Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 19:45   #61
Quote:
pecaros021 kaže: Pogledaj post
kod mene su ispod terase napolju vetar ih pomera,neznam dali grešim ili ne ali kada sam ih izneo napolje pre dve nedelje bilo je +9 ili +10 stepeni zato sam ih stavio na vetar svaki dan ih kontrolišem i na nekima se da primetiti prisustvo bele prašine ko plesni u razgovoru sa nekim kolegom koji je bolje upoznat od mene u ovo tvrdi da to ni slučajno neskidam da ako se to stvori znači da meso ispod omotača (kod mene ove godine u veštačkom) lepo zri e sada neznam šta je istina a šta ne dali nisu kobaje na jakoj promaji.....jebig. videće se reč je o čajnoj kobaji
Održi ovu bijelu plemenitu plijesan. Ona daje kobasicama odličan okus. Većina suhih kobasica sjeverne Italije i Tirola su izvana bijele a o Gavrilovićevoj zimskoj salami ne treba ni govoriti...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 22:52   #62
Question

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Održi ovu bijelu plemenitu plijesan. Ona daje kobasicama odličan okus. Većina suhih kobasica sjeverne Italije i Tirola su izvana bijele a o Gavrilovićevoj zimskoj salami ne treba ni govoriti...
hvala druže jedino mi nije jasno do kada ih držati tako da zabele? kada se osuše dali da to belo obrišem sa njih.
pecaros021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 07:46   #63
Quote:
pecaros021 kaže: Pogledaj post
hvala druže jedino mi nije jasno do kada ih držati tako da zabele? kada se osuše dali da to belo obrišem sa njih.
Ne, ostavi do konzumacije. Prije posluživanja/rezanja možeš vlažnom krpom odstraniti suvišak a kožicu(crijevo) ćeš ionako oguliti prije rezanja.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 07:54   #64
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ne, ostavi do konzumacije. Prije posluživanja/rezanja možeš vlažnom krpom odstraniti suvišak a kožicu(crijevo) ćeš ionako oguliti prije rezanja.
U pravu si, sada vidim da sam pogriješio što sam brisao ali čovjek uči dok je živ.
gibo8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 08:50   #65
Ako drzim kobase na tavanu iznas supe/garaze koji je ujedno i kao pusnica (dakle grede vidljive, crijep vidljiv, izolacija tak tak, ima rupa jer nije bitno) - kako da napravim to da mi kobase ne smrznu dok se suse kada imamo ove varijacije temperatura?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 08:48   #66
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ako drzim kobase na tavanu iznas supe/garaze koji je ujedno i kao pusnica (dakle grede vidljive, crijep vidljiv, izolacija tak tak, ima rupa jer nije bitno) - kako da napravim to da mi kobase ne smrznu dok se suse kada imamo ove varijacije temperatura?
Ne znam, i meni se to događa ali ja ti često dimim pa taj dim razbije hladnoću a i ne smrzavaju se one tako brzo, ipak im treba malo više vremena nego običnom mesu.
gibo8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 08:42   #67
Evo jedne friške fotografije od jutros iz jednog dijela moje pušnice
Još u proljeće promijenim željezne sa drvom i to je to.

__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 10:04   #68
Evo da malo oživim temu
Pravim kuću i planiram jednu malu prostorijicu u podrumu ostaviti za dimljeno meso.
Jedan mali prozorčić bi trebao biti dovoljan
Brine me samo položaj tj. na koju stranu svijeta pozicionirati tu prostoriju
Ima li tko iskustava?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 10:27   #69
Ja imam na sjever okrenut prozor i na jugu vrata i sa te strane isto cigle sa rupama nekoliko komada.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 10:55   #70
Quote:
Inquisitor kaže: Pogledaj post
eh, imam problem i molim pomoć. il da me preusmjerite na drugi topic.
dakle, nakon punjenja domaće kobasice topom u plastično crijevo 3.5cm, i nakon sušenja, unutar kobasica ostaju šupljine, kao da je ostao zrak., pa je kobasica u tom srednjem dijelu promjenila boju. nzm o čeme se radi, nije slučaj u svih (ovih manjih i tanjih). suše se najprije na dimu i na zraku (bura).

Ja znam da se to ljudima događalo jer im smjesa nije bila dovoljno kompaktna.
To se spriječi tako da smjesu namočiš prije nego što puniš
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 12:49   #71
Da malo podignem temu...
Kobase na tavanu su mi na pola suhe, a dolaze temperature i ispod -15C (sljedećih 5-6 dana). Na tavanu je izolirana deka, tako da bi temperatura na tavanu mogla biti slična vanjskoj.

Pitanje:
Jel da selim kobase u podrum (tih 5-6 dana) da se ne smrznu?
(U podrumu bi povremeno uključivao ventilator)
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:02   #72
Quote:
Dadichi kaže: Pogledaj post
Da malo podignem temu...
Kobase na tavanu su mi na pola suhe, a dolaze temperature i ispod -15C (sljedećih 5-6 dana). Na tavanu je izolirana deka, tako da bi temperatura na tavanu mogla biti slična vanjskoj.

Pitanje:
Jel da selim kobase u podrum (tih 5-6 dana) da se ne smrznu?
(U podrumu bi povremeno uključivao ventilator)
nemoj nagađati, nego stavi termometar na tavan i vidi točno koliko je hladno. ako ode ispod -2, odnesi ih u podrum, samo ih nemoj zaboraviti tamo.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:39   #73
ne vidim razlog zašto da ih slkanjaš neka izmrznu i neka ih vetrić produva ....ovome moje mišljenje neka me isprave ako nisam u pravu
pecaros021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:59   #74
Quote:
pecaros021 kaže: Pogledaj post
ne vidim razlog zašto da ih slkanjaš neka izmrznu i neka ih vetrić produva ....ovome moje mišljenje neka me isprave ako nisam u pravu
mijenjaju strukturu tj. teksturu kad se zamrznu pa odmrznu, postanu mrvičaste, rahlije, grudičaste. meni to smeta, čak i ako okus nije loš.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:59   #75
Tako je, ne smiju se smrzavati. Ova godina je savršena za sušenje mesa, izuzevši onih par jako hladnih dana. Evo moje tanke kobasice, taman su se idealno osušile i sada ću ih vakumirati. Još čekam da se osuše one glavne, fi 45...

Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:45   #76
lepo izgledaju a nesumnjam da su i ukusne čestitam.......zato sam ja moje ove godine malo zezno u merenju paprike omanem a ko za inat paprika ljuta samo tako uz to i malo se popilo pa se nije ni dobro napunilo ima unutar kulena šupljina tako se pokazalo na dva koja sam otvorio i štaćeš brže bolje pakuj u zamrzivač da ne ode k vragu
pecaros021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 09:53   #77
Ove godine sam dobio iz Baranje vrhunsku domaću ljutu papriku, stavio sam samo 0.4%, a ljute su baš muški, ekipa na poslu se žali da ih neće jesti, muče ih hemići..

Smaže pola kile kobasica pa se žali da je paprika kriva..
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 10:37   #78
Da vas pitam zavrijeme dimljenja topli ili hladni dim ?
Koja je razlika izmedu toplog i hladnog dima ?
Pusnica je na visini od 3m tako nesto.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 10:01   #79
Naravno da mora biti hladni (mlaki) dim. Topli (vrući) dim zezne stvar. Nekada su stari ljudi vjerovali da vrući dim suši kobasice (općenito meso) pa su ih tako tretirali, nisu znali koja je prava uloga dima u postupku sušenja. On samo konzervira meso i daje aromu, a meso se suši na zraku dehidracijom, a ne toplinom.

Ovo je jako laički rečeno, da me sada kakav mesni tehnolog ne razapne..

Bilo bi idealno da je ložište izvan pušnice i to čim dalje pa se provede cijev kroz koju dim dolazi u pušnicu, ili ako je pušnica izvedena negdje na povišenom (tavanu ili sl.), onda se ložište postavi u prizemlju tako da se dim stigne relativno ohladiti prije nego li dođe do mesa.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 16:45   #80
Obzirom da je gibo8 u postu br. #49 izjavio:"Moje kobasice dobiju ovakvog dima preko dvadeset puta i nakada nitko nije rekao da su prežestoke ili da su neukusne. I uvijek su crvene boje, malo ljutkaste i slane 2,5%.", odlučio sam komentirati.
Sol je tihi ubica. Sve preko 2,0% soli je lagano samoubojstvo sviju koji jedu tako slano (pojedeš pola metra kobasice i crkneš od žeđi, malo nadođeš nakon pola gajbe piva, a hipertenzia-visoki tlak zagarantiran), 1,8% soli je jako slano, a 1,6% soli je taman (a znam neke koji stave malo manje (1,4%-1,5%) i kobasice budu dobre i ukusne.)
Ja stavljam 1,6% i u kobasice i u pokulenac (kulenovu seku) i kad god bi nekom prilikom donio narezani pladanj pokulenca društvo bi (na više mjesta potvrđeno) prvo počistili moju tacnu pa tek poslije druge.
Normalno da sam ekipu pitao za mišljenje dali je dosta slano i dali je trebalo dodati više soli svi su komentirali da je dosta slano i da ne treba ništa mijenjati ni gore ni dolje. Sol koju koristim je tuzlanska (kamena, sitno mljevena, jodirana) pakovanje kartonsko od 1 kg., a na ovom području Županja-Vikovci-Đakovo skoro svi korite isključivo tuzansku sol.
Dakle, tko ne veruje neka isproba pa će vidjeti.
Uglavnom nemojte uništavati zdravlje
__________________
Čemu žurba ako je cilj smrt!?
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.