Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2020., 19:02   #1
Kako proizvesti plastičnu pločicu

Pozdrav,

zanima me gdje i kako bi bilo najjeftinije proizvesti plastičnu pločicu debljine 1mm (možda će trebati i 2mm, uglavnom taj red veličine), dok je dimenzija kvadrata 10cm x 10cm.

(Ručni rad ne dolazi u obzir, jer su veće serije u pitanju)

Materijal nebi trebao biti nešto ekstra krut, ali opet da ne bude baš kao folija. Trebao bi biti negdje ekvivalent čvrstoće plastičnih poklopaca na običnim plastičnim posudama. Znači ništa ekstra...

Pretpostavljam da bi se to rezalo nekakvom "štancom", pa ako može sugestija gdje slati takve upite, kakav bi to tip firmi bio? Hvala.

P.S.
Konačni zadatak je zapravo napraviti ovakvu podlošku za izdignutim rubovima. Slika: https://i.sixfoot6.org/images/puzzle...-2079-lede.jpg

Nekako mi prvo pada na pamet tehnika proizvodnje brizganjem plastike u kalup, ali kalupi su dosta skupi za izradu, a meni treba 5 pločica različitih dimenzija. Nekako je nezgodno kada uleti nova dimenzija, praviti novi alat :/
Pa pokušavam naći neku tehniku s kojom bi se moglo lakše doskakati potrebama za nove dimenzije.

Bilo kakvu sugestiju ću rado poslušati.
Isto tako ako netko zna gdje se mogu povoljno izraditi kalupi za brizganje plastike, rado ću poslušati i tu preporuku.

Hvala još jednom i lp.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 07:41   #2
3D printer?
bluBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 08:17   #3
Laserom izrezati pleksi staklo?
To ti radi firma Prozirni namještaj u Donjoj Zelini.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 10:42   #4
Quote:
3D printer?
Već radili prototipove na 3D printeru
Za prototipove je to odlična stvar, ali za veće serije 3D printer je spor. A i vanjska površina materijala nije nešto vizualno da bi to bio konačan proizvod.
Većina printera ima i malu radnu površinu, pa bi operater morao podešavati pritner za svaku sljedeću pločicu...
Možda ima printera koji nadilaze neke od gornjih problema...


Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Laserom izrezati pleksi staklo?
To ti radi firma Prozirni namještaj u Donjoj Zelini.
Laserskog rezanja pleksiglasa sam svjestan, tom tehnikom zapravo već radimo neke stvari. Samo je ovdje pleksiglass malo "oversize". Koliko vidim isti je dostupan u debljinama preko 1.5mm što je malo previše. Ja sam možda pretjerao i sa debljinom od 1mm.

Jedino mi nije palo na pamet da oni možda laserom mogu rezati i druge materijale. Svakako ću razmotrit.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 10:53   #5
Proguglaj naziv "kalander ploca" mozda je to ono sto trebas.
danny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 10:59   #6
Pitaj plastičare. Mislim da se to može izbrizgati u komadu. Ak se radi o većoj seriji, moglo bi se isplatit. Alat nije nešto kompliciran pa ne bu preskup, a brizganje takvog komada traje desetak sekundi.
A imaju i ekstrudere za izvlačenje ploča koje se zatim oblikuju na vakumirki. To ti je još jeftinije.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 12:17   #7
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
Pitaj plastičare. Mislim da se to može izbrizgati u komadu. Ak se radi o većoj seriji, moglo bi se isplatit. Alat nije nešto kompliciran pa ne bu preskup, a brizganje takvog komada traje desetak sekundi.
A imaju i ekstrudere za izvlačenje ploča koje se zatim oblikuju na vakumirki. To ti je još jeftinije.
Vakumiranjem smo već radili. Ako pričamo o istom, malo djeluje "jeftin" rezultat, i kutevi pod 90 se teško ostvaruju. Pa postoji osjetna krivulja na bridovima koji bi trebali biti pod 90.

Tako da bi sada probali brizganjem...samo što su tu skuplji alati.

Nebi bio problem da se radi alat za artikal koji provjereno ide, ali sada bi htjeli napraviti 10 novih pločica različitih dimenzija da pokrijemo širi spektar artikala, ali je upitno koliko će koji ići. A investicija za 10 alata je pozamašna...

Nekako bi mi bilo najdraže sada naći tehniku koja je fleksibilna za ubacivanje nove pločice, pa tek kada se pokaže da artikal ima prolaznost, onda ići u izradu alata... zato razmišljam o ovoj petljanciji sa rezanjem, spajanjem i lijepljenjem.
Nešto ovakvo bi trebalo ispasti: https://cdn.shopify.com/s/files/1/09...g?v=1507797110 Rubovi bi bili od pleksiglasa 3mm, a ravna podloga na koju bi se lijepili ti rubovi je ono što trenutno nisam siguran iz čega bi trebalo biti. Cilj je što laganije, relativno čvrsto i jeftin materijal...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 09:52   #8
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Vakumiranjem smo već radili. Ako pričamo o istom, malo djeluje "jeftin" rezultat, i kutevi pod 90 se teško ostvaruju. Pa postoji osjetna krivulja na bridovima koji bi trebali biti pod 90.

Tako da bi sada probali brizganjem...samo što su tu skuplji alati.

Nebi bio problem da se radi alat za artikal koji provjereno ide, ali sada bi htjeli napraviti 10 novih pločica različitih dimenzija da pokrijemo širi spektar artikala, ali je upitno koliko će koji ići. A investicija za 10 alata je pozamašna...

Nekako bi mi bilo najdraže sada naći tehniku koja je fleksibilna za ubacivanje nove pločice, pa tek kada se pokaže da artikal ima prolaznost, onda ići u izradu alata... zato razmišljam o ovoj petljanciji sa rezanjem, spajanjem i lijepljenjem.
Nešto ovakvo bi trebalo ispasti: https://cdn.shopify.com/s/files/1/09...g?v=1507797110 Rubovi bi bili od pleksiglasa 3mm, a ravna podloga na koju bi se lijepili ti rubovi je ono što trenutno nisam siguran iz čega bi trebalo biti. Cilj je što laganije, relativno čvrsto i jeftin materijal...
Jesi razmišljao o lesonitu? Jedan za podlogu i jedan za rub, sve skupa 6mm. Prilično je čvrsto, laganije od pleksiglasa i višestruko jeftinije od pleksiglasa. Jedan nedostatak je crni rub koji ostaje nakon rezanja laserom
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2020., 18:56   #9
Quote:
Plug_in kaže: Pogledaj post
Jesi razmišljao o lesonitu? Jedan za podlogu i jedan za rub, sve skupa 6mm. Prilično je čvrsto, laganije od pleksiglasa i višestruko jeftinije od pleksiglasa. Jedan nedostatak je crni rub koji ostaje nakon rezanja laserom
Pa nije mi to drvo palo na pamet. Teško mi je procjenit kako bi to izgledalo...ali nekako mi djeluje da se nebi baš estetski uklopilo sa lijepim puzzlama od pleksiglasa koje bi išle unutra...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.