Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2006., 00:10   #41
Znam ... naveden je u linku u postu ispod toga.
Evo ga zato jos jednom
Studij psihologije u Osijeku

Moram iskreno reći da donedavno nisam znao za taj studij ... nisam više u tim akademskim vodama, pa ne znam, ali čini mi se da je to "mlad" studij .. ima li tko kakva iskustva s Osječkim studijem psihologije da ih podijeli s forumašima.

A, Iraclis, btw. kad si me već podsjetio na pogrešku, mogao si ti staviti link. No, nema veze ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 19:03   #42
Quote:
Mad Scientist kaže:
čini mi se da je to "mlad" studij
tocno. mislim da je to 2004. krenulo.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 08:15   #43
preporučam svim studentima da pokušaju ići na kongrese psihologa, bar ovih koji se održavaju u Hrvatskoj. nije nešto spektakularno, ali zna biti i zanimljivih izlaganja.
to im može dati dobru ideju što i čime se baviti nakon studija, a i upoznati se sa ostalima.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:56   #44
Da li je netko pokusavao upisati neki post-diplomski, sada se to zove diplomski iz nekog podrucja psihologije, a prethodno je diplomirao filozofiju, pedagogiju, teologiju? Da li je to uopce moguce?

Hvala
Mona_Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 08:09   #45
najbolje da nazoves fakultet i pitas. tako ćeš dobiti najbrze i vjerovatno najtočnije informacije.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 08:32   #46
e imaš i informacije na http://psihologija.ffzg.hr/home pa tam odaberi poslijediplomski studij, pa novi doktorski studij.
koliko sam ja na brzaka pročitala, mogla bi upisati s time da trebaš imati prosjek ocjena 4 (i više), 2 preporuke profesora, te imaš slušanje i polaganje pripremnog dijela ako nisi završila psihologiju. cijena studija je prava sitnica... samo 10 500kn po semestru

što se tiče samog studija, citiram: "... osobit naglasak se stavlja na temeljito upoznavanje znanstvene metodologije i problema psihologijskih mjerenja, te najsuvremenijih spoznaja i istraživačkih paradigmi u pojedinim područjima. ..."

prporučam detaljnije čitanje na webi i kontakt s faxom.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 14:59   #47
Quote:
Mad Scientist kaže:
Ja se slažem da treba biti otvoren. Što se astrologije tiče, ne znam, ja sam osobno jako skeptičan prema tome, ali ako pomaže u terapijskom radu ... zašto ne.
Možda jesam zadrti materijalističko-funkcionalističko-redukcionistički psiholog, ali ok je koristiti alate i tehnike ako polučuju uspjeh u radu s ljudima.
Ali kad govorimo o znanosti, osobito fundamentalnoj psihologijskoj znanosti, treba biti jasno što spada u znanost, a što ne spada. Što ima svoj biološki supstrat, a što je puki hipotetski konstrukt. Koje je objašnjenje znanstveno, a koje nije itd.
S moje strane dosta offtopičarenja ... bitno je da se slažemo oko bitnih stvari
(isprika ostalim forumašima što sam ima malo "prekinuo" topic )...
A sad nastavimo s obrazovanjem i edukacijom
Da sad ja malo offtopicraim i pobijem neke krive navode To da je znanost samo ono sto je bioloski supstrat ne da je totalna glupost, nego je stvarno blize srednjem vijeku a ne suvremenoj znanosti. :P Ta cijela prica je pobijena jos kad ju je Popper prvi puta potegnuo i dobro se zna da postoji nekih 4 vrsta znanosti, od kojih je EMPIRIJSKA ZNANOST SAMO JEDNA OD 4, dakle (normativne, empirijske, analiticke i orijentirajuce).

Dakle, to sto ti smatras psihologiju bioloskom znanosti i sto si tako orijentiran na takvo materijalisticko-redukcionisticko vidjenje je samo tvoje vidjenje price, a ne cinjenica. A i ta struja je samo jedna struja unutar psihologije.

Uostalom, da se nadovezem i na gornju pricu o parapsihologiji itd, studij psihologije na Hr studijima itekako ima takve predmete, sto ne znaci da su u srednjem vijeku, nego samo da su otvoreni za sve opcije. Govoriti da znanost nije sve sto se ne moze empirijski izmjeriti je totalna glupost iz vise razloga- od toga sto je osnovna postavka humanistickih i drustvenih znanosti DA NEMA EGZAKTNIH MJERENJA do toga da je uopce pitanje sto se da egzaktno mjeriti kod ljudske psihe, pitanje koje je dobro poznato svima koji se malo vise razumiju u statistiku i psiholosku statistiku.
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 15:01   #48
A sad, ontopic, mene zanima da li ce se nakon novog Bolonjskog studija psihologije ili socijalne psihologije nakon 5 godina moci dritto postati psihoterapeut, kao sto je Neli navela da se u Njemackoj postaje? Ili ce se opet morati prolaziti neka dodatna edukacija? Ako tko zna...
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 15:32   #49
Replika

Quote:
Lali kaže:
To da je znanost samo ono sto je bioloski supstrat ne da je totalna glupost, nego je stvarno blize srednjem vijeku a ne suvremenoj znanosti.

Dakle, to sto ti smatras psihologiju bioloskom znanosti i sto si tako orijentiran na takvo materijalisticko-redukcionisticko vidjenje je samo tvoje vidjenje price, a ne cinjenica. A i ta struja je samo jedna struja unutar psihologije.
Ja ne tvrdim da ono što nema biološki supstrat ne spada u znanost, već da samo treba biti svjestan da su neki (u psihologiji rekao bih i većina) konstrukti čisto hipotetičke naravi. Ali i toga da neki konstrukti ne spadaju u znanost, a neki da.
Razlog je taj što njihova konceptualizacija niti ne polazi od bioloških procesa, već od ponašanja (u širem smislu) i onda se ide na to da se te konstrukte "potvrdi" tako što se pokušava naći biološka osnova tog konstrukta, što je katkada vrlo teško ako ne i nemoguće, jer je polazište obrnuto. I za neke probleme i područja u psihologiji istraživanje bioloških temelja može biti od sekundarnog značaja, i to je u redu.
(tvoja reakcija je vjeorjatno posljedica moje izjave: "kad govorimo o znanosti, osobito fundamentalnoj psihologijskoj znanosti, treba biti jasno što spada u znanost, a što ne spada. Što ima svoj biološki supstrat, a što je puki hipotetski konstrukt." ... to možda implicira tvoj zaključak o mojem stavu, no ne i ono što sam želio reći)

Ne tvrdim niti da se hipotetski konstrukti ne mogu mjeriti, pa cijela psihometrija se bavi problemima mjerenja u psihologiji. Ono što je tu po meni jako važno je to da treba biti svjestan relativnosti konstrukata. To je možda najevidentnije kod konstrukta IQ-a i inteligencije. Puno pristupa, puno definicija, puno teorija i puno testova.
Quote:
Lali kaže:
A sad, ontopic, mene zanima da li ce se nakon novog Bolonjskog studija psihologije ili socijalne psihologije nakon 5 godina moci dritto postati psihoterapeut, kao sto je Neli navela da se u Njemackoj postaje? Ili ce se opet morati prolaziti neka dodatna edukacija? Ako tko zna...
Hm ... mislim da ce to teško ići a da se ne uvedu smjerovi u studij psihologije ... netko možda ne želi biti psihoterapeut, već se baviti npr. kadrovskom psihologijom ...
Ono što se ja bojim da od psiholog=psihoterapeut neće biti ništa ... ne znam tko se pita u tom slučaju za mišljenje, ali ako je suditi po ljudima u društvu psihologa ili u komori, nekako sumnjam u to .... nadam se da griješim.
Ali tu je uz ostale problema i problem edukacije studenata ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:48   #50
nisam znao da postoji studij socijalne psihologije na medicinskom fakultetu.. no, dobro. mozda sam samo neupucen..

mene zanima jedna druga stvar, a to je:

koliko znam postoji smjer tzv. "klinicke psihologije" koji psiholozi mogu.. hm.. specijalizirat .. nakon zavrsenog dodiplomskog studija.

eh, sad... nije li to onda vise-manje dosta slicno (ako ne i gotovo jednako) onome cime se bavi specijalist psihijatar za zavrsenim medicinskim fakultetom?

sve sto sam citao o tome mi ne daje potpunu sliku, jer se, ocito, i jedni i drugi mogu bavit odredjenjim sub-usmjerenjima sto se ljudske psihe tice..

pa eto, volio bih da malo o tome popricamo.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:00   #51
Quote:
Bat Kol kaže:
nisam znao da postoji studij socijalne psihologije na medicinskom fakultetu.. no, dobro. mozda sam samo neupucen..
Mislim da je riječ o postdiplomskom studiju Socijalne Psihijatrije (ne psihologije).
Svojevremeno ga je vodio Dr. Ljubomir Hotujac
Na taj su studij mogli ići i psiholozi ...
Nisam siguran da je to još uvijek tako ... nešto sam načuo da će ukinuti taj studij ... ali nisam siguran, mozda netko raspolaze boljim informacijama
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 10:36   #52
Quote:
Bat Kol kaže:
nisam znao da postoji studij socijalne psihologije na medicinskom fakultetu.. no, dobro. mozda sam samo neupucen..

mene zanima jedna druga stvar, a to je:

koliko znam postoji smjer tzv. "klinicke psihologije" koji psiholozi mogu.. hm.. specijalizirat .. nakon zavrsenog dodiplomskog studija.

eh, sad... nije li to onda vise-manje dosta slicno (ako ne i gotovo jednako) onome cime se bavi specijalist psihijatar za zavrsenim medicinskim fakultetom?

sve sto sam citao o tome mi ne daje potpunu sliku, jer se, ocito, i jedni i drugi mogu bavit odredjenjim sub-usmjerenjima sto se ljudske psihe tice..

pa eto, volio bih da malo o tome popricamo.

koliko znam kao klinički psiholog nemaš pravo otvoriti svoju praksu, nego samo možeš raditi u bolnici, ne znam točno što oni rade ali definitivno ne psihoterapiju.

ali možeš nakon diplomskog iz psihologije upisat neku edukaciju za psihoterapeuta i onda mozes bit psihoterapeut
no ne znam koliko je to regulirano zakonom, nije baš, ali mislim da praksu možeš otvoriti.
no, nakon specijalizacije iz psihijatrije ti ionako nisi psihoterapeut nego samo pill doc, iako se to kod nas izjednačava, što zbog manjka terapeuta što zbog koristi psihijatara koji si daju titule

osobno mislim da se ne isplati studirat medicina zbog psihoterapije.
zivot je prekratak za grbačenje na medicini..
jer ako te zanima iskljucivo psihijatrija, a čekaš preko 4-5 godina na specku i dotle radiš kao liječnik opće prakse..prilično potraćeno vrijeme..

na psihijatriji je jedna profesorica rekla ako ste specijalizant s 37, vi ste mladi specijalizant pa ne znam koliko se to isplati osobi kojoj je psihijatrija stvar zbog koje je upisao medicinu, ..
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:41   #53
hehe.. hvala na informacijama. davnih dana sam i ja htio bit psihic (i iznenadio se kada sam cuo da pola generacije zeli isto, hm.. ), a onda zakljucih da mi se ne da j... na medicini da bi slusao tudje pizdarije (no offense ).

nekako sam dosao do zakljucka da je zapravo onda bolje zavrsit psihologiju, pa onda vidjet sto dalje.. ipak ti manje vremena oduzme.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 22:09   #54
LITERATURA

Jel zna netko koja literatura treba za prijemni iz psihologije???
 
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 22:16   #55
Koliko ja znam na filozofskom je na prijemnom opca kultura, sto bas i nema previse veze sa psihologijom.
Cini mi se da odaberes 4 odsjeka koja kao dolaze u obzir, a onda se gleda po rang listi. Naravno, oni koji imaju vise bodova dobe sto zele, a ostali...
__________________
I wasn't me when we met... What shape of insanity keeps leading you back to me?
_malicka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 16:22   #56
Jel mogu ja postat psihijatar ako mi je dijagnosticiran granicni poremecaj licnosti?
Inace stvarno me zanima psihijatrija i volia bi pomoc ljudima s razlicitin psihickim problemima.Trenutno studiran medicinu,1. san godina.
serial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 19:40   #57
a smijes li onda uopce biti lijecnik??
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 08:15   #58
e,to ne znam.

ali npr. znam da ako želiš ići na edukaciju Gestalt terapije, da su jedan od uvjeta osoba koja je u stabilnoj dužoj vezi, i još su bili neki uvjeti. ali ovaj mi je bio najzanimljiviji kada je to jedna cura prije par godina prezentirala na našem faxu.

pretpostavljam da postoje ili bi barem trebali postojati neki uvjeti tog tipa.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 17:27   #59
kak ne bi mogo bit ljecnik

moze bit lijecnik, psihijatar moze bit ak ga prime, a dal ce ga primit ionak ne ovisi sam o psihickom stanju

no sigurno da se mora izlijecit od granicnog poremecaja licnosti ako bi bio psihijatar, tako da ga mozda i ne prime jer se, ovaj, nije tak lako izlijecit.


moj savjet, izlijeci se do tada
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 02:36   #60
Quote:
serial kaže:
Jel mogu ja postat psihijatar ako mi je dijagnosticiran granicni poremecaj licnosti?
Inace stvarno me zanima psihijatrija i volia bi pomoc ljudima s razlicitin psihickim problemima.Trenutno studiran medicinu,1. san godina.
moga bi i to boji neg ovi tu sta studiraju te psihologije,to ti je brate sve goli kuratz...ti ces lipo znat koju golgotu prolazi ovaj kojeg liciš,naravno ako se prije toga sam izličiš
Retaj san uvik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.