Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2012., 15:00   #261
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ivane (ili kak se već zove dijete), ako uzmeš keks nemoj ga vraćati u posudu.
kažeš tri puta, ako ne posluša - makneš mu kekse izvan dohvata.

kak buš ti odgajala svoje dijete?!
Očito će biti jedna od onih histeričnih babetina kojima je lakše tresnut dijete po guzici (to je i spomenula u uvodu) pa stvarat novu agresiju i frustraciju u tom djetetu, nego li se konkretno posvetit odgoju koji je sve samo ne lagan. Nadam se da griješim i da su u pitanju samo hormoni.
mockingjay is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 15.04.2012., 15:07   #262
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne. Ako se dijete boji, zna da se treba potruditi da ne bude otkriveno u onome što radi.

Ali, to nije jedino što zna dijete koje se boji: ako se dijete boji, zna da mu je bolje kad su osobe od kojih bi dijete trebalo dobivati ljubav i nježnost i razumijevanje, što dalje od njega. Ako se dijete boji, zna da se od roditelja treba skrivati, da im treba lagati.

Dijete koje se boji izraste u čovjeka koji se boji.
A uz to što se boji i samo uči kako se ophoditi s drugim ljudima i doći na svoje - lupanjem, šamarima, vriskanjem...
mockingjay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:13   #263
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Tu sve ovisi o tome, kakvo je dijete.....

Kako vidim, tvoja ima tri godine i možda spada u onu skupinu djece koja su svugdje dobrodošla, baš zato jer su mirna.

Sad zamisli da imaš nemirno dijete...... tvoje dijete, prijateljica i ti na piću i sad ona tebi želi nešto bitno povjeriti i ozbiljno popričati s tobom, a kako ako ti letaš za djetetom i stalno se njemu moraš obraćati????
Ili je jednostavno tužna i treba joj riječ utjehe.....misliš da joj se i onda da animirati tvoje dijete ili tebe promatrati kako se navlačiš s njime?

Nema tu mjesta za ljutnju, treba se prilagoditi situaciji i shvatiti da djeci nekad negdje nije mjesto....
Sad kad ti curica bude starija, pa počne prepričavati o čemu mama sa svojom prijateljicom razgovarala......

Ili ćete morati početi koristiti šifre ili ćeš je ipak nekad ostaviti na čuvanje
a sad jos jednom procitaj post koji si quotala.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:20   #264
ovo je zadnje, ali stvarno zadnje upozorenje i zadnji zuti karton na ovoj temi!!
koliko god se ne slagali s autoricom teme, nemate pravo vrijedjati je!!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:30   #265
moje dijete je jos malo tako da nije "tornado" kad smo u gostima, ali iskreno, ne bi mi palo na pamet otici negdje bez nje, jer em je nemam kome ostaviti na cuvanje, em je meni osobno premala i preovisna o meni.

kako ce rasti, naravno da cu paziti na nju u gostima. meni bi bilo neugodno da mi netko drugi animira dijete i odvalci mu paznju od "stete po stanu" dok ja ispijam kavicu.

ako ce bas biti prezivahna, a sta sad, svest cemo odlaske u goste na neko krace vrijeme, ne moramo negdje biti satima. nece zauvijek biti mali tornado.
kavice s frendicama i cugice se daj organizirati i bez djeteta, uvijek je tu muz.
a ako me netko treba "za ozbiljno", tek tu ne bih povela dijete, nego bih ga ostavila muzu.

mislim, rodila sam dijete. normalno je da neke stvari ne mogu biti kao prije i toga sam svjesna. i rodila sam ga sebi, to je moje dijete i moja briga. da sam racnala s manjkom slobodnog vremena i cuvanjima, ne ih ga (jos) imala.
doduse, u godinama smo kad ionako vecina prijatelja oko nas ima ili ce brzo imati mal djecu, tako da su i druzenja prilagodjena tome.

izlasci nas ne privlace, niti kino pretjerano, nismo te navike imali niti prije djeteta. sve ostalo prilagodim cinjenici da imam dijete.
kad ce biti veca, kad ce imati koj godinu, ostavit cemo je baki tipa ako idemo na svadbu ili sl. ali za sad je ne ostavljam nikome.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:34   #266
Quote:
Mischa kaže: Pogledaj post
Oprosti Lali, ali sto reci materi koja vidi da joj dijete radi nered po tudjoj kuci i prstom SAMA ne makne da ga primiri?? Moja malena ima 9mj, grize sve oko sebe, zanima ju sve i svasta, pa joj ne dopustam da vani radi stvari koje su doma pod normalno, a ona sama jos mnogo toga ne kuzi.. A 3godisnjaku se itekako moze objasniti sto se moze, a sto ne
Pitanje je što je od toga svega zapravo istina. Kako je ona mogla znati da oni nakon wca nisu oprali ruke? Ćirila je i prisluškivala na vratima?

Iskreno, njezin stil i rječnik ne odaju suviše strpljivu osobu, ali ni blagonaklonu šogorici i djeci. Skeptična sam naspram priče. Ne kažu bzvz da je istina uvijek na pola puta. Tko zna što bi šogica rekla i kako bi zvučala njezina verzija događaja.
mockingjay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:46   #267
Quote:
Nema Blage Veze kaže: Pogledaj post
zahvaljujem se svima koji su bili toliko ljubazni i bez osudivanja dali primjeren savjet. zaista jos nisam odlucila sto cu, kako se i koncentrirati na sve savjete pored onih sto su me iskritizirali, ali eto potrudit cu se da mi sto manje dolaze u goste, to sto muz trazi usluge od sogora jer ne zeli platiti majstora, na to sam pokusala utjecati, nazalost ne mogu, pa sam misljenja da ce sogora i dalje zivkati u posjet kad mu zatreba pomoc ( i ne samo onda ali vecinom)... ali kad mi dodu u posjet, sogorica i djeca ili njoj slicni, pokusat cu im rec kad mi nesto ne bude odgovaralo. sad je pitanje hocu li se ja usuditi to napraviti, da ne narusim obiteljske odnose, do kojih mi je stalo najvise radi muza, ali naravno potrudit cu se da lopte ne lete po zraku, da se keksi ne vracaju u posude i da naravno ako primjetim da su ruke nakon wc-a neoprane, da ih na to upozorim.
sto se pranja ruku nakon wc-a tice, netko je bio napisao kako ja to znam, da li sam toliko bolesna i uhodila sogoricu u wc, odgovor je, ne nisam vec mi je dnevni boravak nasuprot wc-a pa sam imala tu priliku to i primjetiti jer mi kauc tocno gleda na vrata wc-a a sogorica ih ostavila otvorena. pa da se ne misli da sam jos pored sto sam zlocesta, jos i izopacena pa slijedim ljude u wc ili ne daj Boze imam postavljenju kameru iznad umivaonika da kontroliram higijenske uvjete svojih posjetioca.
Quote:
mockingjay kaže: Pogledaj post
Pitanje je što je od toga svega zapravo istina. Kako je ona mogla znati da oni nakon wca nisu oprali ruke? Ćirila je i prisluškivala na vratima?

Iskreno, njezin stil i rječnik ne odaju suviše strpljivu osobu, ali ni blagonaklonu šogorici i djeci. Skeptična sam naspram priče. Ne kažu bzvz da je istina uvijek na pola puta. Tko zna što bi šogica rekla i kako bi zvučala njezina verzija događaja.
kao sto u ovom postu rekoh, tu je odgovor na pitanje kako znam za (ne)pranje ruku nakon wc-a. Molim citati pozorno i ne donositi zakljucke na temelju neznanja. hvala
Nema Blage Veze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:48   #268
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ovo je zadnje, ali stvarno zadnje upozorenje i zadnji zuti karton na ovoj temi!!
koliko god se ne slagali s autoricom teme, nemate pravo vrijedjati je!!
zahvaljujem.
ne moramo se svi slagati s misljenjima ne ocekujem to i znam da svatko ima svoje misljenje, ne trazim da se ljudi slazu sa mnom ali me ne moraju ni radi mog misljenja napadati, na kraju krajeva slobodna smo zemlja i smatram da iimam pravo izraziti svojje misljenje kakvo god bilo.
Nema Blage Veze is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 15.04.2012., 15:59   #269
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Tu sve ovisi o tome, kakvo je dijete.....

Kako vidim, tvoja ima tri godine i možda spada u onu skupinu djece koja su svugdje dobrodošla, baš zato jer su mirna.

Sad zamisli da imaš nemirno dijete...... tvoje dijete, prijateljica i ti na piću i sad ona tebi želi nešto bitno povjeriti i ozbiljno popričati s tobom, a kako ako ti letaš za djetetom i stalno se njemu moraš obraćati????
Ili je jednostavno tužna i treba joj riječ utjehe.....misliš da joj se i onda da animirati tvoje dijete ili tebe promatrati kako se navlačiš s njime?

Nema tu mjesta za ljutnju, treba se prilagoditi situaciji i shvatiti da djeci nekad negdje nije mjesto....
Sad kad ti curica bude starija, pa počne prepričavati o čemu mama sa svojom prijateljicom razgovarala......

Ili ćete morati početi koristiti šifre ili ćeš je ipak nekad ostaviti na čuvanje

sa svime se slažem, ali ovo boldano - totalna istina
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 15:59   #270
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a sad jos jednom procitaj post koji si quotala.
Mea culpa
Priznajem, letimično sam pročitala post. Kažeš da ti vidiš razliku...... ok.....

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
plus da ne govorim d atamo gdje moje dijete nije dobrodoslo ne idem ni ja.
No ne vidim zašto bi onda dijete, čija je majka sposobna 'pročitati' situaciju i ne voditi ga tamo gdje ne treba, te ako ga i povede, pazi na njega da ne napravi neku svinjariju koja će nekoga koštati kuna i živaca - igdje bilo nepoželjno?????
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:05   #271
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, ja vidim razliku izmedju toga da se netko zeli ozbiljno ili neozbiljno porazgovarati i podruziti se samnom bez djeteta i toga da moje dijete negdje nije dobrodoslo.
pa svaki put kad te netko zamoli da dođeš bez djeteta - tvoje dijete nije dobrodošlo - pa bila to i naj frendica kod koje inaće ideš s djetetom....možda želi s tobom razgovarati ozbiljno a možda jednostavno u miru, opušteno, neozbiljno, ali bez djece
i dalje tvrdim - nema tu ljutnje
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:13   #272
meni je dapace nepristojno cak i kad se primjerice starija djeca vuku sa sobom, evo primjera moja svekrva se svaki put dogovori sa mnom i muzem za kavu pa povede sa sobom ili stariju kcerku ili sina, koji su 13 godina stari ili starijeg sina koji je 20ak godina star i sad meni je to em nepristojno em glupo, jer o cemu pricat s njom kad covjek zeli o necem pricati a ima dojam ga se prisluskuje. ta cura i brat joj oni upijaju do svakog detalja i postavljaju vrlo cesto i neugodna pitanja, a da ne govorim o tome da nase razgovore prepricavaju dalje u familiju pa o jednoj nasoj kavi i sto se tu pricalo zna i baba i tetka i sogorica itd. ne radi se tu o ogovaranju nekoga, vec o temama sasvim nebitnim ili bitnim, problem je u tom sto se ti razgovori kao snimke prenose dalje, i to je iritanto. na kraju krajeva covjek se pozeli sa zenom malo podruziti, popricati ozbiljnije i sto ti ja znam i ne moze se od djece. a kamoli tek s malom djecom.
Nema Blage Veze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:19   #273
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
pa svaki put kad te netko zamoli da dođeš bez djeteta - tvoje dijete nije dobrodošlo - pa bila to i naj frendica kod koje inaće ideš s djetetom....možda želi s tobom razgovarati ozbiljno a možda jednostavno u miru, opušteno, neozbiljno, ali bez djece
i dalje tvrdim - nema tu ljutnje
a kad netko ne zeli shvatiti onda ne pomaze ni 800 postova
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:22   #274
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a kad netko ne zeli shvatiti onda ne pomaze ni 800 postova
oprosti molim a sto bi to trebalo znaciti? ja sam se samo nadovezala na daljnju pricu - smije li se to?!!!
Nema Blage Veze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:24   #275
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ispricavam se ako sam te icime uvrijedila.
Nisi me uvridila.
Diskutiramo.

Quote:
jer neki to doista i jesu. Kad vidis roditelje i kad vidis odnos prema djeci, ako si iole pametan i kuzis stvar onda vidis da to neko dijete stvarno je neodgojeno. Sto naravno nije njegova krivica.
E vidis, meni je ovakvo decidirano etiketiranje tudeg diteta izrazito pretenciozno.
Bez uvride.

I nema to veze sa pamecu, jer pametan covik "koji kuzi stvar" je svjesan da stvari nisu nuzno onakvima kakve se cine, te da je na temelju povrsnog promatranja tudih odnosa tesko viditi potpunu istinu.
Jer necije ponasanje moze imati jednu te istu manifestaciju, a puno razlicitih uzroka.

Tako da neprimjereno djecje ponasanje ne mora nuzno biti izraz neodgoja.
Moze npr. biti izraz neke vanjske stresne situacije (rastava,rodenje brata/sestre,preseljenje,novi vrtic,zlostavljanje...),a moze biti i izraz konkretnijih, vidi zdravstvenih problema.

Recimo, kako mozes biti sigurna samo na temelju povrsnog promatranja da "neodgojeno" dite nema npr adhd ili neki dr. problem koji ga cini teze odgojivim materijalom?

Ne znam imas li dicu, ali nevezano,
iz iskustva bi rekla da je najcesci paradoks oko tog "znanja" taj da najvise "znaju" oni koji imaju najmanje iskustva.
A onda dobiju dicu, pa ponesto konkretnije saznaju.



Trogodisnjak se moze PONASATI neodgojeno, ali ne moze BITI neodgojen,ako odgoj jos nije ni izbliza gotov.
Njegova licnost ne moze biti neodgojena, posto je jos uvik daleko od formirane.
Svaka odrasla osoba u interakciji sa ditetom bi tribala znati razliku izmedu ponasati i biti.
Zao mi je sto je ti ne znas.

Istina, mozda beba od 1god ili toddler od 3 odraste u neodgojenu jedinku, ali dok god nemamo kljuc apsolutnog znanja i ne mozemo viditi buducnost, ne mozemo biti sigurni.

Do tada pozitivan i otvoren pristup cini cuda.
A etiketa i osuda samo pogorsavaju stvar.

Tako bi i autorici godilo da proba uspostaviti pozitivan kontakt sa dicom.
A ne kipiti zuc, osudivati i misliti da malisani ne osjete koliko ih ne moze smisliti.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:53   #276
Quote:
Nema Blage Veze kaže: Pogledaj post
meni je dapace nepristojno cak i kad se primjerice starija djeca vuku sa sobom, evo primjera moja svekrva se svaki put dogovori sa mnom i muzem za kavu pa povede sa sobom ili stariju kcerku ili sina, koji su 13 godina stari ili starijeg sina koji je 20ak godina star i sad meni je to em nepristojno em glupo, jer o cemu pricat s njom kad covjek zeli o necem pricati a ima dojam ga se prisluskuje. ta cura i brat joj oni upijaju do svakog detalja i postavljaju vrlo cesto i neugodna pitanja, a da ne govorim o tome da nase razgovore prepricavaju dalje u familiju pa o jednoj nasoj kavi i sto se tu pricalo zna i baba i tetka i sogorica itd. ne radi se tu o ogovaranju nekoga, vec o temama sasvim nebitnim ili bitnim, problem je u tom sto se ti razgovori kao snimke prenose dalje, i to je iritanto. na kraju krajeva covjek se pozeli sa zenom malo podruziti, popricati ozbiljnije i sto ti ja znam i ne moze se od djece. a kamoli tek s malom djecom.
O Boze.
Sad je i sveki bezobrazna (vidi neodgojena) jer (najvjerovatnije ni ne pomisljajuci da te smeta) povede dicu.

Zasto ti je toliki problem reci drugoj strani sto zelis?


Reci lipo: "Bas bi volila da se danas/sutra nademo samo nas dvi da se lipo ispricamo" ili nesto slicno.

Cega se bojis?
Da ce se uvriditi?
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 17:09   #277
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
O Boze.
Sad je i sveki bezobrazna (vidi neodgojena) jer (najvjerovatnije ni ne pomisljajuci da te smeta) povede dicu.

Zasto ti je toliki problem reci drugoj strani sto zelis?


Reci lipo: "Bas bi volila da se danas/sutra nademo samo nas dvi da se lipo ispricamo" ili nesto slicno.

Cega se bojis?
Da ce se uvriditi?
ne nisam rekla ni da je bezobrazna ni neodgojena, naravno njoj njena djeca ne smetaju, ne smetaju ni meni, ali imam dojam kao da joj nije dosta da se nade samo s nama, ono jer eto tila je nas dvoje viti a ne usto jos i djecu povesti ne vidamo se cesto na kavama a i kad su takvi dogovori ona nazove MM pa s njim dogovori kavu ali eto ona nikad ne kaze, ocemo sutra na kavu ja, vas dvoje i Ana, nego nazove dogovori se s nama i onda sutra povede nekog od njih i to je ono sto mene nervira primjerice na takvim sastancima. to nije usto jos ni mala beba vise da joj treba dadilja pa da ne moze bez nje vec cura koja vec postavlja i neugodna pitanja npr o seksu (primjerice kako je to kod mene i MM) i onda se moja sveki na to nasmije jer to je njoj valjda sasvim ok a ja se crvenim kao paprika.
ili recimo njih dvije idu sutra u grad ako ocemo nas dvoje mozemo se naci tamo s njima na kavi, al opet ne spomene kcerku samo ocemo se nac na kavi, mislim se konacno se eto nalazimo sami u miru, sutradan u gradu, eto nje i njenih (sad ce me opet osudivati) privjesaka.
Nema Blage Veze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 18:55   #278
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
I nema to veze sa pamecu, jer pametan covik "koji kuzi stvar" je svjesan da stvari nisu nuzno onakvima kakve se cine, te da je na temelju povrsnog promatranja tudih odnosa tesko viditi potpunu istinu.
Jer necije ponasanje moze imati jednu te istu manifestaciju, a puno razlicitih uzroka.
Opet nesporazum.
Pod "Kad vidis roditelje" nisam mislila bas na pogled od 3 sekunde i zakljucke naprecac.
Quote:
i kad vidis odnos prema djeci,
Sorry, ako netko sjedi u kaficu, a oko njega troje djece (a takav je bio primjer) koji rade dar mar...a oni im se uopce ne obracaju, niti ne gldaju sto rade...nekako mislim da se tu da lako zelkuciti da sau roditleji potpuno nemarni, a djeca se ponasanju tako kako se ponasaju zbog nedostatka kvalitetnog odgoja.
Ali dobro, dopustam da svo to troje djece ima neku dijagnozu i da su im strucnjaci rekli da se tako treba ponsati. Ne mislim bas da je to moguce, ali zaista necu na osnovu jendog posta ili 5 minuta promatranja tudjeg djeteta donositi prejudicirane zakljucke. neko samo ..."mislim" , "cini mi se".
Dakle, ja sam sa
Quote:
Kad vidis roditelje i kad vidis odnos prema djeci,
mislila na neku djecu i neke njihove roditelje koje vidis ne na 5 minuta, nego o kojima znas malo vise, znas da dijete nema problema, znas kako se prema djetetu ponasaju, znas i vidis kako na neko djetetovo ponasanje uopce ne reagiraju, a trebali bi (imo), vidis da dijete radi stvari koje ne bi smjelo, vidis reakcije roditelja, a cini ti se da nisu dobre, vidis da dijete nista ne slusa, da se svuda ponasa neprimjereno, a mislis da bi vec moglo i moralo znati neka pravila ponasanja...pokusas dati neki savjet ali te se ne dozivljava itd.
Quote:
Tako da neprimjereno djecje ponasanje ne mora nuzno biti izraz neodgoja.
Naravno da ne mora.
Quote:
Moze npr. biti izraz neke vanjske stresne situacije (rastava,rodenje brata/sestre,preseljenje,novi vrtic,zlostavljanje...),a moze biti i izraz konkretnijih, vidi zdravstvenih problema.
Stvarno mislis da bi u tome da roditelji sjede i piju kavicu, a troje djece radi djumbus okolo moglo biti u igri tako neki uzrok, a da su inace ti roditelji super i divno odgajaju djecu?
Quote:
Recimo, kako mozes biti sigurna samo na temelju povrsnog promatranja da "neodgojeno" dite nema npr adhd ili neki dr. problem koji ga cini teze odgojivim materijalom?
Kao sto rekoh, nesporazum. Ne mislim da na temelju povrsnog promatranja to mogu. Ali mislim da jako dobro mogu prepoznati roditelje koji ne reagiraju na ponasanja djece, ne pokusavaju ponasanje korigirati (a to je potrebno cak i kod hiperaktivnog djeteta ili djeteta s posebnim potrebama)...tj. u stvari niti vide niti cuju svoje dijete oko sebe niti ih je briga sto ono radi. Roditelj hiperaktivnog djeteta tek treba pozorno gledati sto dijete radi, ne moze ispijati kavice i praviti se da ga nema.
Quote:
Ne znam imas li dicu, ali nevezano,
iz iskustva bi rekla da je najcesci paradoks oko tog "znanja" taj da najvise "znaju" oni koji imaju najmanje iskustva.
A onda dobiju dicu, pa ponesto konkretnije saznaju.
Da, mozda se i to desava. Mnogima tek vlastite djeca posloze neke stvari u glavi i mijenjaju pogled na svijet i vlastito ponasanje.
Mislim da ne spadam u te.
Quote:
Trogodisnjak se moze PONASATI neodgojeno, ali ne moze BITI neodgojen,ako odgoj jos nije ni izbliza gotov
.
Slazem se da se trogodisnjak moze ponasati neogojen,o a da uzrok ne mora biti u toj neodgojenosti vec negdje drugdje. Ali se ne slazem s tim da nema neodgojenih trogodisnjaka. On je s tih svojih tri godine neodgojen i razlikuje se od vrsnjaka koji to je. To opet ne znaci da se situacija nece promijeniti i da ce sa 8 i dalje biti neodgojen. E sad, moze ti se moje misljenje ne svidjati...ali valjda je ok da svatko misli sto zeli.
Kada ne bi bilo nikave razlike u ponasanju onih trogodisnjaka oko kojih se njihovi roditleji maksimalno trude od trenutka rodjenja (ili zaceca) i onih koje roditelji pustaju da kraj njih rastu kao glive i daju im jesti, piti i povremeno im promijene pelene i to je sve...onda bi stvarno mogli reci da ne treba raditi na odgoju, ne treba se truditi...kad ionako nema nikave razlike u ponasanju (i psihi, naravno) medju tom djecom.
Quote:
Njegova licnost ne moze biti neodgojena, posto je jos uvik daleko od formirane.
Svaka odrasla osoba u interakciji sa ditetom bi tribala znati razliku izmedu ponasati i biti.
Zao mi je sto je ti ne znas
.
Mozda ti onda bolje zvuci to da se neki trogodisnjaci ponasaju neodgojeno jer ih nitko ne odgaja. (tu ne spadaju oni s problemom).
U praksi...kad se trogodisnje dijete ponasa onako kako ne bi trebalo i nitko ne pokusava korigirati to ponasanje....zakljucak "neodgojen je" i "ponasa se neodgojeno" ...meni je ovako sa strane potpuno isto. Ako ga vidim za 5 godina i vidim da se poceo ponasati ok, necu reci "ponasa se odgojeno" nego "odgojen je"...sto opet naravno ne podrazumijeva neki zavrsetak odgojnog procesa, kao odgojen je i to je to...to je samo izraz.
Quote:
Istina, mozda beba od 1god ili toddler od 3 odraste u neodgojenu jedinku, ali dok god nemamo kljuc apsolutnog znanja i ne mozemo viditi buducnost, ne mozemo biti sigurni.
Ako za nekog malog klinca pomislim da je neodgojen (da se ponasa neodgojeno) to ne znaci da mislim da ne moze postati drugaciji i da vidim buducnost i da sam sigurna da ce takav i ostati. Ja vjerujem i da se delinkventa moze preodgojiti a kamoli ne malo dijete. Ali taj tren - za mene je on neodgojen. (ako vidim da se tako ponasa)
Quote:
Do tada pozitivan i otvoren pristup cini cuda.
A etiketa i osuda samo pogorsavaju stvar.
Slazem se.
Samo pozitivan i otvoren pristup..koga tocno? Ako govorimo o djetetu kojeg roditelj ne odgaja...ili odgaja vrlo povrsno i nedovoljno.

Zadnje uređivanje kajpa : 15.04.2012. at 19:01.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 07:24   #279
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ovo je zadnje, ali stvarno zadnje upozorenje i zadnji zuti karton na ovoj temi!!
koliko god se ne slagali s autoricom teme, nemate pravo vrijedjati je!!
znaci, za izraz "histericna babetina" se dobiva samo zuti karton? Nice..

Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
O Boze.
Sad je i sveki bezobrazna (vidi neodgojena) jer (najvjerovatnije ni ne pomisljajuci da te smeta) povede dicu.

Zasto ti je toliki problem reci drugoj strani sto zelis?


Reci lipo: "Bas bi volila da se danas/sutra nademo samo nas dvi da se lipo ispricamo" ili nesto slicno.

Cega se bojis?
Da ce se uvriditi?
Nikad ne znas, mozda oce. S druge strane, meni se opcenito cini bedasto da takve stvari uopce ljudima napominjem. Mislim, ako se hocu naci s nekim na kavi i uz to jos kazem nesto u stilu: "Joj, nismo se dugo vidjeli, mogli bi na kavu da nadoknadimo." i onda se ta osoba pojavi s jos nekime, u tom trenutku stvarno ne znam sto bi vise rekao.
Jebemu, racunam da ljudi imaju nesto mozga u glavi, da im se ne mora bas sve crtati... Ono, to mi se cini u rangu kao da moram ljudima posebno napominjati kad dodju kod mene (a vani pada kisa) da skinu obucu...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 16.04.2012., 08:25   #280
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Nikad ne znas, mozda oce.
Prijelaz u roditeljske redove je ogromna promjena u ljudskom životu. Na nekoj "teoretskoj razini" to je svima jasno, ali u praksi to ljudi baš i ne kuže. Ljudi vjeruju da su poznanstva, a naročito prijateljstva, "uvijek i zauvijek"; vjeruju (makar podsvjesno) da nema toga što može narušiti prijateljstvo koje traje još od stoljeća sedmog - oh, how very wrong...

Da, možda se netko uvrijedi ako poziv na kavu bude začinjen sa "bez djece". Netko kavu zamišlja kao zajedničko naganjanje djece (i uživanje u tom naganjanju), netko kao evociranje davnih dana, netko na neki treći način - ako se ta zamišljanja (više) ne poklapaju, možda je došlo vrijeme da se to poznanstvo/prijateljstvo arhivira. Najozbiljnije: zašto bismo išli na kavu s nekim toliko različitim da ga vrijeđa rečenica koja je nama najnormalnija i najprirodnija?
Quote:
S druge strane, meni se opcenito cini bedasto da takve stvari uopce ljudima napominjem.
Nakon što se par puta pokaže da je takva napomena ipak potrebna, nije bedasto.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.