Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 01:04   #21
Bok, ljudi. Ne svojom željom našla sam se u zbrci zvanoj kupovanje peći na pelete, na centralno. Kuća je na dvije etaže svaka cca 55m2. Uskoro ide žbuka pa bi prvo napravila dimnjak, ali ne znam da li ide neki posebni za peći na pelete. Zanima me koje mi peći preporučujete, koje su cijene, kvaliteta servisa, gradnja dimnjaka za njih. Puno fala
marinamm is offline  
Old 30.06.2009., 07:40   #22
Krenula si "zguza"
Najprije treba odrediti "potrošnju" kuće, zatim se odabere peć, a u papirima peći piše koji dimnjak (kombinacija fifi i visine)
Onako odokativno trebaćeš peć do oko 15 kW. Visina dimnjaka je već određena visinom kuće (dvije etaže=6m+kusur iznad tavana i krova), a promjer je dovoljan od 160 mm.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.07.2009., 00:11   #23
Unhappy

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Krenula si "zguza"
Najprije treba odrediti "potrošnju" kuće, zatim se odabere peć, a u papirima peći piše koji dimnjak (kombinacija fifi i visine)
Onako odokativno trebaćeš peć do oko 15 kW. Visina dimnjaka je već određena visinom kuće (dvije etaže=6m+kusur iznad tavana i krova), a promjer je dovoljan od 160 mm.
Ma znam, ali takva mi je situacija pa moram naopačke. Ne znam da li će mi financijska računica biti povoljna pa možda stavim i peć na drva, a nakon par godina na pelete pa me zanima da li se može napraviti standardni dimnjak za peć na drva cca 15 kW, a nakon par godina ako kupim peć na pelete, da se unutar postojećeg provuče cijev od peći na pelete. Idem sada samo logikom, nikakvim znanjem pa pomagajte
marinamm is offline  
Old 03.07.2009., 14:39   #24
Dimnjak fi 160mm i visok "preko krova" će sigurno zadovoljiti bilo koju peć za tu kuću!
Negdje sam čitao, lik iz Srbije izrađuje uloške za grijanje na pelete (ono kao zamjena vrata za plamenik) kpt oko 1,5 k€
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.07.2009., 16:10   #25
Bricki spominje neku peć iz palazzetti programa, o čemu je riječ? Gdje se može nabaviti? Ponuđači iz Pule (ALUP) spominju da se za ovu vrstu peći treba u dimnjak ugraditi i cijev kojom bi se smanjio presjek dimnjaka na potrebnih 80mm. Ne bih se složio sa tvrdnjom Lee Champa da nije potreban dimnjak. Gdje god da je u tijeku proces izgaranja u pojavljuju se produkti izgaranja a to su u najbolju ruku CO2, H2O, SO2, ali s vremenom, kako se troši kisik iz prostora (osim ako u ložište zrak dolazi iz vanjskog izvora), pojavljuje se CO, SO, ... a to nije dobro. Tko još nudi peći na pelete snage ne veće od 6,5kW? Toby spominje SAHLINS, gdje se to kod nas može pronaći?
Vatrogasac051 is offline  
Old 08.07.2009., 18:07   #26
Quote:
Vatrogasac051 kaže: Pogledaj post
...... Ne bih se složio sa tvrdnjom Lee Champa da nije potreban dimnjak. ......
Da, u slućaju kako sam naveo pod br. 12 - nije potreban dimnjak!
Zašto bi trebao dimnjak?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 17.07.2009., 01:27   #27
Jačina koja je potrebna za grijanje računa se na sljedeći način. Gledate maksimalnu snagu peći. Recimo imate peć na pelete maksimalne snage 10000 kcal/h. Znači da ta peč može grijati maksimalno 100 kvadrata (govorimo o prostorijama visine 2,5 m). U praksi se uzima 10 % manje i to je onda pravilan izračun. Al sad opet sve ovisi o izolaciji kuće. Ja sam zidao sa siporeks blokom debljine 24 cm, vuna 10 cm za fasadu i sa nutarnje strane knauf, te thermotec na krov i pod tako da je izolacija maksimalna pa se postižu i bolji rezultati sa slabijom peći.

Za peć na pelete nije potreban klasičan dimnjak.Peć ima izlaz fi 80 mm i dimnjak kao takav je dovoljno izvest van kuće ( na krov) i to je to.Sve peći na pelete imaju u svom ispuhu ( izlazu za dim) ugrađen ventilator koji ispuhuje dim. Znači može dimnjak od pocinčanih cijevi fi 80mm ,posuda za kondenzat i to je to.
Ima i usis fi 50mm za zrak. Ostalo odrađuje elektronika. Peći imaju iskoristivost do 92% maksimalno šta je fantastićno.

Pallazetti ---- http://www.fic.com.hr/ ali na netu i nemaju neku ponudu.Odnosi se na Zagreb. Ljudi su stvarno stručni i znaju šta govore. MANA- peć se nakon 2500 sati rada automatski gasi pa je treba opet štekat na komp i kao programirat( to radi servis i neznam dali je besplatno).2500 sati rada je oko dvije godine,manje više.Ove ostale nemaju taj sistem.rade stalno.ali palazzetti ima najvecu ponudu peći.Kombinacije sa centralnim,toplom vodom,grijanje dvije dodatne prostorije.Imaju lesto na akciji po dva modela kojima je onda cijena oko 22-28k kuna plus ugradnja ( ugradnja se dodatno plača kod svakom distributera oko 3000kn).

NORDICA ---- http://www.zagorka.hr/Group.aspx?Group=9&lang=1 Bedekovćina - negdje piše gdje sve u Hrvatskoj imaju salone.Ovi u bedekovčini su malo šturi sa znanjem.Ja znam više od njih. A i Nordica ,koliko sam čuo, ima do jeseni zabranu uvoza peći na pelete zbog nekih pravno tehničkih problema.

http://dsk.hr/ oni imaju neke peći ali i nisu nešto opremleni informacijama.
http://www.alfaplam.rs/cms/index.php?tip=K&sifra=V_002
Ostali proizvođači se još ufuravaju na tržištu ili ih još nema.

Iskreno da vam kažem,nakon brojnih kalkulacija nekako me počelo više privlačit grijanje na centralno.

Peleti su kod nas preskupi.Cijena nebi smjela biti veča od 0,70 kn po kili ( takva je cijena u bosni).Tad se isplati. Ja još moram kontaktirat dva dobavljača pa da donesem konačnu odluku.javim šta sam odlučio.
bricki is offline  
Old 22.11.2009., 20:06   #28
Quote:
bricki kaže: Pogledaj post
Jačina koja je potrebna za grijanje računa se na sljedeći način. Gledate maksimalnu snagu peći. Recimo imate peć na pelete maksimalne snage 10000 kcal/h. Znači da ta peč može grijati maksimalno 100 kvadrata (govorimo o prostorijama visine 2,5 m). U praksi se uzima 10 % manje i to je onda pravilan izračun. Al sad opet sve ovisi o izolaciji kuće. Ja sam zidao sa siporeks blokom debljine 24 cm, vuna 10 cm za fasadu i sa nutarnje strane knauf, te thermotec na krov i pod tako da je izolacija maksimalna pa se postižu i bolji rezultati sa slabijom peći.

Za peć na pelete nije potreban klasičan dimnjak.Peć ima izlaz fi 80 mm i dimnjak kao takav je dovoljno izvest van kuće ( na krov) i to je to.Sve peći na pelete imaju u svom ispuhu ( izlazu za dim) ugrađen ventilator koji ispuhuje dim. Znači može dimnjak od pocinčanih cijevi fi 80mm ,posuda za kondenzat i to je to.
Ima i usis fi 50mm za zrak. Ostalo odrađuje elektronika. Peći imaju iskoristivost do 92% maksimalno šta je fantastićno.

Pallazetti ---- http://www.fic.com.hr/ ali na netu i nemaju neku ponudu.Odnosi se na Zagreb. Ljudi su stvarno stručni i znaju šta govore. MANA- peć se nakon 2500 sati rada automatski gasi pa je treba opet štekat na komp i kao programirat( to radi servis i neznam dali je besplatno).2500 sati rada je oko dvije godine,manje više.Ove ostale nemaju taj sistem.rade stalno.ali palazzetti ima najvecu ponudu peći.Kombinacije sa centralnim,toplom vodom,grijanje dvije dodatne prostorije.Imaju lesto na akciji po dva modela kojima je onda cijena oko 22-28k kuna plus ugradnja ( ugradnja se dodatno plača kod svakom distributera oko 3000kn).

NORDICA ---- http://www.zagorka.hr/Group.aspx?Group=9&lang=1 Bedekovćina - negdje piše gdje sve u Hrvatskoj imaju salone.Ovi u bedekovčini su malo šturi sa znanjem.Ja znam više od njih. A i Nordica ,koliko sam čuo, ima do jeseni zabranu uvoza peći na pelete zbog nekih pravno tehničkih problema.

http://dsk.hr/ oni imaju neke peći ali i nisu nešto opremleni informacijama.
http://www.alfaplam.rs/cms/index.php?tip=K&sifra=V_002
Ostali proizvođači se još ufuravaju na tržištu ili ih još nema.

Iskreno da vam kažem,nakon brojnih kalkulacija nekako me počelo više privlačit grijanje na centralno.

Peleti su kod nas preskupi.Cijena nebi smjela biti veča od 0,70 kn po kili ( takva je cijena u bosni).Tad se isplati. Ja još moram kontaktirat dva dobavljača pa da donesem konačnu odluku.javim šta sam odlučio.
Malo da oživim ovaj topic.

Ima li kakvih novosti u vezi grijanja na pelete. U procesu sam razmišljanja o nabavki 25kW peći u Centrometalu. Malo mi se cijena peleta od 1600 kn za tonu čini previše. Načuo sam da postoje i nekakve subvencije za nabavku peći na biogorivo u iznosu od 40% u pojedinim županijama.
sugarray is offline  
Old 22.11.2009., 21:55   #29
U principu sam protiv energenata koji ovise o nekom drugom.
Što ako nestane peleta? Kako ćeš se grijati?
Ako imaš mogućnosti (prostor) najbolja je peć na drva (u nju ide i papir, grane, suho lišće, pakirana piljevina...)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 23.11.2009., 15:18   #30
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
U principu sam protiv energenata koji ovise o nekom drugom.
Što ako nestane peleta? Kako ćeš se grijati?
Ako imaš mogućnosti (prostor) najbolja je peć na drva (u nju ide i papir, grane, suho lišće, pakirana piljevina...)
Pa u biti u peć na drva je ugrađen plamenik za pelete i sustav automatike, tako ako nestane peleta, izvadi se plamenik i loži se sve šta treba opet drveta ima više, a ako blesavi rus opet zatvori plin prema nama možemo samo štrikati. Jedino da po dvorištu počnem tražiti plin
sugarray is offline  
Old 05.12.2009., 16:31   #31
bok htijela sam te pitati kako smanjiti vrijeme dobave peleta i povecati pauzu izmedju dobave peleta? imam problem sa bacanjem previše peleta u peć?help
ladymag is offline  
Old 05.12.2009., 19:25   #32
Quote:
ladymag kaže: Pogledaj post
bok htijela sam te pitati kako smanjiti vrijeme dobave peleta i povecati pauzu izmedju dobave peleta? imam problem sa bacanjem previše peleta u peć?help
Što to znaći?
Jedan od krivaca može biti da "kuća troši - traži više"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.12.2009., 22:38   #33
Ako je uredjaj ispravan onda vjerovatno kuca nije dobro izolirana ili je prevelika.Ali ja se nebih puno opterecivao sa vremenom dopreme ako je sve ostalo uredu,tj.ako se ne gasi ili nema neke druge probleme.
toby is offline  
Old 07.12.2009., 13:18   #34
Problem je da peć imam 2.godinu. prošle godine je bilo sve u redu. međutim ove godine kada malo duže radi prekrca se peletima. lani kada nešto nije bilo u redu odmah bi se uključio alarm, sada ništa. neznam dali je problem u peletima ili je neki problem sa peći. neznam dali postoji neka mogućnost da se smanji bacanje peleta u peć, jer sam negdje čitala da bi ona sama trebala odraditi učestalost bacanja.
ladymag is offline  
Old 07.12.2009., 22:23   #35
Jel može netko od ljudi koji se već griju na pelet da kažu koliko su potrošili peleta za jednu sezonu grijanja i da navedu sa kolikom peći raspolažu u KW?
Ja se trenutno grijem na pelet(prva godina) ali ovo troši ko kakav Porsche.Grijem negdje oko 170 kvadrata u dvije kuće znaći jedna kuća 110 druga 60,peć Centrometal 50KW na kruto gorivo pa ugrađen plamenik isto 50 KW.Potrošim na primjer danas kad sam piso ovaj post negdje od 65 do 70 kg za jedan dan a peć se pali u 6,30 i radi do 22,30.Svaka kuća ima svoju pumpu i sobni termostat.Ovih dana i nije tako hladno.Koliko li će da troši kad bude -10 mogu samo da zamislim.
lovric is offline  
Old 09.12.2009., 08:07   #36
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Ja se trenutno grijem na pelet(prva godina) ali ovo troši ko kakav Porsche.Grijem negdje oko 170 kvadrata u dvije kuće znaći jedna kuća 110 druga 60,peć Centrometal 50KW na kruto gorivo pa ugrađen plamenik isto 50 KW.Potrošim na primjer danas kad sam piso ovaj post negdje od 65 do 70 kg za jedan dan a peć se pali u 6,30 i radi do 22,30.Svaka kuća ima svoju pumpu i sobni termostat.Ovih dana i nije tako hladno.Koliko li će da troši kad bude -10 mogu samo da zamislim.
auuuuuuuuu 65-70kg peleti...kolika je cijena kg?oko 2kn? ispada da dnevno potrosis oko 140kn ili ti pola metra drva??? uf uf uf....
spoki007 is offline  
Old 10.12.2009., 00:27   #37
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Jel može netko od ljudi koji se već griju na pelet da kažu koliko su potrošili peleta za jednu sezonu grijanja i da navedu sa kolikom peći raspolažu u KW?
Ja se trenutno grijem na pelet(prva godina) ali ovo troši ko kakav Porsche.Grijem negdje oko 170 kvadrata u dvije kuće znaći jedna kuća 110 druga 60,peć Centrometal 50KW na kruto gorivo pa ugrađen plamenik isto 50 KW.Potrošim na primjer danas kad sam piso ovaj post negdje od 65 do 70 kg za jedan dan a peć se pali u 6,30 i radi do 22,30.Svaka kuća ima svoju pumpu i sobni termostat.Ovih dana i nije tako hladno.Koliko li će da troši kad bude -10 mogu samo da zamislim.

ej bok ja peć imam drugu godinu. ja ti dnevno trošim maksimalno 15 kg.ali je moj stan puno manji i ne grijem sve prostorije. nekih 40-50 kvadrata. tako da možda i nije puno makar se na prvu loptu tako čini. neznam kakva vam je izolacija to igra veliku ulogu. jer meni kad se uključi eco (ekonomic) puno manje troši.ovisi i na koju ste temp. postavili peć meni je na 18. nadam se da sam pomogla
ladymag is offline  
Old 10.12.2009., 09:45   #38
Ja trošim prosječno 15 kg dnevno a koristim već tri godine.Zagrijavam 120 m2 a kuća je ozidana Ytongom 20 cm ima fasadu 5 cm i malter je suha žbuka KNAUF.
Ja sam više nego zadovoljan 4 marke dnevno je više nego povoljno.
toby is offline  
Old 10.12.2009., 14:36   #39
Pozdrav!

Ako imate kakvih pitanja ili problema u vezi pelet sistema firme Centrometal, samo pitajte.
centrometal is offline  
Old 10.12.2009., 17:35   #40
Grijem se već osam godina na pelete, koristim peć Wodtke Topline WW (znači, grije zrak i vodu). Platio ju svojevremeno 7 kEUR. Imam podno grijanje koje je spojeno na peć, i time grijem cijelu kuču (oko 250 m2). Potrošnja je jedna do dvije vreće (po 15 kg) na dan, znači treba imati nešto veću zalihu (oko 3 tone za cijelu zimu) ili dobavljača u blizini.

Osim punjenja peleta treba peć i dva do tri puta tjedno očistiti. To nije neki posao, ali treba se pri tome sagnuti ili klečati. Osim toga leti i fina čađ, što se može spriječiti uključivanjem ventilatora za ispušne plinove dok čišćenje traje.

Cijena peleta je u prošlih 8 godina bila prilično stabilna (ja sam u Švicarskoj), tako da me nije morao biti strah poskupljenja nafte ili plina.

Najbolji izbor je dobro izolirana kuča sa podnim grijanjem i toplinskom pumpom. Grijanje na pelete je skuplje, ali i djelotvornije kod starijih zgrada koje imaju radiatore (obzirom da je temperatura vode viša). U međuvremenu postoje i dobra riješenja za centralno grijanje na pelete, koja zahtjevaju vrlo malo uzdržavanja.

Sve u svemu je peć na pelete nešto za idealiste, a centralno grijanje na pelete je prava stvar za ekološki osviještene sa nešto dubljim đepom. Za stanove je plinsko grijanje još uvijek najbolje, obzirom da su plinske peći najkompatknije i ne zahtjevaju spremnik.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.