Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2006., 13:13   #1
SK - Slovačka Republika

Opasni nacionalizam u Slovačkoj

Jan Slota: „Tiso je najveći sin slovačkog naroda."

22.09.1998.:
Jan Slota: „Mađarske škole treba ukloniti."

25.08.2000.:
Slovački tisak u četvrtak je osudio rasističko ubojstvo jedne Romkinje tijekom vikenda u njezinu domu u mjestu Žilina. List ‘Nový Čas’ piše kako takvo ubojstvo i „ne začuđuje u gradu kojim upravlja osoba poznata po nesnošljivosti prema Romima". Gradonačelnik grada Žiline (86.000 stanovnika) Jan Slota dugo je bio na čelu Slovačke nacionalističke stranke koja je otvoreno branila rasistička stajališta.

15.01.2005.:
Lider slovačkih nacionalista, Jan Slota, je zatražio da se sa Kosova iz Kfora povuku slovački vojnici i prebace da čuvaju južnu Slovačku gdje je koncentrisana mađarska manjina.
- Mađari žele da upotrebe kosovski model regiona koji je etnički čist - rekao je Slota novinarima i optužio Mađarsku da je „najnestabilnija zemlja u regionu koja neprestano izaziva tenzije".

15.04.2005.:
Jan Slota: „Mađari su opasni tumor na tijelu slovačkog naroda, koji trebamo odstraniti bez odlaganja."

23.05.2006.:
U Bratislavi, pred katedralom sv. Martina, slovački policajci uhapsili su mađarske turiste. Mađarski gimnazijski nastavnici iz Szekszarda i Gyora govorili su mađarskim jezikom svojim učenicima o katedrali koja je igrala važnu ulogu u povijesti Mađarske. Ovaj slučaj izazvao je diplomatski skandal između Slovačke i Mađarske. Na kraju, pod pritiscima europskih organizacija, Slovačka ukinula je sudski postupak protiv mađarskih nastavnika.

06.07.2006.:
Slovački "Smer" zbog koaliranja s krajnjom desnicom izbačen iz socijaldemokratskog kluba u europskom parlamentu.
Robert Fico, vođa "Smera" i mandatar za sastav nove vlade, je sklopio sporazum sa SNS-om (Slovačka nacionalna stranka). Njen vođa Jan Slota je nedavno uzburkao duhove širom regije kada je izjavio da bi volio "s tenkovima posjetiti Budimpeštu". Sloti također zamjeraju rasističke izjave na račun romske manjine (350-500.000) u Slovačkoj.
Mađarski mediji su već izrazili zabrinutost da bi ulazak Slote i njegovih ultradesničara u vladu mogla ozbiljno pogoršati položaj 500.000 pripadnika mađarske nacionalne manjine u Slovačkoj.

22.07.2006.:
Jan Slota: „Zavidim Čehima zato što su oni otjerali Nijemce i nemaju probleme sa njima, koje imamo mi s Mađarima."

------------------

Slovačka je članica Europske unije. Vođe ove zemlje su: Robert Fico (ljevičarski populist), Vladimir Mečiar (lažljiv nacionalist) i Jan Slota (fašist, šovinist i opće poznato da je alkoholičar).

Pravda (Slovačka): „Let's be honest: such a government would be primitive, not only because it's led by a populist (Fico), a liar (Meciar) and a heavy drinker (leader of the National Party Jan Slota), but because the coalition Fico has chosen is highly problematic in terms of agenda, politics and the human component. The Social Democrats have no experience in government and very few people at their disposal. Compared with politicians like the current Finance Minister Ivan Miklos or Foreign Minister Eduard Kukan, they look like second or third leaguers. But this government's greatest problem is its politically and morally questionable character."

U Slovačkoj na ljestvici popularnosti prvo mjesto zauzima Robert Fico, drugo mjesto Jan Slota.

Rezultati parlamentarnih izbora 2006. godine:
1. Smer (Robert Fico) - 29,14 % (50 mandata)
2. Slovačka demokršćanska unija (Mikulaš Dzurinda) - 18,35 % (31 mandat)
3. Slovačka nacionalna stranka (Jan Slota) - 11,73 % (20 mandata)
4. Stranka mađarske koalicije (Béla Bugár) - 11,68 % (20 mandata)
5. Pokret za demokratsku Slovačku (Vladimir Mečiar) - 8,79 % (15 mandata)
6. Demokršćanski pokret (Pavol Hrušovský) - 8,31 % (14 mandata)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:15   #2
To je samo dokaz da nacionalizam, sovinizam...nema veze sa ekonomskim rastom jedne zemlje. Slovackoj ekonomski odlicno ide.
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:26   #3
Ma ti Slovaci su neka primitivnija verzija Čeha, i puno su mi manje simpatični od njih.
On bi s tenkovima u Budimpeštu??? Mislim da bi ih Mađari pregazili u dva dana...

Ne kužim kak takvi komični narodi smiju imat desnicu, a mi Hrvati ne smijemo, da Đapić izjavi tak nekaj za Rome bi odmah najebali. Al možda i bolje, jer sramota je u 21. stoljeću tak razmišljat...
sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:33   #4
Meni su Cesi i Slovaci isti, samo Slovaci imaju kompleks od Ceha jer su Cesi uvijek bili jaci, razvijeniji...ali., i jedni i drugi imaju lijepe zene Ono, nekako slavenski tip plavuse, koji je dosta ljepsi od onog skandinavskog tipa plavuse
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:34   #5
11% nije tako strašno. Kod naših susjeda desničari imaju podršku i 35-40% biračkog tijela.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:52   #6
Toj je zemlji u vrijeme najmanje Tuđmanu jednake nedemokratske vladavine despota Mečiara i to u vrijeme kad su doslovce masovno sterilizirali Rome u provinciji) prihvaćena kandidatura za EU i nikada narod nije kažnjavan, onako kako se EU iživljavala nad Hrvatskom.
E sada, nek si uživaju u demokratskoj članici, dvoličnjaci.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:53   #7
Quote:
Magor kaže:
[B]

U Slovačkoj na ljestvici popularnosti prvo mjesto zauzima Robert Fico, drugo mjesto Jan Slota.

Rezultati parlamentarnih izbora 2006. godine:
1. Smer (Robert Fico) - 29,14 % (50 mandata)
2. Slovačka demokršćanska unija (Mikulaš Dzurinda) - 18,35 % (31 mandat)
3. Slovačka nacionalna stranka (Jan Slota) - 11,73 % (20 mandata)
4. Stranka mađarske koalicije (Béla Bugár) - 11,68 % (20 mandata)
5. Pokret za demokratsku Slovačku (Vladimir Mečiar) - 8,79 % (15 mandata)
6. Demokršćanski pokret (Pavol Hrušovský) - 8,31 % (14 mandata)

Hmm, pa taj strašni Slota ima 11,73%, otprilike jednako kao i mađarske manjinske stranke. To nije zabrinjavajuće u političkom smislu jer dvije najjače stranke (Smer i SDU) imaju zajedno 4x više mandata nego taj ultranacionalist. No indikativno je za mentalno stanje i nominativno uljuđenih europskih naroda. Nacionalizam utemeljen na maglovitim povijesnim procesima pošast je srednje i istočne Europe.

Btw. nacionalizam je, prema vlastitom iskustvu, i mađarska boljka. Imam dosta prijatelja u Budimpešti i zbog raznih povijesno-obiteljsko-gastronomskih okolnosti sebe smatram ljubiteljem te krasne zemlje, ALI, na mađarskim cestama nije neobično vidjeti automobile s naljepnicom velike Mađarske (uključuje i dijelove Hrvatske) do je kod nas, zemlji navodno prepunoj nacionalista, takvo što gotovo nezamislivo (da netko na autu ima naljepnicu NDH). Možda tamo u ranim devedesetima, ali šečući se po centru Zagreba, Varaždina, Rijeke, čak i Zadra ili Splita to ćete teško naći. U Budimpešti se takve stvari redovito vide. Pa si ti misli....

Jednom sam prisustvovao zanimljivoj javnoj raspravi mlade slovačke diplomatkinje i mladog mađarskog diplomata; oboje dragi prijatelji i simpatični, otvoreni i obrazovani ljudi. No, na stranu srednjeeuropska uljuđenost, oko "asimiliranih" u Mađarskoj i "izbrisanih" u Slovačkoj počupali su se gore no što bi se prosječni Hrvat oko rata verbalno počupao sa Srbima. E, da, to je bilo prošle godine tako da su stvari još uvijek aktualne.

Slično, imao sam priliku družiti se i s Rumunjima i to dosta. Sve je super, EU, napredak i to, ali prosječni, fakultetski obrazovani Rumunj će na spomen mađarske manjine tamo razgoračiti oči i početi pričati traktate o pravima, jeziku, zločinima itd.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:57   #8
Mnogi Cehi i Slovaci se jos dan danas pitaju zasto vise ne zive u istoj drzavi.

Oni su barem akceptirali da su skoro jedno te isto, a ne kao Srbi i Hrvati koji uvijek nesto novo izmisle.

O ovaj Jan Slota je populista. I to veoma primitivan.
Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:08   #9
Quote:
Boro kaže:
Mnogi Cehi i Slovaci se jos dan danas pitaju zasto vise ne zive u istoj drzavi.

Oni su barem akceptirali da su skoro jedno te isto, a ne kao Srbi i Hrvati koji uvijek nesto novo izmisle.
Odnos Čeha i Slovaka baš i nije bio jednak kao odnos Srba i Hrvata, i očito si jebeno načitan kad to uopće ideš uspoređivat...
Od daleke, nešto bliže pa do skroz bliske povijesti vidjet ćeš da nema nikakve sličnosti...

Ako ti misliš da smo skoro isti sa Srbima slobodno se odseli u Smederevo, Užice ili Aleksinac...
sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:10   #10
Baš sam se vratila od tamo prije 2 tjedna. Meni je palo u oči da nevole Poljake, stalno su me pitali jesam li iz Poljske. Ali razvesele se kad kažeš da si Hrvat onda počnu priču o moru i gdje su sve bili. Inače pun je Trenčin reklama za ljetovanje na Jadranu, prodaju jadranski sladoled (običan sladoled), ima dosta jumbo plakata sa popustom t-coma za Hrvatsku ..
Uglavnom dosta smo im prisutni u reklamama.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:13   #11
Quote:
Boro kaže:
Mnogi Cehi i Slovaci se jos dan danas pitaju zasto vise ne zive u istoj drzavi.

Oni su barem akceptirali da su skoro jedno te isto, a ne kao Srbi i Hrvati koji uvijek nesto novo izmisle.

O ovaj Jan Slota je populista. I to veoma primitivan.
Prva tvrdnja je istinita. Samo je njihova razdružba (jel to dobra riječ) bila drugačijeg karaktera. Ne mislim tu na rat i to nego su neke stvari ostavili vezane iz čisto praktičnih razloga.

Ovo da su Česi i Slovaci "skoro jedno te isto"; kao i Srbi i Hrvati je potpuna glupost. Vjerojanto se laički ravnaš prema jeziku koji tebi zvuči slično. Eh, to što tebi zvuči slično nije relevantno jer su češki i slovački, makar pripadali istoj skupini, različiti jezici i, barem koliko ja znam, imaju odnos kao slovenski i hrvatski. Znači

Treća stvar. Slota je primitivni populist, istina, kao i većina ultra-desničara sa šovinističkim stavovima. Onaj drugi dio su luđaci. Demokratska desnica je nešto drugo, makar je granica ponekad slabo vidljiva.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:13   #12
Quote:
sjekira kaže:
Ako ti misliš da smo skoro isti sa Srbima slobodno se odseli u Smederevo, Užice ili Aleksinac...
Oh izivini. Za trenutak sam zaboravio da su Hrvati Iranci a Srbi Turci.
Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:17   #13
Quote:
Boro kaže:
Oh izivini. Za trenutak sam zaboravio da su Hrvati Iranci a Srbi Turci.
Oh oprosti, za trenutak sam zaboravio da smo svi mi isti narod i da bi se trebali opet ujedinit i živit sretno u zajedničkoj državi. Jugoslavija nam je svima donijela puno dobroga...
sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:19   #14
Quote:
amd.intel kaže:
nekako slavenski tip plavuse, koji je dosta ljepsi od onog skandinavskog tipa plavuse

No ti nemaš ukusa pa se tvoj glas ni ne računa.

Šta fali nacionalizmu? Nije da bih otvorio logore il tako nešto, bilo bi lijepo kad bi se svaki narod stavio u vagone i deportirao u svoju zemlju. Hrvatska hrvatima, a ne da zovu Zagreb..mala hercegovina ili da mi se uz more šetaju i govore "bre, kako je ovde lepo".
__________________
Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag.
Brown Acid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:21   #15
Quote:
sjekira kaže:
Oh oprosti, za trenutak sam zaboravio da smo svi mi isti narod i da bi se trebali opet ujedinit i živit sretno u zajedničkoj državi. Jugoslavija nam je svima donijela puno dobroga...
Nisam rekao da bi to trebali, ali priznati da su Srbi i Hrvati nesto kao Cesi i Slovaci (Slaveni, susjedi), to ne bi bilo lose.

Ali izgleda da su vam popovi tako isprali mozak da vec dobijate histericni napad kad samo pomislite na tako nesto.
Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:23   #16
Quote:
Boro kaže:
Nisam rekao da bi to trebali, ali priznati da su Srbi i Hrvati nesto kao Cesi i Poljaci (Slaveni, susjedi), to ne bi bilo lose.
A tko normalan ili relevantan to ne priznaje?
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:26   #17
Quote:
rope kaže:
A tko normalan ili relevantan to ne priznaje?
Oni koji odmah nesto o novoj Jugoslaviji laju cim im se nevede fakte.
Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:32   #18
Quote:
Boro kaže:
Nisam rekao da bi to trebali, ali priznati da su Srbi i Hrvati nesto kao Cesi i Slovaci (Slaveni, susjedi), to ne bi bilo lose.

Ali izgleda da su vam popovi tako isprali mozak da vec dobijate histericni napad kad samo pomislite na tako nesto.
Popovi? Ja sam agnostik i u crkvu idem samo ko turist.

OK, Slaveni i susjedi, i tu svaka sličnost prestaje. Narodi se formiraju kroz poviijest i za razliku od Čeha i Slovaka, mi i Srbi smo imali vrlo drugačiju povijest. Prvi put smo u zajedničkoj državi živjeli 1918. I valjda si primjetio da to baš nije funkcioniralo... Ili nisi?

Nisu meni popovi isprali mozak nego su tebi ultraljevičari isprali mozak, budalaši koji iz ideološke mržnje prema svemu nacionalnom iskrivljuju činjenice, formiraju javno mnijenje i na silu od Hrvatske hoće napravit Švedsku, iako smo mi vrlo OK država, pogotovo kad pogledaš koliko ultranacionalisti dobivaju u jednoj Slovačkoj koje nije prošla rat i slična sranja. Kod nas takve stranke jedva da postoje...

Nisam nikakv rasist, i ne mislim da smo mi iranski ubermansch, a Srbi niža vrsta. Jednostavno, mi smo imali sreću da veći dio zemlje veći dio povijesti provede pod naprednijim vladarima. To je sve...
sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:36   #19
Opasni nacionalizam u Slovačkoj

Mislim da Mađari u Slovačkoj trebaju pod hitno angažirati protunacionalističkog stručnjaka – Feniksa. I nek se ne vraća dok ne sredi stvari.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:44   #20
Quote:
sjekira kaže:
Popovi? Ja sam agnostik i u crkvu idem samo ko turist.

OK, Slaveni i susjedi, i tu svaka sličnost prestaje. Narodi se formiraju kroz poviijest i za razliku od Čeha i Slovaka, mi i Srbi smo imali vrlo drugačiju povijest. Prvi put smo u zajedničkoj državi živjeli 1918. I valjda si primjetio da to baš nije funkcioniralo... Ili nisi?

Nisu meni popovi isprali mozak nego su tebi ultraljevičari isprali mozak, budalaši koji iz ideološke mržnje prema svemu nacionalnom iskrivljuju činjenice, formiraju javno mnijenje i na silu od Hrvatske hoće napravit Švedsku, iako smo mi vrlo OK država, pogotovo kad pogledaš koliko ultranacionalisti dobivaju u jednoj Slovačkoj koje nije prošla rat i slična sranja. Kod nas takve stranke jedva da postoje...

Nisam nikakv rasist, i ne mislim da smo mi iranski ubermansch, a Srbi niža vrsta. Jednostavno, mi smo imali sreću da veći dio zemlje veći dio povijesti provede pod naprednijim vladarima. To je sve...
Evo, to vec mnogo bolje zvuci.
Boro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.