Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 15:40   #1
Fatih




Godina proizvodnje: 2013.
Produkcija: Medyapim
Glumci: Mehmet Akif Alakurt


Dakle, sada je i službeno potvrđeno. Od jeseni na Kanalu D kreće serija o turskom sultanu Mehmedu II, zvanome el Fatih (Osvajač). Mehmeda II utjelovit će ni više ni manje nego Mehmet Akif Alakurt, nama najpoznatiji kao Boran-aga. Redatelj i scenarist(i) još uvijek nisu poznati.

Priča se nastavlja gdje je film stao, prikazivat će posljednjih 28 godina vladavine Mehmeda II, tj. razdoblje nakon pada Carigrada 1453. godine. Serija će se bavit i rivalstvom prinčeva Bayazita i Cema te zabranjenom ljubavi princa Mustafe.

Snimanja počinju u svibnju, casting je još u procesu i kako budu pristizale nove informacije o glumcima i ostalome, tako ćemo ih objavljivati ovdje.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 18:46   #2
Evo i video iz emisije 2 Sayfa pa Xavi kad stigneš prevedi nam.
__________________
Know any English?No,but I can do Jack Nicholson :-)Tayanc Ayaydin Mustafa Bulut yani Engin Akyürek seni çok ama çok seviyorum EA:"Tabi ki ilk başrol oynadığım “Bir Bulut Olsam” dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır." XaviIvančica
Ina84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 11:53   #3


Quote:
U programu "2 sayfa" koji vode Gülşen Yüksel i Müge Dağıslanlı gostovao je glasnogovornik Medyapima Armagan çaglayan (koji je inace po profesiji advokat i pomoćnik gl. producenta MY-Fatiha Aksoya).

GY: Dobro pričajmo o blockbusteru Fetih 1453 uskoro ce i serija.Je li određeno na kojem Kanalu? Je li kadar poznat?
AC: Ici ce na Kanalu D.
GY: Na Kanalu D.
AC: MAA ce glumiti Sultana Fatiha.Na ostatku ekipe radimo.Snimat ce se krajem maja i početkom juna.
MD: Snimat cete u istanbulu.
AC: U Istanbulu cemo snimati, postavili smo plato.
MD: Postavili ste plato. Dobro glumac u filmu je jedan, a u seriji je drugi.
AC: Da.
MD: Zbog cega je to tako?

GY: Čak je zbog toga i pokrenuta optužnica, Devrim Saltoğlu je ime glumca, ako se ne varam (varas se ime glumca je Devrim Evin ).Pokrenuo je tužbu."Trebao sam igrati glavnu ulogu, ali su me u posljednjem trenutku odbacili"- to je rekao.
AC: Ne znam nista o tome.
MD: Možda ces se sada ljutiti na mene, ali mozda je ispravna odluka bila promijeniti glumca.Pričam o estetičkim stvarima.Znate kada spomenete Vladara Fatiha očekuje se pravi turski tip, to gledaoci zele.
AC: Necu nista reci.
MD: Dobro, koliko ce to kostati pordukciju po epizodi.Muhtesem Yuyzil po epizodi kosta 1.400 TL, sta cete vi uciniti?

AC: Nase ce biti skuplje.
GY : Čak skuplje.
AC: Da, napravili smo isti trg kao u to vrijeme u Istanbulu.
MD: Napravili ste
(AC potvrđuje).Kako je MAA sretan sto ce biti Fatih.
GY: Posebnu pažnju naravno obracate na kostime
(AC potvrđuje).Šta je sa drugim glumcima?
AC: Postoji mogucnost da Deniz Ugur bude.
GY: Deniz Ugur...lijepo.
AC: Pregovori se nastavljaju.
GY: Pojavit ce se u ulozi jedne od Sultanija.
AC: Da
.

Quote:
Deniz Uğur-Muhtar

Rođena 17.10.1973 godine u Ankari.
Jedino dijete slavnog operskog pjevaca Mete Uğura i balerine Sune Uğur.
Djetinjstvo je provela u Pendik-u (Istanbul).
Poslije završene osnovne škole pocela se baviti baletom, ali sa 18 godina dok je gledala teatarsku predstavu odlučila se za glumu.
Primljena je na Istanbulski državni konzervatorij, kao jedan od najvecih talenata te generacije.
U svojim intervjuima istice da sve sto zna i sve sto je postala duguje svojom profesorici Yıldız_Kenter‎
Yavuz Özkan-producent, scenarista i režiser ju je pozvao da glumi u filmu "Bir Erkeğin Anatomisi" sa Ugur Polatom i Aydom Aksel.Godine 1997 na 9. Ankara film festivalu dobija nagradu za "glumicu koja najvise obecava".
Sa 19 godina se udaje za novinara Şirzat Bilallar-a, ali brak nije dugo opstao.
Na setu serije "Yalan Dünya" upoznala je İsmaila Hakkı Sunata, sa kojim dobija sina Engina Deniza Sunata. Gdine 2004 Ismail Hakki Sunat je poginuo.
Kasnije se udala za Rehu Muhtara televizijskog voditelja, i na svijet je donijela blizance Poyraz Deniz Muhtar, i Mina Deniz Muhtar.
Filmografiju mozete vidjetiovdje!

FB-stranica





Malo mi para oči ovo da ce Deniz glumiti jednu od Sultanija.
Fatihove žene nisu nosile naziv Sultanija vec su bile njegove hatun.
Eh, sada opet je ovo dvosmisleno jer Deniz moze da glumi Fatihovu sestru Fatmu Sultan

Uglavnom sviđa mi se sto nema toliko nagađanja, pompe.Zbog toga sto sve serije koje imaju tu neku pompu uvijek kiksaju, dok neke kao npr. Merhamet i Intikam su uspjele, a oko njih nije bilo neke pompe vec su samo objavljena imena glumaca.
Što se tiče intervjua u "2 sayfa" sasvim mi je OK.Nista pretjerano, govorio je onoliko koliko mu je dozvoljeno.Drago mi je sto nije zelio otvoriti temu Devrim i optuznica.Naravno da je Askoy bio gost ove emisije, ove dvije bi pretrpjele dobru tarapanu
Glupost mi je sto nisu pitale ko je režiser (vjerovatno je Faruk Aksoy)
Scenarista se zna:
Quote:
prof. dr. Iskender Pala- pisac Turske divanske poezije i autor najprodavanijih romana.Detaljniju biografiju mozete pročitati ovdje i ovdje.
Spisak objavljenih knjiga mozete pak vidjeti ovdje
Njegovo znanje historije je neupitno naravno

Aksoy je davno rekao da ce se serija zvati "Fetihten Sonra"(Nakon/poslije/ osvajanja)...
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 13:42   #4
Čiček hatun evo sve sam uredno pročitala hvala na prevodu intervjua i linkovima, ovaj PR ko klošar neki.Ponoviću za Deniz jako mi je drago što je školovana glumica sa bogatom i nagrađivanom biografijom.Iskendera Palu si nam spominjala hvala na linku na engleskom zvuči kao savršen čovjek za seriju sa historijskom tematikom.
__________________
Know any English?No,but I can do Jack Nicholson :-)Tayanc Ayaydin Mustafa Bulut yani Engin Akyürek seni çok ama çok seviyorum EA:"Tabi ki ilk başrol oynadığım “Bir Bulut Olsam” dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır." XaviIvančica
Ina84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:56   #5
@ XAVI,
puno ti hvala, na ovako profesionalnom radu,
i trudu koji si uložila.

ja jedva čekam sve vezano za taj projekat,
ako će ova glumica biti uz MAA, jako mi to dobro zvuči,
ima nešto u njoj, što mi se sviđa, a i reference su joj zavidne,

sve u svemu, čini se da će to biti jako dobar materijal za gledati.
__________________
Uvijek su teže posljedice ljutnje, nego njeni uzroci.
Marko Aurelije
AKIF is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 12:02   #6
Quote:
inarak84 kaže: Pogledaj post
ovaj PR ko klošar neki.
Čovjek je drama nezainteresiran za pitanja i njih dvije.
Joj kamo srece da je Aksoy (ja volim tog covjeka on najvija za Galatu ) bio gost kako bi presaltao ove dvije

Inace upravo porcitah da je film Fetih zabranjen u Libanonu jer je crkva vrsila pritisak na vladu da ga zabrani
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 11:21   #7
Hurriyet, piše o MAA, s naslovom: Fatih s bradom

Kažu da će se serija fokusirati na osvajanja Istanbula, da je MAA zbog uloge pustio bradu, i da će serija biti konkurencija Sulejmanu Veličanstvenom Halita Ergenča.

Quote:
Fatih sakalı


Quote:
İstanbul’un fethini konu alacak yeni dizide Fatih Sultan Mehmet’i canlandırmaya hazırlanan Mehmet Akif Alakurt, çekimler başlamadan role girdi.
Alakurt’un Fatih Sultan Mehmet olmak için bıraktığı sakallar, “Muhteşem Yüzyıl”ın Sultan Süleyman’ı Halit Ergenç’inkiyle yarışacak kadar uzadı.
hurriyet.com.tr




Čitava galerija slika (oko 30-ak) MAA s fanovima, dosta boljeg kvaliteta:

http://www.imagebam.com/gallery/japk...i67fusvk2y3qi/

Zadnje uređivanje globigerina : 20.05.2013. at 11:33.
globigerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 11:42   #8
Ja bih zamolila novinare prvo da se sami sa sobom dogovore o cemu ce u seriji da se radi...

Dakle....
Ako ce se snimati serija o osvajanju Istanbula ne bi bilo potrebe da se radi nikakv plato, niti bilo kakve replike jer su one vec napravljene za potrebe filma i samo bi se iste iskoristile.
Druga stvar ako ce serija samo baviti osvajanjem Istanbula, onda cemo svjedociti seriji od cirka 20 epizoda i onolike pare o kojima je poštovani Agraman Caglayan pričao o emisiji "2 sayfa" bi za moje poimanje bile bacene u vjetar bespotrebno.
Film imamo, gledali smo ga...nema potrebe za serijom o istome.

Tako da....Ja cu ipak da cekam profesionalne novinare kojii ce da kontaktiraju producenta i da dobiju infose iz prve ruke, a ne da nagađaju...
A pošto je producent Aksoy još prošle godine objasnio sta, kako, kada i gdje ja cu ipak da vjerujem tome, nego hurriyetu
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:14   #9
Super za temu.

I hvala na svim novostima i Xavi za prijevod.

Ja jedva čekam ovaj projekt i sve novosti vezane uz njega.
__________________
Eksik Sarp :)
Poncha_los a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 20:00   #10
hellou!
Napokon počinje..
Par stvarčica me muči
-ako će se serija baviti drugim dijelom Fatihovog života,nekako me strah da će se više baviti ljubavnim životom sinova a ne vladara
Zamislite to..kakav gaf..
-što to znači "pravi turski tip..to bi gledatelji željeli?"..čovjek pustio bradetinu do neprepoznatljivosti ((ajde dobro mi znamo što je ispod),a ona ima estetske zamjerke..
Još jednog Halita Ergenca ja ne bih gledala (ne gledam ni ovog)
Kao što vidite mene muče uglavnom povijesne temeSerija se čini kao prilično ambiciozan projekt,držim im fige

p.s Xavi-canim,vidim da ces biti i haremski DVC..
Cure želim vam da uživate u prevoditeljskom poslu..

Edit-@globigerina-uvijek zaboravim napisati da bih ja najradije vidjela kombinaciju MAA i tvog avatara(to je Žena)..jeste da je to realno nemoguća misija...ali mašta može svašta
To bi meni bio idealan spoj..
__________________
"Glupost u suštini nije defekt intelekta, nego ljudskosti" D.B.

Zadnje uređivanje tagoresky : 21.05.2013. at 20:06.
tagoresky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 12:46   #11
Quote:
tagoresky kaže: Pogledaj post
hellou!
Napokon počinje..
Par stvarčica me muči
-ako će se serija baviti drugim dijelom Fatihovog života,nekako me strah da će se više baviti ljubavnim životom sinova a ne vladara
Zamislite to..kakav gaf.
Bas sam se pitala di si ti

Ma nece...Ja citam knjigu The Imperial Harem od Leslia Peircea i kakve stvari saznajem Sultan Fatih je definitivno lik za dublje analize.
Znaci imao je 35 muške djece sa 17 priležnica, od toga se zna za samo 3 (Bayazit, Mustafa i Cem), za ostale se ne zna sta im se desilo.
Znaci čovjek je ladno ubio jednu od najdražih svojih priležnica jer je svijet pričao da je impotentan.

A od žena koje su bitne (od njih 17) izdvaja se njih 4:
1. Emina ili Amina Gulbahar za koju se ne zna ni kako joj je bilo pravo ime, niti koje je vjere bila.Negdje se navodi da je bila Grkinja, negdje da je bila Srpkinja, a negdje da je bila Albanka sa Kosova.Turci uzimaju da je bila Kosovljanka.Ne zna se ni da li je ikada podarila muško dijete Fatihu, zna se samo da je rodila Gevherhan.Kazu da je bila Fatihova miljenica i da je Fatih zbog nje uradio jedan od najvecih presedana u historiji OC, a to je imenovanje nje kao upraviteljice harema i kao jedine legalne majke princa Bayazita (nakon smrti Sitti Mukrime-njegove prave majke).I sam Bayazit ju je priznavao kao jedinu majku i ona je na njegovom turbetu navedena kao jedina majka.A navodi se da je imala veliki uticaj kako kod Fatiha, tako i kod sina.Ujedno je jedina Fatihova zena koja je ostala u njegovom haremu, dok su druge odlazile u provincije sa sinovima, a i jedina je koja je pokopana pored njega.Svoj položaj je još dodatno učvrstila udajom svoje jedine kčerke Gevherhan za Mahmud bega sina Uzun Hasana.
2.Sitt-î Mükrime Hatûn-ona je bila kčerka Süleyman bega koji je vladao Duldakirom.Pošto Fatih nije imao muške potomke, tada je još uvijek bio princ.
Huma hatun, Fatihova majka, je otisla da zaprosi jednu od tri Suleyman begove kcerke.Najljepša među njima je bila Mukrime i ako je tada imala 11 godina.Huma hatun ju je dovela Fatihu, a slavlje povodm vjencanja je trajalo dugo.Međutim Fatih uopste nije mario za nju.Ona cak vazi za ženu o kojoj se najmanje brinuo.Nakon što je osvojio Istanbul, sa sobom je poveo Gulbahar, a nju je ostavio u Edrenu.Umrla je 11 godina prije nego je Bayazit postao Sultan, a Fatih je odmah imenovao Gulbahar kao Bayazitovu Valide.
Gülşah Hatûn-kčerka Ibrahim begova, dovedena je u harem u Konyi.Rodila je princa Mustafu.Za Musatfu historicari kazu da je bio najslicniji po temperamentu ocu, dok je Bayazit likom bio preslikani otac.Bio je pjesnik, znao je italijanski jezik.Držao se strogo haremskih pravila, bio navodno Fatihov miljenik, ali se zaljubio u vezirovu zenu.U svim bitkama bio je očeva desna ruka.
Procedura je bila takva da su se majke ostajale u haremu se dok sin ne bi napunio 10-11 godina, nakon cega bi ih Sultan slao u provincije, o kcerkama su se brinule njihove majke sve dok Sultan ne bi nasao pogodnog muza za njih.Bayazit je poslan u Amasiju kao najstariji, ali Gulbahar je ostala da vodi harem, dok je Mustafa poslan u Konyu i sa njim je otisla njegova majka Gulsah.Mustafa je umro od navodne upale pluca, jer bez njegovog prisustva nisu željeli da mu predaju njegovog vezira, te se on spremio i otisao po njega, ali je poslije oslobađanaj vezira umro.Neki historicari navode da mu Fatih nije mogao oprostiti haremsku prevaru, te da ga je dao otrovati, drugi pak navode da je Fatiha njegova smrt veoma pogodila.Gulsah je poslije smrti Mustafine poslata u Bursu, gdje je i umrla.Mustafina kcerka Nergissah se po naređenju Sultana vratila u Istanbul, zajedno sa svojom majkom.
4.Çiçek hatun-njeno porijeklo se ne zna.Tvrdi se da je bila ili Grkinja ili Srpkinja ili Francuskinja.Njen brat po imenu Ali je bio u Sultanovoj službi.Rodila je princa Cema.Poslije Mustafine smrt Cem je iz provincije Kastamonu prebacen u Konyu, te je i ona otisla sa njim.Poslije Cemove smrti izbjegla ej u Kairo gdje je i umrla.Cemu je kao lala dodijeljen Gedik Ahmet paša koji je radio sve kako bi istakao Bayazita nego cema, na sta se ona jedno vrijeme i žalila Sultanu, ali se i trudila da Cema otrgne od europskog uticaja, ali nije uspijela.
Cem se ozenio sa Elenom koja je bila kčerka Niccole di Pitigliana.
Poslije smrti Sultana Fatiha, Cem je ne cekajuci ni tri dana odmah sebe proglasio Sultanom Anatolije, zahvaljujuci tadašnjem velikom veziru Karamanlı Mehmet paši koji je prvo obavijest o smrti Sultana poslao Cemu, pa onda Bayazitu.Međutim njega su ubili janičari koji su podržavali Bayazita.Ishak paša, bivsi veliki vezir, ciji je zet bio Ahmet pasa i koji je bio na strani Bayazita je odmah imenovao tada jedanestogodišnjeg Korkuta (čija je majka bila za Sultana sve dok ne dođe Bayazit.Bayazit je stigao 6 dana nakon proglašenja Korkuta za Sultana i preuzeo tron.

Nece tu nedostajati ljubavi.Sinovi mu i nisu bili neki hebaci


Quote:
što to znači "pravi turski tip..to bi gledatelji željeli?"..čovjek pustio bradetinu do neprepoznatljivosti ((ajde dobro mi znamo što je ispod),a ona ima estetske zamjerke..
Još jednog Halita Ergenca ja ne bih gledala (ne gledam ni ovog)
Kao što vidite mene muče uglavnom povijesne teme
Serija se čini kao prilično ambiciozan projekt,držim im fige.
Ja koliko sam shvatila voditeljica je mislila da MAA vise lici na Turčina nego DE i da su estetske zamjerke se donosile na Devrima, a ne na MAA.


Quote:
p.s Xavi-canim,vidim da ces biti i haremski DVC..
Cure želim vam da uživate u prevoditeljskom poslu..
Pa, ja se nadam da ces nam se ti pridruziti u gledanju i pracenju serije.
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 14:16   #12
Xavi hvala za informacije,evo skinula i ja The Imperial Harem od L.P.Peircea
__________________
Know any English?No,but I can do Jack Nicholson :-)Tayanc Ayaydin Mustafa Bulut yani Engin Akyürek seni çok ama çok seviyorum EA:"Tabi ki ilk başrol oynadığım “Bir Bulut Olsam” dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır." XaviIvančica
Ina84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 14:23   #13
Bas sam znatizeljna kako ce MAA odglumiti Fatiha u tim dvorskim zapetljancijama i sa zenama. Ili ce tu cenzura odigrati svoje. (ne gledam Sulju, pa ne znam je li bilo tamo ista ljubavnih scena)
Iako bih osobnije vise voljela da scenarij obuhvaca cijeli zivot (od rodjenja do smrti) Mehmeda II/Fatiha.
Znam da je serija osmisljena kao nastavak filma, ali svejedno bih voljela vidjeti MAA u ulozi kako osvaja Istanbul i period prije toga.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 22.05.2013. at 14:47.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 14:49   #14
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Bas sam znatizeljna kako ce MAA odglumiti Fatiha u tim dvorskim zapetljancijama i sa zenama. Ili ce tu cenzura odigrati svoje. (ne gledam Sulju, pa ne znam je li bilo tamo ista ljubavnih scena)
Iako bih osobnije vise voljela da scenarij obuhvaca cijeli zivot (od rodjenja do smrti) Mehmeda II/Fatiha.
Znam da je serija osmisljena kao nastavak filma, ali svejedno bih voljela vidjeti MAA u ulozi kako osvaja Istanbul i period prije toga.
Bilo je ljubavnih scena a kako će bit u Fatihu ostaje da se vidi .Nama toliko drago pa zaboravimo ponekad koliko do septembra ima .
__________________
Know any English?No,but I can do Jack Nicholson :-)Tayanc Ayaydin Mustafa Bulut yani Engin Akyürek seni çok ama çok seviyorum EA:"Tabi ki ilk başrol oynadığım “Bir Bulut Olsam” dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır." XaviIvančica
Ina84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 15:26   #15
Hvala draga Xavka,ne znam sto bismo mi bez tebe.
Krivo sam shvatila to "turski tip".nesto mi je ostalo u uhu da se jedan dio javnosti bunio sto glumac iz filma ne igra i u seriji.jer je skolovani glumac.
Uglavnom,meni bilo nejasno sto bi ona "boljeg" Turcina od ovog naseg
Naravno da cu gledati,jeste da sam se mislila malo maknuti od serija.
Ali ovo nisam mislila propustiti.
Da isperem onaj gorki okus Sile
Serija se vrlo ambiciozno najavljuje kao konkurencija Sulejmanu,ponajprije zbog MAA zelim im da u tome uspiju.

Kazes bogat love-life? Zvuci zanimljivo.nek si ti odmah zauzela dobru lokaciju.he.he
Cini se da je guzvovito u tom haremu
Salu na stranu.pogledala sam par dijelova epizoda Sulejmana V. Bas zbog previse haremskih igara nije me se dojmilo.a primjetih i neke iskrivljene povijesne dijelove.nadam se da ovdje nece biti tako.
__________________
"Glupost u suštini nije defekt intelekta, nego ljudskosti" D.B.
tagoresky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 15:47   #16
Pa kako ja tek sad saznajem da je otvorena tema
Znaci imat ćemo jesenjsko druženje i uživanje s našim MAA..
Curke svima vam hvala na informacijama oko serije i xavi na trudu oko previđenja...
__________________
Prije nego što smo naučili hodati, svi smo puzali.
Nismo se zbog toga obeshrabrili, u tome smo čak nalazili i zadovoljstvo.
Nastavimo puzati kako bi na kraju hodali..
teuta.luburic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 14:42   #17
Quote:
inarak84 kaže: Pogledaj post
Xavi hvala za informacije,evo skinula i ja The Imperial Harem od L.P.Peircea
Skini i od Hamera-Historija OC brutalnih detalja ima
Ja sam kupila knjigu od Iskendera Pale

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Bas sam znatizeljna kako ce MAA odglumiti Fatiha u tim dvorskim zapetljancijama i sa zenama. Ili ce tu cenzura odigrati svoje.: (ne gledam Sulju, pa ne znam je li bilo tamo ista ljubavnih scena)
Iako bih osobnije vise voljela da scenarij obuhvaca cijeli zivot (od rodjenja do smrti) Mehmeda II/Fatiha.
Znam da je serija osmisljena kao nastavak filma, ali svejedno bih voljela vidjeti MAA u ulozi kako osvaja Istanbul i period prije toga.
Što se Sulje tiče oni su se naplačali kazni zbog navodnih eksplicitnih scena,
U filmu Fetih ih nema...Prikazuje se samo jedna žena, a ti je Gulbahar i njen dolazak kod njega (meni je ta scena npr.lijepa on nju nekako lijepo gleda. ) i poslije on njoj pise ljubavnu pjesmu.Ali golih torza na sve strane...i mokrih i golih
I ja bih voljela da serija obuhvati sav Sultanov život.Vidjet cemo mi ljubav, halvete itd, ali Fatih se bas nije miješao u harem, on je njega prepustio prvoj ženi.Mene bas zanima kako ce MAA da utjelovi takvog egocentrika kakav je bio Fatih, a opet sa druge strane i velikog zaljubljenika u poeziju (koju je i sam pisao) i umjetnost opčenito.U isto vrijeme i nemilosrdan i pun milosti.

Quote:
tagoresky kaže: Pogledaj post
Krivo sam shvatila to "turski tip".nesto mi je ostalo u uhu da se jedan dio javnosti bunio sto glumac iz filma ne igra i u seriji.jer je skolovani glumac.
Uglavnom,meni bilo nejasno sto bi ona "boljeg" Turcina od ovog naseg
Naravno da cu gledati,jeste da sam se mislila malo maknuti od serija.
Po pitanju Devrima ima dosta oprecnih misljenja, kako struke tako i fanova.
Neki smatraju da je MAA bolji izbor, drugi da je Devrim bolji itd.
Posto sam gledala film moram reci da je meni Devrim veoma dobro odglumio jednog čovjeka koji je opčinjen Istanbulom, koji nastoji da se dokaze mrtvom ocu cije ga ruke nikada nisu ni dotakle, a oci ni pogledale.
Od MAA nema boljeg Turčina

Quote:
tagoresky kaže: Pogledaj post
Serija se vrlo ambiciozno najavljuje kao konkurencija Sulejmanu,ponajprije zbog MAA zelim im da u tome uspiju.
Pa, sa razlogom su ambiciozni...Imaju film koji je pokorio ne samo Tursku vec cijelu Europu.Rade seriju o Turskom Božanstvu, i dan-danas ako kazes lose o Fatihu nekom Turčinu rizikujes neku tjelesnu povredu A kada se sjetim kada je izašao fragman za film..znaci ludilo opste...to se pisu postovi i postovi o uzbuđenosti, o genijalnosti producenata, režsiera, ekipe itd.

Quote:
tagoresky kaže: Pogledaj post
Kazes bogat love-life? Zvuci zanimljivo.nek si ti odmah zauzela dobru lokaciju.
Cini se da je guzvovito u tom haremu
Te njegove ženidbe su bile vise političke prirode.On je te žene otpremao u provincije ili se rastavljao od njih Šerijatski (ono malo izgustira, rode mu dijete i baj-baj Carli ).Samo je Gulbahar ostajala uz njegov bok, kažu da je cak imala i odaje koje su bile vezan za njegove.
Mene zanima ko ce nju da glumi, to je ipak žena koja se od robinje izdigla do prve žene (i ako nije rodila muško dijete), pa postala upraviteljica harema i na kraju Valide Sultanija.A Fatih joj je beskrajno vjerovao, nije htio da da Gevherhan Mahmud begu bez njenog pristanka.Ljubav ili beskrajno povjerenje-nesto je moralo da bude.
Da, u ahremu je guzva, ali 17 zena naci ce se mjesta za jos jednu.



Quote:
tagoresky kaže: Pogledaj post
Salu na stranu.pogledala sam par dijelova epizoda Sulejmana V. Bas zbog previse haremskih igara nije me se dojmilo.a primjetih i neke iskrivljene povijesne dijelove.nadam se da ovdje nece biti tako.
Ne vjerujem da ce u ovoj seriji samo da bude riječ o haremu.O haremu se nista ne zna, gledajuci povijesno, osim da su priležnice školovane i da je birana najbolaj i najadekvatnija među njima i data Sultanu, u haremu nije trebalo biti Muslimanki, mada u praksi ih je i te kako bilo, ostalo je plod mašte.
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 18:54   #18
u svakom slučaju, očito je velika čast,
glumiti u takvom projektu, i još takvu osobu,
koja je koliko se sjećam iz povijesti bila najomiljniji
sultan, koji je dao graditi škole, i učilišta,
te koji je bio erudit.( čini mi se da je govorio 7 jezika).

MAA to doista zaslužuje, i čini mi se da će to biti pun
pogodak, ...iako se nadam da neće biti haremsko spletkaroški
napisan scenarij.( to mi ne ide uz MAA).

no neka dobra ljubavna scena, nadam se da nas čeka.
__________________
Uvijek su teže posljedice ljutnje, nego njeni uzroci.
Marko Aurelije
AKIF is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 20:32   #19
Da, Fatih je bio veliki ljubitelj poezije i znanosti, gradio je sveucilista i skole od kojih neki i danas postoje. A s druge strane je bio surov, uveo je obicaj bratoubojstva/sinoubojstva kako bi eliminirao konkurenciju za vladarevo mjesto. A opet bio religiozno tolerantan. Vrlo proturjecna, pa stoga i vrlo zanimljiva osoba.
Ono sto bi vama bio mozda zanimljiv detalj iz njegove biografije je sukob sa transilvanijskim vladarom Vladom Tepešom (Tepeš je uz neke likove i price posluzio kao inspiracija za Drakulu). Tepes je kao dijete bio talac kod sultana Murata II i tamo je naucio metodu nabijanja na kolac koju je poslije usavrsio kad se vratio u Translivaniju. Bilo je ratnih sukoba izmedju Tepeša i Mehmeda II, a kad je Mehmed II dolazio u Transilvaniju, pozlilo mu je i nije mogao vjerovati onome sto je vidio, tj. tolikom razinom okrutnosti: Tepes je tisuce i tsuce turskih vojnika (cca 20.000 ljudi) nabijao na kolac. Doslovno "šuma nabijenih".
Prije tih sukoba su Tepešu dosli izaslanici Mehmeda II i nisu htjeli skinuti fes sa glave pred Tepešom pa se ovaj uvrijedio i svojim vojnicima naredio da izaslanicima metalnim čavlima pribiju fesove za glave.
To je samo primjer kako ucenik usavrsava uciteljeve metode.
U poznatoj knjizi Povjesnicarka od E. Kostove je dosta napisano o Mehmedu II i o Tepešu. Bili su gotovo iste dobi. Zapisano je i da su obojica prošli teške vojne škole i obuke te su obojica kao odrasli ljudi bili sumnjičavi, ponosni i razdražljivi. Obojica su patila od kompleksa, Drakula zato jer je dugo bio zatočenik Osmanlija, a Mehmed II jer nije uživao poštovanje svoga dvora. Iako su bili veliki suparnici, smatra se da je to upravo zato jer su bili slični i poznavali su iste ratne metode.

Osobno je meni intrigantniji sultan (u povijesnom smislu) nego Sulejman Velicanstveni.

I ja se nadam da nece biti haremska prica, nego pravo povijesna, neka slobodno ubace i ovo o Tepešu. Ali da tu i tamo vidimo koju diskretnu ljubavnu scenu, ne bi skodilo
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 20:41   #20
Nasmijanonebo hvala na info čitala sam Povjesničarku,imam tu knjigu ali sam zaboravila spominjanje Mehmeda II.I ja se nadam da će serija bit više historijska a manje sapunica.
__________________
Know any English?No,but I can do Jack Nicholson :-)Tayanc Ayaydin Mustafa Bulut yani Engin Akyürek seni çok ama çok seviyorum EA:"Tabi ki ilk başrol oynadığım “Bir Bulut Olsam” dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır." XaviIvančica
Ina84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.