Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 11:56   #61
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
"Ukoliko u određenoj državi borave
više od tri mjeseca, građani EU-a moraju se prijaviti nadležnim
vlastima uz potvrdu o dostatnim sredstvima za život (ovjera poslodavca,
dokaz o samozapošljavanju ili izvod o zdravstvenom osiguranju
za umirovljenike). Po dobivanju ovjerene potvrde, građani EU-a više
se ne moraju javljati lokalnim vlastima."(
-Korištenje prava slobode kretanja načelno pretpostavlja da osoba može sama financirati svoj boravak (radom ili imovinom) i da posjeduje zdravstveno osiguranje.- moraš dobivat plaću ili mirovinu i imat zdravstveno bilo koje zemlje uključujući i RH

- Za boravak duži od 3 mjeseca može biti propisana obveza posjedovanja
tzv. “Dopuštenja boravka” (dokaz o prijavi, boravišna potvrda).- ovisno o zemlji



Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam
Državljanima EU-a se ne udara ulazni pečat niti trebaju imat putovnicu dovoljna je osobna.Dokazom pripadnosti EU-a nitko te nema pravo pirat gdje si bio, koliko dugo si i što radiš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:29   #62
Na Dnevno.hr pišu da visokoobrazovani Hrvati nemaju kaj tražiti u EU. http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/...i_/641388.html
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:21   #63
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam bez brige.
pa nije to baš tako lako kako misliš, ono teoretski je moguće ali u praksi neizvedivo ak oš imat normalan život.evo recimo za njemačku,obavezan si se prijavit nakon 3 mjeseca, jer su velike novčane kazne ako saznaju.
bez prijave nemožeš uopće unajmit stan, nemoš prijavit struju, telefon, internet bla bla, bez prijave adrese nemoš otvorit bankovni račun, nemaš zdravstveno.....
to sve vrijedi i za njemačke i za eu-državljane.
ako imaš nekog pa misliš bit kod njega, ako je on podstanar , po ugovoru te nesmije imat kod sebe u stanu dugo a da te ne prijave, ne brini susjedi su tu koji jedva čekaju prijavit
ako ima svoj stan, susjedi su tu koji će polomit noge da prijave, jer eto neki strejndžer se šunja po zgradi
Igračka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 19:38   #64
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Na Dnevno.hr pišu da visokoobrazovani Hrvati nemaju kaj tražiti u EU. http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/...i_/641388.html
Naravno. Iza D.G. se krije kvalitetan analitičar David Grund. Toliko kvalitetan, da me čudi kako ga HANFA nije tužila zbog do sada već gomilu iznesenih krivih informacija.
Inače samo Jan De Nul je u zadnjih 12 mjeseci iz HR zaposlila 350 osoba iz Hrvatske. Što inženjera, SSS tehničkog usmjerenja.
http://maritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/

Eto, uživajte uz portal dnevno i uz kvalitetnog D.G.-a
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 21:22   #65
Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
Naravno. Iza D.G. se krije kvalitetan analitičar David Grund. Toliko kvalitetan, da me čudi kako ga HANFA nije tužila zbog do sada već gomilu iznesenih krivih informacija.
Inače samo Jan De Nul je u zadnjih 12 mjeseci iz HR zaposlila 350 osoba iz Hrvatske. Što inženjera, SSS tehničkog usmjerenja.
http://maritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/

Eto, uživajte uz portal dnevno i uz kvalitetnog D.G.-a
Ja ipak mislim da je portal dnevno.hr poprilično kvalitetan portal, ali slažem se da je ova vijest notorna glupost

Posebno me oduševila ova zabrinutost za frizere u Europskoj Uniji, pa mene u Londonu već godinama šišaju brazilci i sirijci, koji su se jedva stigli raspakirati nakon dolaska na Heathrow Svašta
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 10:26   #66
Svaka država za sebe će odlučivat koga i koliko treba i želi.Normalno da onih koje ima i sama (fizikalci) ne želi u prevelikom broju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:56   #67
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...%A0engenu.html

Ovo se već par dana vrti po novinama, a pazi frajere, najjače su ekonomske zemlje Europe i Svijeta pogotovo ti Francuzi i Njemci , a ovi siromašni sa par miljuna stanovnika trebaju čuvat granice da ni muha ne prođe ilegalno. Pa bože, nema problema, jesmo "unija" ? jel si pomažemo ? pa nema problema, niko sretniji od mene da ja što prije upadnem na policijsku akademiju koju čekam već godinu dana, neka nam lijepo ti frajeri i bogate zemlja sa sjevera svake godine daju miljardu eura za financiranje policije i par tisuća novih policajaca za granice te kupovinu velikog broja najmodernijih tehničkih pomagala, 2-3 helikoptera sa svom pratećom opremom za snimanje terena u svim vremenskim uvjetima bez obzira jel dan ili noć i neće biti problema ni za koga. Nego oni tebe malog sa 4.4 miljuna stanovnika ostave i kažu snađi se druže, pa ne možemo mi financirat 20 000 policajaca samo radi zaštite granica ko oni sa našom ekonomijom.

Kako to bijedno funkcionira u toj Europi, stvarno već počinjem vjerovat u analize mnogih svjetskih stručnjaka kako ta Europa sve više kreće prema kolapsu i raspadu. Riječ "unija" postoji samo na papiru, u praksi je drugačije. Da je to prava unija, najbogatije zemlje te Europe bi ako im je interes šengen i bezgranični režim lijepo pomogle Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i ostalim ajmo tako reć "juznim i istocnim" zemljama EU pošto one nisu bogate i ne mogu financirat tolike kadrove za zaštitu granica mi ćemo se svi zajedno skupit u novcima i pomoći ćemo im da tu zadaću lakše obavljaju oni će imat manje briga, a i mi ćemo imat manje briga jer više ilegalci neće tek tako prolazit u EU. Tako bi trebala funkcionirat jedna prava unija, savezništvo itd.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 13:01   #68
Vrlo jednostavno:

Biti članica schengensog sporazuma i EU totalno je nepovezano.

Zelje koje jesu u EU ali nisu u članice Schengenskog sporazuma:
-UK
-Irska
-Cipar
-Rumunjska
-Bugarska

Zemlje koje nisu članice EU ali su članice schengenskog sporazuma:
-Island
-Norveška
-Švicarska
-Lichtenstein

A sad pazi, na granicama Islanda, Norveške, Švicarske i Lichtensteina još uvijek postoji CARINSKA KONTROLA ali ne postojhi KONTROLA PUTOVNICA.

Hajmo dalje... Ono što je važno to su članice EEA. Članice EEA čine sve članice EU plus Island i Norveška te EFTA kojoj je članica Švicarska.

Dakle kada HR uđe u EU nositelji HR putovnica moći će boraviti neograničeno u svim zemljama EU, EEA i EFTA. Bez obzira da li će hrvatska biti u schengenu ili ne. Schengen samo znači kontrolu putovnica (da li je putovnica valjana, nije krivotvorina). To je dakle isključivo kotrola putne isprave i nema IMIGRACIJSKE kontrole kad te on pita gdje ideš, koliko novca imaš i sl. Niti se broje dani niti se dobiva štambilj. Svi grašani HR moći će u sve zemlje EU ući samo sa OSOBNOM ISKAZNICOM bez obzira da li smo mi ili ta zemlja u schengenu.

I još jedna važna stvar. Svaka od zemalja EU, EEA i EFTA moći će zabraniti rad u vlastitoj zemlji građanima HR na 2 godine + 3 godine + 2 godine. Dakle na najduže 7 godina. A i ne moraju. To će ovisit o svakoj zemlji pojedinačno.

Po dosadašnjem iskustvu prijašnjih pristupnica neke su dale odmah neke nisu ... Sve ovisi. HRvatska je ma i 4mil stanovnika ne vjerujem da pretstavljaju neku veliku opasnost za tržište rada EU/EEA/EFTA ...

Nisam siguran ali mislim da Švicarska može i duže zabraniti rad.

Ali uglavnom 1.7.2013. Na HR-SLO i HR-H granici više neće biti CARINSKE KONTROLE. Hrvati će ići u EU traku i tamo će im se samo kontrolirati da li je putovnica ili osobna valjana. Nema imigracijske kontrole, pitanja niti štambilja.

U roku 2 godine trebala bi i nestati kontrola putovnica.

Nadam se da sam sve dobro napisao, neka netko ispravi
luas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 16:18   #69
luas - odlično si to sve sistematizirao

Čak sam i ja potpuno smetnuo sa uma da ni Cipar nije u Schengenu - s druge strane bio sam uvjeren da je Andora 100% u Schengenu, a po tebi izgleda nije - što je zapravo dobro.

Inače formalno-pravno i Gibraltar je teritorija Europske Unije, ali nije u Schengenu - dakle ide u kategoriju onih prvih pet koje si spomenuo u svom postu.

Što se Švicarske tiče, Vlada u Bernu je prošli Petak objavila da ponovo uvodi sistem kvota za građane država Europske Unije koje su se u EU učlanile nakon 2002-e godine - to su dakle sve "nove" članice, ukupno ih je 13. To znači da će Švicarska odrediti najveći dopušteni broj državljana svake od tih zemalja pojedinačno koji će se moći naseljavati (prijaviti prebivalište) i zapošljavati u Švicarskoj. Kvote se određuju na godišnjoj i kvartalnoj razini - ukoliko Švicarci odluče da se godišnje u Švicarskoj može naseliti do 1000 Poljaka, formula podrazumijeva da se samo 50% njih smije i zaposliti (ostatak je rezerviran za bračne drugove, djecu, umirovljenike ili osobe sa neovisnim izvorima financiranja koji ne moraju raditi). Njih 500 koji dakle mogu doći u Švicarsku raditi biti će podjeljeno na 4 godišnja kvartala, dakle 125 Poljaka po kvartalu; neiskorištena kvota (dio kvote) iz jednog kvartala ne prenosi se u slijedeći.

Kvote za svaku pojedinačnu "novu" EU članicu trebale bi se objaviti tijekom svibnja, a početi primjenjivati od 1. srpnja. Iz kvota su izuzeti poduzetnici i oni koji u Švicarskoj imaju položeno ili investirano više od 3 milijuna švicarskih franaka.

.

Zadnje uređivanje PowerLock : 30.04.2012. at 16:24.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 16:50   #70
Tako je!

Andora ima granicne prijelaze i potrebna je putna isprava odnsono osobna karta ovisno o nacionalnosti.

Svicarska je prica za sebe u svoj ovoj prici i njoj su dozvoljeni posebni uvjeti koji su mnogo rigorozniji od onih u EU.

EU/EEA zemlje mogu samo uvesti zabranu rada do max 7 godina. Ali ne i zabranu zivota i boravka.

Giblartar je prica za sebe, UK ima puno tih prekomorskih teritorija i svaki ima neku svoju posebnost. Ne zaboravi nije tu samo Giblartar vec i Kanalski Otoci, Isle of Men ... Ali Imigraciju i dalje kontrolira UK.

Vatikan nije dio Schengena. Monako niej dio schengena iako ima otvorenu granicu s Francuskom i ako si u Monako racuna se kao da si na podrucju schengena tako da kao i da je. San Marino isto nije dio Schengena ali ima otvorenu granicu prema Italiji. Povremeno i iznenadno se uvode kontrole na granici.

Tu su takodjer i prekomorski teritoriji Francuske koji uistinu i jesu svi dio EU tako da je Reunion (pored juzne obale Afrike) podrucije EU ... Isto tako i Martinique pa cak i Francuska Gvineja u Juznoj Americi!!! Oni su dio FR i tako da su dio EU. Ali ti djelovi nsii dio Schengena, vjerojatno bi bilo komplicirano uopce taj Schengen i provoditi kao takav.

Sve u svemu, od 1.7.2013. mozes u sve zemlje EU/EEA s osobnom kartom, ostati koliko god zelis. Dal ces u pojedinoj moci i raditi ovisi o svakoj zemlji posebno.

EU je stvarno komplicirana, evo samo pogledaj ovo ustrojstvo ...
luas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 00:36   #71
Quote:
luas kaže: Pogledaj post
Giblartar je prica za sebe, UK ima puno tih prekomorskih teritorija i svaki ima neku svoju posebnost. Ne zaboravi nije tu samo Giblartar vec i Kanalski Otoci, Isle of Men ... Ali Imigraciju i dalje kontrolira UK.
Otok Mann i Kanalski otoci su "Crown dependancies" što znači da su dio suverenog državnog područja Ujedinjenog Kraljevstva, pod izravnom vlašću krune (dakle izuzeti od vlasti westminsterskog parlamenta), i kojima upravlja Guverner u suglasju sa lokalnim predstavničkim tijelima.

Gibraltar je sa druge strane - "British Overseas territory", dakle britanski prekomorski posjed - nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, ali jest pod njenom upravom. U odnosu na Europsku Uniju status Gibraltara je krajnje zamršen - budući da nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, Gibraltar se iz perspektive EU administracije smatra "EU entity", dakle samostalni pravni subjekt. Ima pravo na svoju EU automobilsku registraciju "GBZ" i druge simbole samostalne državnosti. S druge strane nema pravo biti izravno predstavljen u EU Komisiji i EU parlamentu, ali njegovi građani sudjeluju na izborima za EU parlament u sklopu okruga "jugozapadna Engleska". Što se tiče pogranične kontrole Vlada Gibraltara samostalno kontrolira vlastite granice i imigraciju - pa imaš paradoksalnu situaciju u kojoj ako iz Londona letiš u Republiku Irsku koja je druga suverena država, ne prolaziš nikakve pogranične formalnosti jer dvije države imaju vlastiti "mini-Schengen", koji se zove "Common Travel Area" koji je potpisan još 1922 i bio je uvjet za stjecanje Irske državnosti i nezavisnosti, ali ako letiš na Gibraltar koji jest britanski posjed (iako ne i britanski suvereni teritorij) tada prolaziš i britansku i gibraltarsku imigracijsku kontrolu. EU državljanima i na Gibraltaru je ulaz slobodan, dakle provjerava se samo valjanost dokumenata, ne i svrha dolaska; ali kontrolu prolaze baš svi - i građani Schengena, i Ne-Schengena kao i oni izvan EU-a.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 03:49   #72
a ona 2 ESP grada u Africi?
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 10:28   #73
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a ona 2 ESP grada u Africi?
Melila i Ceuta su suvereni državni teritorij Španjolske. Dakle jednako su Španjolska kao i sam Madrid. Nema razlike u statusu. Dio su Schengena i EU teritorija.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 00:32   #74
Kako je s posiljkama?
Ukida se kontrola i naplata davanja ili?
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 02:30   #75
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Melila i Ceuta su suvereni državni teritorij Španjolske. Dakle jednako su Španjolska kao i sam Madrid. Nema razlike u statusu. Dio su Schengena i EU teritorija.
thanks
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 02:31   #76
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Otok Mann i Kanalski otoci su "Crown dependancies" što znači da su dio suverenog državnog područja Ujedinjenog Kraljevstva, pod izravnom vlašću krune (dakle izuzeti od vlasti westminsterskog parlamenta), i kojima upravlja Guverner u suglasju sa lokalnim predstavničkim tijelima.

Gibraltar je sa druge strane - "British Overseas territory", dakle britanski prekomorski posjed - nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, ali jest pod njenom upravom. U odnosu na Europsku Uniju status Gibraltara je krajnje zamršen - budući da nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, Gibraltar se iz perspektive EU administracije smatra "EU entity", dakle samostalni pravni subjekt. Ima pravo na svoju EU automobilsku registraciju "GBZ" i druge simbole samostalne državnosti. S druge strane nema pravo biti izravno predstavljen u EU Komisiji i EU parlamentu, ali njegovi građani sudjeluju na izborima za EU parlament u sklopu okruga "jugozapadna Engleska". Što se tiče pogranične kontrole Vlada Gibraltara samostalno kontrolira vlastite granice i imigraciju - pa imaš paradoksalnu situaciju u kojoj ako iz Londona letiš u Republiku Irsku koja je druga suverena država, ne prolaziš nikakve pogranične formalnosti jer dvije države imaju vlastiti "mini-Schengen", koji se zove "Common Travel Area" koji je potpisan još 1922 i bio je uvjet za stjecanje Irske državnosti i nezavisnosti, ali ako letiš na Gibraltar koji jest britanski posjed (iako ne i britanski suvereni teritorij) tada prolaziš i britansku i gibraltarsku imigracijsku kontrolu. EU državljanima i na Gibraltaru je ulaz slobodan, dakle provjerava se samo valjanost dokumenata, ne i svrha dolaska; ali kontrolu prolaze baš svi - i građani Schengena, i Ne-Schengena kao i oni izvan EU-a.
A Faklandsko otočje?
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 02:32   #77
Od 01.06 Ukrajna ukida vize za Hrvatsku i moći ćemo u UKR boraviti bez vize 90 dana
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 16:31   #78
Quote:
luas kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno:

Biti članica schengensog sporazuma i EU totalno je nepovezano.

Zelje koje jesu u EU ali nisu u članice Schengenskog sporazuma:
-UK
-Irska
-Cipar
-Rumunjska
-Bugarska

Zemlje koje nisu članice EU ali su članice schengenskog sporazuma:
-Island
-Norveška
-Švicarska
-Lichtenstein

A sad pazi, na granicama Islanda, Norveške, Švicarske i Lichtensteina još uvijek postoji CARINSKA KONTROLA ali ne postojhi KONTROLA PUTOVNICA.

Hajmo dalje... Ono što je važno to su članice EEA. Članice EEA čine sve članice EU plus Island i Norveška te EFTA kojoj je članica Švicarska.

Dakle kada HR uđe u EU nositelji HR putovnica moći će boraviti neograničeno u svim zemljama EU, EEA i EFTA. Bez obzira da li će hrvatska biti u schengenu ili ne. Schengen samo znači kontrolu putovnica (da li je putovnica valjana, nije krivotvorina). To je dakle isključivo kotrola putne isprave i nema IMIGRACIJSKE kontrole kad te on pita gdje ideš, koliko novca imaš i sl. Niti se broje dani niti se dobiva štambilj. Svi grašani HR moći će u sve zemlje EU ući samo sa OSOBNOM ISKAZNICOM bez obzira da li smo mi ili ta zemlja u schengenu.

I još jedna važna stvar. Svaka od zemalja EU, EEA i EFTA moći će zabraniti rad u vlastitoj zemlji građanima HR na 2 godine + 3 godine + 2 godine. Dakle na najduže 7 godina. A i ne moraju. To će ovisit o svakoj zemlji pojedinačno.

Po dosadašnjem iskustvu prijašnjih pristupnica neke su dale odmah neke nisu ... Sve ovisi. HRvatska je ma i 4mil stanovnika ne vjerujem da pretstavljaju neku veliku opasnost za tržište rada EU/EEA/EFTA ...

Nisam siguran ali mislim da Švicarska može i duže zabraniti rad.

Ali uglavnom 1.7.2013. Na HR-SLO i HR-H granici više neće biti CARINSKE KONTROLE. Hrvati će ići u EU traku i tamo će im se samo kontrolirati da li je putovnica ili osobna valjana. Nema imigracijske kontrole, pitanja niti štambilja.

U roku 2 godine trebala bi i nestati kontrola putovnica.

Nadam se da sam sve dobro napisao, neka netko ispravi
Dali će se onda za 2-3 godine moć u bilo koju zemlju EU uć sa osobnom?Dali bi ja onda mogao ić u švedsku sa osobnom i mogao ostat koliko želim?
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 21:39   #79
Quote:
Marino15 kaže: Pogledaj post
Dali će se onda za 2-3 godine moć u bilo koju zemlju EU uć sa osobnom?Dali bi ja onda mogao ić u švedsku sa osobnom i mogao ostat koliko želim?
Ulaskom Hrvatske u EU sljedeće godine, 1. srpnja, moći ćeš ići s osobnom iskaznicom u sve članice Europske ekonomske zajednice (članice EU+Norveška i Island) te Švicarsku. Vjerojatno će i države poput Srbije, Makedonije, Albanije... također uvesti ulazak samo s osobnom iskaznicom jer su to napravile prema ostalim članicama EU. Dakle, praktički ćeš moći u cijelu Europu s osobnom iskaznicom, ne računajući Ukrajinu, Bjelorusiju i slične države.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 23:07   #80
A što je s Novom Kaledonijom? Moći ćemo i tamo bez problema?
odile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.