Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2003., 20:47   #1
Bošnjački jezik; i odnos prema hrvatskom i srpskom jeziku

Bosnjacki jezik?

Jeli to onaj jezik kojeg pricaju i bosanski Srbi, samo bez onih par turskih rijeci i pokojem visku slova h izmedju?

Dok god Bosnjaci ne tvrde da je bosnjacki i bosanski, onda je o.k. jer svatko ima pravo na svoj jezik.
I, naravno, dok ga ne zele nametnuti ostalim narodima u BiH i uvesti ga u sve skole ne obaziruci se, kojem entitetu djeca pripadaju.

Interesantnu raspravu o "bosanskom" odnosno bosnjackom jeziku imamo i na ovoj spojnici:

http://pub52.ezboard.com/freferendum...icID=659.topic
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 21:44   #2
Quote:

bracika= buraz = brat

centralno-bosanski i moguce sjeverno-bosanski izraz
DA je Damir rekao "bosnjacki" umjesto bosnaski, bilo bi o.k. Ali on implicira bosanski (tocno bosnjacki) i ostalim narodima u BiH. A to je politizacija. Jer Bosanac Hrvat ili Bosanac Srbin ne koristi bosnjacki jezik.

Ne smijem li nista reci o "bosanskom" jeziku samo sto to Damiru ne pashe?

Ponavljam; svatko ima pravo govoriti svoj jezik sto sam i gore pisala. Svaki narod, entitet ima pravo na to, koristiti jezik koji god hoce.

No ne smijem li zato nista konkretno o bosnjackom jeziku opcenito napisati? Radi li se ovdje o "svetoj kravi"?

Mnoge nas zanima, evo i ja nisam znala sto znaci "bujrum" iako sam to citala par puta na forumu, sad znam i po tome je topic sasvim u redu. Ali ne po bosanskom. Bosanci nisu samo muslimani. Nisam ni ja Bosanka, ali kao Hrvatica Bosanka bila bi uvrijedjena.

Da bosnjacki, (za Damira bosanski) jezik jos uopce nije tocno definiran sto ti zelis prekriti kao i temelji preko kojih zelis preci, stoji sve na mojoj gore navedenoj spojnici.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 04:15   #3
Quote:
novamama kaže:
DA je Damir rekao "bosnjacki" umjesto bosnaski, bilo bi o.k. Ali on implicira bosanski (tocno bosnjacki) i ostalim narodima u BiH. A to je politizacija. Jer Bosanac Hrvat ili Bosanac Srbin ne koristi bosnjacki jezik.

Ne smijem li nista reci o "bosanskom" jeziku samo sto to Damiru ne pashe?

Ponavljam; svatko ima pravo govoriti svoj jezik sto sam i gore pisala. Svaki narod, entitet ima pravo na to, koristiti jezik koji god hoce.

No ne smijem li zato nista konkretno o bosnjackom jeziku opcenito napisati? Radi li se ovdje o "svetoj kravi"?

Mnoge nas zanima, evo i ja nisam znala sto znaci "bujrum" iako sam to citala par puta na forumu, sad znam i po tome je topic sasvim u redu. Ali ne po bosanskom. Bosanci nisu samo muslimani. Nisam ni ja Bosanka, ali kao Hrvatica Bosanka bila bi uvrijedjena.

Da bosnjacki, (za Damira bosanski) jezik jos uopce nije tocno definiran sto ti zelis prekriti kao i temelji preko kojih zelis preci, stoji sve na mojoj gore navedenoj spojnici.

MAma aj ne pričaj gluposti!
Razlike u govoru u BiH nisu glede nacionalnosti, nego regija.
Pričaju isto i Bošnjaci i Srbi i Hrvati.
Ali u različitim regijama različito.
A u jednoj regiji, tj govornoj cjelini, sva tri naroda govore isto.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 20:21   #4
Quote:
kako se tamo govori?
vidi kartu gori

s tim da se tako govorilo jer to su orginalni govori u BiH (i šire), a ono što vi spominjete je politički jezik, bastard koji se nametao preko medija i školstva. Dakle posve umjetna tvorevina. U Bosni pogotovo kod Bošnjaka i Hrvata se prije toga nikad nije govorilo ni "opšte" ni "opština" jer velika većina tih govornika pripada zapadnoštokavskim govorima kojima je temelj bio starošćakavski. Tako ako bi se vraćali orginalnu ne da ne bi bilo "opštine" ni "opšte" već bi štap bio šćap, proštenje bi bilo prošćenje itd...
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 14:59   #5
Quote:
novamama kaže: Pogledaj post
DA je Damir rekao "bosnjacki" umjesto bosnaski, bilo bi o.k. Ali on implicira bosanski (tocno bosnjacki) i ostalim narodima u BiH. A to je politizacija. Jer Bosanac Hrvat ili Bosanac Srbin ne koristi bosnjacki jezik.

Ne smijem li nista reci o "bosanskom" jeziku samo sto to Damiru ne pashe?

Ponavljam; svatko ima pravo govoriti svoj jezik sto sam i gore pisala. Svaki narod, entitet ima pravo na to, koristiti jezik koji god hoce.

No ne smijem li zato nista konkretno o bosnjackom jeziku opcenito napisati? Radi li se ovdje o "svetoj kravi"?

Mnoge nas zanima, evo i ja nisam znala sto znaci "bujrum" iako sam to citala par puta na forumu, sad znam i po tome je topic sasvim u redu. Ali ne po bosanskom. Bosanci nisu samo muslimani. Nisam ni ja Bosanka, ali kao Hrvatica Bosanka bila bi uvrijedjena.

Da bosnjacki, (za Damira bosanski) jezik jos uopce nije tocno definiran sto ti zelis prekriti kao i temelji preko kojih zelis preci, stoji sve na mojoj gore navedenoj spojnici.
Naziv jezika se veže uz ime naroda, ne države. Stoga Bosanskim jezikom se mogu služiti pripadnici nacionalne skupine Bosanci... Bošnjaci bi se trebali koristiti Bošnjačkim jezikom. Jedino neke kolonizirane zemlje imaju kolonizatorske jezike za službene. Mislim da Bošnjci kroz ime jezika podvaljuju. Pogotovo nama Hrvatima iz Bosne. No, tome krivim i Hrvatsku što im prešućuje, čak se i dodvorava, posebno za Mesićeva "vakta".
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 15:49   #6
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Naziv jezika se veže uz ime naroda, ne države. Stoga Bosanskim jezikom se mogu služiti pripadnici nacionalne skupine Bosanci... Bošnjaci bi se trebali koristiti Bošnjačkim jezikom. Jedino neke kolonizirane zemlje imaju kolonizatorske jezike za službene. Mislim da Bošnjci kroz ime jezika podvaljuju. Pogotovo nama Hrvatima iz Bosne. No, tome krivim i Hrvatsku što im prešućuje, čak se i dodvorava, posebno za Mesićeva "vakta".
Ne možeš ti nekome braniti da svoj jezik zove kako hoće , čak šta više možeš gledati na to kao dobru stvar jer je to pravac ka raspadu BiH i potpunom razdvajanju ova tri naroda , što i jeste cilj sviju "nas" , zar ne?!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 16:39   #7
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne možeš ti nekome braniti da svoj jezik zove kako hoće , čak šta više možeš gledati na to kao dobru stvar jer je to pravac ka raspadu BiH i potpunom razdvajanju ova tri naroda , što i jeste cilj sviju "nas" , zar ne?!
Upravo tako. Ako oni svoj jezik na svom jeziku zovu tako, onda mi njihov jezik na našem jeziku možemo zvati ovako. Gdje je problem?
Bosanski je u hrvatskom (a i srpskom) ime za dijalekte hrvatskog u Bosni (u srpskom je ime za srpske dijalekte u Bosni). Konfuzija bi inače bila
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 21:05   #8
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Ako oni svoj jezik na svom jeziku zovu tako, onda mi njihov jezik na našem jeziku možemo zvati ovako. Gdje je problem?
Bosanski je u hrvatskom (a i srpskom) ime za dijalekte hrvatskog u Bosni (u srpskom je ime za srpske dijalekte u Bosni). Konfuzija bi inače bila
na tvoju žalost...bosanski jezik je već ušao u obrazovni sistem srbije baš pod tim nazivom

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/r...ika-u-sandzaku
mr nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 17:04   #9
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne možeš ti nekome braniti da svoj jezik zove kako hoće , čak šta više možeš gledati na to kao dobru stvar jer je to pravac ka raspadu BiH i potpunom razdvajanju ova tri naroda , što i jeste cilj sviju "nas" , zar ne?!
Hm??? Ne bih se složio Joe! Bosanski jezik je čista podvala. Ja kao Hrvat iz Bosne osjećam se Bosancem. Nemaju Bošnjači pravo taj naziv, Bosanac, prisvajati za sebe. Isto tako, podjela Bosne ne bi išla bez krvi kakva je do sada neviđena. Uključujući i zadnji rat. Stoga, treba razgovarati bez figa u džepovima
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 18:10   #10
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Hm??? Ne bih se složio Joe! Bosanski jezik je čista podvala. Ja kao Hrvat iz Bosne osjećam se Bosancem. Nemaju Bošnjači pravo taj naziv, Bosanac, prisvajati za sebe. Isto tako, podjela Bosne ne bi išla bez krvi kakva je do sada neviđena. Uključujući i zadnji rat. Stoga, treba razgovarati bez figa u džepovima
Pa ti ih tuži Briselu zbog neplaćanja autorskih prava na naziv "bosanski jezik".

Ti ako se osećaš Bosancem onda ti ne može smetati da takođe Bosanci(ali Bošnjaci) koristi naziv bosanski jezik.
I Bošnjaci(Bosanci muslimanske vere) će ti reći da ti slobodno možeš koristi naziv bosanski jezik za sebe kad i kako god hoćeš , niko ti to ne brani.
Zato ne možeš ti određivati nikome kako će svoj jezik nazivati.

Ali zato možeš da se ne osećaš Bosancem i samim time nećeš biti u istom toru sa ovim drugim Bosancima koji nisu Hrvati , i biće ti svejedno ako neko jezik naziva "bosanskim".

Zato je raspad neminovan , jer se narodi u Bosni nikad nisu u ime bosanstva ni spojili niti je ikada to rađeno demokratskom voljom već sticajem okolnosti i u ime jugoslovenstva i države Jugoslavije.

Međutim sa druge strane Hrvati su zajedno sa Bošnjacima izglasali nezavisnost Bosne i samim time nemaš se šta buniti više nego , jedi ono što si sam sebi spremio za večeru jer te niko nije lupao po ušima.

Zadnje uređivanje joe enter : 16.11.2013. at 18:22.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 21:19   #11
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Ne možeš ti nekome braniti da svoj jezik zove kako hoće, čak šta više možeš gledati na to kao dobru stvar jer je to pravac ka raspadu BiH i potpunom razdvajanju ova tri naroda, što i jeste cilj sviju "nas", zar ne?!
Možda nećeš doživjeti da se raspadne. I Belgija ima entitete već desetljećima, a još svi igraju za istu reprezentaciju.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 21:01   #12
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Naziv jezika se veže uz ime naroda, ne države. Stoga Bosanskim jezikom se mogu služiti pripadnici nacionalne skupine Bosanci... Bošnjaci bi se trebali koristiti Bošnjačkim jezikom. Jedino neke kolonizirane zemlje imaju kolonizatorske jezike za službene. Mislim da Bošnjci kroz ime jezika podvaljuju. Pogotovo nama Hrvatima iz Bosne. No, tome krivim i Hrvatsku što im prešućuje, čak se i dodvorava, posebno za Mesićeva "vakta".
znaci vi i srbi ste nama podvaljivali citavo 20-to stoljece nekakav srpsko hrvatski,a s druge strane bosanski hrvati danas su potpuno ravnopravni u pogledu jezika s druga dva naroda..mije u pitanju nikakva vasa ugrozenost vec bi htjeli nametati vlastite stavove drugima, a to naravno nemoze
mr nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 22:52   #13
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
znaci vi i srbi ste nama podvaljivali citavo 20-to stoljece nekakav srpsko hrvatski,a s druge strane bosanski hrvati danas su potpuno ravnopravni u pogledu jezika s druga dva naroda..mije u pitanju nikakva vasa ugrozenost vec bi htjeli nametati vlastite stavove drugima, a to naravno nemoze
Ja ne znam tko ste vi bili čitavo 20. st i prije toga??? Znam da narod samoprozvan Bošnjacima 93. Hrvatima podmeću " Bosanski jezik" koji opće ne postoji, ukoliko nema nacije Bosanac... A tu naciju sami "Bošnjaci" negiraju... Hrvatima se podmeće jer jedino MI baštinimo povijest Bosne od njena nastanka do dana današnjega. Kroz narodnost, jezik, vjeru, kulturu, tradiciju, imena, plemstvo i privrženost rodnoj grudi i svojoj domovini...... Muslimani i Srbi se pojavljuju dolaskom Turaka i ne drže se Bosanske tradicije. Bosna plače!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 21:46   #14
Novamama ako te bas zanima
Srpeski jezik bogatiji je turcizmima nego Bosanski.
Čak i sam Vuk Karadžić se zalagao za izbbacivanje svih strancizama osim turcizama jer se onda ljudi ne bi imali čim pokrivati i stavljati glavu

Tema je dobra osim jedne male sitnice.

S obzirom da je za Bosanski jezik bila potreba velika i teška politička borba, možda Damire ne bi bilo loše ne reći da je ovo bošnjačko-hrvatksi riječnik iz najmanje dva raloga.

1. To jesu termini koji se koriste u slengu među bošnjacima
2. to jesu temini koje koriste i pripadnici drugih konfesija koji žive u Bosni i Hercegovini- pa ne bi bilo pošteno prema njima da se kaže da je to tzv. "bošnjački".

jes da se dosad ova riječ nije koristila, ali da je navedem:
čehra = obično se misli na čelo, ali u normalnoj upotrebi čehra je nešto više ot toga. Pa se često zna za nekog reći da ima blagu, zajebanu, ružnu,... čehru. Nešto kako Karakter ali eto
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 22:05   #15
Ti si stvarno prepuna strasti, pa ne mozes misliti svojom glavom.

Ja ako kazem centralnobosanski - onda je to regionalna odrednica. Rijec je o Bosnjacima koji zive u toj regiji. Ni jednoj budali (osim tebe) ne bi palo na pamet da govori o centralno-bosanskom ili bosnjackom jeziku.

Da Bog ubrani i sacuva.

Da se razumijemo za mene je
srpsko-hrvatsko-bosnjacko-crnogorski jezik jedan jezik.
Damir is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.11.2003., 22:09   #16
Quote:
Ni jednoj budali (osim tebe) ne bi
Imas li ti i argumenata ili samo znas vrijedjati???

Da se ne spustim na tvoj nivo, prepustam ostalima da sude o tvojoj intenciji.

Ubuduce ne brkaj bosanski i bosnjacki.

Nauci napamet:
Bosnjaci su narod muslimanske vjere u BiH sa svojim jezikom bosnjackim, a ne bosanskim.

Bosanci su stanovnici Bosne (Bosnjaci, Hrvati,Srbi) koji, tocnije zadnja dva, ne govore bosnjacki. Dakle, bosanski jezik ne postoji, samo bosnjacki, hrvatski, srpski. Ja mislim da se to moze lako zapamtiti.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 13:38   #17
Quote:
novamama kaže:

Nauci napamet:
Bosnjaci su narod muslimanske vjere u BiH sa svojim jezikom bosnjackim, a ne bosanskim.
A sto je onda jedan Ermin iz Zenice koji kaze da je ateist?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2003., 22:51   #18
Quote:
novamama kaže:
Ubuduce ne brkaj bosanski i bosnjacki.
Smiri strasti i citaj polako. Ja sam zapoceo lanac mali prakticni BOSNJACKO-HRVATSKI rjecnik. Da sam htio reci BOSANSKO-HRVATSKI rekao bih. Ali, nisam. Ne leti pred rudu.

Nazivi bosanskih regija jesu pridjevske forme bazirane na terminu "bosanski", a ne "bosnjacki".

Samo lupetas. Ne mislis glavom. Brzi su ti prsti od pameti.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 00:54   #19
Bosnjacki jezik vjestacki nametnut izraz za lokalne dijalekte u Bosni i Hercegovini.
Po meni bi bilo ispravnije Bosanski.

Pretjerano naglasavanje na glasu H, trpanje turcizama i gdje treba i gdje ne treba.
Sa druge strane hrvati u Bosni jos uvijek broje na prste kada trebaju da kazu mjesece u godini na hrvatskom.
Srbi su pokusali ekavicu pa nije islo. Ali eto oni mogu da se vade na cirilicu kao nesto osobeno.

Vjerujem da hrvati u hrvatskoj nerazumiju pola rijeci koje koriste bosanski hrvati.
Pa bi mozda trebao Bosnansko hrvatski = Hrvatski rijecnik pored tog Hrvatsko = Bosnjackog rijecnika, a ne bi bilo lose kada bi neko i sastavio Srpsko = Hrvatski rijecnik pa da se ne dese onakvi lapsusi u prijevodu kao u filmu "Rane".

A takodje bi trebalo sastaviti Bosansko=Hercegovacki rijecnik, jer oni se tek ne razumiju.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 03:05   #20
Quote:
Damir kaže:
Ti si stvarno prepuna strasti, pa ne mozes misliti svojom glavom.

Ja ako kazem centralnobosanski - onda je to regionalna odrednica. Rijec je o Bosnjacima koji zive u toj regiji. Ni jednoj budali (osim tebe) ne bi palo na pamet da govori o centralno-bosanskom ili bosnjackom jeziku.

Da Bog ubrani i sacuva.

Da se razumijemo za mene je
srpsko-hrvatsko-bosnjacko-crnogorski jezik jedan jezik.
A sta cemo sa onima koji su iz tog regiona a nisu Bosnjaci(pod bosnjacima podrazumjevam bosanske muslimane, jer ovi drugi nece da budu u toj kategoriji), kojom varijantom oni govore?
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.