Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2012., 20:41   #1
Porez na dividendu!

Evo cujem na dnevniku - konacno se uvodi "porez na dividendu", kazu 12%. Dakle ipak manje od prijasnjeg 15% i nije mi sasvim jasno jel fakat oporezuju samo dividendu a ne i ostale prinose iz kapitala?
I nije mi jasno ono sa "olaksicom" za reinvestiranje - kao ako kao fizicka osoba povecas temeljni kapital? Ima li netko pouzdanu informaciju, pouzdan nacrt i pouzdan datum stupanja na snagu?

EDIT: evo ovdje nesto: http://business.hr/ekonomija/vlada-n...znad-12-000-kn

Quote:
U porezu na dobit koji plaćaju tvrtke uvodi se plaćanje poreza po odbitku na dividende i udjele u dobiti koje se isplaćuju inozemnim pravnim osobama, i to po stopi od 12 posto. To u prijevodu znači da Vlada želi uzeti 12 posto dividende koju iz Hrvatske povlače tvrtke poput Mola, Deutsche Telekoma, Unicredita, Intese Sanpaolo i slične.

Kroz porez na dohodak koji plaćaju građani uvodi se nova kategorija oporezivog dohotka, a to su dividende i udjeli u dobiti ostvareni u iznosu iznad 12.000 kuna godišnje, kao izvor dohotka od kapitala čiji bi se predujam oporezivao po stopi od 12%
A sta im pak ovo znaci?

Quote:
Izmjenom zakona o dohotku povećat će se osnovni mjesečni osobni odbitak na 2200 kuna, a osobni odbitak umirovljenika sa 3200 kuna na 3400 kuna, te će se izmijeniti i porezni razredi tako što će se porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno, porezna stopa od 25 posto na razliku porezne osnovice iznad 2200 do 8800 kuna mjesečno, a porezna stopa od 40 posto na razliku porezne osnovice iznad 8800 kuna mjesečno.
Do sada je neoporezivo bilo 1800 Kuna, ako sam dobro shvatio sada je to 2200. OK.
Ali na koji se razred sad uopce primjenjuje porezna stopa od 12%? Od 2200-2200 Kuna?

Zadnje uređivanje FileExplorer : 09.02.2012. at 21:00.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 23:17   #2
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Do sada je neoporezivo bilo 1800 Kuna, ako sam dobro shvatio sada je to 2200. OK.
Ali na koji se razred sad uopce primjenjuje porezna stopa od 12%? Od 2200-2200 Kuna?
ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka... jer se mora uzet u obzir formulacija "porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno"

Ovo "porezna osnovica" je bitno u cijeloj priči...

Znači ako netko ima 3000kn bruto i nema nikakvih olakšica za djecu uzdržavane članove ili invalidnost, onda bi izračun bio ovakav:

3000 bruto
-600 kn MO1 i MO2
3000-600 = 2400kn

2400kn je osnovica od koje se oduzima osobni odbitak od 2200kn (pomnožen s faktorom) da bi se dobila porezna osnovica...

2400-2200 = 200

POREZNA OSNOVICA je 200,00 kn iliti 24,00 kn poreza na dohodak (radi lakšeg izračuna nisam uzimao prirez u obzir)

U ovoj sad situaciji (1800kn odbitak) je 600kn osnovica što u prijevodu znači 72,00 kn poreza na dohodak

u pojednostavljenom primjeru ajmo vidjet do koliko bruto će bit 12%

5.500 bruto
- 20% MO1 i MO2 = 1100.00

5.500 - 1.100 = 4.400 osnovica od koje se oduzima odbitak

4400-2200 = 2.200

Porezna osnovica je 2.200kn * 12%

ali već za 5501 u ovom slučaju prelazimo u viši razred

5501,00
-1100,20
= 4400,80

Porezna osnovica:

4400,80 - 2200 = 2200,80
razred 12% 2200,00
razred 25% 0,80

Ponavljam, ovo je izračun za osobu koja ima faktor obitka 1,00 i nema prireza

ako netko ima veći osobni odbitak, naravno da su i bruto svote veće

Što se tiče poreznih prijava za obrtnike, za manje obrtnike će se čak nešto i poboljšati situacija:

prije razred 12% do 2 o.o. = 43.200 kn
sada razred 12% do 2 o.o. = 52.800 kn

prije razred 25% od 2 do 5 o.o. = 43.200 do 108.000
sada razred 25% od 2 do 4 o.o. = 52.800 do 105.600

prije razred 40% iznad 108.000
sada razred 40% iznad 105.600

Zadnje uređivanje VTi underhood : 09.02.2012. at 23:26.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 03:36   #3
FileExplorer zašto kažeš "konačno"?...porez na dividendu je ekonomsko dvostruko oporezivanje i ako je to poticaj gospodarstva onda sam ja papa... kao ekipa neće isplaćivati dobit? ahahahah da, neće, ali zato može uzeti pozajmicu od društva i još štošta za što neće platiti porez.. a prema zakonu o trgovačkim društvima dobit se ne isplaćuje onako kako je nastala već isplatiš npr malo novije dobiti, malo starije, malo ove u sredini i tako... koliko firmi još uvijek drži dobit iz njihove prethodne vladavine na zadržanoj dobiti, a ovo prije i poslije su si isplatili naravno ... to samo mi možemo uvesti ovakav porez na dividendu i pričati javnosti da je to poticaj ulaganjima i da će ta mjera (kao i ove druge koje su najavili) pokrenuti gospodarstvo, osjećam se kao da sam u vrtiću u pješćaniku i netko mi stalno baca pijesak u oči i usta tako da ništa ne vidim i ništa ne pričam... porez na dividendu se uvodi na jedan drugačiji način - na način koji ima smisla, a ne na ovaj... pdv 25% nije tema, ali tek bi se tu dalo pričati
__________________
BackOfficeServiceSystems
frugalitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 11:56   #4
Quote:
frugalitas kaže: Pogledaj post
FileExplorer zašto kažeš "konačno"?
Zato sto se vec godinama zna da to dolazi. I bez da drzava treba te prihode (ne treba previse od toga ocekivat), mi smo zadnjih ~7 godina bili bez tog poreza, lako moguce da je ukinut kao posljedica pritiska izvana (banke, telekomi...), sada kad ulazimo u EU (kolko znam ve EU clanice imaju taj porez) i kad nas se vise ne moze cijedit kao prije, treba samo zbrojit 2+2.
Mene ce taj porez kostat nekoliko tisuca Eura i naravno da mi nije drago sto ostajem bez love, ali bilo je "lijepo" dok je trajalo no bilo je jasno da je takav sustav neodrziv (a i pridonosi neravnomjernom opterecenju rada i kapitala).

Quote:
...porez na dividendu je ekonomsko dvostruko oporezivanje i ako je to poticaj gospodarstva onda sam ja papa... kao ekipa neće isplaćivati dobit?
Pa evo ja cu bit u dilemi, ili cu investirat i isplacivat manje dobiti ili cu isplacivat jednaku dobit pa onda platit porez drzavi. Mogu birat.

Quote:
ahahahah da, neće, ali zato može uzeti pozajmicu od društva i još štošta za što neće platiti porez..

O cemu ti to? Pozajmica se opterecuje kamatom, odnosno tretira kao isplata dohotka (to ce VTi bolje znat objasnit). I pozajmica se mora vracat.

Quote:
a prema zakonu o trgovačkim društvima dobit se ne isplaćuje onako kako je nastala već isplatiš npr malo novije dobiti, malo starije, malo ove u sredini i tako...
Ne znam na sta mislis. Pa tocno se zna kolika je dobit za koju godinu i koliko se dobiti isplacuje. I ako danas isplatis dobit iz 2003, platit ces 15% poreza na tu isplatu. Akontacijama ne mozes izbjec placanje poreza na isplatu dividende.

Quote:
koliko firmi još uvijek drži dobit iz njihove prethodne vladavine na zadržanoj dobiti, a ovo prije i poslije su si isplatili naravno ...
Opet ne kuzim kaj govoris. Pa kako ti radis sa svojom firmom i svojom isplatom dobiti? O kakvoj prethodnoj vladavini pricas, HDZu?

Quote:
to samo mi možemo uvesti ovakav porez na dividendu i pričati javnosti da je to poticaj ulaganjima i da će ta mjera (kao i ove druge koje su najavili) pokrenuti gospodarstvo, osjećam se kao da sam u vrtiću u pješćaniku i netko mi stalno baca pijesak u oči i usta tako da ništa ne vidim i ništa ne pričam... porez na dividendu se uvodi na jedan drugačiji način - na način koji ima smisla, a ne na ovaj... pdv 25% nije tema, ali tek bi se tu dalo pričati
Porez na dividendu imaju manje vise sve "sredjene" drzave, ne treba se zavaravat da smo mi tu sada nekakva iznimka. Naravno da je u ovoj situaciji drzavi potreban novac, to valjda svatko zna. Dosadasnji sustav je stimulirao viadjenje love u firmu a ne reinvestiranje, ovo ce definitivno biti odredjeni korektiv u tom pogledu. Stopa je vrlo niska i ne vjerujem da ce otjerat banke i telekome (bas bi bila steta da odu ih Hrvatske) i ne vjerujem da ce zbog te stope domaci (najbitniji) investitori i proizvodjaci preselit proizvodnju u Kinu. Mene osobno ce ovo stimulirat na reinvesticije ali ce prije svega uravnotezit opterecenje prihoda iz kapitala (trenutno ~20%) i onih iz rada (trenutno ~47%). Pitanje je naravno koliko ovako niska stopa uopce moze smanjit sivu ekonomiju (buduci manje vise sva lova iz sive ekonomije i crnih fondova dolazi upravo iz isplati dividendi/dobiti).

Mozda da ti napises kako ce ovaj porez djelovat na tvoju poslovnu djelatnost - hoces li ti manje proizvodit kao posljedica ovog poreza, hoces li manje reinvestirat, hoces li zatvorit firmu i bavit se necim sto se manje oporezuje (ako zaista smatras da je 20% + 12% previse poreza)... ?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 12:02   #5
jao, bez ljutnje, ali odoh s ove teme..
__________________
BackOfficeServiceSystems
frugalitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 12:41   #6
Porez na dividendu su uvele države koje su se koliko toliko razvile (tipa slovačka). Njemačka i druge vrlo razvijene zemlje deru s porezima jer imaju dosta razvijeno gospodarstvo.

Slovačka je do nedavno imala niski PDV, porez na dobit 15%, a porez na dividendu 0%.

Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.

U Srbiji se tako oglašava ogroman broj radnih mjesta za ljude koji znaju raditi. Programeri se na veliko traže u Beogradu, Novom Sadu ili Čačku, a kod nas ništa. Čak se i na našim potralima oglašavaju radna mjesta za programere u Srbiji. To je rezultat njihobog smanjenja poreza i sređivanja birokracije. Takosu privukli puste investitore i velike firme da otvaraju poslove tamo.

Što mi postižemo s ovim? Mi nismo došli do tog stupnja da možemo uvoditi ovako bezobrazno visoke poreze. Ovo će nas dodatno zakopati, a poznavajući naše ljude, povećat će ilegalno izlvaćenje novca iz firmi pa će se i ukupnog poreza manje ubrati.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:52   #7
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Porez na dividendu su uvele države koje su se koliko toliko razvile (tipa slovačka). Njemačka i druge vrlo razvijene zemlje deru s porezima jer imaju dosta razvijeno gospodarstvo.

Slovačka je do nedavno imala niski PDV, porez na dobit 15%, a porez na dividendu 0%.

Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.
Pa i ja se za to zalazem - da me kao poduzetnika rasterete opterecenja na ulaganje, a to da ce opteretit vadjenje love iz firme - sasvim logicno. Stopa od 12% je jako niska, bojim se da niti ce zaista sprijecit vadjenje love i potaknut reinvestiranje, niti ce napunit proracun, niti ce smanjit sivu ekonomiju. Rasterecenja place su relativno mala, ja bih radije da mi smanje oporezivanje dobiti sa 20% na recimo 15% i stimuliraju da dobit reinvestiram. S druge strane da bi se dobit oporezovala, dobit najprije treba stvorit. Olaksice za poduzetnike bi trebale biti u vidu rasterecenja raznih parafiskalnih nameta, onih blesavih doprinosa za sume i slicne stvari te naravno rasterecenja rada. U kontekstu svega toga, oporezivanje prinosa iz kapitala (dakle ne iz rada nego iz rizika) je meni ipak sasvim logicno da se uvede. Mi trebamo poticat stvaranje vrijednosti, a vrijenosti se stavraju RADOM. Rad je taj koji je jako opterecen. Kapital sluzi samo tome da rad bude efikasniji.

Quote:
Što mi postižemo s ovim? Mi nismo došli do tog stupnja da možemo uvoditi ovako bezobrazno visoke poreze. Ovo će nas dodatno zakopati, a poznavajući naše ljude, povećat će ilegalno izlvaćenje novca iz firmi pa će se i ukupnog poreza manje ubrati.
Stopa od 12% nije visoka. Ono sto je visoko je opterecenje prihoda iz rada i visoki PDV i ostali skriveni "potrosacki" porezi. Sto se ilegalnog vadjenja love tice, upravo i nepostojanje poreza na dividendu i jeste bio najveci izvor za crne fondove i slicno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:37   #8
Bilo kako bilo, Srbija i Crna gora se razvijaju punom parom, zaposljavanje raste (mislim na one koji znaju raditi, ima i tamo neznalica bez posla). S druge strane, mi padamo liga padamo.

Velike firme otvaraju poslove tamo i zapošljavaju ljude. Znaš li zašto otvaraju? Zato što tamo izvućeš dobit uz mali porez. Nema straha od izvlaćenja novca iz države, jer većina tih firmi radi za klijente iz cijelog svijeta. Tamo posluje Siemens, Erricson, Fiat... Oni dakle dovlaće lovu u Srbiju.

Mislim da mi nismo ni blizu spremni za ovako pretjerane poreze. Nije samo stvar visine poreza na dividendu, nego sveukupnih poreznih nameta, tj. harača. Crno nam se piše!
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 17:11   #9
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Što se tiče poreznih prijava za obrtnike, za manje obrtnike će se čak nešto i poboljšati situacija:

prije razred 12% do 2 o.o. = 43.200 kn
sada razred 12% do 2 o.o. = 52.800 kn

prije razred 25% od 2 do 5 o.o. = 43.200 do 108.000
sada razred 25% od 2 do 4 o.o. = 52.800 do 105.600

prije razred 40% iznad 108.000
sada razred 40% iznad 105.600
evo ispričavam se, mala pogreška...

sad je razred po 25% od 2 do 6 osobnih odbitaka tj. od 43.200 do 129.600 a razred 40% je iznad 129600
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:02   #10
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo, Srbija i Crna gora se razvijaju punom parom, zaposljavanje raste (mislim na one koji znaju raditi, ima i tamo neznalica bez posla). S druge strane, mi padamo liga padamo.
Pa ne rastu one zato sto nemaju porez na dividendu. Nismo mi imali porez na dividendu skoro 8 godina pa vidi na cemu smo danas.
Srbija i Crna Gora napreduju vise zato sto tamo drzava nije taoc kolektivnih "dozivotnih ugovora" i slicnih prava kojih se ocito nitko ne zeli odrec. Rad je jednostavno preskup i jako utjece na neefikasnost.

Quote:
Velike firme otvaraju poslove tamo i zapošljavaju ljude. Znaš li zašto otvaraju? Zato što tamo izvućeš dobit uz mali porez. Nema straha od izvlaćenja novca iz države, jer većina tih firmi radi za klijente iz cijelog svijeta. Tamo posluje Siemens, Erricson, Fiat... Oni dakle dovlaće lovu u Srbiju.
Ma hajde. Ako samo nepostojanje poreza na dividendu privuce nekog stranog investitora (dakle samo kako bi mogao vadit dobit i povlacit je van umjesto da je reinvestira) - mi takve ulagace niti ne trebamo. Treba se vise orjentirat stvaranju dobre klime za domace poduzetnike jer je takve i lakse zadrzat. Da je tako kao sto kaze sonda niti koristi od tih "investitora" skoro niti ne bi bilo. Nije ti palo na pamet da je cijena rada u tim drzavama puno niza i time efikasnost puno visa nego kod nas? Poticanje izvlacenja dobiti iz firme je zadnje sto bi trebalo cinit, treba poticat zaposljavanje i ulaganje.
Po ovome sto ti pises ispada da je Fiat ulozio u Srbiju samo radi toga sto dobit moze izvuc bez poreza. Zaboravljas da dobit najprije treba stvorit. Kazes da dovlace lovu samo kako bi je i izvukli? Ne zvuce bas ko neki ozbiljni ulagaci od koje i Srbija ima koristi. No naravno nije tako, dolaze jer im je efikasnost rada veca.

Quote:
Mislim da mi nismo ni blizu spremni za ovako pretjerane poreze. Nije samo stvar visine poreza na dividendu, nego sveukupnih poreznih nameta, tj. harača. Crno nam se piše!
Ti dakle smatras da je porezno opterecenje (i bez povecanja) ravnomjerno rasporedjeno? Smatras dakle da je OK i korisno da se prihod od rada tereti sa ~47% a prihod od kapitala sa ~20%? Smatras da je Ok da ja kao vlasnik kapitala placam ukupno kojih 25% poreza i doprinosa a da moj zaposlenik koji zivi od rada placa 47%? Sorry, ali meni zaista nije cudno da se ta raspodjela tereta ipak malo korigira. I meni kao poslodavcu je u interesu da se rad manje optereti jer me to stimulira da otvorim novo radno mjesto. Bilo mi je super svih ovih godina, placao sam samo 20% poreza u RH, u EU sam za istu tu "stvar"placao preko 40%. Simptomaticno za citav nas problem - zivimo iznad vlastitih mogucnosti.

Nego, danas sam saznao o cemu se tocno radi. Sve ISPLATE OD 1.3.2012 se oporezujuu sa 12% (12.000 je neoporezivo). Dakle nema uopce veze jel se radi o dobiti iz 2007 ili 2012, sam cin isplate je predmet oporezivanja. Iznimka su isplate dobiti iz <2001.
Rezultat je taj da ce sada sve firme (ukljucujuci i mene) masovno isplacivat dobit prije tog datuma, vjerojatno i akontaciju za ovu godinu (VTi, jel to proolazi?). Kad ono HT isplacuje dividendu? Izgleda da se to odnosi i na strane pravne osobe koji su vlasnici domacih tvrtki.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:23   #11
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Nego, danas sam saznao o cemu se tocno radi. Sve ISPLATE OD 1.3.2012 se oporezujuu sa 12% (12.000 je neoporezivo). Dakle nema uopce veze jel se radi o dobiti iz 2007 ili 2012, sam cin isplate je predmet oporezivanja. Iznimka su isplate dobiti iz <2001.
Rezultat je taj da ce sada sve firme (ukljucujuci i mene) masovno isplacivat dobit prije tog datuma, vjerojatno i akontaciju za ovu godinu (VTi, jel to proolazi?). Kad ono HT isplacuje dividendu? Izgleda da se to odnosi i na strane pravne osobe koji su vlasnici domacih tvrtki.
nebi smjeli tak oporezivat jer ipak nije pošteno naplaćivat porez na nešto što je u prošlosti bilo neoporezivo... pa bi tako opet došli na ono "ko je jamio jamio je"...

nisam još našao pouzdane informacije što će se točno i na koji način oporezivat, no ako misle oporezivat dobit ostvarenu u proteklim godinama koja zbog loše naplate nije isplaćena (a u stvarnosti je to samo papirnata dobit) onda je to po meni podlo, nefer, lopovski, jadno i bijedno itd itd...

Jer ako ja imam zadržane "dobiti" iz razdoblja 2005-2011 koju nisam mogao isplatiti jer sam redovni priljev koristio za uredno namirivanje obveza i isplatu plaća, a "vani" imam XYZ sumu potraživanja na koju sam platio porez na dobit i čekao da se namire moja potraživanja kako bi si mogao isplatiti stvarne novce, ja sam očito građanin drugog reda i smeće kojeg treba okljaštrit do kože...

A oni koji su dobit izvlačili iz firmi a NISU PLAĆALI plaće i doprinose, oni će proć lišo jer je to ipak KREMA hrvatskog društva...

Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...

jer to bi bilo ravno pokušaju da sada retroaktivno naplate porez na sve isplate dobiti iz prethodnih godina...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:45   #12
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa ne rastu one zato sto nemaju porez na dividendu. Nismo mi imali porez na dividendu skoro 8 godina pa vidi na cemu smo danas.
Srbija i Crna Gora napreduju vise zato sto tamo drzava nije taoc kolektivnih "dozivotnih ugovora" i slicnih prava kojih se ocito nitko ne zeli odrec. Rad je jednostavno preskup i jako utjece na neefikasnost.
Nadrobio si puno toga. Rekao sam već da nije samo stvar poreza na dividendu, nego i ostalih poreza koji sveukupno čine porezno opterećenje. Druge tvoje izjave ne msilim komentirati.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:47   #13
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
jer to bi bilo ravno pokušaju da sada retroaktivno naplate porez na sve isplate dobiti iz prethodnih godina...
Mislim da će biti oporezivo s tim porezom na dividendu sve ono što isplatiš sebi nakon 1.3. bez obzira kada si tu dobit ostvario. Porez na dividendu se odnosi na vrijeme isplate, a ne vrijeme ostvarivanja dobiti. Tako je bilo i sa kriznim porezom.

Što je najgore, možda opale porez i nama koji smo u prva 3 mjeseca 2012. godine digli dio dobiti iz 2011. Platit ćemo retroaktivno.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 20:02   #14
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
nebi smjeli tak oporezivat jer ipak nije pošteno naplaćivat porez na nešto što je u prošlosti bilo neoporezivo... pa bi tako opet došli na ono "ko je jamio jamio je"...
Posteno, neposteno - tako je kako je.
Kao sto i DrTony kaze, isto kao i sa kriznim porezom, relevantan je datum isplate.

Quote:
nisam još našao pouzdane informacije što će se točno i na koji način oporezivat, no ako misle oporezivat dobit ostvarenu u proteklim godinama koja zbog loše naplate nije isplaćena (a u stvarnosti je to samo papirnata dobit) onda je to po meni [B]podlo, nefer, lopovski, jadno i bijedno itd itd...
Tako je nekako i moja situacija. Sad ce svi poduzetnici gledat kako da posude lovu firmi kako bi isplatili dobit do tog datuma.

Quote:
Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...
Pa ja sam i ocekivao da ce bit tako kako kazes. Ocekivao sam i ovaj porez ali mi je prilican sok to sa gledanjem datuma isplate. Informacija je pouzdana, nazalost.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:41   #15
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
nebi smjeli tak oporezivat jer ipak nije pošteno naplaćivat porez na nešto što je u prošlosti bilo neoporezivo... pa bi tako opet došli na ono "ko je jamio jamio je"...

nisam još našao pouzdane informacije što će se točno i na koji način oporezivat, no ako misle oporezivat dobit ostvarenu u proteklim godinama koja zbog loše naplate nije isplaćena (a u stvarnosti je to samo papirnata dobit) onda je to po meni podlo, nefer, lopovski, jadno i bijedno itd itd...

Jer ako ja imam zadržane "dobiti" iz razdoblja 2005-2011 koju nisam mogao isplatiti jer sam redovni priljev koristio za uredno namirivanje obveza i isplatu plaća, a "vani" imam XYZ sumu potraživanja na koju sam platio porez na dobit i čekao da se namire moja potraživanja kako bi si mogao isplatiti stvarne novce, ja sam očito građanin drugog reda i smeće kojeg treba okljaštrit do kože...

A oni koji su dobit izvlačili iz firmi a NISU PLAĆALI plaće i doprinose, oni će proć lišo jer je to ipak KREMA hrvatskog društva...

Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...

jer to bi bilo ravno pokušaju da sada retroaktivno naplate porez na sve isplate dobiti iz prethodnih godina...
Slažem se doslovno sa svime što si napisao. I ja sam bedak tvoje vrste.

Ajmo se malo sjetiti:
1. Svi poduzetnici koji su isplaćivali dobit 2001.-2004. plaćali su dohodak od kapitala 15% + prirez i NISU TREBALI to unositi u godišnju prijavu dohotka jer se to smatralo konačnim oporezivanjem.
2. Oni bogeci koji nisu isplatili dobit iz tih godina do konca 2004. godine, MORALI su isplate dobiti unositi u poreznu prijavu, IAKO to uopće nije bio izvor oporezivanja dohotka. Neki bedak kad je pisao pravilnik uvrstio je u prijavu i to. Kako ruka ruku mije, tako nitko nije to opovrgao, iako se radilo o prijelaznoj odredbi zakona.
Kad si zbog nekog sitnog razloga bio u obvezi podnijeti poreznu prijavu, dobio si vrtoglavicu od izračuna dodatnog poreza na dohodak na nešto što uopće nije bilo izvor dohotka.

Sad mi se čini da se povijest ponavlja. U retro smjeru, ali uz isti efekt:
AKO NISI BUDALO NA VRIJEME ISPLATIO, KO TI JE KRIV.

Inače:
pobornca sam oporezivanja rada i kapitala samo na dividende i udjele.

Smatram da je jedino ispravno da mi se uzmu pare dok sam u snazi i radno sposobna, a ne poslije.
Nedaj bože da mi se desi ko penziću, koji nije spiskao cijelu svoju životnu ušteđevinu na provod i zabavu, već je ulagao u kućicu-slobodicu ili kakvu malu vikendicu za stare dane da moram prodat kućicu jer nemam za porez.
A to će se desiti mnogim našim penzićima ako naši vrli političari odluče da treba "očistiti prvi red do mora" i uvedu porez na imovinu, uz obrazloženje:
pa nije tako puno. Jer baš i nemaju puno uvida u stvarnost sa tih visina.
Koje su to mirovine iznad 3.200,00 kuna da im znači nešto 200,00 kuna neoporezive osnovice.
Pobornica sam i oporezivanja dividendi i udjela. Ovako dođu stranci, iznesu dobit i vrate nam kroz kredite na koje uberu kamate. Neka ostane ovdje pa
će valjda biti manja zaduženost, nadam se.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:57   #16
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
pobornca sam oporezivanja rada i kapitala samo na dividende i udjele.
Sta je sa prihodom od razlike u kupovnoj i prodajoj cijeni dionice? To nije dividenda ali je "spekulacija"/prihod od kapitala, a moze bit i gubitak.

Bojim se da bi mogao nastat prilican kaos s ovime. U 3 tjedna ce gomila poduzeca isplacivati dobiti proslih godina i akontacije za ovu godinu, ispalte moraju ici u Kunama, mnogi ce prodavat Eure, prodat u Kune, pa onda opet Eure.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 22:58   #17
Ima tu nacrt promjena Zakona o porezu na dohodak...

Ono šta sam isčitao potvrđuje DrTonya. Što se isplati do 28.02. ne bi trebalo biti oporezivo. Međutua, ne bih bio siguran da će baš ovakav prijedlog proći. Mućko Đubre u meni sumnja na podvalu koja bi mogla biti u tome da ovakav prijedlog zakona navuče sve koji imaju dobit da to naprave što je prije moguće, uglavnom kroz predujmove jer su prijave poreza na dobit većinom još u izradi a onda, u saborskoj proceduri usvoje prijedlog Zakona koji bi obvezivao i one koji su dobit isplatili kroz predujmove da to retrogradno vrijedi i za njih. Bio bih sklon vjerovati da ako to naprave niti oni s predanom poreznom prijavom za 2011. a koji su platili porez na dobit i isplatili dobit prije 28.02. ne bi bili izuzeti od ovoga. U neku ruku koliko god cijela koncepcija izmjena Zakona bila perfidna podvala, bilo bi pošteno da svi imaju istu obvezu... Nekome čak kalendarska godina nije isto što i financijska, moglo bi se tu puno reći...

Ovaj stil i sam efekt haračenja je neusporedivo gori od Jace & Co. editiona iz ljeta 2009. Vidi se da su dečki iz Vlade puno čitali bajke o Roobinu Hoodu.
__________________
Đe si Slađo puška te ub'la... ka'ću ja doć' na red, sunce ti poljubim?!?
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 00:47   #18
Vjerojatno glupo pitanje, no iz ovog što pišete ispada da svaki drugi forumaš ima dioničko društvo?
Ako ne, kakve veze ima "porez na dividendu" sa isplatom dobiti iz ostalih vrsta trgovačkih društava (npr. d.o.o.)?
Tritan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:28   #19
Porez na dividendu je zakamufliratni "corporate tax"

http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world

Do sada je bio 20%.
Sada će biti 20%+12%+prirez od 18%(na 12%).
Ukupno će biti 34.16%.

Posljedica će biti da će firme koje su imale regionalna središta u Hrvatskoj(npr. balkanska regija, CEE regija) povuči središnjice iz Hrvatske. Ostati će samo podružnice, sa podružnicama se lakše da manipulirat, naštelavat podatke.

Npr. podružnica iz Hrvatske firme XX je naručila usluge i proizvode centrale XX npr u Srbiji(naravno po većim cijenama....)
Jedna od posljedica toga je da će firme rađe uzimati "privremenu" radnu snagu, konzultante, outsourcing iz npr Srbije, što za dirketnu posljedicu ima smanjivanje visokokvalificiranih radnih mjesta. Hrvatski IT je definivno dugoročno, da se jače ne izrazim zeznuo..
Interesantno u Bosni su novosnovane firme oslobođene tog poreza 2 godine.

Uglavnom ovo je pušing isto ko cigaratama i sl..

Par država u svijetu ima veći "corporate tax" nego HR.

Ovo

Izvor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world

Cameroon 38.5%
Guyana 35%
Argentina 35%
Angola[2] 35%
Gabon 35%
Zambia 35%
Benin 35%
Burundi 35%
Pakistan 35%
Malta 35%
Brazil[2] 34%

Izgornje tablice sam zbrajao poreze za HR:
Corporate tax+Individual tax+Payroll tax+PDV = 34%+25%+37.2%+prirez(5%)+PDV 25% = 126.2%

To bi bio nekakav indeks poreza, ni uz najbolju volju nisam mogao iz gornje
tablice nisam mogao naći veći iznos.

Npr za Grčku(koja ima velike vrijednosti) bi nekakv index poreza bio
22%+25%+44%+20%=111%

Zadnje uređivanje Ferrari : 11.02.2012. at 01:34.
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:35   #20
Quote:
Tritan kaže: Pogledaj post
Vjerojatno glupo pitanje, no iz ovog što pišete ispada da svaki drugi forumaš ima dioničko društvo?
Ako ne, kakve veze ima "porez na dividendu" sa isplatom dobiti iz ostalih vrsta trgovačkih društava (npr. d.o.o.)?
Ma malo smo se zanijeli. U definitivi se radi o istoj stvari.
Da li si udjelićar ili dioničar, svejedno je.
Vjerojatno iz razloga što se upravo zabavljamo s novim obrascem DU (dividende i udjeli) pa su nam na pameti i jedne i druge isplate.

Dividende i udjeli u dobiti su na tapeti.
Prodaja dionica i udjela nisu predmet oporezivanja.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.