Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 21:07   #241
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Ispricavam se, nisam te mislila uvrijediti niti sam pomislila da si los ili nestrpljiv roditelj.
Samo sam htjela reci da se sav taj kaos moze drzati pod kontrolom bez nekih velikih iscrpljivanja i vikanja, ili jos gore lupanja, udaranja, navlacenja ili naglih trzanja kakve vidim da roditelji upotrebljavaju.
Tu jednostavno, koliko ulozis, toliko ti se i vrati.
To bila skracena verzija onog gore.
Mislim da se period ljubomore jednostavno mora proc, a sad na meni je da to izhendlam najbolje sta mogu i naucim dijete da je ono sta radi pogresno.
Ostale primjere koje sam navela su vise manje karikiranja u svrhu poentiranja koliko je udarac besmislen, iako koliko god da nekad stvarno zna bit kaoticno (tipa istovremeno gladni ili pospani ili zapnu za istu igracku i sl.) opet je zadnja moja, opet nakraju dana oni budu sretni, zadovoljni, nahranjeni, cisti i zaspu snom pravednika (a ja susta suprotnost ).
Ali daleko od toga da ne bude i uzasnih dugih i dosadnih dana, potencijalno opasnih situacija, viknem, izignoriram, budem nemajka jer si to nekad mogu priustit.
Ugl raspisala sam ti se a tl;dr glasi - sve znam i slazem se s onim sta si napisala ali to meni niti ne trebas govorit.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:31   #242
Quote:
NiktaX kaže: Pogledaj post
ja se ne bi usudila udarit dijete. osjećala bi se kao da kršim neke prirodne zakone. potpuno mi je neprirodno da jači tuče slabije
pa je, ruzno je udarati slabijeg od sebe. Jeidno sto danasnja djeca imaju previse hrabrosti pa sve manje postivaju starije od sebe. Ni u skoli svoje ucitelje i profesore, ni svoje roditelje i bake i djedove. Nije ih strah podignuti glas na starijeg, uvrijediti pa cak i silu primjeniti. Sad da li je to posljedica novih odgojnih metoda ili neceg drugog ne znam, medjutim toga je sve vise i vise
Elektrasex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 01:52   #243
Malo discipline ne škodi
GirlFashionGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 09:34   #244
Quote:
GirlFashionGuru kaže: Pogledaj post
Malo discipline ne škodi
Postoje drugačiji načini discipliniranja djece.
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:51   #245
Quote:
Elektrasex kaže: Pogledaj post
pa je, ruzno je udarati slabijeg od sebe. Jeidno sto danasnja djeca imaju previse hrabrosti pa sve manje postivaju starije od sebe. Ni u skoli svoje ucitelje i profesore, ni svoje roditelje i bake i djedove. Nije ih strah podignuti glas na starijeg, uvrijediti pa cak i silu primjeniti. Sad da li je to posljedica novih odgojnih metoda ili neceg drugog ne znam, medjutim toga je sve vise i vise
Da! Ali zato majke i bake dopustaju da ih dete udara, sutira
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:56   #246
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Da! Ali zato majke i bake dopustaju da ih dete udara, sutira
Dijete ponavlja ono što vidi. Sigurno nije samo od sebe se dosjetilo udaranju i šutanju, nego je to vidjelo od odraslih. Još jedan razlog zašto je fizičko kažnjavanje apsolutna glupost.
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 14:12   #247
Ja ne verujem da su moje druagrice sutirale muza ili decu. Ova sto ej samohrana majka nije ni imala koga da sutira. Nego su besni i moze im se! Kako nekoj deci nikada ne pada na pamet da sutnu mamu? Ili nekog druga u vrticu? A druga jedva cekaju da udare bilo koga?
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 11:28   #248
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
... Kako nekoj deci nikada ne pada na pamet da sutnu mamu? Ili nekog druga u vrticu? A druga jedva cekaju da udare bilo koga?
nisam cijelu temu citala.. zato samo osvrt na zadnje komentare...

moje skromno misljenje: zato jer si te mame i bake linijom manjeg otpora to dozvole i ne postave od pocetka stvari onako kako trebaju biti - nemaju ih u okvirima svoje kontrole kao ni situaciju u kojoj se to desi.

neka djeca jesu mirnija i povucenija po prirodi, a neka prodornija i zato im instiktivno dodje nekog lupit ili ugristi kad im razvoj situacije ne pase.. recimo, ko neke male zivotinjice. nije da bas svako dijete koje udara imitira odrasle uzorke iz svoje okoline. i onda to tako uzme maha sto je dijete starije.

mi odrasli im odmah u tom trenu, da mali to shvate, moramo na miran nacin skrenut paznju, naucit ih, uvijek i uvijek razgovarat na istoj razini - znaci, cucnut pokraj njih, sjest pokraj njih i objasnit, a ne u pretecem stilu odozgo, jos "najbolje" uzdignuta kaziprsta demonstrirat svoju "moc".
i pustit i njih da bez straha obrazloze zasto su tako postupili.

cisto zdravorazumski.

u doslovnom smislu: kako si sijes, tako zanjes.
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 18:04   #249
Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Postoje drugačiji načini discipliniranja djece.
Postoje postoje. Zato čuvari u maloljetničkim zatvorima nose pendreke. Da bi njima pomazili djecu ako postanu zločesta.

Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Dijete ponavlja ono što vidi.
Nije točno.

Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Sigurno nije samo od sebe se dosjetilo udaranju i šutanju, nego je to vidjelo od odraslih.
Jest, samo od sebe je. Agresija je urođena u čovjeku. I to nije problem, problem je kada ju počne ispoljavati da bi se iživljavao nad drugima. A to ga treba učiti od djetinjstva da ne smije.

Quote:
NiktaX kaže: Pogledaj post
ja se ne bi usudila udarit dijete. osjećala bi se kao da kršim neke prirodne zakone. potpuno mi je neprirodno da jači tuče slabije
Sve dok nebi vidjela da neko dijete na najokrutniji mogući način zlostavlja tvoje. Onda bi se ti tvoji zakoni prirode okrenuli malo drugačije.

PS: ako ne vjeruješ da mala djeca mogu raditi nešto nezamislivo okrutno samo reci i okačim ti linkove sa snimkama.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 04:13   #250
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post



Jest, samo od sebe je. Agresija je urođena u čovjeku. I to nije problem, problem je kada ju počne ispoljavati da bi se iživljavao nad drugima. A to ga treba učiti od djetinjstva da ne smije.


Znamo da se klin klinom izbija, pa zato treba djecu mlatiti?

Quote:
ako ne vjeruješ da mala djeca mogu raditi nešto nezamislivo okrutno samo reci i okačim ti linkove sa snimkama.
Nemoj se ljutiti frende, ali malo je onak...cudno da znas za te snimke i gdje se mogu pogledati.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 12:21   #251
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Znamo da se klin klinom izbija, pa zato treba djecu mlatiti?



Nemoj se ljutiti frende, ali malo je onak...cudno da znas za te snimke i gdje se mogu pogledati.
Ne treba ih mlatiti.

Nije čudno. Svemrežje ti nažalost ponudi takve stvari bez da te pita jesi li raspoložen za njih.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 12:22   #252
Meni je jako bitan izvor koji zagovara jedan ili drugi oblik odgoja:
  • Ako je neko glup/vođen emocijom i još svoju djecu odgaja duže (sa neželjenim posljedicama), bez obzira koju metodu je odabrao, jer ne želi da misli da je pogriješio i da je kriv u radu sa malim bićima koja su najvažnija na svijetu, bit će previše tvrdoglav u priznavanju da možda nije upravu. Ljudi su jako skloni da u raspravi samo ukorijene već postojeće mišljenje kad im je ego ranjiv.
  • Drugi nepouzdan izvor savjeta koji ne bi htjela slušati je svaka osoba koja je imala emocionalno nezdrave roditelje sklone zlostavljanju. Ja se evo mogu tu volontirati i reći da su kazne bile vezane za to da li su mama i tata nervozni danas, ili ne. (što ja naravno dugo nisam shvatila) Jedno dijete je preferirano i dopuštane su brojne greške, dok su druga djeca praktički tlačena. Ako jesu danas ljuti, ja sam sve kriva i kaznit će me par puta na dan, ako nisu (što je bilo puno rijeđe), onda oproste puno stvari za koje očekujem bol. Ali ako sam iskrena, psihičko zlostavljanje iz mog iskustva ima puno gori efekt i trebalo mi je godine terapije da se riješim posljedica koje su ostavili.
Problem je da ja, koja sam izašla iz takvog doma, ne znam kako zdravi roditelji donose odluke, ne znam kakav bi efekt na mene imale batine da je u kući postojala jasna struktura i ljubav. Da kazne nisu bile arbitrarne, nego samo zaslužene? Niti ja niti bilo ko, ko je izašao iz doma nestabilnih roditelja, nije po mom mišljenju sposoban da procijeni da li je fizičko kažnjavanje prihvatljivo ili ne.

Najgore od svega, većina ljudi koji su prošli kroz ruke roditelja manje poremećenih od stereotipnog monstruma, nisu ni svjesni što se dogodilo, do puno kasnije u životu kad se zapitaju zašto se svijet oko njih raspada. Ti će pogotovo biti ukorijenjeni u stavu jer ne vide sami svoju pristranost i tu pišu kako je "logično" da misle ovo ili ono... Takvi obično pričaju o lošim "metodama odgoja", a zapravo opisuju zlostavljanje jer za drugo ni nisu znali. Ili opisuju zlostavljanje i govore kako je to "normalno" i kako ostali "pretjeruju", opet jer za drugo nisu znali.
  • Treći izvor koji ne želim slušati su studije sastavljene sa pola mozga i još manje učesnika. Također bilo koja studija koja u svom korijenu nosi ideologiju/filozofiju. Obično religijsku, hipertradicionalističku, neoliberalnu, feminističku i sva ostala sranja koja znaju da se kriju iza psiholoških i socioloških studija koje su po meni automatki za kantu za smeće.
E sad, pošto želim djecu i nemam pojma da li je pametno da ih ikada fizički kaznim ili ne, molim vas da uzmete u obzir što sam napisala i pokušate da me uputite na što mentalno zdraviju, što neutralniju osobu/studiju koja će mi pomoći da oformim mišljenje.
Hvala

Zadnje uređivanje pikatchoo : 28.01.2018. at 13:31.
pikatchoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 14:15   #253
Provodi uz alkohol i cigarete nisu im zanimljivi, dobro se slažu se s roditeljima, ali su usamljeni. Evo kako danas žive hrvatski tinejdžeri...

U petak navečer sam s kćeri gledao film. Evo, ne znam što bih mislio. Je li normalno da 17-godišnja cura za vikend s tatom gleda film, a da je on na to nije natjerao... - pitao je društvo neki dan otac 17-godišnje djevojke, odlične učenice jedne zagrebačke gimnazije. Djevojka ne puši - što je ocu, pušaču, stvarno drago - i ne pije. Ima jasne interese, dobro zna što želi studirati, trudi se u školi (koju nimalo ne voli niti cijeni) jer zna da je školski uspjeh važan za njezinu budućnost, piše Jutarnji.hr. Puno vremena provodi na internetu, na društvenim mrežama, na Youtubeu, prati točno određene stvari i komentira ih s prijateljima. Nema dečka. Ima nekoliko prijateljica s kojima tu i tamo ode na piće. Izlazi rijetko, do ranih jutarnjih sati još rjeđe.

Njezin otac bio je tinejdžer krajem 80-ih i početkom 90-ih. Njegovo je mladenaštvo bilo bitno drukčije. Izlazilo se svaki petak i subotu obavezno, a i u tjednu, kad god se moglo. Dosta se pilo, pušilo se, eksperimentiralo s drogama. Doma se vodio rat s roditeljima svakodnevno. Gledati film s njima u subotu na večer bio je - horor-scenarij. Osamostaljenje od roditelja bilo je glavni cilj. - Stari je bio strog, pošteno je kažnjavao kad bih zaglibio. Ona zna da ne bi bila kažnjena uopće, jer je i inače ne kažnjavamo. Zna da bi se porazgovaralo ako bi došla pripita, ali to bi bilo - to. Ali ništa od toga. Evo, ja stvarno mislim da se ona nikad nije napila - pričao je odmahujući glavom, pitajući se na kraju - bi li možda trebao popričati s nekim stručnjakom, savjetovati se, vidjeti ima li njegovo dijete problem za koji ne zna, treba li što poduzeti - nije li jednostavno preodgovorna.

jesu li današnji mladi ovakvi, povučeniji, zbog tehnologije koja ih svakodnevno zaokuplja ili drukčijih metoda odgoja?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 14:49   #254
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
jesu li današnji mladi ovakvi, povučeniji, zbog tehnologije koja ih svakodnevno zaokuplja ili drukčijih metoda odgoja?
Dosta ih je ovisno o nekoj vrsti tehnologije. Dati djetetu privatni komp je po meni kao da si mu dao heroin. Bez najmanjeg pretjerivanja. Molim vas, ako niste upoznati, istražite o ovisnostima o modernim tehnologijama.

A druga stvar, radi se o djevojci... Znam da temperamenti muškaraca također mogu biti "mirniji", ali ne znam kako bi ovim ljudima prošlo odgajanje prosječnog dječaka. Zaista ne znam i ozb pitam. I mene interesuju mišljenja o ovom.
pikatchoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:52   #255
U članku također ima i ovo:

Quote:
Nikada prije djeca nisu imala tako bitan položaj u obitelji, nikada nisu toliko sudjelovala u odlučivanju i imala važnost u kreiranju obiteljskih odluka. Nikada ih se nije toliko slušalo i uvažavalo i nikada prije im obiteljska dinamika nije bila toliko sklona. Osobito je, pak, tome pridonijela promjena u očinskoj ulozi: očevi danas sudjeluju u dječjem životu više nego ikad u povijesti (iako i dalje bitno manje nego majke), napuštaju autoritarnu i strogu ulogu, a kod djece nestaje osjećaj koji je desetljećima bio vezan uz očeve - strahopoštovanje. - Čini se da doma stvaramo djeci okruženje u kojem nemaju potrebu za buntom i bijegom, jer unutar roditeljskog doma imaju dovoljno prostora i samostalnosti u odlučivanju, nemaju potrebu biti “kontra”, kao što je to imala generacija njihovih roditelja. Oni se drže pravila jer pravila vrlo često nisu postavljena, nego su dogovorena s djecom, jer mnogi roditelji svoju ulogu shvaćaju bitno drukčije nego što su je shvaćali njihovi roditelji. Čini se da očevi sve više preuzimaju ono tradicionalno najbolje od majki - njihovu toplinu i bliskost, a majke preuzimaju strukturiranost i dosljednost od očeva. Roditeljske se uloge približavaju, za djecu na najbolji način - kaže dr. Gordana Kuterovac Jagodić s Katedre za razvojnu psihologiju Odsjeka za psihologiju zagrebačkog Filozofskog fakulteta, upozoravajući da se radi o prosječnom trendu koji se ne može primijeniti na sve obitelji i čiji intenzitet ovisi o nizu varijabli, poput socijalne i obrazovne pozadine svake konkretne obitelji
I da, ovo s tehnologijom nije sad nešto posebno. Ista stvar bi bila s primjerice sladoledom, da je djeci konstantno dostupan i da ti kao roditelj ne pokušavaš uspostaviti nikakvu strukturu oko toga, što se tiče količine pojedenog. Nerealno je očekivati da ćemo djecu upoznati s tehnologijom koja stvarno pruža svakojake mogućnosti i onda ih samo pustiti, a oni će shvatiti da ne treba pretjerivati i sami od sebe naučiti kako to koristiti. Naravno, drugi ekstrem je jednako negativan: mi ćemo kucati po mobitelima i računalima, gledati TV, a djeca ne smiju ni prismrditi tome jer fuj tehnologija?
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 13:14   #256
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Ja ne verujem da su moje druagrice sutirale muza ili decu. Ova sto ej samohrana majka nije ni imala koga da sutira. Nego su besni i moze im se! Kako nekoj deci nikada ne pada na pamet da sutnu mamu? Ili nekog druga u vrticu? A druga jedva cekaju da udare bilo koga?
Zato što neka djeca vide da se njihovi roditelji s poštovanjem odnose jedan prema drugom.A neka ne.
Dijete koje vidi majku da ocu dozvoli da je vrijeđa ili udari sigurno neće tu majku poštovati jer ni majka ne poštuje samu sebe. Da ima poštovanja prema sebi ne bi dotvolila takvo ponašanje ni od partnera ni od djeteta/djece.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 13:29   #257
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Zato što neka djeca vide da se njihovi roditelji s poštovanjem odnose jedan prema drugom.A neka ne.
Dijete koje vidi majku da ocu dozvoli da je vrijeđa ili udari sigurno neće tu majku poštovati jer ni majka ne poštuje samu sebe. Da ima poštovanja prema sebi ne bi dotvolila takvo ponašanje ni od partnera ni od djeteta/djece.
Dobra batina treba, to su provjerene metode. Ostalo su priče ..
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.02.2018., 23:57   #258
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Dobra batina treba, to su provjerene metode. Ostalo su priče ..
Ti si budalo rekao sto si mislio. Zavrsi s time. Shvatili smo da volis zlostavljati slabije od sebe. I zato jer si picka od covjeka ovdje serendas bez kraja i konca.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.