Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2006., 17:26   #41
Quote:
Nothing kaže:
Oduševio me i kraj.
Koliko bolji nego u filmu...
A, iskreno, meni je te rečenice bilo ljepše čitati nego slušati. I scena sa Raymondom Hesselom je skroz upropaštena u filmu. S tim da napominjem da sam teški Fincherov fan. Ali, po mom skromnom mišljenju, nije se proslavio. Napravio je film koji se želi svidjeti publici koje se Palahniuk zgražava.

Uglavnom, čitaj Palahniuka. Lullaby je jako dobar (ako ni zbog čega drugog, a onda zbog jebeno moćnog trećeg poglavlja), Diary (isto preveden) mi baš nije legao, a ako čitaš na engleskom, imaš ga dosta u Algoritmu. Preporučam Invisible monsters, Choke i Haunted.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 17:37   #42
Joj, hvala, hvala, hvala..
Lullaby već imam na rasporedu, doći ćemo do njega, a imam izvor i za ostale tako da nije problem.
Iskreno, nakratko sam ga smetnula s uma, inače bi već bio pročitan. Sad ćemo to popraviti.

Ja imam drugačije viđenje na relaciju film/knjiga, iz prostog razloga što sam ih gledala obrnuto.
Film kao takav, bez knjige, mi je odličan, kad sam ga gledala nisam niti znala da knjiga postoji, te ga uopće nisam pomatrala kao ekranizaciju.
Kad sam pročitala knjigu, nije mi srušila mišljenje o filmu.

Različiti su, i smatram da se knjiga uopće ne može ekranizirati doslovno, te da je ovo i bila najbolja opcija: ista tema, nekoliko dodirnih točaka, glavna ideja prikazana drugačije.
Kao dokaz služi i
Quote:
A iskreno, meni je te rečenice bilo ljepše čitati nego slušati
te to da su svaku doslovnu scenu koju su preuzeli iz knjige upropastili.
Sreća što ih je malo.
__________________
All beauty must die
Nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 17:51   #43
Meni je zapravo najvažnija stvar što je film snimljen i što ga je snimio Fincher i to je bio isključivi razlog što sam kupio knjigu kad sam je vidio, dobrih godinu dana prije distribucije filma, što je rezultiralo mojim navlačenjem na Palahniuka.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 18:33   #44
Meni od njega bolji film nego knjiga zato jer te knjiga sa svim tim ponavljanjem ubije u pojam, u filmu to brzo prođe pa ostaneš pozitivno šokiran...inače ideje su mu briljantne i to sve...
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 18:41   #45
Quote:
Camaria kaže:
Meni od njega bolji film nego knjiga zato jer te knjiga sa svim tim ponavljanjem ubije u pojam, u filmu to brzo prođe pa ostaneš pozitivno šokiran...
Kao što rekoh, film se ide dopasti publici koju knjiga prezire.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 18:35   #46
Quote:
glavna ideja prikazana drugačije.
A to je... ?
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 19:24   #47
Nisam ga čitao, niti budem, u dogledno vrijeme. Jel ima u knjizi Where is my mind? Nema. Jel ima Brad Pitta u knjizi? Ima kurac. Jel ima onog drugog? Nema.

Da vi papci imate nekog posla ne biste i čitali knjigu i gledali film. Možda i biste, ali ne biste bili tako bahati. U stilu: E kuiš, ja sam i knjigu pročitao. Nemre se knjiga mjerit s filmom kuiš, to je drugi medij.

L.A povjerljivo, Strah i prijezir u Las Vegasu, Kum, Ralje... Postoje stotine filmova zasnovanih po romanima koji ako su već nešto od romana i izgubili, onda su definitivno nešto romanu i dodali.

Zato ja smatram da je vaš pristup tipa knjiga je uvijek bolja od filmova, pogotovo u situacijama kada se radi o Klubu boraca i sličnim filmovima, totalno snobovski.

Eto vam ga sad na!
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 23:17   #48
Ajde odi prvo procitaj te knjige po kojima su radjeni filmovi o kojima pises. Ustvari, ajde odi prvo i procitaj bilo koju knjigu koju TI nisi napisao.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 00:17   #49
Quote:
Drenowski kaže:
Ajde odi prvo procitaj te knjige po kojima su radjeni filmovi o kojima pises. Ustvari, ajde odi prvo i procitaj bilo koju knjigu koju TI nisi napisao.
Pročitao sam Kuma, Strah i prijezir i L.A. povjerljivo. Jedna bolja od druge, odabrati najbolju bilo bi kao odabrati svoje najbolje dijete. Divim se scenaristima L.A. povjerljivo, divim se Coppoli zbog onoga što je napravio s Kumom, a Giliamu se divim zbog izgleda samog filma. Naravno, i glumci su tu odradili jedan jebački dio posla. Na kraju krajeva, sam Ellroy je rekao: Jebeno dobar filma ali još jebeno bolja knjiga.

Morao je to tako reći zbog gradacije i zbog medijskog probitka. Inače bi rekao: Jebeno dobar film i jebeno dobra knjiga. Ali onda ne bi bio na dividi dodatku.

A šta, jel i ti spadaš u ove snobove. Buuu, knjige su supač i to. Kak ne kužite da u kinu potrošite dva sata, a u knjizi preko deset. Utuvite si to u glavu.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 00:43   #50
On T.: Palahniuk je ok.
Off T.: ima pisaca koji definitivno pišu lošije knjige nego što su filmovi koji se po njima snime. Mlogo se izvinjavam za spominjanje pulp autora na ovom cijenjenom topicu, ali meni prvo pada na pamet npr. Grisham.
A kome treba par Palahniukovih knjiga u "elektronskom obliku" (na engleskom, jelda),
Eve mu ih ođe
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 02:08   #51
Quote:
walter kaže:
A šta, jel i ti spadaš u ove snobove.
Da spadam... Moš me od sad zvati guru snobova, veliki vođa, teh snob, El Snoberino, Snobinem...
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 11:27   #52
Quote:
Mr Smoogj kaže:
Kao što rekoh, film se ide dopasti publici koju knjiga prezire.
Otkud ti molim te to? Elitistu...
Svi filmovi se snimaju da bi se prodali, Amerika je već otkrivena, gle ju tamo kako se dimi u daljini. Nekako mi ne ide u glavu da je publika o kojoj govoriš oduševljeno podržavala pljuvanje po njoj koje je u filmu apsolutno jednako naglašeno kao u knjizi, čak i njima potpuno očito. Film je ipak uspio, znači da mu cilj nije bila "publika koju knjiga prezire", nego ostatak društva, svi isfrustrirani, nakurčeni šalternici u sivim bezličnim odijelima koji noću lašte s brižnošću svoju boksačku vreću u garaži i sanjaju o kupovini Glocka kako bi još jednom osjetili novi fiks adrenalina u žilama.

O, da, o da o daaa... bring it oan!!!
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 22:00   #53
Vrlo me razveselilo kad sam vidio da se jedan poštovani mainstream pisac poput Palahniuka latio pisanja fantasya i napisao "Uspavanku".

Iako mi se nakon nekoliko pročitanih knjiga njegov stil čini pomalo... predvidiv?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 22:40   #54
pročitala...ne znam zakaj mi je to trebalo..loš pisac
tak mi treba kad sam halapljiva za knjigama
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 01:37   #55
Quote:
emergence kaže:
pročitala...ne znam zakaj mi je to trebalo..loš pisac
Ja, naprotiv, držim da je izvrstan. Ali ponavlja se, prepoznaju mu se neke šablone nakon par pročitanih knjiga.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:11   #56
E, jebiga. "Rant" je već u Algoritmu, a ja ga unaprijed naručio od amazona, i već su ga poslali, pa ne mogu otkazati, i sad moram čekati još dva tjedna da dođe.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:27   #57
Hardcover? Kolko košta u Algoritmu?
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 23:05   #58
Quote:
Drenowski kaže: Pogledaj post
Hardcover? Kolko košta u Algoritmu?
U Algoritmu je nekakav paperback, britansko izdanje, 125 kuna.

Meni stiže američki hardcover za 22$.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:37   #59
Mislim da se kod njega - nažalost - ipak vidi silazni trend.
Fight Club je remek djelo.

Survivor je i dalje odličan. Šteta što nije bilo filma. (prokleti Ameri i njihov 9/11 ). Ali tu već malo kopira samog sebe.

Diary je dobar, no tema umjetnika u ulozi ljudske žrtve već je prožvakana.

Haunted mi je bez veze. Nizanje gadosti radi gadosti. Reality-show je prelaka meta.

Ostalo neću kupovati. Radije ću ponovno pogledati Fight Club. Po 17. put.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:40   #60
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mislim da se kod njega - nažalost - ipak vidi silazni trend.
Fight Club je remek djelo.

Survivor je i dalje odličan. Šteta što nije bilo filma. (prokleti Ameri i njihov 9/11 ). Ali tu već malo kopira samog sebe.

Diary je dobar, no tema umjetnika u ulozi ljudske žrtve već je prožvakana.

Haunted mi je bez veze. Nizanje gadosti radi gadosti. Reality-show je prelaka meta.

Ostalo neću kupovati. Radije ću ponovno pogledati Fight Club. Po 17. put.
Invisible monsters, Choke, Lullaby sve odlično. Haunted je značajan zbog priča. Non fiction zbirke su izvrsne. A upravo čitam Ranta i mislim si da je taj majmun zbilja budala nad budalama.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.