Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 09:50   #1
Ime ruže / The Name of the Rose ( 1986 )





http://covers.box.sk/newsimg/dvdmov/...ront-cover.jpg



The Name of the Rose je zapadnonjemačko-francusko-italijanski igrani film snimljen 1986. godine u režiji Jean-Jacques Annauda. Po žanru je kostimiran triler, a temelji se na znamenitom istoimenom romanu italijanskog književnika Umberta Eca. Radnja je smještena u jednu opatiju na sjeveru Italije početkom 14. vijeka, a protagonisti - koje tumače Sean Connery i Christian Slater - su franjevački učenjak i njegov učenik koji, koristeći vlastite intelektualne sposobnosti, nastoje riješiti seriju tajanstvenih ubistava među redovnicima.

Film se snimao godinama uz dosta problema, najčešće vezanih uz odustajanje američkih studija od projekta. Usprkos toga, set u rimskoj Cinecitti je bio najveći od vremena Cleopatre. Na kraju je doživio brojne pohvale od strane kritike i dobio prestižne nagrade, a mladom Christianu Slateru poslužio kao odskočna daska za dalju karijeru.


http://en.wikipedia.org/wiki/The_Name_of_the_Rose_(film)

http://www.imdb.com/title/tt0091605/
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 12:48   #2
Dobar film po lošem romanu. Umberto Eco je poznati ljevičar koji je anticrkveno orijentiran, te nije ni čudo da je onako ocrnio Crkvu, a i srednji vijek. Sve skupa je prikazano kao skupina suludih mutanata u pustari nakon nuklearnog rata.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 12:51   #3
Dosadnjikav film po lošem romanu. Umberto Eco je pisac romana konstrukcija koji su danas više nego popularni. Jel ljevičar ili ne, nebitno, jel crkvu ocrnjuje ili ne, nebitno, ali naprosto je loš književnik.
A ovaj film kao da je pun mutanata, to je točno.
__________________
Postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji ne znaju.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 14:28   #4
Ajde, čut ćemo i to da je Eco loš književnik, ajde neka... Biti loš književnik se valjda određuje prema svjetonazoru, pa ako književniku svjetonazor nije jednak tvome, onda to može samo značiti da je loš

Papir trpi svašta, al internet forumi još više
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 17:04   #5
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ajde, čut ćemo i to da je Eco loš književnik, ajde neka... Biti loš književnik se valjda određuje prema svjetonazoru, pa ako književniku svjetonazor nije jednak tvome, onda to može samo značiti da je loš

Papir trpi svašta, al internet forumi još više
Ja sam napisao upravo to da je svjetonazor nebitan, ali naprosto je loš književnik. Da, pa loš, hladan, suh, iskonstruiran...ali ovo je filmska tema pa...
__________________
Postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji ne znaju.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 18:20   #6
Nema veze što je ovo filmska tema jerbo je ovaj film napravljen prema književnom predlošku Umberta Eca.
Pa se može komentirati i o knjizi po kojoj je film rađen.
Mislim da do sada nisam čuo da je taj roman ikome bio loš. Možda se i varam. Meni je bio gotovo odličan.
Čak su i vjernici koji su čitali ovaj roman rekli da im je bio jako dobar. Pa sad ne znam kako to da se vas par pomalo obrušilo na taj roman. No, o ukusima se ne raspravlja. Najte se ljutiti na mene.
__________________
Neću se bojati. Strah pobjeđuje um. Suočit ću se sa svojim strahom. Pustit ću ga da prođe kroz mene i preko mene.
I have a competition in me.
I drink your milkshake! I drink it up!
Niska rasta man is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:11   #7
Quote:
Niska rasta man kaže: Pogledaj post
Nema veze što je ovo filmska tema jerbo je ovaj film napravljen prema književnom predlošku Umberta Eca.
Pa se može komentirati i o knjizi po kojoj je film rađen.
Mislim da do sada nisam čuo da je taj roman ikome bio loš. Možda se i varam. Meni je bio gotovo odličan.
Čak su i vjernici koji su čitali ovaj roman rekli da im je bio jako dobar. Pa sad ne znam kako to da se vas par pomalo obrušilo na taj roman. No, o ukusima se ne raspravlja. Najte se ljutiti na mene.
Nije u pitanju da je roman nekome loš ili može biti loš, ukuse treba poštivati. Ali izjaviti da je Umberto Eco loš književnik može samo netko tko je debelo debelo bolji od njega, pa ako je sleng taj koji to može procijeniti, onda mu se duboko ispričavam. Možda je sleng neki slavan književnik koji ovdje piše na forumu pod pseudonimom, sve je moguće...
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:16   #8
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Nije u pitanju da je roman nekome loš ili može biti loš, ukuse treba poštivati. Ali izjaviti da je Umberto Eco loš književnik može samo netko tko je debelo debelo bolji od njega, pa ako je sleng taj koji to može procijeniti, onda mu se duboko ispričavam. Možda je sleng neki slavan književnik koji ovdje piše na forumu pod pseudonimom, sve je moguće...
I Leni Riefenstahl je bila odlična filmašica, al dar je utukla u Hitlerovu propagandu. Slično se može reći i za ovaj roman.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:34   #9
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
I Leni Riefenstahl je bila odlična filmašica, al dar je utukla u Hitlerovu propagandu. Slično se može reći i za ovaj roman.
wtf..koja usporedba..
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:40   #10
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post
wtf..koja usporedba..
popij pipi nastoji na svakom pdf-u ostaviti svoj upis pa mu ne ostane vremena za razmišljanje.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:48   #11
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post
wtf..koja usporedba..
I jedno i drugo je propaganda, samo što je što se tiče Eca u pitanju antipropaganda. Uspio je u jedno djelo sabiti što je više moguće antikatoličkih stereotipa: redovnici, psihički i fizički monstrumi, parazitski iskorištavaju okolne seljake, ostavljaju ih gladnima, seksualno ih iskorištavaju. Nije im ni to dovoljno nego i međusobno izvode kojekakve perverzije. I ne samo to, nego u tornju ljubomorno čuvaju vrijedne knjige i ne dopuštaju da vide svjetlo dana, da se znanje širi. Naravno, tu je i epizoda s inkvizicijom, mučenjem i spaljivanjem na lomači.

Jesam li išta propustio navesti?
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 19:52   #12
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Nije u pitanju da je roman nekome loš ili može biti loš, ukuse treba poštivati. Ali izjaviti da je Umberto Eco loš književnik može samo netko tko je debelo debelo bolji od njega, pa ako je sleng taj koji to može procijeniti, onda mu se duboko ispričavam. Možda je sleng neki slavan književnik koji ovdje piše na forumu pod pseudonimom, sve je moguće...
Krasna misao.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:15   #13
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo je propaganda, samo što je što se tiče Eca u pitanju antipropaganda. Uspio je u jedno djelo sabiti što je više moguće antikatoličkih stereotipa: redovnici, psihički i fizički monstrumi, parazitski iskorištavaju okolne seljake, ostavljaju ih gladnima, seksualno ih iskorištavaju. Nije im ni to dovoljno nego i međusobno izvode kojekakve perverzije. I ne samo to, nego u tornju ljubomorno čuvaju vrijedne knjige i ne dopuštaju da vide svjetlo dana, da se znanje širi. Naravno, tu je i epizoda s inkvizicijom, mučenjem i spaljivanjem na lomači.

Jesam li išta propustio navesti?
jesi..Dolcina

ko je onaj tip sta govori babilonskim?
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:22   #14
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Jesam li išta propustio navesti?
osnovnu ideju.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:23   #15
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
osnovnu ideju.
A to je?
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:37   #16
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
I Leni Riefenstahl je bila odlična filmašica, al dar je utukla u Hitlerovu propagandu. Slično se može reći i za ovaj roman.
Kakve veze ima ovaj roman s Hitlerovom propagandom?
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:39   #17
Quote:
tuk'bah kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima ovaj roman s Hitlerovom propagandom?
Piše. Propaganda. Bolje rečeno, antipropaganda.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:49   #18
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
A to je?
“Smijeh je izvor sumnje.” – “Ali ponekad je pravo sumnjati.” – “Ne vidim tome razloga. (…) Tko prihvati te vrlo opasne ideje, zacijelo može cijeniti igru budale koja se smije onome o čemu se mora znati jedna jedina istina što je jednom za svagda iskazana. Kad se tako smije, budala neizravno veli ‘Deus non est’.”

recimo da je osnovna ideja problematiziranje različitih interpretacija univerzalne božanske istine, s naglaskom na tezu o podvojenosti ljudske prirode, i to iz različitih aspekata i kroz različite likove, pri čemu se daje i presjek jednog vremena na prijelazu iz staroga u novi vijek, i svih svjetonazorskih oprečnosti koje iz toga proizlaze, a naglasak se stavlja na fenomen ljudskog smijeha kao sredstva posredovanja istine, koji osim što pripada oblasti uma, nudi i vrlo intenzivno tjelesno zadovoljstvo pa je u tom smislu vrlo zahvalna tema za raspravu ovog tipa, a u srži koje je elementarni dualizam ljudskog identiteta kao izvor svih naših unutarnjih nesporazuma.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 21:02   #19
sramota da je tek danas otvorena tema za takav jedan klasik
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 09:19   #20
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo je propaganda, samo što je što se tiče Eca u pitanju antipropaganda. Uspio je u jedno djelo sabiti što je više moguće antikatoličkih stereotipa: redovnici, psihički i fizički monstrumi, parazitski iskorištavaju okolne seljake, ostavljaju ih gladnima, seksualno ih iskorištavaju. Nije im ni to dovoljno nego i međusobno izvode kojekakve perverzije. I ne samo to, nego u tornju ljubomorno čuvaju vrijedne knjige i ne dopuštaju da vide svjetlo dana, da se znanje širi. Naravno, tu je i epizoda s inkvizicijom, mučenjem i spaljivanjem na lomači.

Jesam li išta propustio navesti?
Istina boli, što ćeš
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.