Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2009., 11:01   #901
malo mi je glupo što sam ja na kraju ispao kriv. Po meni je glup zakon (zašto ja to nisam mogao iskoristiti ove godine do 6. miseca). što sam triba ić nakon svakog miseca dva dana na godišnji.

Jeli dužnost poslodavca obavjestiti koliko ima zaposlenik dana godišnjeg ili kume sam se brini za svoja prava.

moze li mi lucija malo objasniti svoju izjavu.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 13:05   #902
Quote:
lucija80 kaže: Pogledaj post
Imaš pravo na naknadu štete za dio neiskorištenog godišnjeg odma, budući ga nisi iskoristio krivnjom poslodavca.
Nema, jer godišnji nije niti tražio. Potrebno je na sudu imati dokaz da si godišnji zatražio (pisani trag o tome).
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 14:57   #903
Thumbs down Neplaćen dan godišnjeg odmora ?

Eto, malo sam zbunjena, pa bih molila vašu pomoć.
Radim pon-pet, vikendi su mi slobodni. Da li mi poslodavac ima pravo zapisat godišnji preko vikenda? I ako ima zašto mi nisu plaćeni? Dakle došla sam u situaciju da mi hoće zapisati g.o. za moje slobodne dane. Kažem ja uredu, ali onda mi bar plati, a on meni da se to ne plaća ? Kod mojeg upita zašto? A zato jer to tak je i to se tak radi.
Pa sad vas pitam, ima li pravo uzeti dan godišnjeg odmora za jednu subotu(koja mi je ionako slobodan dan) i ne platiti ju ?
__________________
Najljepše je kad odrasteš, a ostaneš dječji stvor, pa svi misle da si velik zato što si profesor. Što si doktor od imena, stručnjak za rakete - a ne znaju da si velik zato što si dijete!
Η αγάπη δεν νικά, αλλά είναι ανίκητη.
Limačica. is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.04.2009., 15:19   #904
ah ti pravnici. sve na pismeno.

znači ne trebaju te obavijestit o godišnjem, sam se misli.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 15:52   #905
Quote:
Limačica :o) kaže: Pogledaj post
Eto, malo sam zbunjena, pa bih molila vašu pomoć.
Radim pon-pet, vikendi su mi slobodni. Da li mi poslodavac ima pravo zapisat godišnji preko vikenda? I ako ima zašto mi nisu plaćeni? Dakle došla sam u situaciju da mi hoće zapisati g.o. za moje slobodne dane. Kažem ja uredu, ali onda mi bar plati, a on meni da se to ne plaća ? Kod mojeg upita zašto? A zato jer to tak je i to se tak radi.
Pa sad vas pitam, ima li pravo uzeti dan godišnjeg odmora za jednu subotu(koja mi je ionako slobodan dan) i ne platiti ju ?
Vjerojatno se radi o tome da nemate kolektivni ugovor ili pravilnik o radu, ili u tim izvorima, kao i u ugovoru o radu, ne stoji odredba da se subota ne računa u dane godišnjeg odmora, a isto tako, niti jednim nabrojenim izvorom subota nije isključena, odnosno nije utvrđena kao neradni dan.

Inače, prema Zakonu o radu, subota je radni dan i računa se u dane godišnjeg odmora.


No, radnik mora u komadu koristiti godišnji odmor za tekuću godinu, a ima pravo koristiti godišnji u dva dijela, ako tako želi (drugi dio iduće godine).

Ukoliko se radi o godišnjem za 2009., mora vam dati najmanje 12 dana u komadu, a ne cjepkati i pisati godišnji samo subotama, pogotovo bez naknade plaće. Naime, za vrijeme godišnjeg odmora radnik ima pravo naknadu plaće.

Eventualno kad bi vi koristili svoj godišnji, npr. 15 dana, pa bi u tih 15 dana ulazila subota, tu ništa ne možete ako je situacija kakvu sam gore navela, no ako vam on piše samo subote, to je nezakonito, jer se ne radi ni o kakvom internom dogovoru i praksi kad radnik dogovorno s poslodavcem cjepka godišnji.

Zadnje uređivanje Suey : 06.04.2009. at 16:00.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 17:32   #906
Škartirani radnici-molim pomoć

Radim u srednje velikom poduzeću(oko 250 ljudi).U petak je direktor dao usmeni otkaz 15-orici kolega koji rade zajedno na jednom odjelu(na neodređeno),s obrazloženjem da se njihov odjel likvidira zbog neprofitabilnosti te da nema više potrebe da dolaze na posao.Nadalje kazano im je da tvrtka nema kamo s njima te da su od ponedjeljka (danas)na godišnjem dok ne dođe odluka uprave o ukidanju odjela i otkazima a papiri za godišnji će naknadno biti napravljeni.Kako kolege nisu glupe došli su danas na posao i inzistirali da im se izdaju rješenja za korištenje godišnjeg što su i dobili.Tragedija je da im je već ograničen pristup firmi i da su danas na njihovim radnim mjestima bili vanjski suradnici koji su obavljali posao kolega.Molim kako im se može pomoći budući da još nitko nije dobio rješenje o otkazu.Firma je u stranom vlasništvu.

Zadnje uređivanje VIVA PIVA : 06.04.2009. at 17:39.
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 09:29   #907
Usmeni otkaz nije valjan, no ipak radnici moraju podignuti zahtjeve za zaštitu prava u roku 15 dana od kad su saznali za tu odluku poslodavca. Ako propuste podignuti zahtjev, gube pravo na sudsku zaštitu! Dobro je da su došli na posao, u protivnom bi im poslodavac vrlo vjerojatno dao izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka.

U ovoj situaciji, poslodavac ne smije radnike slati na prisilni godišnji:

Članak 85. Zakona o radu

(3) Radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili uslijed drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran.

Bilo bi dobro da si uzmu odvjetnika, koji će utvrditi činjenicu da im je zabranjen pristup firmi te da iz tog razloga nisu mogli dolaziti na posao. Ovo je ozbiljna situacija pa neka ovaj odgovor uzmu okvirno, što bi trebalo napraviti, i neka uzmu odvjetnika koji će sastaviti zahtjeve za zaštitu prava, a i kasnije tužbe, bez njega teško da će moći sami, ili ako postoji sindikat, neka ga kontaktiraju ako su članovi, jer imaju pravo na besplatno zastupanje. I to sve što hitnije jer rokovi teku!
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 00:29   #908
ja sam već dosadna,ali još jedno pitanjce.
naime danas mi je došao dopis od odvjetničkog ureda koji zastupa moju firmu u kojoj se traži da im ja vratim zdravstvenu iskaznicu da me mogu odjaviti,ali isto tako mi i dalje ne žele vratiti radnu knižicu.
pa mislim tko tu koga u zdrav mozak?
odvjetnik moj mi kaže da su to nebuloze i da njima ne treba moja iskaznica za odjavu ,a pogotovo da ju ja ne vraćam odvjetničkom uredu koji zastupa firmu,nego ili samom poslodavcu ili HZZOu koji je vlasnik iskaznice.
da bude još smješnije ja sam dala izvanredni otkaz 17.03. a oni mi tek sad nakon skoro mjesec dana traže karticu nazad.
što znači da ako su me odjavili,a ja nemam knjižicu i nisam se prijavila na burzu od 17.03.gubim sva prava sa burze?
dali moj poslodavac malo krši zakon?
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 07:55   #909
Da malo krši,krši puno,prijavi ih inspekciji rada,da imaš pisani trag što se u 30 dana nisi prijavila na zdravstveno

Zadnje uređivanje Katrin : 10.04.2009. at 10:07.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 10:45   #910
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
odvjetnik moj mi kaže da su to nebuloze i da njima ne treba moja iskaznica za odjavu
Ostalo ne znam, ali ovo sigurno znam - odvjetnik ti je u pravu.
Ja sam prekjucer isla odjaviti kolegu (knjigovodja nije mogao), i iako nisam imala njegovu zdravstvenu, uspjela sam ga odjaviti sa zdravstvenog. Svi su umrezeni, gospodja na salteru je u kompjutoru ponistila zdravstvenu iskaznicu i to je to.
Jos mi je rekla da ne postoji mogucnost zloupotrebe jer ako pokusa upotrijebiti tu zdravstvenu, lijecniku pise da je ista nevazeca.

Znaci - u firmi te iz nekog razloga muljaju. Odjaviti te mogu. Za odjavu sa mirovinskog nema problema, a isto tako zdravstvena knjizica nije uvjet za odjavu
iivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 13:27   #911
Unhappy Neplaćeni prekovremeni

Molim za savjet!
Radim u turističkoj agenciji koja ima 50-tak radnika. Usmeno nam je rećeno da će ovu sezonu svi radnici dobiti broj prekovremenih sati koji moraju odraditi neplaćeno.
Meni se to iskreno neda jer je firma puna para.
Udruživanje radnika ne dolazi u obzir jer su svi prestrašeni za otkaze. Kome se mogu obratiti?
I u prošlosti su se ponašali tako. Firma postoji 11 godina, ima ogromne zarade i od svih godina samo prošlu godinu su plaćali prekovremene. Da li se tome može stati na kraj?
 
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 18:10   #912
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
ja sam već dosadna,ali još jedno pitanjce.
naime danas mi je došao dopis od odvjetničkog ureda koji zastupa moju firmu u kojoj se traži da im ja vratim zdravstvenu iskaznicu da me mogu odjaviti,ali isto tako mi i dalje ne žele vratiti radnu knižicu.
pa mislim tko tu koga u zdrav mozak?
odvjetnik moj mi kaže da su to nebuloze i da njima ne treba moja iskaznica za odjavu ,a pogotovo da ju ja ne vraćam odvjetničkom uredu koji zastupa firmu,nego ili samom poslodavcu ili HZZOu koji je vlasnik iskaznice.
da bude još smješnije ja sam dala izvanredni otkaz 17.03. a oni mi tek sad nakon skoro mjesec dana traže karticu nazad.
što znači da ako su me odjavili,a ja nemam knjižicu i nisam se prijavila na burzu od 17.03.gubim sva prava sa burze?
dali moj poslodavac malo krši zakon?
i meni je bilo tako... ja sam čisti primjer...
provjeri trelefonski jesi li odjavljena i kada...nazovi zdravstveno ili mirovinsko... ili otiđi direkt do njih
moj poslovođa je znao da me može odjavit bez zdravstvene... ali je isto inzistira, pritia policijon i svašta nešto... zašto mu je tribala kad je znao da me može odjavit i bez nje...( vjerojatno tvoja iskaznica znači i tvoj pristanak, pa time ne krši zakon) ne znam. ali mi je to bia dovoljan razlog da mu je ne dam.

mene je moj bivši poslodavac odjavia i nije mi uopće reka da me odjavia- pa je iša na to da izgubim pravo na zdravstveno a i na naknadu jer- nije mi da otkaz na pismeno pa bez tog dokumenta nemam pravo na naknad s biroa.
kod nas je sve moguće...
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 23:13   #913
Quote:
lili29 kaže: Pogledaj post
Molim za savjet!
Radim u turističkoj agenciji koja ima 50-tak radnika. Usmeno nam je rećeno da će ovu sezonu svi radnici dobiti broj prekovremenih sati koji moraju odraditi neplaćeno.
Meni se to iskreno neda jer je firma puna para.
Udruživanje radnika ne dolazi u obzir jer su svi prestrašeni za otkaze. Kome se mogu obratiti?
I u prošlosti su se ponašali tako. Firma postoji 11 godina, ima ogromne zarade i od svih godina samo prošlu godinu su plaćali prekovremene. Da li se tome može stati na kraj?

Stvarno žalosno koliko su ljudi bezočni.
Plaćanje prekovremenog rada propisano je kao obveza Zakonom o radu i stoga se to pravo ne može ukidati kak se kome svidi - radnik ima pravo na povećanu plaću za prekovremeni rad.
Prekršajima iz radnih odnosa bavi se Državni inspektorat RH (inspektori rada), a prijavu možete poslati i anonimno. Naravno, ako pošaljete anonimno nećete od Inspektorata moći dobiti povratne informacije o vašoj prijavi - faza, što su poduzeli i sl., ali barem se nećete izravno izložiti.

Link na Inspektorat:

http://www.inspektorat.hr/DirhWeb/Pa...dniOdnosi.aspx
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 12:43   #914
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Nema, jer godišnji nije niti tražio. Potrebno je na sudu imati dokaz da si godišnji zatražio (pisani trag o tome).
Ima pravo na naknadu štete. Poslodavac je taj koji prema programu korištenja GO, radnike upućuje na GO i on je kriv što radnik nije iskoristio Go. Dakle,radnik ima pravo na naknadu štete i može danas zatražiti naknadu štete. Prava iz radnog odnosa zastarjevaju u roku od 3 godine.
lucija80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 15:13   #915
ugovor o radu na određeno vrijeme

ugovor sam potpisivao svaka 3 mjeseca i zadnji mi je istekao u 12. mjesecu prošle godine (vjerojatno previd ljudskih resursa u firmi), uredno radim i primam plaću, prijavu i sl.

zbog "krize" saznao sam da bi trebao biti na listi za odstrijel, pa me zanima mogu li ikako iskoristiti ovu grešku od firme što radim bez valjanog ugovora.
umjetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:17   #916
Quote:
umjetnik kaže: Pogledaj post
ugovor sam potpisivao svaka 3 mjeseca i zadnji mi je istekao u 12. mjesecu prošle godine (vjerojatno previd ljudskih resursa u firmi), uredno radim i primam plaću, prijavu i sl.

zbog "krize" saznao sam da bi trebao biti na listi za odstrijel, pa me zanima mogu li ikako iskoristiti ovu grešku od firme što radim bez valjanog ugovora.
ZAKON O RADU Članak 10. (15.)

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Dakle, možda si na listi na odstrel jer misle - istekao mu ugovor... Činjenica, da to baš i nije tak...nije im toliko jednostavno, ali naravno, mogu dati otkaz i ljudima na neodređeno - uz određene obveze - recimo, ako radiš dulje od dvije godine otpremnina (osim ako je skrivljeni otkaz a u ovom slučaju nije).
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.04.2009. at 16:44.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:03   #917
ja pitao u firmi što mi je s godišnjim (starim), a pravnica mi rekla da ja imam pravo na 18 dana godišnjeg za ugovor na godinu dana (do 8. miseca ove godine), a kad mi istekne i ako mi oni ponude ugovor na neodređeno onda mi može ona napisat neku odluku da mi daje još koji dan za ta 4 miseca.

ovo mi se čini još najgluplje od svega što sam čuo.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 11:28   #918
Lijepi pozdrav,
imam jedan problem - na ugovoru na određeno radila sam do 31.03.2009. ali i dalje radim, ništa nitko ne govori, čekam da mi kažu da li sam višak ili nisam, mislim katastrofa jer svaki dan čekam kad će me poslati kući. šta da radim???
kkati is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 14:54   #919
Quote:
kkati kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav,
imam jedan problem - na ugovoru na određeno radila sam do 31.03.2009. ali i dalje radim, ništa nitko ne govori, čekam da mi kažu da li sam višak ili nisam, mislim katastrofa jer svaki dan čekam kad će me poslati kući. šta da radim???
Samo nastavi raditi i nemoj se brinuti jer te se tek sad nece moci tako lako rijesiti

Naime, prema cl. 15. st.5. Zakona o radu, ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 20:13   #920
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
ZAKON O RADU Članak 10. (15.)

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Dakle, možda si na listi na odstrel jer misle - istekao mu ugovor... Činjenica, da to baš i nije tak...nije im toliko jednostavno, ali naravno, mogu dati otkaz i ljudima na neodređeno - uz određene obveze - recimo, ako radiš dulje od dvije godine otpremnina (osim ako je skrivljeni otkaz a u ovom slučaju nije).

ja sam čula da i ako nisi ništa skrivio, naprde ti kao razlog da si kasnio na posao...
aj ti dokaži da nisi
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.