Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2010., 12:23   #421
Poslje svake zime,tj.u toku zime zbog kondezacije pojavljuju se te gljivice u kutovima sobe ili kuhinje.
Prije sam i ja to bojao, ali otkada sam otkrio Mufa Killer nema bojanja.
Ujutro pospricam mjesta i za 15 minuta sve nestane,bijelo kao da nikada tu nista nije bilo, poslje dobro prozracim prostoriju.
Puno sam ustedio i na vremenu i na novcu.
Probaj,jednostavnije nego domestos,jubocid,boja....
Mali Daba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 06:23   #422
Bilo je već pisanja o plijesnima, na raznim temama.

Za neutralizaciju plijesni ključ je u eliminaciji uzroka (podloge) za nastajanje plijesni, a ne u stalnom i mukotrpnom bavljenju sa posljedicama (plijesnima) putem raznih biocida. Dakle, treba se usmjeriti ka aktivnostima za neutralizaciju nastajanja vlage (izlučivanjem iz sobnog zraka) na hladnim zidovima.

Dok postoji prostrujavanje zraka kroz prostoriju i njegovo odvođenje izvan prostorije u atmosferu, tj. ispiranje prostora od ustajalih mirisa i vlage, zidovi prostorije neće imati priliku zadržavati niti upijati vlagu, nego će ostajati suhi, te plijesni neće imati podlogu za njihov razvoj.

Ako ne postoje uvjeti za prirodno prozračivanje prostorije (WC, kupaonica, kuhinja), onda se vlagu u sobnom zraku (od pranja, tuširanja, kuhanja), ako ne želite imati problema sa plijesnima, treba odvoditi prisilno. To se rješava s odsisnim ventilatorom, koji će s jedne strane odsisavati zrak iz prostorije iz koje se želimo riješiti vlage i neugodnih mirisa, a s druge strane izbacivati ga van, u atmosferu, gdje neće drugima smetati ili drugima zagađivati ambijent.

Ako je moguće, najjednostavnija je izvedba sa odsisnim ventilatorom sa ugradnjom na vanjskom zidu ili sa ugradnjom na eventualno postojećoj ventilacijskoj vertikali u nekom od zidova sa vertikalama instalacija.
Ako ništa od toga nije moguće, mora se naći rješenje sa izvedbom ventilacijskih kanala/cijevi za tu svrhu, putem kojih će se odsisavani zrak iz prostorije izbacivati van u okolinu kroz neki otvor na vanjskom zidu.
Kod izbora ventilatora nije svejedno kakav se bira (aksijalni ili centrifugalni), jer on mora moći svladavati otpore strujanja zraka kroz sve barijere (tijesni raspori na stolariji ili bravariji, prestrujna rešetka, otpori u ventilacijskom kanalu/cijevi, otpor na ispustu u okolinu) kako bi se uopće moglo uspostaviti strujanje odsisavanoga zraka i njegovo izbacivanje u atmosferu, a dostatno za održavanje vanjskih (hladnih) zidova suhima.

Zadnje uređivanje Shwake : 12.09.2010. at 06:38.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:55   #423
Pozdrav, čitam vaše postove i neznam što napraviti... Evo ovako: pred 2 mj smo uselili u malu kućicu, prethodno smo sve zidove sastrugali i pogletali, i naravno sviježe obojali... i več je počela probijati salitra i gljivice. I najgore pogledam iza ormara ve je puno tih gljivica i na poleđini ormara... Što napraviti, najgore je jer čekamo bebu,sad prvo ja moram spavat u toj sobi a poslije i beba!
ivyka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:53   #424
Quote:
ivyka kaže: Pogledaj post
Pozdrav, čitam vaše postove i neznam što napraviti... Evo ovako: pred 2 mj smo uselili u malu kućicu, prethodno smo sve zidove sastrugali i pogletali, i naravno sviježe obojali... i več je počela probijati salitra i gljivice. I najgore pogledam iza ormara ve je puno tih gljivica i na poleđini ormara... Što napraviti, najgore je jer čekamo bebu,sad prvo ja moram spavat u toj sobi a poslije i beba!
Odgovor na vaše pitanje možete naći u mojim postovima. Ako što nije jasno slobodno postavite pitanje.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 16:21   #425
ivyka,
u prethodnim postovima su redom dani dobri savjeti. Krenite s nečim što vama najbolje odgovara. Jedino konačno rješenje je dobra toplinska izolacija kuće pa ako je kuća vaša uložite u novu fasadu i dodatnu izolaciju krova. Ako se prozori rose moglo bi se na svaki otvor ugraditi još jedan prozor (može i jednostruki). Kuća se može dodatno izolirati i s nutarnje strane, ali to je vrlo delikatna stvar i najčešće se radi kad intervencije na fasadi nisu dozvoljene - npr, spomenici kulture. Investicija u bolju izolaciju smanjila bi i troškove grijanja. Ako je spomenuta kuća samo privremeno rješenje onda bih preporučila savjete o razmještaju i prozračivanju iz prethodnih postova. Prilikom kuhanja uvijek koristite napu. Nemojte sušiti veš unutar kuće (po radijatorima i slično). Ako postoje neke rolete- venecijaneri, rebrenice i slično, držite ih spuštenim dok u prostoriji ne boravite i preko noći.
Ukoliko se odlučite za izolaciju preporučila bih da konzultirate arhitekta barem u savjetodavne svrhe (u slučaju postave izolacije s nutarnje strane obavezno).
Napominjem da pojedine općine i gradovi sufinanciraju radove na popravljanju toplinske izolacije kuće, a postoji i fond, na državnoj razini, koji povremeno, preko natječaja, dodjeljuje neka sredstva u istu svrhu.
Luivni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 00:16   #426
evo i nas

Bok društvance,

pročitala sam sve postove i definitivno ćemo probati nešto od toga. Pred 2 godine smo imali veliki rat sa gljivicama u ormaru. Ormar je tako napravljen da zatvara kut sobe sa vratima. Police leze na golim zidovima od kojih je jedan vanjski. Pogodite sto se desilo, pljesan nam je uništila sva suprugova odjela, koma. Toga je bilo od vrha do dna i u širinu sa svake strane po metar. Prvo sam bila dobro sve zidove našpricala, ocistila i kad su se osušili premazala sa 3 sloja boje koju smo kupili, piše na kutiji "termo boja". Talijanska firma je proizvodi.
Ormar nam je već 2 godine suh i bez gljivica.
Istu stvar sam zamolila majstora ovog ljeta, posto opet čekamo bebu, da mi napravi u našoj sobi. Nisam ga pratila jer sam imala povjerenja ali kad je zavrsio sam doznala da nije našpricao gljivice nego ih je samo izbrusio. Također nije koristio moju boju koju sam imala od prije nego običnu svoju. Rezultat... puna mi je soba gljivica već sad, nakon mjesec dana sto kiša lije.

E sad sam luda i moram opet proći te kutove sama.

Samo jedan mali savjer, trebate gljivice stvarno dobro očistiti. To je najbitnije. Kad farbate zid bojom protiv vlage premazite obavezno površinu koja je do 20 cm šira od zadnje točke gdje su vam se gljivice pojavile.

Jedno pitanje, osim prozračivanja da li mislite da je pametno tu prostoriju konstantno grijati? Sada smo počeli mada nam ne paše spavati u grijanoj sobi.

Posto kiša lije iz dana u dan da li može netko dati savjet koliko treba čekati tj proči lijepih dana da se krene u saniranje ili nije bitno pošto se prostorije griju?

ljudi pomagajte,

pozdrav
odin_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 14:44   #427
odin cro
mada vlažno vrijeme doprinosi pojavi gljivica, gljivice u kući se počinju razvijati zbog hladnoće završnih zidnih ploha, a ne zbog kišnog vremena.
Prozračivanje je pokušaj da se količina vlage tj vodene pare iz prostorije smanji zamjenom vlažnog zraka iz prostorije onim sušim vanjskim. Kad je vrijeme kišno, maglovito, strujanje zraka izazvano otvaranjem prozora zamjenjuje ustajali topliji zrak iz prostorije svježijim i hladnijim vanjskim, ali smanjenja vlage u prostoru gotovo da i nema (naročito ako se radi o negrijanim prostorima, a u extremnim slučajevima vlaga bi se u prostoru mogla i povećati). Prozore treba držati otvorenim što duže kad je vrijeme suho kako bi se i zidovi prosušili, ali po vlažnom vremenu nema smisla otvarati prozore radi smanjivanja vlage u prostoriji.
Veliki komadi namještaja smješteni uz zidove ometaju prirodnu cikulaciju zraka u prostoriji i stvaraju “džepove” ustajalog, vlažnog i toplog zraka. Vodena para iz takvih “džepova” se onda kondenzira na hladoj plohi zida i tako stvara idealno mjesto za razvoj gljivica. Zato je važno odmaknuti sve velike komade namještaja od fasadnih zidova i od zidova prema negrijanim prostorima (stubištima).
Kontinuirano grijanje prostorije može pomoći, ali i uz grijanje , opet će postojati hladna mjesta u kutovima zidova prema vanjskom prostoru, naročito uz strop, u kojima bi se mogle nastaniti gljivice.
Jedini pouzdan način da se gljivice trajno uklone je toplinska izolacija kuće.
Druga varijanta (koju smatram palijativnom - “vatorogasnom” mjerom), uz pridržavanje pravila o razmještaju, provjetravanjau i premazivanje fungicidnim sredstvema, je postavljanje odvlaživača - isušivača. Postovi o toj temi su također iscrpni pa malo prošarajte forumom da vidite o čemu se radi.
U saniranje možete krenuti odmah.
Luivni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 23:48   #428
Hvala na odgovoru.
Srećom gibamo brzo iz ovog stana pa nas ne zanima da ulažemo u izolaciju koja je definitivno u banani. Eto kako se danas grade stanovi. Izgradi što jeftinije, fušerski a prodaj sto skuplje i briši što dalje.

Idem malo potražiti postove o odvlaživačima. Da li su oni najsretnije rješenje što se tiče zdravlja? Ne znam sta sve sadrže u sebi i na kojem principu rade ali mi je u glavi da nisu baš za konstantnu upotrebu.
odin_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:04   #429
gljivica ima i u starogradnji tak da nema pravila... meni je bil mir jedno vrijeme i ovaj mjesec su opet buknule u kuhinji, a tamo cesto i otvaram balkonska vrata tako da nema veze sa prozracivanjem prevec... problem je vanjska izolacija,a zgrada stara prek 40 godina ...opet u radove... problem je sa tim sredstvima sa klorom da nakon par mjeseci/godine napuhnu sloj farbe,a i ocito nisu prevec trajna rjesenja ...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 08:50   #430
Quote:
chani kaže: Pogledaj post
gljivica ima i u starogradnji tak da nema pravila... meni je bil mir jedno vrijeme i ovaj mjesec su opet buknule u kuhinji, a tamo cesto i otvaram balkonska vrata tako da nema veze sa prozracivanjem prevec... problem je vanjska izolacija,a zgrada stara prek 40 godina ...opet u radove... problem je sa tim sredstvima sa klorom da nakon par mjeseci/godine napuhnu sloj farbe,a i ocito nisu prevec trajna rjesenja ...
naravno da ih ima. ono poviše tebe je obično generaliziranje.

a i činjenica je da su zadnje dvije polusezone jesen/zima izrazito potencijalno gljivičaste zbog silne kiše i vlage.
pričaju mi ljudi da su im se prošle zime počele pojavljivati gljivice, a nikad prije nisu.

ja sam prije par dana kupio onaj henkelov ceresit odvlaživač, stavio ga u spavaću sobu, i recimo da sam polovično zadovoljan. iako se u onoj posudici skuplja voda, vode bude i po prozorima. možda da ga postavim bliže prozorima, ili da kupim kakav odvlaživač na struju...hm.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 10:59   #431
ljudi, help!
ugl. zbog jakih kiša nastala je velika vodena fleka na zidu u spavaćoj sobi. zgrada je jako stara i ne može se doprijeti do međuprostora između krova i zida.
danas se pojavila druga gljiva na zidu, ali gljiva, ne gljivice.
veličine mog kažiprsta nastanu preko noći! izgleda ko vrganj

je li se ikome to dogodilo?? strah me tih klobuka
anita j is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 20:02   #432
A kako se rijesiti mirisa vlage?da li kad se maknu gljivice i ofarba ponovo makne i miris?
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 16:19   #433
Problem kondenzacije

Poz

Ovako živim u malo većoj kući sa tri stana. Naš stan ima oko 90 kvadrata. Užasni problem je kad dođe zima i počne po kući " curiti " sa svih strana. Prek dana se uglavnom grije no kad se ne grije i prek noći svi prozori su zamagljeni i vode ko u priči. Stan je nedavno renoviran iznutra komplet jedino je fasada stara i nema je na nekim mjestima.
Isto tako po svim dijelovima stana se pojavljiva onaj " pikec " na zidovima, vjerojatno zbog puno vlage.
Jel postoji kakvo riješenje za tu kondenzaciju ?
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 18:26   #434
Quote:
bugy_AB kaže: Pogledaj post
Poz

Ovako živim u malo većoj kući sa tri stana. Naš stan ima oko 90 kvadrata. Užasni problem je kad dođe zima i počne po kući " curiti " sa svih strana. Prek dana se uglavnom grije no kad se ne grije i prek noći svi prozori su zamagljeni i vode ko u priči. Stan je nedavno renoviran iznutra komplet jedino je fasada stara i nema je na nekim mjestima.
Isto tako po svim dijelovima stana se pojavljiva onaj " pikec " na zidovima, vjerojatno zbog puno vlage.
Jel postoji kakvo riješenje za tu kondenzaciju ?
postoji, zove se fasada i novi zatvori, sve ostalo e bacanje novaca
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:05   #435
Quote:
bugy_AB kaže: Pogledaj post
Poz

Ovako živim u malo većoj kući sa tri stana. Naš stan ima oko 90 kvadrata. Užasni problem je kad dođe zima i počne po kući " curiti " sa svih strana. Prek dana se uglavnom grije no kad se ne grije i prek noći svi prozori su zamagljeni i vode ko u priči. Stan je nedavno renoviran iznutra komplet jedino je fasada stara i nema je na nekim mjestima.
Isto tako po svim dijelovima stana se pojavljiva onaj " pikec " na zidovima, vjerojatno zbog puno vlage.
Jel postoji kakvo riješenje za tu kondenzaciju ?
Prvo trebate staviti termo fasadu na zid a onda ukloniti izvore vlage u kući (sušenje veša, kuhanje, kupanje u vreloj vodi,....). Vlagu iz zidova isto tako možete ukloniti sa kvalitetnim odvlaživaćima (Munters,....)
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 00:38   #436
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Prvo trebate staviti termo fasadu na zid a onda ukloniti izvore vlage u kući (sušenje veša, kuhanje, kupanje u vreloj vodi,....). Vlagu iz zidova isto tako možete ukloniti sa kvalitetnim odvlaživaćima (Munters,....)
Dobro fasada. Inače kuća je dosta starija, nisam siguran dal uopće ima kvalitetno temelje napravljeno. Na nekim dijelovima kuće je još kamen korišten.
Ja ak prek noći ne pustim otvorena vrata od sobe a prozor zatvoren ujutro pol zida je prekriveni vodom, odnosno vodenim kapljicama
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 08:26   #437
A možda su vam majstori prilikom renovirana(farbanja zidova)koristili neku paronepropusnu farbu ili glet masu.U zadnje vrijeme na tržištu ima sve više preparata na bazi plastike,i kada se isti primjenju gdje i kako netreba dolazi
do problema s rošenjem zidova.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 00:20   #438
Moguće je, da, nekakva fasadna boja i zatvorilo je zidove, tj zidovi ne dišu i kondenzira se vlaga. slažem se svašta ljudi koriste za nutarnje prostore, pa im se dogodi ovako nešto.

Koju stolariju imate dli nije slučajno PVC pa ne prozračujete prostorije?
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 02:51   #439
Quote:
inzr kaže: Pogledaj post
Moguće je, da, nekakva fasadna boja i zatvorilo je zidove, tj zidovi ne dišu i kondenzira se vlaga. slažem se svašta ljudi koriste za nutarnje prostore, pa im se dogodi ovako nešto.

Koju stolariju imate dli nije slučajno PVC pa ne prozračujete prostorije?
U dnevnom boravku i jednoj spavaćoj sobi je drvena stolarija, a wc i ostale 2 sobe je pvc stolarija plus pvc vrata.
Zakaj je tak; zato jer kuća pripada nekoj zaštićenoj baštini, kultura bla bla, tak da oni prozori uz cestu moraju biti po nekom " starinskom stilu ".

Gljivice su uglavnom po cijeloj kući, sad su se već proširile po zidu od do a zidovi se rose u ove dvije sobe di je pvc stolarija.
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 03:18   #440
Kako se riješiti gljivica (plijesni) na zidu?

Uzmeš bočiću iz koje se može špricati, naspeš domestosa u nju, stavi vode koliko i domestosa i pošpricaj, to je to
__________________
The Chechen: What are you going to do with all your money? The Joker: See, I'm a man of simple tastes. I like dynamite, and gunpowder... and gasoline! Do you know what all of these things have in common? They're cheap!
AddictedToArt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.