Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2013., 10:53   #41
Kod prijenosa porezne obaveze "građevinara" 75.3. da li je "bitnije" da li se radi o poreznom obvezniku ili da li je registriran za potrebe PDV-a?

Da pojasnim;
čl.75.3. kaže: Porezni obveznik registriran za potrebe PDV
čl.6.5. kaže: Poreznim obveznicima u smislu stavka 1. ovoga članka ne smatraju se tijela državne vlasti, tijela državne uprave, tijela i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, komore te druga tijela s javnim ovlastima
E sada ako je tijelo sa javnim ovlastima registrirano za potrebe PDV-a, da li se njemu može prenijeti porezna obaveza ???
U FAQ porezne uprave (prvi dio):
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...QPDVZakon.aspx
pod brojem 17 odgovor je da kod Hrvatskih voda ne može doći do prijenosa jer nije upisan u registar. Hrvatske vode jesu registrirane za potrebe PDV-a (pogledao sam na portalu PU), da li to onda znači da može doći do prijenosa porezne obaveze, iako su uglavnom proračunski korisnici; tj. tijelo sa javnom ovlasti. Isti je slučaj sa zdravstvenim ustanovama i sl.

Ajde vi koji ste prošli puno seminara, da li je bilo o tome riječi!!!
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 23:27   #42
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Kod prijenosa porezne obaveze "građevinara" 75.3. da li je "bitnije" da li se radi o poreznom obvezniku ili da li je registriran za potrebe PDV-a?

Da pojasnim;
čl.75.3. kaže: Porezni obveznik registriran za potrebe PDV
čl.6.5. kaže: Poreznim obveznicima u smislu stavka 1. ovoga članka ne smatraju se tijela državne vlasti, tijela državne uprave, tijela i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, komore te druga tijela s javnim ovlastima
E sada ako je tijelo sa javnim ovlastima registrirano za potrebe PDV-a, da li se njemu može prenijeti porezna obaveza ???
U FAQ porezne uprave (prvi dio):
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...QPDVZakon.aspx
pod brojem 17 odgovor je da kod Hrvatskih voda ne može doći do prijenosa jer nije upisan u registar. Hrvatske vode jesu registrirane za potrebe PDV-a (pogledao sam na portalu PU), da li to onda znači da može doći do prijenosa porezne obaveze, iako su uglavnom proračunski korisnici; tj. tijelo sa javnom ovlasti. Isti je slučaj sa zdravstvenim ustanovama i sl.

Ajde vi koji ste prošli puno seminara, da li je bilo o tome riječi!!!

Prošla seminara jesam, shvatila? .... ovako, prekodirano na svakidašnje termine:

- ako je (tijelo s javnim ovlastima) obveznik PDV-a iz razloga bavljenja nekom dodatnom djelatnošću, zbog koje bi došlo do nelojalne konkurencije na tržištu i povoljnijeg položaja, kada se ne bi registrirao kao PDV- obveznik, onda je on "pravi PDV-jac" kojem se može prenijeti porezna obveza u tuzemstvu.

- ako je (tijelo s javnim ovlastima) obveznik PDV-a samo zbog prelaska praga stjecanja, smatra se "hibridnim" obveznikom i ne može mu se prenijeti porezna obveza u tuzemstvu.

- ako je (tijelo s javnim ovlastima" totalni "čistunac" i bavi se isključivo svojim poslom, ne može mu se prenijeti porezna obveza u tuzemstvu.



Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
već je bilo riječi na ovim stranicama da sad pretporez po R-2 računima odbijamo odmah ali su me sad iz revizorske tvrtke upozorili da to nije ispravno .......
ima netko neka nova saznanja? hvala
Članak iz prijelaznih odredbi Zakona, vezan za dohodaše koji su odlučili ostati na određivanju obveze PDV-a prema naplaćenim i plaćenim računima, tiče se samo njih.

Obveznici dobitaši mogu odbiti PDV u slučaju kad su se stekli uvjeti za to: račun primljen,
roba primljena (ili usluga obavljena),
nema dodatnih uvjeta

Možda su ti revizori rekli da se na račune izdane do 30.06.2013. i dalje odnosi pravilo: plati pa priznaj kao pretporez. To ostaje!

Ali, računi izdani od dohodaša (primljeni kod dobitaša) nakon 01.07. mogu se odmah priznati u pretporez. Ako su ti rekli da ne - pogriješili su!


Quote:
CHASMIR kaže: Pogledaj post
Da li prolazne stavke ( kao što je porez na potrošnju i povratna naknada ) ulaze u novi obrazac PDV-a od 01.07?
U obrazac PDV-a do 30.06. ove prolazne stavke su ulazile pod I.1 .

Da li uopće više ulaze u novi PDV obrazac iako su to isporuke koje ne podliježu oporezivanju? unaprijed hvala na odgovoru.
Prolazne stavke nisu niti do 30.06. ulazile u obrazac PDV, a ne ulaze niti nakon 01.07.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 17:38   #43
Danas sam zvala poreznog savjetnika u PU Osijek i dobila slijedeće upute:

1. Ako pravim fakturu firmi s kojom imam sklopljen ugovor o održavanju (pranje vanjske staklene fasade) tada za tu uslugu trebam koristiti prijenos porezne obveze

2. Ako isto to fakturiram firmi s kojom nemam sklopljen ugovor onda moram iskazati PDV

3. Ako šaljem nekom Upravitelju stambene zgrade (Zavod za stanovanje) račun za nekakve građ. radove tada ide prijenos porezne obveze jer se račun ne može poslati direktno na stambenu zgradu jer se ona ne smatra poslovnim subjektom (nema OIB)

Za sve gore navedeno savjetnici iz RRIF daju suprotne odgovore i sada ne znam što mi je činiti, a naravno nitko neće dati nikakav odgovor napismeno nego govore da je u Zakonu sve jasno.....
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 19:43   #44
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
Za sve gore navedeno savjetnici iz RRIF daju suprotne odgovore i sada ne znam što mi je činiti, a naravno nitko neće dati nikakav odgovor napismeno nego govore da je u Zakonu sve jasno.....


Ja se mučim sa geodetima i legalizacijom

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ima li tko saznanja za geodete i prijenos porezne obveze za legalizaciju objekta?
To sam već negdje pitala. Savjetnici kažu da je pitanje tumačenja Zakona i nisu mi htjeli dati odgovor, već su me uputili da tražim mišljenje MF. Čekam odgovor već tri tjedna
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 00:46   #45
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Ja se mučim sa geodetima i legalizacijom




Prvo malo citata sa stranica PU:


22. Može li porezni obveznik čija je osnovna djelatnost nadzor nad gradnjom i inženjerske usluge vezane za građevinarstvo, za usluge koje su navode u nastavku primjenjivati prijenos porezne obveze?

- Usluga vođenja projekta izgradnje građevinskog objekta
- Usluga savjetovanja na projektu izgradnje građevinskog objekta
- Usluge FIDIC inženjera na projektu izgradnje građevinskog objekta ( radi se o posebnom ugovoru za konzultantsku uslugu i uslugu nadzora na projektu izgradnje građevinskog objekta koju isporučuje tim inženjera : voditelj tima i ostali stručnjaci / nadzorni inženjeri )
- Usluge geomehaničkih istražnih radova i izrade geotehničkog elaborata
- Usluge kontrolnih ispitivanja i tehnološkog nadzora
- Usluge upravljanja građevnom ugovornom dokumentacijom na projektu izgradnje građevinskog objekta
- Usluge praćenja usklađenosti, monitoringa na projektu izgradnje građevinskog objekta
- Usluge upravljanja troškovima i financijske kontrole na projektu izgradnje građevinskog objekta
- Usluge koordinatora zaštite na radu na projektu izgradnje građevinskog objekta
- Usluge pripreme i evaluacije natječajne dokumentacije za izgradnju građevinskog objekta
- Usluge energetskog pregleda građevine
- Usluge energetskog certificiranja građevine
- Geodetske usluge i usluge geodetskog nadzora
- Usluge vještačenja koja se odnose na građevinske objekte.
- Ostale konzultantske usluge iz područja graditeljstva

Na navedene usluge primjenjuje se prijenos porezne obveze u skladu s člankom 75. stavkom 3. Zakona. Međutim, napominjemo da se na usluge energetskog pregleda građevine i ne usluge energetskog certificiranja građevine prijenos porezne obveze primjenjuje samo ako se te usluge obavljaju u sklopu gradnje građevinskog objekta, a ne naknadno za stare građevinske objekte.


Ako ovome dodamo osnovno određenje na koga se može prenijeti porezna obveza (vidi što je Vlado3 istraživao), i uzmemo u obzir napomenu za usluge energetskog pregleda građevine i certificiranja, možda se nazire odgovor: Da, ako se može prenijeti porezna obveza.

Lili.p, građevina mi nije baš područje.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 09:25   #46
Prije svega, puno ti hvala Apis

A sad...
Mene upravo ovaj dio i muči.

Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Međutim, napominjemo da se na usluge energetskog pregleda građevine i ne usluge energetskog certificiranja građevine prijenos porezne obveze primjenjuje samo ako se te usluge obavljaju u sklopu gradnje građevinskog objekta, a ne naknadno za stare građevinske objekte.
Geodetskse usluge za legalizaciju objekta. Dakle nešto što se čini naknadno za stari, postojeći objekt.
Savjetnik mi je rekao da ide ppo jer bez te legalizacije objekt će se rušiti. Međutim, upravo zbog ovog mišljenja koje si ti tu stavila je rekao da je to pitanje podložno interpretaciji zakona
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 09:56   #47
Mislim da se taj boldani dio rečenice, iza zareza tu nalazi samo da objasni prethodni dio rečenice, a ne da nešto novo kaže.

A ako i postoji nedoumica oko tog boldanog dijela (da li se posebno iščitava, neovisno o prethodnog dijela rečenice) mislim da legalizacija nije stara gradnja, jer sam čin legalizacije se prvi put provodi, naknadno, ali prvi put, kao kod nove gradnje.

Zakonodavac je dozvolio da se može zanemariti vrijeme koje stoji između procedure koja je trebala biti obavljena u ranijem razdoblju i trenutka u kojem se obavlja, uz uvjet poštivanja propisanih uvjeta vremena, drugim riječima, u vremenu koje je naknadno dato da se raniji nedostaci isprave.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 10:05   #48
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
Danas sam zvala poreznog savjetnika u PU Osijek i dobila slijedeće upute:

1. Ako pravim fakturu firmi s kojom imam sklopljen ugovor o održavanju (pranje vanjske staklene fasade) tada za tu uslugu trebam koristiti prijenos porezne obveze

2. Ako isto to fakturiram firmi s kojom nemam sklopljen ugovor onda moram iskazati PDV

3. Ako šaljem nekom Upravitelju stambene zgrade (Zavod za stanovanje) račun za nekakve građ. radove tada ide prijenos porezne obveze jer se račun ne može poslati direktno na stambenu zgradu jer se ona ne smatra poslovnim subjektom (nema OIB)

Za sve gore navedeno savjetnici iz RRIF daju suprotne odgovore i sada ne znam što mi je činiti, a naravno nitko neće dati nikakav odgovor napismeno nego govore da je u Zakonu sve jasno.....
savjetnici lijepo naplate svoje 'savjete' i onda postupe suprotno od onog što su rekli (vidi slučaj s fiskalizacijom i obrojčavanjem računa)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 10:33   #49
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Mislim da se taj boldani dio rečenice, iza zareza tu nalazi samo da objasni prethodni dio rečenice, a ne da nešto novo kaže.

A ako i postoji nedoumica oko tog boldanog dijela (da li se posebno iščitava, neovisno o prethodnog dijela rečenice) mislim da legalizacija nije stara gradnja, jer sam čin legalizacije se prvi put provodi, naknadno, ali prvi put, kao kod nove gradnje.

Zakonodavac je dozvolio da se može zanemariti vrijeme koje stoji između procedure koja je trebala biti obavljena u ranijem razdoblju i trenutka u kojem se obavlja, uz uvjet poštivanja propisanih uvjeta vremena, drugim riječima, u vremenu koje je naknadno dato da se raniji nedostaci isprave.
Hm, dato je vrijeme za legalizaciju bespravno izgrađenih objekta do 30.06.2013. Zahtjevi su predani, međutim i dalje se popunjava dokumentacija, te geodet i izdaje račun za naknadne radove vezane za legalizaciju bespravne gradnje. Mislim da nisam naglasila tu važnu stavku. Nije namjerno, jednostavno sam mislila da svi razumiju što želim reći pod legalizacija - legalizacija bespravne gradnje, dakle postojećih, već izgrađenih objekata. Moja greška
Situacija je kao i za energetsko certificiranje. Ono se prvi put čini na postojećem objektu, ali ne ide PPO prema ovom mišljenju.

I još jednom - hvala, zaista cijenim što pomažeš.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 21:53   #50
@lili.p
ajde napiši koju riječ kada dobiješ odgovor od porezne da "zaokružimo temu" (ako ga dobiješ).

Ja pitala za odgovor, da li se treba zatražiti PDV IB, ako se fakturira usluga u Austriju, a uopće nisi obveznik PDV-a (pravna osoba, ispod 230.000,00 kn).
Jedan odgovor na stranici porezne uprave me je "smutio" pa sam poslala pitanje i nisu mi ništa odgovorili.

Ako netko zna, .....
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:50   #51
dal netko možda zna dal sanacija krovišta poslovne zgrade spada pod one građevinske radove koji podliježu prijenosu porezne obveze pa nema pretporeza ??
hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:05   #52
S obzirom da se porezna i rrif opet ne mogu dogovoriti oko konkretnih stvari baš me zanimaju vaša shvaćanja oko prijenosa porezne obveze u graditeljstvu?

Mislite li da bi za pranje vanjskih staklenih površina (npr. hoteli, neboderi,izlozi na trgovinama) i za unutarnja čišćenja (npr. strojno pranje podova, čišćenje velikih hala i skladišta) trebao ići prijenos porezne obveze s obzirom na dolje navedeno???

Odredbom članka 152. stavak 1. Pravilnika o PDV-u, propisano je da se građevinskim uslugama iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona uključujući usluge održavanja, rekonstrukcije i uklanjanja građevina, popravaka i čišćenja, osobito smatraju:
f) održavanje, renoviranje i popravak objekta ili njegovih dijelova, uključujući čišćenje, keramičarske, tapetarske i parketarske radove
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:48   #53
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
S obzirom da se porezna i rrif opet ne mogu dogovoriti oko konkretnih stvari baš me zanimaju vaša shvaćanja oko prijenosa porezne obveze u graditeljstvu?

Mislite li da bi za pranje vanjskih staklenih površina (npr. hoteli, neboderi,izlozi na trgovinama) i za unutarnja čišćenja (npr. strojno pranje podova, čišćenje velikih hala i skladišta) trebao ići prijenos porezne obveze s obzirom na dolje navedeno???

Odredbom članka 152. stavak 1. Pravilnika o PDV-u, propisano je da se građevinskim uslugama iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona uključujući usluge održavanja, rekonstrukcije i uklanjanja građevina, popravaka i čišćenja, osobito smatraju:
f) održavanje, renoviranje i popravak objekta ili njegovih dijelova, uključujući čišćenje, keramičarske, tapetarske i parketarske radove
Prijenos porezne obveze za čišćenje može se upotrijebiti kod čišćenja objekta prilikom izgradnje, a ne normalnog svakodnevnog čišćenja.

Tako sam ja shvatila i tako savjetujem svojim strankama...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:50   #54
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
dal netko možda zna dal sanacija krovišta poslovne zgrade spada pod one građevinske radove koji podliježu prijenosu porezne obveze pa nema pretporeza ??
hvala
da, ako je kupac obveznik pdv-a
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 07:45   #55
Hvala Gric!
Kupac je obveznik PDV-a ali dotičnu zgradu ima u najmu od fizičke osobe a u ugovoru je spomenuto da ju je dužan održavati ....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 08:29   #56
Primjenjuje li se prijenos porezne obveze za d.o.o. za trgovinu, proizvodnju i usluge (znači nije građ.firma, ali obavlja usluge ugradnje), za ugradnju čilera? Firma se inače bavi prodajom opreme za grijanje, hlađenje i vodu i ugradnjom iste. Da li se to može smatrati kao adaptacija objekta?
Negdje sam pročitala da se za ugradnju klime ne primjenjuje prijenos porezne obveze pa me zanima da li isto vrijedi i za čiler.

Zadnje uređivanje Mar@ : 21.08.2013. at 08:51.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:32   #57
Molim za pomoć. Pokušavam zvati poreznu ali nitko mi se ne javlja.
Potpisali smo ugovor s Croatia osiguranjem o ugradnji rashladnika vode (chilera) prije 01.07. Ugovorena je vrijednost posla i na uslugu je, kao i na proizvode, bio obračunat PDV. Usluga je obavljena tek početkom kolovoza i tad bi trebo ići i račun. Provjerila sam na stranici porezne i CO je u sustavu PDV i za tu uslugu bi trebala koristiti prijenos porezne obveze. Ono što mene muči je koji iznos za vrijednost usluge da napišem: iznos bez pdv ili iznos s pdv? Jer oni su već platili cijelu ugovorenu vrijednost posla i ja im moram izdati račun na taj iznos.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 18:24   #58
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć. Pokušavam zvati poreznu ali nitko mi se ne javlja.
Potpisali smo ugovor s Croatia osiguranjem o ugradnji rashladnika vode (chilera) prije 01.07. Ugovorena je vrijednost posla i na uslugu je, kao i na proizvode, bio obračunat PDV. Usluga je obavljena tek početkom kolovoza i tad bi trebo ići i račun. Provjerila sam na stranici porezne i CO je u sustavu PDV i za tu uslugu bi trebala koristiti prijenos porezne obveze. Ono što mene muči je koji iznos za vrijednost usluge da napišem: iznos bez pdv ili iznos s pdv? Jer oni su već platili cijelu ugovorenu vrijednost posla i ja im moram izdati račun na taj iznos.
Kad su platili i jeli izdan račun za predujam ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 11:45   #59
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Kad su platili i jeli izdan račun za predujam ?
Račun za predujam im nisam ispostavila jer su platili nakon obavljenog posla, znači prije desetak dana, kada je čiler pušten u rad.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 15:24   #60
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Račun za predujam im nisam ispostavila jer su platili nakon obavljenog posla, znači prije desetak dana, kada je čiler pušten u rad.
Trebal bi raditi prijenos porezne obveze, i ispostaviti račun na iznos bez PDV-a, a razliku im vratiti na žiro...

Ne možeš im na puni iznos izdati fakturu, to bi značilo da plaćaju 2 puta PDV, što nema smisla...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.