Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2014., 15:11   #1
Prava za pisanje knjige

Lp
Isprika ako postoji tema.
Zanima me kako se dobivaju prava za pisanje knjige koja je bazirana na, recimo, filmu/TV seriji/drugim knjigama/video igrama...
Dobivaju li se ta prava tako da trebas porpisati nesto u kojem ti se garantiraju prava pisanja knjige, ili nesto drugo?
Unaprijed se zahvaljujem na potencijalnim odgovorima.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 19:49   #2
Kao što i filmski studiji: fino platiš za prava na ekranizaciju, itd. Samo sumnjam da imaš toliko love
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 20:07   #3
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Kao što i filmski studiji: fino platiš za prava na ekranizaciju, itd. Samo sumnjam da imaš toliko love
Znaci prava se ne mogu dobiti nikako osim novcem koji trebas dati? Cak ako zelis napisati knjigu, svoju pricu, po nekoj video igri te time popularizirati istu? Moze li se dobiti prava badava a kasnije podijeliti neki honorar? Vidim dosta knjiga, neke su i bestseleri, bazirani na igrama/filmovima a pisci i nisu toliko poznti ili nisu uopce.
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 22:18   #4
A gle, pisanje knjige prema nekoj igrici, čak i seriji ti se smatra fan fictionom, i to ljudi često pišu za svoje gušte, takvo nešto ne možeš prodat.

E sad, koliko se meni čini (nisam previše upućena u to, pa probaj guglati), mislim da bi trebao otkupiti prava isto kao što studiji otkupljuju za ekranizaciju. Bojim se da te inače čekaju tužbe.

Primjer: imala sam ideju za priču o Gojiri (za one koji ne znaju to vam je originalna Godzilla), ali ime Gojira je redatelj patentirao, tj. nemreš koristiti to ime ako ne platiš. Pošto mi se ne da zajebavati sa mogućim posljedicama, odustala sam.

Trebao bi kontaktirati onog tko drži prava na film/igricu i kod njih se raspitati.

Think of it this way: kad pisac napiše knjigu, izdavači moraju otkupiti prava na tu knjigu, zar ne?
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 22:31   #5
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Think of it this way: kad pisac napiše knjigu, izdavači moraju otkupiti prava na tu knjigu, zar ne?
Ili izdavac ponudi ugovor piscu po kojem dobiva honorar na svaku prodanu knjigu?
Zahvaljujem na prijasnjim odgovorima :-)
__________________
“The seeds of the past bear fruit in the present.”
MasterMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 00:20   #6
Naravno, no svejedno pisac prodaje prava izdavaču, osim u slučaju self publishinga

Sretno!
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:38.