Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2010., 00:00   #4761
Quote:
costa1234 kaže: Pogledaj post
Kako se odredjuju udaljenosti i visine na bocnim stranicama i na frontama na koje se montira pneumatski podizac? Trebam ih montirat na fronte dimenzija
850 x 290 cm te na 850 x 410 cm. Radi se o podizacima od 80 N i idu 2 komada po fronti.

Ak je vec bilo rjeci o tome, uputite me, ja nisam nasla.
Ima skica na pakiranju. Ali pneumatski podizači koji bi podigli fronte navedenih dimenzija moraju biti puno jači...
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Old 25.04.2010., 10:14   #4762
Nema skice, to su oni plinski za 30 kn/ komadu.
Greska- 850 x 290 mm te na 850 x 410 mm!

Zadnje uređivanje costa1234 : 25.04.2010. at 10:39. Reason: greska pri upisu
costa1234 is offline  
Old 25.04.2010., 11:04   #4763
U Katalogu pogledaj na str. 55 Pneumatski podizač Solido, tamo je detaljna skica ugradnje iz koje se također vidi da je element 850 x 290 mm premali (prenizak) za tako nešto
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 25.04.2010., 11:20   #4764
na ormar 850 x 290 stavi škare koje isto drže vrata kao i plinski.
__________________
TO:
cova is offline  
Old 25.04.2010., 11:36   #4765
Zahvaljujem
costa1234 is offline  
Old 25.04.2010., 13:00   #4766
Question

Trebam na jednu (srednju) stranicu korpusa postavit dvoja vrata (polukrivi panti).
Kako bušiti rupe? (Da li malo ukoso: jeda strana prema unutra, druga prema van ili gore/dolje?
Koje šerafe koristiti u tom slučaju (neke kraće)?

(Na obojim vratima su izbušene rupe za pante, i to potpuno jednako od vrha i dna - ako bušim po šabloni, rupa će mi se poklopiti s obje strane srednje stranice na istom mjestu i šerafi će se "sudariti")

Unaprijed hvala!
riobravo is offline  
Old 25.04.2010., 19:42   #4767
Quote:
riobravo kaže: Pogledaj post
Trebam na jednu (srednju) stranicu korpusa postavit dvoja vrata (polukrivi panti).
Kako bušiti rupe? (Da li malo ukoso: jeda strana prema unutra, druga prema van ili gore/dolje?
Koje šerafe koristiti u tom slučaju (neke kraće)?

(Na obojim vratima su izbušene rupe za pante, i to potpuno jednako od vrha i dna - ako bušim po šabloni, rupa će mi se poklopiti s obje strane srednje stranice na istom mjestu i šerafi će se "sudariti")

Unaprijed hvala!
pomakni pante na jednoj od fronti gore ili dolje u odnosu na drugu frontu za cm 2
__________________
bracek
bracek is offline  
Old 25.04.2010., 21:55   #4768
Quote:
bracek kaže: Pogledaj post
pomakni pante na jednoj od fronti gore ili dolje u odnosu na drugu frontu za cm 2
Ne bu išlo, rupe za pante su izbušene. Ispod pločica na obje strane podmetni šperploču debljine 8 mm pa koristi krive pante.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Old 26.04.2010., 00:36   #4769
Quote:
riobravo kaže: Pogledaj post
Trebam na jednu (srednju) stranicu korpusa postavit dvoja vrata (polukrivi panti).
Kako bušiti rupe? (Da li malo ukoso: jeda strana prema unutra, druga prema van ili gore/dolje?
Koje šerafe koristiti u tom slučaju (neke kraće)?

(Na obojim vratima su izbušene rupe za pante, i to potpuno jednako od vrha i dna - ako bušim po šabloni, rupa će mi se poklopiti s obje strane srednje stranice na istom mjestu i šerafi će se "sudariti")

Unaprijed hvala!
Ja sam postavio masu takvih panti i nisam imao problema sa sudaranjem šarafa.
Malo šarafe utjeraj ukoso kako si rekao i stvar ti je riješena, a da to i ne napraviš obično ti šarafi kliznu jedan preko drugoga pa optwe sve štima
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 26.04.2010., 00:54   #4770
Quote:
BILJEŽNIK kaže: Pogledaj post
Ne bu išlo, rupe za pante su izbušene. Ispod pločica na obje strane podmetni šperploču debljine 8 mm pa koristi krive pante.
promaklo mi ono u zagradi. Pločice imaju ovalne rupe( zbog podešavanja visine) pa s jedne strane neka gađa uz gornji a s druge uz donji rub ili može skroz probušiti rupu 5 mm, skratiti čahuru spojnog vijka , po potrebi prošlicati pločicu i spojiti oba panta jednim vijkom( dva vijka i dvije čahure za dva panta)).
__________________
bracek
bracek is offline  
Old 26.04.2010., 10:47   #4771
Thumbs up

Quote:
BILJEŽNIK kaže: Pogledaj post
Osobno bih takav stolić izveo sa furniranom ivericom. Plošno se sljepe dvije ploče debljine 19 mm i onda se furniraju rubovi. Takvom kombinacijom može se dobiti idealan spoj pod pravim kutem. A onda napraviti i ovo: http://picasaweb.google.com/Kicho27/...36813992729634

Vitrina mi je prejebena ups

Nisam nikada radio sa furnirom, možeš objasniti malo.
__________________
Imam svoje mišljenje sa kojim se neslažem.
hdrazeno is offline  
Old 26.04.2010., 19:42   #4772
Quote:
hdrazeno kaže: Pogledaj post
Vitrina mi je prejebena ups

Nisam nikada radio sa furnirom, možeš objasniti malo.
Okvir vitrine je napravljen od dva sloja furnirane hrastove iverice debljine 19 mm između kojih je umetnuta šperploča debljine 12 mm. Svi prerezi su zatim furnirani hrastovim furnirom debljine 0,9 mm. Tako se dobiju stupići debljine 50 mm, a širine i dužine prema potrebi... Gornja i donja ploča su napravljene sličnim sistemom.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Old 26.04.2010., 21:16   #4773
Ma zvekni fi 5mm rupu skroz i uhvati ga sa šarafom za spajanje korpusa
Old fart is offline  
Old 27.04.2010., 00:17   #4774
Thumbs up

Hvala svima na pomoći!
(kasnim sa zahvalom jer mi se nije otvarao ovaj topic - kad sam s hibridnog prikaza prebacio na linearni, sve radi - valjda je previše postova:-)

Uglavnom, jučer sam to radio kod staraca i nisam htio otići poluobavljena posla, pa sam na papiru iscrtao dvije crte na razmaku od 18 mm, stavio dva šerafa i vidio koji mi je kut potreban da šerafi prođu jedan uz drugi.

Za svaki slučaj sam predbušio ukoso borerom 2mm, da budem siguran da će šerafi ići u željenom smjeru i voila - sve super...

Hvala na idejama, uskoro ću imati još neke radove i već osjećam da će biti pitanja za prave majstore.
riobravo is offline  
Old 28.04.2010., 00:01   #4775
Noćni ormarić - za vježbu i učenje

Spremam se za učenje i vježbu raditi noćni ormarić s tri ladice

Debljina iverala: 18 mm
Smjer godova: horizontalno

SKICE
http://img707.imageshack.us/i/3dprikaz.jpg/
http://img532.imageshack.us/i/bokocrt.jpg/


KROJNA LISTA
http://img143.imageshack.us/i/krojnalista.jpg/


DIMENZIJE
Startao sam od visine, da noćni ormarić bude visok kao i madrac na krevetu – 485 mm.
Širina je određena da se vrata ormara na susjednom zidu mogu otvoriti a da ne zapinju za noćni ormarić – 390 mm
Dubinu ormarića, tj gornje plohe sam onda odredio da bude kvadrat, također 390 mm.
Budući da je lajsna od parketa visoka 60 i debela oko 18 mm, podnožje ormarića sam uzeo visine 65 mm.
Znači da korpus ormarića (bez podnožja) ima visinu 485-65=420 mm.

Bočne stranice su visine 420-18-18=384 mm, a dužine 390-18-6=366 mm (18 je debljina iverala/fronte ladice, a 6 mm je koliko gornja stranica ima "prevjes" preko vanjskog ruba fronte.

Donja ploha je širine 390, a dužine 366 (kao i bočne stranice).

Do dimenzija fronti ladica sam došao ovako:
Širina fronte je umanjena 6mm od širine ormarića 390-6=384 mm.
Visinu fronti sam dobi tako da sam zbrojio visinu bočne stranice 384 mm i debljinu iverala gornje stranice 18 mm i dobio 384+18=402 mm.
Zatim sam uzeo po tri mm ispod najdonje ladice, između prve i druge, između druge i treće te iznad najgornje ladice – znači 4x3 mm=12 mm.
Kad se to oduzme od ukupne visine koju pokrivaju fronte dobije se 402-12=390 mm,
što je zgodno djeljivo s tri, tako da svaka fronta ima visinu 130 mm.

Leđa su od istog iverala 18 mm koji će biti uvučen 60 mm unutar korpusa, za debljinu utičnice i uštekanog utikača (utičnica je iza ormarića)

Podnožje visine 65 mm je iz 4 dijela:
Naprijed je širine cijelog ormarića 390 mm
Bočne daščice su dužine 390-20-20-18=332 mm (uvlaka 20 mm otraga zbog lajsne a naprijed jednako toliko zbog simetrije, a 18 mm je debljina prednje daščice)
Stražnja daščica je širine 390-18-18=354 mm, ide između bočnih.

KANTIRANJE
Kantirat ću tankom trakom 0,5 mm, jer je ovo samo vježba, a tako je kantiran i jeftini industrijski ormar uz koji će biti noćni ormarić.
Kantirat ću sve vidljive bridove, plus one koji se naslanjaju na zid, te rubove podnožja koje će biti na parketu.

SASTAVLJANJE
Prvo na bočne stranice postaviti vodilice za ladice.
Zatim je potrebno tiplama spojiti ledja s obje bočne stranice, tako da se dobije struktura slična slovu H (horizontalna crta nije na sredini nego puno bliže gornjem rubu vertikala).
Zatim se taj H postavi na donju plohu i s donje strane učvrsti konfirmatima (2 kom po spoju dviju daski su valjda dovoljna na 390 mm)
Na sve to se tiplama postavi gornja ploha.

Dijelovi podnožja se tiplama međusobno spoje u pravokutnik, te sve zajedno tiplama na donju plohu.

Slijedi montaža ladica i fronti

Molim ispravke i sugestije po pitanju dimenzija, krojne liste, postupka sastavljanja...

PITANJA:
Prva ideja za ladice bila Blum Metabox, ali me je malo ohladila cijena (cca 65 kn x 3 ladice dužine 270 i visine 87) samo za učenje, premda sljedeće mislim raditi još i komodu s ladicama, a kasnije (ak mi bude išlo) i dnevni boravak i kuhinju i predsoblje.
Koje su mi cjenovno pristupačne alternative?
FGV-ov Metabox je upola jeftiniji, ili čak da cijelu ladicu sa stranicama radim od iverala, pa koristim vodilice s kotačićima (tipa blum standard ili FGV 082)


Unaprijed hvala
riobravo is offline  
Old 28.04.2010., 07:49   #4776
Planiram raditi jedan komad namještaja sa staklenim policama. Zanima me da li netko zna gdje se mogu naći i koliko otprilike koštaju ona tanka rasvjetna tjela u obliku lajsne sa lampicama (vidio sam ih u salonima namještaja), koja se stavljaju u leđa elementa tako da svijetle u staklo sa stražnje strane.

Pozdrav.
vlatx is offline  
Old 28.04.2010., 09:08   #4777
Quote:
BILJEŽNIK kaže: Pogledaj post
Okvir vitrine je napravljen od dva sloja furnirane hrastove iverice debljine 19 mm između kojih je umetnuta šperploča debljine 12 mm. Svi prerezi su zatim furnirani hrastovim furnirom debljine 0,9 mm. Tako se dobiju stupići debljine 50 mm, a širine i dužine prema potrebi... Gornja i donja ploča su napravljene sličnim sistemom.
Hvala na informacijama.
Gledao sam i ostale radove koje si napravio svaka čast
__________________
Imam svoje mišljenje sa kojim se neslažem.
hdrazeno is offline  
Old 28.04.2010., 11:31   #4778
Hvala na pohvalama, hdrazeno.

vlatx pogledaj ovdje: http://www.elgrad.hr/okovi/01%20Ukra...20rasvjeta.pdf
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Old 28.04.2010., 12:46   #4779
I meni se sviđa vitrina, prije nego je natrpana onim čašama
Furniranje rubova si radio sam ili? Da li je potreban neki specijalan alat za to?
Aoife is offline  
Old 28.04.2010., 15:52   #4780
Quote:
Aoife kaže: Pogledaj post
I meni se sviđa vitrina, prije nego je natrpana onim čašama
Furniranje rubova si radio sam ili? Da li je potreban neki specijalan alat za to?
Sam, ali uz pomoć specijalnog alata i pribora: neoprensko ljepilo, gumeni čekić, skalpel, brusni papir... Evo još malo furniranja, peglanje nije snimljeno ali treba pritiskati jako, zaista jako preko papira za pečenje.

http://picasaweb.google.hr/Kicho27/RestauracijaStolica#
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.