Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2008., 14:09   #1
Lovor (Laurus nobilis)

Pozdrav svima!

Dakle, pred 2 godine u 4. mjesecu zasadio sam 20ak lovora u vrtu pored ceste, na razmaku od pola metra, kako su me uputili. U tom periodu oni slabo napreduju, neki rastu bolje, neki sporije, već nekoliko puta sam nosio izjedene listove u vrtni centar i dobio neki insekticid za ukopati u zemlju oko njih i prah za razrjeđenje u vodi i prskanje. Rekli su da su u pitanju neke uši i još nešto.. Nije bilo većih poboljšanja. Moje pitanje je kada se obrezuje lovor, da li je krivo redovito rezati izdanke koji su "previsoki" za ogradu, koliko redovito se te biljke mogu zalijevati tim pesticidima? Hvala!
estas_ventus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 20:23   #2
obično ti na insekticidima ima detaljna uputa za tako nešto
__________________
blog

Zadnje uređivanje laella : 26.06.2008. at 17:54. Reason: quote nepotreban
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 22:21   #3
sta si dobio, koji insekticid?
ako mozes, ajd navedi ime i sastav preparata! nisam bas strucan za nazivljem insekticida pa mi je lakse ako bi napisao sastav....

da li postoje jos kakvi simptomi osim izjedenih listova?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 23:43   #4
Lovor i inače izrazito sporo raste.

Možeš ga obrezivati u bilo koji oblik ali je obeshrabrujuće kako sporo raste. Barem što se divljeg tiče.
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 14:45   #5
Razlog sporog rasta lovora je isključivo u nedostatku vlage .Poželjno je zaljevati ga u sušnom perjodu bar jednom tjedno sa večom količinom vode/min. 10 l po biljci/.Nagrizeni listovi su vjerovatno uzrokovani maslinovom pipom/vjerujem da se radi o lokaciji u Dalmaciji/.Taj štetnik se može ukloniti prskanjem Rogorom /sada pod nazivom Zagor/.Rezidba se može primjeniti u fazi vegetacije.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 21:04   #6
I ja sam donijela dva sa Krka. Prvi, malecki je dobro napredovao samo istina - jako sporo rastao. Njega sam, slučajno pokosila kosilicom jer mi je bio u travi..sad ču vidjeti da li če se pojaviti iz korijena.Drugi sam isto, malo veći donijela s Krka ali on se suši na očigled. Zalijevam svakodnevno vrt i to u velikim količinama jer uz lovor imam dosta biljaka koje traže dota vode, ali sam primijetila da iznad zemlje rastu mladi listovi lovora. Tako da, baš ču vidjeti ništa neču orezivati jer ne znam kako se ponaša , možda nešto nikne i iz tih grana na kojima su suhi listovi.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 08:32   #7
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
I ja sam donijela dva sa Krka. Prvi, malecki je dobro napredovao samo istina - jako sporo rastao. Njega sam, slučajno pokosila kosilicom jer mi je bio u travi..sad ču vidjeti da li če se pojaviti iz korijena.Drugi sam isto, malo veći donijela s Krka ali on se suši na očigled. Zalijevam svakodnevno vrt i to u velikim količinama jer uz lovor imam dosta biljaka koje traže dota vode, ali sam primijetila da iznad zemlje rastu mladi listovi lovora. Tako da, baš ču vidjeti ništa neču orezivati jer ne znam kako se ponaša , možda nešto nikne i iz tih grana na kojima su suhi listovi.
ja sam nekoliko sadnica kupio i pokušao uzgojiti i u vrtu i tegli i sve su mi se iz neobjašnjivih razloga osušile
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 16:15   #8
Lokacija je Rijeka. Dobio sam za te nametnike Confidor, i uputu da ga režem samo u 10. i 2. mjesecu. Inače se radi o lovoru višnji. Zalijevam dosta, pogotovo sada kad je vruće, a zadnjih par mjeseci je Rijeka ionako bila gora od Londona.. Nije mi jasno da polovica napreduje, pogotovo u visinu, a polovica stoji na mjestu i ne mrda otkad su zasađeni.. Bo, valjda će za 10 godina napravit ogradu..
Hvala na odgovorima!
estas_ventus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 18:45   #9
Muž je prošle godine donio dvije mladice s korjenjem iz prirode, zasadili smo ga u veliki lonac, niti miče niti tiče, a onda te skoro osušene grane puštaju lišće, pa i dva mlada izdanka vire iz zemlje.
Neka još malo ojača, pa ću ga premjestit u vrt.

Drugi smo dobili na poklon, iz staklenika, kod nas je cca 3 mjeseca, i narastao je barem 20 cm u visinu, a lišća ima kao u priči!
Odmah smo ga posadili u vrt i obilno ga zalijevamo, pogotovu na ovu vrućinu. I mi se divimo toj brzini ! Vjerojatno je odlučujuću ulogu imao stajski gnoj.

Prije dvije godine smo također donijeli mladicu iz prirode, ali ona je relativno brzo uvenula, ljudi kažu da se lovor i inače teško prima.

I mene zanima orezivanje, moji doma to rade redovito, a on raste i raste, pa smo mi odlučili rezati ga u obliku stošca, neće biti veći od 1,80 m.
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 07:37   #10
@ Estas ventus : koja pomutnja i zbrka, a sve zbog netočnosti u navođenju točnog naziva.

Pazi vamo: lovor višnja iliti Prunus laurocerasus, voli vapneno tlo, raste umjereno do brzo, nije zahtjevna za obilno zalijevanje i može se pravilnim orezivanjem lijepo formirati. Prilagodljiva u potpunosti na kontinentalnu klimu, no mlade bi se sadnice mogle smrznuti u slučaju izuzetno jake zime.

Lovor iliti Laurus nobilis je mediteranska biljka, izraste do visine od 4-5 metara, može se prilagoditi kontinentalnoj klimi, uz obaveznu zaštitu prvih par godina. Moj je primjerak visok 2,5 m a raste na izrazito vapnenom tlu i ne zalijevam ga. Također se može orezivati u obliku ograde.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 17:51   #11
imam drvo lovora več nekih 30-ak godina.naravno u primorskom kraju. i do unazad dvije godine nikakvih problema. A onda....odjednom su se pojavile neke štetočine na granama, i to u nekakvim hrpicama, kao sitnim ljušturama.
rekli su mi da je to nekakva uš i da trebam pošpricati sa bijelim uljem.
to sam napravila ali... na žalost nema pomaka.

sad je stanje takvo da je jedan lovor izgubio 2/3 lišća i da se bori za život. (dali smo mu još godinu dana a onda ide na rušenje) a ovaj drugi još za sada diše ali bojim se da i njega čeka ista sudbina. Žao mi je jer ta dva drva (radi se o drveću visine 10-ak metara) jer radi fenomenalnu hladovinu i puno ugodnije je nego pod tendom za vrijeme ljetnih vručina.


pls da li netko ima iskustva kako pomoći mom lovoru.

pozdrav svima
tanja13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:37   #12
centralno deblo

jučer sam rezala grane i izdanke lovoru,bilo je nekih 6-7 izdanaka, sada sam odlučila formirati deblo, ostavila sam dva izdanka. Mm kaže da ostavim oba, šta vi kažete? Mm isto tako kaže da sam mnogo odozdola podrezala i da će i ubuduće izgledati golo Moj lovor je bio do tada kao jedan grmić i imala sam potrebu ga malo urediti, a ono
Enivej imam ja još tako mojih drveća i na isti način sam radila, ostavila sam svima po dva debla. Please iskusni vrtlari
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 15:11   #13
Na jesen sam posadila dvogodišnje sadnice lovor višnje, tada ih nisam orezala.
Zanima me, mogu li to učiniti sada, budući da vidim mlade izboje na vrhovima(želim napraviti živicu)?
Formula Uspjeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 17:07   #14
Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Na jesen sam posadila dvogodišnje sadnice lovor višnje, tada ih nisam orezala.
Zanima me, mogu li to učiniti sada, budući da vidim mlade izboje na vrhovima(želim napraviti živicu)?
Ako ih orežeš sada (rano) još će ti tijekom ljeta nekoliko puta izbijati.

Ja ću još malo počekati (cca mjesec dana) pa to obaviti, i negdje u osmom/devetom mjesecu ponovo. Ovisno koliko kišno ljeto bude i koliko se bude ponovno razrasla.

Al na krivom si topiku. Ovo je valjda topik o drvu lovora a ne o lovor višnji koja se koristi za živice. Pogledaj jel ima možda koji "pravi" topik.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 19:06   #15
Ne mogu pronaći temu o lovoru pa evo ovdje.
Probao bi posaditi lovor iz sjemenki pa imam par nejasnoća.
Dali sijati svježe ubrane plodove ili osušene, na koju dubinu i sl.

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose

Zadnje uređivanje fermina-daza : 25.02.2016. at 23:23. Reason: Nikakodoteme :)
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 23:29   #16
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ne mogu pronaći temu o lovoru pa evo ovdje.
Probao bi posaditi lovor iz sjemenki pa imam par nejasnoća.
Dali sijati svježe ubrane plodove ili osušene, na koju dubinu i sl.

hvala pozdrav
Sjeme treba pokupiti u jesen. Prije sjetve u proljeće može se namakati 24 sata u toploj vodi. Sije se na dubinu 3 do 4 cm.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 23:33   #17
Ja jutros nabrao petšest zrna, badnuo u zemlju pa će biti šta bude.

pozdrav

Ps:ajmo malo savjeta iz realgamea a ne ono šta svi možemo pročitati po netu. Sory na iskrenosti & nhf.
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:28   #18
Pokušaj sadnje lovora sa reznicom, već sam sve bio prekrižio i mislio baciti ali evo.



Pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.