso bolest, kao što ima hadis gdje se meso izjednačava sa alkoholom...

Quote:
kako u Kur'anu ( kojeg si dubiozno prostudirao- da ponovimo jos jednom) nigdje nema spomena od obaveze klanja kurbana,
Po Kuranu nije obavezno bijati životinje.
Primjeti razliku obaveznog i preporučenog.

Quote:
kako si na osnovu proucavanja Islama zakljucio da je sticanje materijalnih dobara oprecno od te vjere,
To je moj zaključak.

Quote:
pa si spominjao neki zekjat od 10% da bi kasnije ipak rekao da je to davanje koje propisuju Biblija ali koje si ti pridruzio svome muslimanskom nacinu zivota...jos je bisera tvoga "poznavanja" islama bilo, sjetiti cu se vec.
Nisam nikada spominjao zekat od 10%. Da tako preporučuje biblija.
Nisam nikada praktikovao muslimanski način života. Nemoj izmišljati i spletkariti, rđavo je širiti laži.

Quote:
Naucni napredak?
Jesil' ti onaj isti Zagor koji je na vrhuncu svoga simpatisanja Islama mene nazvao muslimankom po naciji ili po imenu ( ne sjecam se vise dobro) buduci da Islamu ne treba naucni napredak ( a ja se usudila ustvrditi suprotno)- cak sta vise nigdje nema ni pozivanja na njega ( da podsjetimo jos jednom- kaze covjek koji je dubiozno prostudirao Kur'an).
Pa ti i jesi muslimanka po naciji, šta je tu čudno. Nisi sama birala svoju vjeru i da si se rodila među katolicima sada bi promovisala katolicizam a ne islam.

Nijednoj vjeri ne treba naučni napredak. Vjera sa tim nema ništa, baš kao što kulinarstvo nema veze sa košarkom.

Quote:
Sorry, ne vidim dobro- jel' to mene oci varaju ili ti za historijske udzbenike uzimas romane Andrica i Selimovica.
Jel' to ona ista "na Drini cuprija" gdje se spominju jadni potlaceni radnici, raja koji se hrane " kukuruzom i trulim krompirom"- koje ono godine
Ko je rekao da su istorijski udžbenici... Opet spletkariš i izvrćeš. Iz knjiga se često može naučiti više iz udžbenika, posebno što istoriju uvijek pišu pobjednici.
O inkviziciji, krstaškim ratovima i ropstvu sam više naučio čitajući biografiju Miguela Servantesa neko čitajući kakav udžbenik.

Quote:
Da-zagore, Kur'an je objavljen nepismenom covjeku.
Knjiga kao Kur'an je objaveljena covjeku koji nije znao ni citati ni pisati...bojim se da ti ne uocavas zbog cega je to uopce interesantno.
Kontradiktorno i nelogično je da nepismen čovjek napiše knjigu. Oksimoron.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 06:02   #59
Re: Re: Re: MILOSRDJE VODI 192 prema 17 a Dusan (i brat Vasa naravno) to ne znaju

Quote:
parsifal kaže:
3) kao sto sam u dobroj vjeri uzeo tvoje podatke kojim optuzujes muhameda da je izvrsio ubojstvo 700 ljudi ,tako sam u dobroj vjeri uzeo i one pohvale o muhamedu O NJEGOVIM DUHOVNIM I ZEMALJSKIM DOSTIGNUCIMA , koje su o njemu dali NEMUSLIMANI TJ neutralni ZAPADNJACI KOJE CIJENIM..
(kao sto sam vec rambi rekao ja sam velikom rezervom prihvacam ono sto zidovi i muslimani i krscani govore jedni o drugima i o samima sebi
Prijatelju Parsifale, nisam ja optužio nikoga, samo sam svoja razmišljanja pretočio u tekst pa možda nekome pomogne u sagledavanju Islama. Ako kuran i hadisi koji navode taj dogadjaj optužuju Muhameda, pa onda to činim i ja...

Nemoj u dobroj vjeri uzimati niti moj niti tuđi rad. Uzmi to samo kao smjernicu i podatke koje bi trebao sam provjeriti... Naravno ako te zanima taj slučaj.
Nemoj nikome vjerovati na lijepu riječ, pa ni meni.

Quote:
a sada na srz tvog pitanja ?

JE LI MUHAMED UBOJICA ILI NIJE ?

1) nije mi jos odgovoreno na kljucno pitanje - JE LI MUHAMED OSOBNO SUDJELOVAO U EGZEKUCIJAMA ?
E vidiš meni je manje bitno je li on ubica i da li je sudjelovao u egzekucijama. Već sam rekao da je bitno to što je takav akt pravdao Božijom voljom. Kao da bi Bog sada stvarao pa zatim mučio i klao i sjekao glave ljudima.
Kažem vam da je taj zločin težak jer se poziva na Boga, kao što je težak zločin crkve koja je ubijala pozivajući se na Boga.


Ishaq (stranica 464) i Tabari (stranica VIII:36): “Kako navodi Ajša, jedna Židovkinja je ubijena. Pričala je sa mnom i smijala se dok je Alahov Poslanik ubijao njene muškarce na tržnici.”


Mislim da je nebitno da li je lično sudjelovao jer je i ovako se sve desilo pod njegovom vlašću, što znači da je mogao tako nešto sprečiti.

Quote:
2) ali ako je istina sto pise dolma tj adura u onom opisu kroz kojeg sam se s mukom probijao i treba mi jos komantara, onda mi se cini da je tim ljudima sudjeno za njihovo ratovanje i zlocine koje su cinili ...
Čekaj malo, pobijeni su svi muškarci. Znači genocid. Žene i djeca prodati za konje i oružje... Nisu valjda svi krivi. Po toj logici svaki poražreni protivnik se može da zatre.
Zapitaj se samo zašto to Muhamed nije učinio svojim Arapima. Zašto baš Hebrejima.

Quote:
3) ne vidim problem u pogubljivanju onih koji su se ogrijesili o zakone u ondasnjem veremenu .
Ogrešili su se i drugi Muhamedovi protivnici a ne samo to Hebrejsko pleme. I nije se moglo čitavo pleme da ogreši.

Muhamedu je to trebalo zbog toga što su Hebreji osporavali njegovo navodno poslanstvo.

Kad govoriš o zakonima tog vremena, upitao bih te a šta Božiji poslanik ima sa ljudskim koruptiranim zakonima?

Zakon bi trebao da bude jedan i vječan zakon, a ne promjenljiv. Sjaši Kurta da uzjaše Murta.
Problem i jeste što je činio tako nešto pozivajući se na Boga.

Quote:
ja osobno nisam pristalica smrtne kaze ,ali razumijem one koji drze da se za neke zlocine izvrsi smrtna kazna i necu radi toga reci da je covjek sotonist a ja da sam andjeo jer nisam pristalica smrtne kazne...
evo moram hitno ici pa cemo nastaviti
Ili si pristalica ili nisi. Ne možeš reći da nisi pristalica, a zatim kažeš da razumiješ one koji za neke zločine izvršavaju smrtnu kaznu. Mogu razumjeti njihov način razmišljanja o kazni ali ne mogu ih razumjeti na način da to odobrim na bilo koji način.

Ma nije stvar u tome da je neko sotonist a drugi anđeo... Ja nisam protiv sotonista, pa to je njihov izbor. Svako može postati sotonist. Nema ljudskih anđela druže moj. Već je stvar kao što rekoh da se takav genocid čini u ime Boga i tako se legitimizira i promoviše među ljude. I onda ljudi o tome šute, jer iako svi vide da je car gol niko to ne smije da glasno kaže.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 10:32   #60
Meni je drago da Muslimani vjeruju u Boga.Imaju svoj put i ako taj put istinsku vjeru donosi...to je i više nego dovoljno.
Možda je taj put za njih bio jedini i prihvatljiv u ono doba a i sad.
Ali...s tog puta se mora ukloniti nasilje.Mislim da je u svakoj svetoj knjizi nasilje pridodano od ljudi.Iz sebičnih potreba.
Bog je jedan.Ne traži On od nas da se ubijamo radi Njega.
To traži samo onaj bog u nama.Ego mu je ime.
Dok se mi u krvi rađamo i ratujemo radi neba...nebo se čudi našoj gluposti.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.