Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2010., 10:30   #1
Uzemljenje kuće

Nakon što sam napravio 17 metara dug zid u dvorištu,promjenio sve vodovodne i kanalizacijske cijevi u dvorištu,izveo drenaže,prekopao uzduž i popreko sve i nakraju popločio s kockama došao sam do empirijskog zaključka
da ja u kući nemam uzemljenje nego da je sve nulovano.

S obzirom da još moram promjeniti ulaznu ogradu te da bih kopao temelj za kliznu ogradu da li bi mi to bila šansa da ubacim traku (duple dužine položenu ) i pozabijam sonde i na taj način izvedem uzemljenje.Dužina iskopa bi bila cca 14 metara,a dubina cca 0,8 metara.Zemlja je ilovača i tu ima poprilično vode jer se slijeva baš na taj dio dvorišta.
Znači bilo bi cca 30 metara pocinčane trake ukopano na 80 cm dubine položene ili ne u beton (neznam šta je bolje da je u betonu ili ilovači),zabijene dvije ili tri sonde X dužine u zemlju i sve to dovedeno do kuće.
Jel bi to bilo izvedivo na taj način i ako bi koji materijal bi trebao ugraditi (mislim na dimenziju trake,duljinu sondi itd)
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

PS Trenutno imam nulovanu instalaciju i ZNS sklopku
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 12:33   #2
Možeš u taj rov položiti pocinčanu Fe traku, ali s "duplanjem" nećeš postići puno, bolji rezulati se postižu kad se izvodi više krakova uzemljenja, u različitim smjerovima. Pošto traka ionako ima prilično veliku površinu spoja sa zemljom, možeš samo na kraju trase zabiti sondu.

Trake imaš raznih širina (25x4, 30x4, 40x4 mm) - što je šira traka, veća je njezina kontaktna površina. Važno je da nakon polaganja traku obložiš sa slojem zemlje s površine, dakle sa onim slojem koji ima najviše humusa, i ima manji specifični otpor.

Ne znam kako ti sad izgleda instalacija, jer nulovanje trošila je obično izvedeno na način da ne postoji treći (zaštitni) vodič do trošila. Ako ti imaš ZNS sklopku, vjerojatno u kućnoj instalaciji postoji taj treči vodič, a nulovanje je izvedeno prije ZNS sklopke.

Ako je tako, onda samo uvedeš vodič uzemljenja do razvodnog ormarića, i pozoveš električara da ti umjesto ZNS sklopke ugradi FID-ovku. Te sklopke spajaju se različito, i to nije posao za amatere.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 13:21   #3
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Zemlja je ilovača i tu ima poprilično vode jer se slijeva baš na taj dio dvorišta.
preporučio bih bakreno uže umjesto Fe trake.
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 13:53   #4
Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
preporučio bih bakreno uže umjesto Fe trake.
naprotiv preporučio bih FeZN traku što debljeg presjeka.
No samo ako je priključak na javnu mrežu podzemni.
Ako je priključak nadzemni iliti zračni, onda bih poslušao kolegu champa......
__________________
Da bih nekima olakšao komunikaciju napominjem da sam muško.Odnosi se na likove kojima je to problem shvatiti.
OIB ipak nedam :)
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 14:43   #5
Thumbs up

Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Možeš u taj rov položiti pocinčanu Fe traku, ali s "duplanjem" nećeš postići puno, bolji rezulati se postižu kad se izvodi više krakova uzemljenja, u različitim smjerovima. Pošto traka ionako ima prilično veliku površinu spoja sa zemljom, možeš samo na kraju trase zabiti sondu.

Trake imaš raznih širina (25x4, 30x4, 40x4 mm) - što je šira traka, veća je njezina kontaktna površina. Važno je da nakon polaganja traku obložiš sa slojem zemlje s površine, dakle sa onim slojem koji ima najviše humusa, i ima manji specifični otpor.

Ne znam kako ti sad izgleda instalacija, jer nulovanje trošila je obično izvedeno na način da ne postoji treći (zaštitni) vodič do trošila. Ako ti imaš ZNS sklopku, vjerojatno u kućnoj instalaciji postoji taj treči vodič, a nulovanje je izvedeno prije ZNS sklopke.

Ako je tako, onda samo uvedeš vodič uzemljenja do razvodnog ormarića, i pozoveš električara da ti umjesto ZNS sklopke ugradi FID-ovku. Te sklopke spajaju se različito, i to nije posao za amatere.
pored navdenog provedi i izjednačavanje potencijala metalnih dijelova instalacija (voda , plin , centralno itd)
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:25   #6
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Možeš u taj rov položiti pocinčanu Fe traku, ali s "duplanjem" nećeš postići puno, bolji rezulati se postižu kad se izvodi više krakova uzemljenja, u različitim smjerovima. Pošto traka ionako ima prilično veliku površinu spoja sa zemljom, možeš samo na kraju trase zabiti sondu.

Trake imaš raznih širina (25x4, 30x4, 40x4 mm) - što je šira traka, veća je njezina kontaktna površina. Važno je da nakon polaganja traku obložiš sa slojem zemlje s površine, dakle sa onim slojem koji ima najviše humusa, i ima manji specifični otpor.

Ne znam kako ti sad izgleda instalacija, jer nulovanje trošila je obično izvedeno na način da ne postoji treći (zaštitni) vodič do trošila. Ako ti imaš ZNS sklopku, vjerojatno u kućnoj instalaciji postoji taj treči vodič, a nulovanje je izvedeno prije ZNS sklopke.

Ako je tako, onda samo uvedeš vodič uzemljenja do razvodnog ormarića, i pozoveš električara da ti umjesto ZNS sklopke ugradi FID-ovku. Te sklopke spajaju se različito, i to nije posao za amatere.

Kuća je na dva kata s time da doljnji kat ima dvožilnu instalaciju dakle bez uzemljenja,a gornji ima trožilnu.S obzirom da je donji dio kuće rađen 40 tih prošlog stoljeća definitivno ću promjeniti instalaciju samo je pitanje kada.
Po zanimanju sam elektrotehničar ali godinama radim elektroniku .Znam izvesti instalaciju,spojiti razvodni ormarić,fidovku,ali nisam nikada radio uzemljenje pa zato i pitam.
Električara ću zvati sigurno kad bude promjena instalacije.

Možeš li mi pojasniti to s različitim krakovima jer imam još neke mogučnosti da to izvedem.
Inaće postavio bih traku 30/4 mm i mislio sam kupiti sonde od 2 metra koje bih zabio na krajeve.
A šta je s postavljanjem trake u beton?
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 17:31   #7
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Možeš li mi pojasniti to s različitim krakovima jer imam još neke mogučnosti da to izvedem.
Inaće postavio bih traku 30/4 mm i mislio sam kupiti sonde od 2 metra koje bih zabio na krajeve.
Pokušat ću slikovito objasniti: umjesto jednog kraka dužine na pr. 100 m, bolja su 4 kraka dužine po 25 m, položena u različitim smjerovima, dakle zrakasti raspored krakova. Više kraćih krakova u različitim smjerovima brže ruši napon koraka, radi se o paralelnom spoju otpora.

Quote:
A šta je s postavljanjem trake u beton?
Traka će u betonu sigurno duže trajati, ali zbog nešto većeg specif. otpora betona moraš ugraditi FeZn traku 40x4 mm, cijelom dužinom iskopa, u temelj ograde.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 18:13   #8
Skužih

Već vidim da ću se opet nakopati.
A šta je s prstenastim uzemljenjem?Naime kod šogora je njegov električar zabio tri sonde u obliku trokuta ,povezao ih trakom i izvukao u ormarić na kući.Razmak između šipki je cca 3 metra a do kuće je još možda 5 metara max.
Dubina je negdje 60-70 cm koliko se šogor sjeća.Zanima me koji je minimum razmaka između tih šipki i koliko je to uzemljenje bolje ili lošije od ovog "mojeg".
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:10   #9
samo ti lijepo razvuci traku po dvorištu.nemoraš se sad ubit od kopanja ali si osiguraj dobro uzemljenje,savjete si dobio.jedino pošto kopaš probaj ubaciti i koju elektro-cijev od ulazne ograde do razvodnog ormarića ili mjesta di imaš struje.jednom ti i možda zatreba
__________________
the truth is out there
karabaja16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 19:39   #10
To sam se hvala Bogu sjetio i već sam provukao struju do ograde .
Hvala svima na savjetima do proljeća još ima dosta vremena pa ću još malo proučiti gradivo
pozz
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 23:02   #11
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
... do proljeća još ima dosta vremena pa ću još malo proučiti gradivo
pozz
Vidim ja kaj tebe zanima, sa što manje trake i kopanja ti bi htio imati čim bolje uzemljenje. Zato su ti sonde posebno zanimljive.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 00:04   #12
Sve ovo kaj sam opisao (zid,vodovod,kanalizacija,podlogu za betonske kocke itd) iskopao sam ručno;barem dva tri puta tu sam tu zemlju prošetao po raznim kutovima dvorišta,tako da sam rekao sam sebi da kad riješim vanjsku ogradu i uzemljenje sljedeću lopatu zemlje koju ću vidjeti je ona koju će hititi prek mene kad krepam.

Htio bih uzemljenje napraviti što kvalitetnije s time da mi nije problem niti novac ,niti eventualni dodatni napor u vidu ekstra kopanja ,skidanja kocaka itd.Naravno da ako baš nemoram rađe ne bih.
Inaće po preporuci moga bratića i strica koji su oba dva električari tih petnaestak metara trake ispod tog temelja bi trebalo biti dovoljno za kvalitetno uzemljenje.
Ja međutim uvijek volim potražiti i drugo mišljenje ili savjet.
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:50   #13
Prijatelju moj, daću ti savjet kako to najbezbolnije da uradiš, inače uzemljenja su moj fah, radim ih po velikm trafostanicama, elektranama itd. i to ti je čitav nauka. To što je uradio tvoj šogor sa trokutom se inače naziva radno uzemljenje nule odnosno zvjezdišta transformatora (velikog, energetskog) i mora da bude galvanski odvojeno od zaštitnog. E fino kako reče da imaš ilovaču to je dobro, bolje od kamena (namučio sam se puno u kamenitoj Hercegovini postižući rezultate od ničeg), ti lijepo zakopa Fe/Zn traku 25x4 u taj već iskopani rov i probaj na krajevima postaviti jo dva okomita komada na taj, sve to lijepo uveži ukrsnim komadima i dovedi do kuće PF žicom presjeka najmanje 50 mm kvadratnih. Ako ti je instalacija dvožilna moraš odustati od FID-a (ZUDS-a), nego samo uzemlji tu već postojeću nulu u ormaru. Ako se nekad nedaj bože ta nula otkine negdje na stubu ili kućnom priključku svi uređaji će da zavise od kvalitete tvog uzemljenja, a ako ti je kuća trofaznog napajanja, a vjerojatno jeste, u tom slučaju (kvaru) trošila ti ostaju na linijskom naponu (380 V).
Da bi u to bio najsigurniji (dobro uzemljenje) najbolje bi bilo ako poznaješ nekog ko ima nekakav "revitester" npr. "MEGER-ov" "eurotest" ili tako nešto da ti izmjeri tzv. otpor rasprostiranja uzemljenja , dobra je stvar ako postigneš rezultate ispod 5 oma, onda se ništa ne sikiraj.
P.S. Ja bih ti to vrlo rado uradio, nego smo malo podaleko
lj_zrilic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 12:01   #14
Dogovoriti ću preko bratića da mi čovjek koji i njima mjeri uzemljenja dođe izmjeriti a ako bude imao vremena da navrati kada budem kopao ogradu.
Ne bih trenutno ništa prespajao nego ću pričekati kad budem renovirao donji stan pa ću onda dati promjeniti razvodne ploče i sve ostalo šta bude trebalo.
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 13:04   #15
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
pored navdenog provedi i izjednačavanje potencijala metalnih dijelova instalacija (voda , plin , centralno itd)
E, to baš nije tako jednostavno, pogotovo voda
Moglo bi se dogoditi da te stalno pecka kad se ideš kupati
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 00:01   #16
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Nakon što sam napravio 17 metara dug zid u dvorištu,promjenio sve vodovodne i kanalizacijske cijevi u dvorištu,izveo drenaže,prekopao uzduž i popreko sve i nakraju popločio s kockama došao sam do empirijskog zaključka
da ja u kući nemam uzemljenje nego da je sve nulovano.

S obzirom da još moram promjeniti ulaznu ogradu te da bih kopao temelj za kliznu ogradu da li bi mi to bila šansa da ubacim traku (duple dužine položenu ) i pozabijam sonde i na taj način izvedem uzemljenje.Dužina iskopa bi bila cca 14 metara,a dubina cca 0,8 metara.Zemlja je ilovača i tu ima poprilično vode jer se slijeva baš na taj dio dvorišta.
Znači bilo bi cca 30 metara pocinčane trake ukopano na 80 cm dubine položene ili ne u beton (neznam šta je bolje da je u betonu ili ilovači),zabijene dvije ili tri sonde X dužine u zemlju i sve to dovedeno do kuće.
Jel bi to bilo izvedivo na taj način i ako bi koji materijal bi trebao ugraditi (mislim na dimenziju trake,duljinu sondi itd)
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

PS Trenutno imam nulovanu instalaciju i ZNS sklopku
Iz ovoga što si napisao zaključujem da se radi o uzemljenju koje bi služilo za zaštitu od indirektnog dodira. U tom slučaju je više nego dovoljno tih 14m trake (ne kompliciraj sasondama) koju bi ukopao pa još plus dio odatle do kuće za koji ne znam koliki je, a isto bi bio u kanalu u zemlji.
Ako instalaciju štitiš FID sklopkom nazivne diferencijalne struje 0,5A onda najveći otpor uzemljenja smije biti 100ohma, a samo sa 10m trake na dubini 0,5m i uz pretpostavku specifičnog otpora tla 100ohmmetara daje otpor od cca 16ohma što je puno manje od onih 100.

Tu traku (uzmi 25x4 mm) položi kad već betoniraš u sloj betona (na kant) i položi je sve do kuće gdje ju završi u jednom podžbuknom ormariću. Od tog ormarića do razdjelnika u kući položi bakreni vodič (dosta ti je i 6 kvadrata) kojeg ćeš spojiti na zaštitnu sabirnicu u razdjelniku. Nulu ne uzemljuj. To radi elektra u svojoj mreži.
Prizemlje zasad ostaje kakvo je (nulovano), a kat (pošto ima treću žilu - samo pazi da nisu izmiješane nula i zaštita) možeš napajati preko FID sklopke.
Usput, što je to ZNS?
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 00:06   #17
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Nakon što sam napravio 17 metara dug zid u dvorištu,promjenio sve vodovodne i kanalizacijske cijevi u dvorištu,izveo drenaže,prekopao uzduž i popreko sve i nakraju popločio s kockama došao sam do empirijskog zaključka
da ja u kući nemam uzemljenje nego da je sve nulovano.

S obzirom da još moram promjeniti ulaznu ogradu te da bih kopao temelj za kliznu ogradu da li bi mi to bila šansa da ubacim traku (duple dužine položenu ) i pozabijam sonde i na taj način izvedem uzemljenje.Dužina iskopa bi bila cca 14 metara,a dubina cca 0,8 metara.Zemlja je ilovača i tu ima poprilično vode jer se slijeva baš na taj dio dvorišta.
Znači bilo bi cca 30 metara pocinčane trake ukopano na 80 cm dubine položene ili ne u beton (neznam šta je bolje da je u betonu ili ilovači),zabijene dvije ili tri sonde X dužine u zemlju i sve to dovedeno do kuće.
Jel bi to bilo izvedivo na taj način i ako bi koji materijal bi trebao ugraditi (mislim na dimenziju trake,duljinu sondi itd)
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

PS Trenutno imam nulovanu instalaciju i ZNS sklopku
Iz ovoga što si napisao zaključujem da se radi o uzemljenju koje bi služilo za zaštitu od indirektnog dodira. U tom slučaju je više nego dovoljno tih 14m trake (ne kompliciraj sasondama) koju bi ukopao pa još plus dio odatle do kuće za koji ne znam koliki je, a isto bi bio u kanalu u zemlji.
Ako instalaciju štitiš FID sklopkom nazivne diferencijalne struje 0,5A onda najveći otpor uzemljenja smije biti 100ohma, a samo sa 10m trake na dubini 0,5m i uz pretpostavku specifičnog otpora tla 100ohmmetara daje otpor od cca 16ohma što je puno manje od onih 100.

Tu traku (uzmi 25x4 mm) položi kad već betoniraš u sloj betona (na kant) i položi je sve do kuće gdje ju završi u jednom podžbuknom ormariću. Od tog ormarića do razdjelnika u kući položi bakreni vodič (dosta ti je i 6 kvadrata) kojeg ćeš spojiti na zaštitnu sabirnicu u razdjelniku. Nulu ne uzemljuj. To radi elektra u svojoj mreži.
Prizemlje zasad ostaje kakvo je (nulovano), a kat (pošto ima treću žilu - samo pazi da nisu izmiješane nula i zaštita) možeš napajati preko FID sklopke.
Usput, što je to ZNS?
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 06:13   #18
Quote:
markokic kaže: Pogledaj post
...
Usput, što je to ZNS?
ZNS ti je zaštitna naponska sklopka. To ti je preteča diferencijalne sklopke.
Radi na način da su svi zaštitni vodiči spojeni zajedno na jednu sabirnicu, a onda je ta sabirnica spojena preko zavojnice na uzemljenje. Kad bi napon na zaštitnim vodičima prekoračio cca 50V prema zemlji, onda bi ta zavojnica aktivirala (isključila) zaštitnu sklopku.
Najveći je nedostatak takve zaštite taj da ako je sklopka neispravna, pri pojavi kvara na svim zaštitnim vodičima u objektu se može pojaviti napon faze, pa je u slučaju zakazivanja iste ovaj način zaštite vrlo opasan.
Naime, kod diferencijalne sklopke su zaštitni vodiči direktno uzemljeni, pa ako ista zakaže, još uvijek pri pojavi kvara može doći do prekidanja strujnog kruga (isklapanjem prekidača ili pregaranjem osigurača).
Dakle ako diferencijalna zaštita zakaže, ista još uvijek ima "backup" (rezervnu) zaštitu, dok to ZNS nema. ZNS je nesigurnija zaštita nego obično nulovanje (pa gotovo čak i s dvije žice).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 09:43   #19
Quote:
markokic kaže: Pogledaj post
Iz ovoga što si napisao zaključujem da se radi o uzemljenju koje bi služilo za zaštitu od indirektnog dodira. U tom slučaju je više nego dovoljno tih 14m trake (ne kompliciraj sasondama) koju bi ukopao pa još plus dio odatle do kuće za koji ne znam koliki je, a isto bi bio u kanalu u zemlji.
Ako instalaciju štitiš FID sklopkom nazivne diferencijalne struje 0,5A onda najveći otpor uzemljenja smije biti 100ohma, a samo sa 10m trake na dubini 0,5m i uz pretpostavku specifičnog otpora tla 100ohmmetara daje otpor od cca 16ohma što je puno manje od onih 100.

Tu traku (uzmi 25x4 mm) položi kad već betoniraš u sloj betona (na kant) i položi je sve do kuće gdje ju završi u jednom podžbuknom ormariću. Od tog ormarića do razdjelnika u kući položi bakreni vodič (dosta ti je i 6 kvadrata) kojeg ćeš spojiti na zaštitnu sabirnicu u razdjelniku. Nulu ne uzemljuj. To radi elektra u svojoj mreži.
Prizemlje zasad ostaje kakvo je (nulovano), a kat (pošto ima treću žilu - samo pazi da nisu izmiješane nula i zaštita) možeš napajati preko FID sklopke.
Usput, što je to ZNS?

Sve je tako kako si napisao i po mojim proračunima otpor bi bio ispod 20 ohma (zato sam mislio poduplati traku jer se dobije manji otpor barem po formuli),jedino neznam zašto su vam te sonde trn u oku.Koliko sam ja vidio jedna košta cca 120-130 kuna tako da nije veliki trošak.
Do kuće ima tri metra i to ću povući traku u zemlji i uvesti do ormarića.
Još mogu malo prokopati okomito na traku pa bi se dobilo još koji metar trake u zemlji i još kad bih tu maznuo sondu tu ima sigurno vode jer sam na tom mjestu kopao do 2,6 metara dubine i točno znam šta je unutra.
Mislim seliti brojila na fasadu pa će se onda sve to spojiti i provesti po kući.

Da li smije traka biti na cca metar od vodovodnog Šahta?
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 10:15   #20
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Sve je tako kako si napisao i po mojim proračunima otpor bi bio ispod 20 ohma (zato sam mislio poduplati traku jer se dobije manji otpor barem po formuli),jedino neznam zašto su vam te sonde trn u oku.Koliko sam ja vidio jedna košta cca 120-130 kuna tako da nije veliki trošak.
Do kuće ima tri metra i to ću povući traku u zemlji i uvesti do ormarića.
Još mogu malo prokopati okomito na traku pa bi se dobilo još koji metar trake u zemlji i još kad bih tu maznuo sondu tu ima sigurno vode jer sam na tom mjestu kopao do 2,6 metara dubine i točno znam šta je unutra.
Mislim seliti brojila na fasadu pa će se onda sve to spojiti i provesti po kući.

Da li smije traka biti na cca metar od vodovodnog Šahta?
Dupla traka neće smanjiti otpor duplo već neznatno pa je neisplativo. Sonde će ga smanjiti bitno više ali su i one za ovaj slučaj nepotrebne. No ako imaš volje i novaca, zašto ne. Ako jednog dana taj uzemljivač bude služio još i za uzemljenje gromobrana, svakako će biti bolje s njima nego bez njih.
Traka smije biti na cca metar od vodovodnog šahta.
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.