Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2006., 22:30   #1
Kolinje

Rano jutro....mraz na plastičnom stolnjaku u dvorištu. Na kojem je sedam, osam štamprla (svi naravno različiti) i flaša rakije. Cucek se vrti živčano, voda sam kaj nije zakipela u kotlu, baba nosi van nože, deca šute, znaju da se sprema nekaj važno, mačkima već slina curi... Muži razrađuju strategiju. Ko bu za koju nogu, ko bu ga pičil...
U kocu zvijezda parade hrušće kuruzu i niš ne kuži. Radio Zabok piči po željama...
Ahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 22:32   #2
... Emerički za to vrijeme još spava. Nedjelja je. Danas ide s familijom u Rossini na ručak.... Ili u Sloveniju...
Ahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 22:44   #3
29.11. neke davne godine
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 22:55   #4
Ma ima toga i danas... bar dok ne uđemo u EU
Ergo, rakije su ispijene. U više navrata. Pes cvili sve glasnije, kokoši ko da su popizdile, muži s plavim fertunima kreću prema kocu. Iznutra se čuje panično roktanje. Došlo je i njemu iz dupeta u glavu. Baba na velkoj tavi već topi mast i reže luk za jetrica...
Ahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 08:34   #5
naravno da ima

ali kad se sjetim kak je to bilo prije
80%, ak' ne i više, žitelja ljepe naše je dan republike provodilo u gumenim čižmama s noževima u rukama
Quote:
Ahab kaže:
. Baba na velkoj tavi već topi mast i reže luk za jetrica...
ee, TO
friška jetrica na luku
friška jetrica s češnjakom
kod moje bake i dede zadnji put se klalo prije 20 let, te godine sam se udala za pravog gradskog dečka iz tkalčićeve
to je prvo i zadnje kolinje mog muža
bogec, bil je izbezumljen kad je razularena gomila krenula na prvo prase i bjesomučno mu iščupala jetrica a glavni ih pijanac (moj deda je radil jako fino vino a kako nije bio škrt i svakom je htel dati jesti i piti uvijek se lijepa gomilica smetala okupila) trčeći kak da ga 100 vragova nose odnesel u kuću daljnju obradu
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:40   #6
a ko će probavat nadjev za kobasice i ocjenit jel fali soli, ljute paprike, papra...?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:44   #7
Quote:
polly kaže:
kod moje bake i dede zadnji put se klalo prije 20 let, te godine sam se udala za pravog gradskog dečka iz tkalčićeve
to je prvo i zadnje kolinje mog muža
bogec, bil je izbezumljen kad je razularena gomila krenula na prvo prase i bjesomučno mu iščupala jetrica a glavni ih pijanac (moj deda je radil jako fino vino a kako nije bio škrt i svakom je htel dati jesti i piti uvijek se lijepa gomilica smetala okupila) trčeći kak da ga 100 vragova nose odnesel u kuću daljnju obradu
Ovako je i kod moje familije tj. moj muz je ti a ja sam tvoj muz

Na kolinju sam bila jednom, prvi, zadnji i posljednji put. Muzevi me nikad nisu do kraja prihvatili zbog toga
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 20:10   #8
a tko će crijeva prat ručno?
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 21:26   #9
Quote:
penelop@ kaže:

Na kolinju sam bila jednom, prvi, zadnji i posljednji put.
nisam bila dovoljno precizna
baka se to ljeto razboljela i nije se više doma vratila, provela je 2 godine po bolnicama
dedi je bilo preteško brinut o kući, kravama, prascima, kokošima, zemlji, vinogradu,.... a prasaca se najlakše rješio jer nije guštao u klopi (nije imao razvijeno čulo ukusa) pa mu nisu trebali
zato je mu je bilo zadnje kolinje

al' mojem se dopalo, nakon prvog šoka
rekao je da ne pamti kad se tak dobro nazabavljal
još je i pop došel s nekim izgovorom i tak se nalijal da je skoro u bunar opal, imali su akciju NNI
no ta kolinja su uvijek bila ludnica kod nas
dečki iz fabrike di je stari delal su bili smrtno uvrijeđeni ako ih nije pozval, pa nas je znalo biti i više od 30 + mesar na kolinju 2 pajceka
jedva da je kaj mesa ostalo za sušit
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 00:32   #10
Quote:
Ahab kaže:
Ma ima toga i danas... bar dok ne uđemo u EU
Ergo, rakije su ispijene. U više navrata. Pes cvili sve glasnije, kokoši ko da su popizdile, muži s plavim fertunima kreću prema kocu. Iznutra se čuje panično roktanje. Došlo je i njemu iz dupeta u glavu. Baba na velkoj tavi već topi mast i reže luk za jetrica...
Miris stopljene masti i dinstanog luka osjeti se i u dvorišču. Osjeća ga zacijelo i persona za čiju se jetru sve to skup i proprema...
Na drugoj daskici u kuhinji bakica koše češnjak. Isto za jetrica... Odjednom, idilu zimskog jutra propara vrisak
Vlovili su ga. Pod luknju na vratu dene mu se rajnglica, za krv od koje buju se kasnije delale krvavice (ne one slovenske Emeričkove, jer za njih krv nabavljaju u zavodu za transfuziju KBC Ljubljana. Možda još imaju i od druga Tita...). Pes svršava na lancu, rastače se zadnja runda rakije. Sad ž njim u vruću vodu, pa ga postrugat i na GALGE
Ahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 12:10   #11
Quote:
polly kaže:
ee, TO
friška jetrica na luku
friška jetrica s češnjakom
Quote:
Ahab kaže:
Miris stopljene masti i dinstanog luka osjeti se i u dvorišču.
....
Vlovili su ga. Pod luknju na vratu dene mu se rajnglica, za krv od koje buju se kasnije delale krvavice ...


kaj je ovo uvod u zimsku sezonu ? jer, sjećanja su iskonska ...u nekim djelovima Ahab, koda si nick od Branke Šeparović ...ali, još je 2 mjeseca do te fešte
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 12:11   #12
harenje s lancima i limenim tuljcima....u kuhinji na starim drvenim stolovima odvajamo salo od kože i režemo ga na kockice pa na topljenje...vani, na remama visi svinjska glava iz koje se po blatu cedi krv....na gnoju još se puši hičeni drob....
__________________
nema problema
da lee boor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 12:36   #13
, Jezi ga svaki put me dopalo drzanje jadnog gujca i struganje. Obicno ga pikne gospodja koja odmah i krvcu zeme nakon ruljenja odmah na galge naporom snaznih trudbenika. Mesar rastrancira za triftal vure i pita kak da reze jel za sunku, jel za rol sunku etc. bdw. kobasice se ne delaju odmah jerbo meso mora odstajati prek noci da se ohladi i razmeksa enzimima.Je, je, mora se dobro mesati mast da ne zgori, dodati mlekeco, stisnuti cvarke mmmmmljac, napraviti prezvurst ili krvavice.
Jos pokoja rakijica, a nakon posla gemisti i
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 14:49   #14
Quote:
Ahab kaže:
... Emerički za to vrijeme još spava. Nedjelja je. Danas ide s familijom u Rossini na ručak.... Ili u Sloveniju...
Meni je nedjelja radni dan i već sam u 7 ujutro na kompjutoru...

Ali, ideološki gledano si u pravu. Da mogu, bih.

Premda, nisu meni kolinja nikad bila strana. Još dok sam održavao veze s Moslavinom... bilo je svega. Taj dio moje familije su Madžari... Gujdeki su njima uvijek bili svete životinje. Od kojih je grijeh bilo išta baciti. Puno je od tih gena i meni ostalo. Ne znam što se od prasca jede, a da meni nije fino.

A rakija je valjda jedina žestica koju stvarno volim. Ali da je mekana. Ne volim prepečenicu, osim iz medicinskih razloga.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 14:59   #15
Nikad bila na kolinju.
Nije da nije bilo prilike ali nisam imala stomak za to.
Naravno, stomak za konzumaciju imam.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 16:46   #16
Quote:
diadora kaže:
Nikad bila na kolinju.
Nije da nije bilo prilike ali nisam imala stomak za to.
Naravno, stomak za konzumaciju imam.
Sam pocetak tj izvlacenje iz kotca i sam cin nije bas jako apetitlih ali "What man´s got to do, man´s got to do" kako je to lijepo rekao Dirty Harry
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 17:26   #17
Da pustimo Ahaba da nastavi, ali meni je ostao u pameti onaj miris kada ga se objesi pa raspori i cijela iznutrica se izbaci u veliku ranjglu.

Jebate, koji mirisi, uvik san se tuka da ja držim ranjglu.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 18:30   #18
A recimo i da bi mi ovakvi prizori live tesko pali na stomak...
...za razliku od cvaraka, krvarica, kobasica...
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 19:00   #19
Quote:
diadora kaže:
Nikad bila na kolinju.
Nije da nije bilo prilike ali nisam imala stomak za to.
Naravno, stomak za konzumaciju imam.
nakon treće kuhane rakije u 6 ujutro smrznutog dana ti se živo, jel za
sve
a želudac je zgubil i ono malo pameti kaj ima

kod nas je uvertira bila s kuhanom rakijom i toplim burekom od SIRA
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 19:04   #20
sad, sa 28 godina i poprilicnim brojem pijanstava i bolestina iza sebe, moram se pohvalit da mi je najgora mucnina i povracanje i gadost u zivotu bila tijekom (nakon) jednog kolinja. Dakle, napravili su cvarke, posolili ih i tako mlake ih stavili u kupaonu da se ohlade. Ja i moj nesto mladji bratic smo bili bas jako gladni i zderali te vruce cvarke bez kruha, ne mogu danas ni zamisliti koliko smo ih bili pojeli Uh, kako smo se najeli, uh, kako nam je nakon toga bilo muka mislim da sam tri dana (ispricavam se zbog ovog smajlica)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.