Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2011., 10:38   #81
Zahvaljujem! pozdrav...
Milla_84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 17:07   #82
Pozdrav!
Ja imam kuću na Ugljanu za koju nisam mogao dobiti lokacijsku/građevinsku dozvolu jer je parcela premala. Zanima me da li mogu iskoristiti projekt koji sam predao za lokacijsku sada za legalizaciju ili moram ga ponovno izrađivati?
slavisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 19:20   #83
triba ga malo doraditi
ako ste se držali idejnog projekta u gradnji
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 19:35   #84
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
pričala sam sa odvjetnicom i tako kroz priču se dotakli legalizacije i bespravnih objekata
rekla mi je da se ,izgleda, neće moć provoditi ovrha nad građevinama bez dozvole


što se tiče kazne. država je omogućila platiti kaznu u roku od 2 godine, ali ako se ne plati cijela kazna u tom roku, država će uzeti kuću, sl. hipotekarnom kreditu
Hvala.
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Nije moguće i dok gruntovni ne bude glasio na njeno ime ne može dobiti dozvolu.

@Lozimka ne zna se kaj bude dalje, izmjenama i dopunama zpoug-a su ukinuta rješenja i potvrde izvedenog stanja
Hvala.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 19:49   #85
Quote:
Milla_84 kaže: Pogledaj post
Molila bih vas za malu pomoć pošto vidim da ste prilično upućeni
Dakle mene zanima da li je moguće da se mojoj mami legalizira bespravna gradnja ako teren (na kojem se nalazi gradnja ) još uvijek nije na njeno ime.

Teren joj je ostavio otac, ali još uvijek ne glasi na njeno ime jer je postupak tek pokrenut.

Evo,nadam se da sam bila jasna i ako netko zna odgovor bila bih zahvalna.
100% može

podnositelj zahtjeva za legalizaciju ne mora nužno biti i vlasnik nekretnine


Članak 9.

(1) Prije donošenja rješenja o izvedenom stanju nadležno upravno tijelo dužno je stranki pružiti mogućnost uvida u geodetski elaborat za evidentiranje podataka o zgradama, odnosno posebnu geodetsku podlogu, arhitektonsku snimku i druge dokumente radi izjašnjenja.

(2) Stranka u postupku donošenja rješenja o izvedenom stanju je podnositelj zahtjeva za donošenje tog rješenja (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva), vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta na kojoj se nalazi nezakonito izgrađena zgrada, vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta koja neposredno graniči sa česticom zemljišta na kojoj se nalazi nezakonito izgrađena zgrada i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.



tražiti će ti suglasnost ostalih nasljednika, dok ne rješite kome točno pripada kuća
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 21:24   #86
@mcgrubi preskočio/la si čl.8 u kojem piše da se zahtjevu prilaže dokaz prava građenja. U zpoug-u lijepo piše kaj se smatra dokazom, u ovom bi slučaju eventualno prošlo rješenje suda (ako se radi o npr. ostavinskoj raspravi).
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 16:25   #87
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
@mcgrubi preskočio/la si čl.8 u kojem piše da se zahtjevu prilaže dokaz prava građenja. U zpoug-u lijepo piše kaj se smatra dokazom, u ovom bi slučaju eventualno prošlo rješenje suda (ako se radi o npr. ostavinskoj raspravi).
Evo ja ću odgovoriti ako dopuštate.

Ovaj dokaz da ima pravo graditi (vjerojatno ste pobrkali, jer je ovo različito od dokaza o pravu građenja) koji spominjete odnosi se samo na dokaz u svrhu obračuna naknade
citiram
"– dokaze u svrhu obračuna naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (izvod iz zemljišne knjige ili drugi odgovarajući dokaz da ima pravo graditi – sudsko rješenje, ugovor, suglasnost suvlasnika, dokaze o vremenu građenja)"

U postupku legalizacije ne rješava se pravo vlasništva.
Darwinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 16:14   #88
legalizacija objekta već ucrtanog u katastar

pozdrav svima,
hitno mi je potrabna pomoć, izgleda da sam se uvalila do grla u ....
kupila sam kuću, čisto vlasništvo, sve je upisano i u katastar i u gruntovnicu, sve ucrtano u katastar.
međutim šok je bio u gruntovnici di su mi rekli da nema veze kaj je kuća upisana i ucrtana ona mora bit legalizirana.
građevinsku dozvolu za kuću imam al je još iz 1955 dakle ne vrijedi, nego se mora tražit nova.
sva sreća da je izgrađena prije 1968 tako da sam mislila da je s time stvar riješena.
međutim iza kuće je garaža koja je izgrađena 1985.godine i tu počinje problem. iako je i ta garaža ucrtana u katastar i upisana i u posjedovni i u vlasnički list, kao ona mora bit legalizirana.

niko mi zapravo nezna reći kako je garaža uopće upisana u vlasnički i posjedovni list, kao pa snimljeno je iz aviona,ali snimanje je bilo prije 1968. godine nije valjda još bilo snimanja i nakon?

u uvjerenju od katastra kojeg sam dobila piše slijedeće

uvjerenje
da je građevina evidentirana u katastarskom operatu katastarske općine xxx na katastarskoj čestici broj XY prije 15. veljače 1968. godine.Tlocrtna površina evidentirane građevine iskazana u posjedovnom listu broj XY katastarske općine XXX i iznosi stambena zgrada XXX m2 .uvidom u katastarski plan broj XXX katastarske općine XXX razvidno je da je današnji tlocrtni prikaz građevine drugačiji od tlocrtnog prikaza građevine koji je bio evidentiran prije 15.veljače 1968. godine.Gospodarska zgrada u površini 32 m2 evidentirana je 1985. godine.

dakle po referentu iz gruntovnice što se tiče kuće tu nema problem samo ta garaža, koja mora bit legalizirana.ili da ima građevinsku dozvolu.

bivša vlasnica koja je naslijedila tu kuću nema građevinsku za garažu,možda je i postojala ali ju nema.

malo sam se previše raspisala,al sad pitanje isto, što mi je činiti, kako je moguće da je garaža ucrtana uopće ako nema građevinske dozvole, ili ju je 1985. godine definitivno morala imat. di se to može dobit.

i najviše me brine šta je lik iz gruntovnice rekao da ja nisam vlasnica i da je moj kupoprodaqjni ugovor zapravo bezvrijedan??recite mi da to nije istina

teoretski, bivši vlasnici mogu dignut hipoteku na kuću a ja se mogu slikat.

netko će reći da sam trebala sve to provjerit, pa i jesam pr4ovjerila sam posjedovni list i dali je ucrtano sve u katastru, i opet ne vrijedi, ono mogu se slikat.
ne razumijem da gruntovnica ne vjeruje katastru i da ja sad sve moram dokazivat
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 20:56   #89
Ako je kuća izgrađena po dozvoli ona "vrijedi" ma da je izdana i pretprošlog stoljeća Po ovom dopisu iz katastra se vidi da se odstupalo od dozvole, trebalo bi vidjeti da li je odstupanje u granicama tolerancije.

Garaža se treba legalizirati,jasno ko dan. Moguće je da je ucrtana u katastar i upisana u zemljišne knjige bez dozvole, prije se tak radilo. Nadležni ured za graditeljstvo može provjeriti jel izdana dozvola (makar mislim da je to malo vjerojatno), ali samo ako znate ime i prezime osobe koja je vadila dozvolu za garažu.

Vlasništvo se sad slijedom novih zakona u gruntovnici ne može prenijeti ako je građevina ilegalna, znači treba utvrditi kaj je sve na parceli ilegalno i krenuti u legalizaciju ili srušiti bespravno. I onda se možete uknjižiti.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 21:01   #90
Hm. Danas sam dobila javni poziv za legalizaciju nezakonito izgrađenih zgrada. Stvar je u tome da sam izgradila samo temelje 5X5 za drvenu kuću, kažem postoje samo temelji. Prošle godine u kolovozu sam pokrenula legalni postupak ishođenja dozvole za gradnju, u tijeku je... U kolovozu ove godine pozvana sam radi potpisivanja suglasnosti susjeda i sve je dalje u tijeku.

nije mi jasno zašto sam dobila taj poziv( ima li to veze sa snimkom iz zraka ili je netko napravio prijavu.....). Da li se temelji računaju kao zgrada????
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 21:56   #91
Kakav javni poziv? Možda dopis iz gruntovnice, katastra ili građevinske inspekcije? I kaj piše?
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:08   #92
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
hitno mi je potrabna pomoć, izgleda da sam se uvalila do grla u ....
kupila sam kuću, čisto vlasništvo, sve je upisano i u katastar i u gruntovnicu, sve ucrtano u katastar.
međutim šok je bio u gruntovnici di su mi rekli da nema veze kaj je kuća upisana i ucrtana ona mora bit legalizirana.
građevinsku dozvolu za kuću imam al je još iz 1955 dakle ne vrijedi, nego se mora tražit nova.
sva sreća da je izgrađena prije 1968 tako da sam mislila da je s time stvar riješena.
međutim iza kuće je garaža koja je izgrađena 1985.godine i tu počinje problem. iako je i ta garaža ucrtana u katastar i upisana i u posjedovni i u vlasnički list, kao ona mora bit legalizirana.

niko mi zapravo nezna reći kako je garaža uopće upisana u vlasnički i posjedovni list, kao pa snimljeno je iz aviona,ali snimanje je bilo prije 1968. godine nije valjda još bilo snimanja i nakon?

u uvjerenju od katastra kojeg sam dobila piše slijedeće

uvjerenje
da je građevina evidentirana u katastarskom operatu katastarske općine xxx na katastarskoj čestici broj XY prije 15. veljače 1968. godine.Tlocrtna površina evidentirane građevine iskazana u posjedovnom listu broj XY katastarske općine XXX i iznosi stambena zgrada XXX m2 .uvidom u katastarski plan broj XXX katastarske općine XXX razvidno je da je današnji tlocrtni prikaz građevine drugačiji od tlocrtnog prikaza građevine koji je bio evidentiran prije 15.veljače 1968. godine.Gospodarska zgrada u površini 32 m2 evidentirana je 1985. godine.

dakle po referentu iz gruntovnice što se tiče kuće tu nema problem samo ta garaža, koja mora bit legalizirana.ili da ima građevinsku dozvolu.

bivša vlasnica koja je naslijedila tu kuću nema građevinsku za garažu,možda je i postojala ali ju nema.

malo sam se previše raspisala,al sad pitanje isto, što mi je činiti, kako je moguće da je garaža ucrtana uopće ako nema građevinske dozvole, ili ju je 1985. godine definitivno morala imat. di se to može dobit.

i najviše me brine šta je lik iz gruntovnice rekao da ja nisam vlasnica i da je moj kupoprodaqjni ugovor zapravo bezvrijedan??recite mi da to nije istina

teoretski, bivši vlasnici mogu dignut hipoteku na kuću a ja se mogu slikat.

netko će reći da sam trebala sve to provjerit, pa i jesam pr4ovjerila sam posjedovni list i dali je ucrtano sve u katastru, i opet ne vrijedi, ono mogu se slikat.
ne razumijem da gruntovnica ne vjeruje katastru i da ja sad sve moram dokazivat
AFAIK neko vrijeme su uzimali kao sve građevine upisane u zk nelegalne.
Po principu kriv si dok ne dokažeš suprotno. Tom mutavom odlukom su zaustavili kupoprodaju nekretnina.
Koliko sam čuo nedavno su poslali dopis svim zk odjelima da to nije u duhu zakona i da sa tom praksom prestanu.

Pa ti predlažem da napišeš žalbu na njihovu odbijenicu.

I da.. legaliziraj si garažu po ovom "novom" zakonu.
Novom je u navodnicima, jer katastri još DOF nisu dobili
Zakon je izašo u NN 2.8.2011 (N.N. 90/2011)
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:09   #93
Doslovce piše


'Javni poziv za legalizaciju nezakonito izgrađenih zgrada'.

Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama( NN....) koji je stupio na snagu 10.kolovoza 2011 omogućeno je vlasnicima investitorima zgrada izgrađenih bez akta kojima se odobraca gradnja, odnosno protivno tom aktu, da ishođenjem rješenja o izvedenom stanju kod nadležnog tijela takve zgrade ozakone(legaliziraju).

Pozivamo

sve vlesnike i investitore nezakonito izgrađenih zgrada na području općine(....) , da podnesu zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju.
Propuštanjem podnošenja zahtjeva do gore spomenutog roka, izlažete se riziku nemogućnosti priključenja takve zgrade na komunalne vodne građevine, na elektroenergetsku mrežu i druge infrastrukture, nemogućnost obavljanja poslovne djelatnosti u nezakonitoj zgradi, nemogućnost evidentiranja zgrade u katastarskom operatu, nemogućnost upisa u zemljišne knjige, te nemogućnosti prometa(prodaje) nezakonite zgrade i zemljišta na kojem se te zgrade nalaze, kao i druge posljedice koje su u vezi sa nezakonitom zgradom.
Za područje općine( ) zahtjev za donošenje rješenja o izvedenom stanju se podnosi Upravnom odjelu za prostorno planiranje, gradnju i zaštiru okoliša(........), najkasnije do 31.12.2012. i po isteku tog roka ne može se više podnijeti.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:22   #94
To ignoriraj, objavljuje se po zakonu najmanje jednom mjesečno u novinama/na radiju. To rade gradovi i općine jer moraju po zakonu.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 23:39   #95
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
To ignoriraj, objavljuje se po zakonu najmanje jednom mjesečno u novinama/na radiju. To rade gradovi i općine jer moraju po zakonu.
Tako sam i mislila, thanks.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:04   #96
Pokusala sam sve ove savjete primjeniti na svoj primjer, ali mi ne ide...
Pa vas i tu pitam...
Dakle ja ne razumijem spada li nasa kuca u proces legalizacije bespravne gradnje ako ima gradevinsku dozvolu.

Kuca je gradjena krajem 70-tih kao dvojni objekt i vlasnici su 1/2 dva stvarna vlasnika koji su kucu i gradili kako je ucrtano u katastru.
Zemlja na kojoj je kuca ima jos jednog vlasnika u vlasnickom listu, on tada nije mogao graditi prema prostornom planu i druga dva vlasnika su uz njegovu dozvolu gradila.
Zemljiste nije parcelirano, svo troje su suvlasnici 1/3 zemlje.

Dakle sto sve i kojim redom bi mi trebali napraviti da se kuca upise u gruntovnicu, sto nam sve treba?
Spada li to u legalizaciju?
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 10:44   #97
Nađi dobrog geodeta, pa probaj ishoditi Rješenje o utvrđivanju čestice nužne za redovitu uporabu zgrade izdaje nadležni ured za prostorno uređenje, pa se parcelacija provađa u katastru i na kraju u gruntovnici. Sve to traje oko 3 mjeseca. Dakle, parcelira se zemljište i od jedne rade se tri katastarske čestice. Sve tri moraju zadovoljavati uvjete iz prostornog plana što se tiće velićine zemljišta i svi vlasnici trebaju biti suglasni. Naravno ako je kuća/kuće izgrađene prema građevinskoj dozvoli, a ako nisu ondak prvo legalizacija.
402GT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 13:06   #98
Hvala!
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 22:00   #99
Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Pozdrav svima, zanima me dali su nadležne institucije u mogučnosti sprovesti postupak legalizacije do kraja,jer ja sam pokrenuo postupak za svoj objekat ali nadležni u mom uredu za prostorno uređenje mi tvrde da nemaju kartu DOF 5 sa katastarskom podlogom te da oni nemogu na temelju dostupne karte na stranici geoportala znati dali je taj objekat za koji im ja pokazujem moj, te da je to taj objekat za koji sam pokrenuo postupak legalizacije,ja sam išao u katastar ni oni još nemaju te karte, u uredu još tvrde da nemaju žiro račune na koje se uplačuju ove naknade.

ako netko nešto zna javi,

Hvala.

Zadnje uređivanje velikizako : 19.11.2011. at 22:05. Reason: greška
velikizako is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 14:18   #100
Nema karti,još se čekaju. A kad će.... samo nebo zna
Nema zapravo jedne jedine informacije ili naputka iz ministarstva, samo je iz DGU-a izašlo objašnjenje za izradu elaborata.
Eh što volem naše zakone
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.