Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2013., 11:23   #41
Da sad ne pisem vise o samostalnosti, veliki dio razlika izmedju vrtickog i nevrtickog djeteta nije u tome da "imaju red" vec da ovi drugi cesto ne znaju "cekati svoj red". Npr kad teta cuvalica/baka uzme autic u ruku jeli to zato da jer se ona hoce igrati ili zato sto zeli da se dijete s time igra? Dijete koje provodi vecinu vremena doma u 1:1 je naviklo prakticno uijek biti "na redu" njemu je normalo uzeti deset igracki i igrati se malo s jednom malo s drugom. Njemu je normalo da ono "diktira" igru pa bira kad se voze auti a kad slazu kockice, njemu je normalno da baka gradi tornjic a ono rusi, da kockicu koja ne zeli sjesti na mjesto pomogne baka stavii itd. Jaslicko djete se susrece s puno vise frustracija. Toj istoj igri, kad vidi neko drugo dijete da se igra i hoce uzeti tu igracku - nece je obico dobiti samo tako, a ako pokusa uzeti na silu mozda dozivi i koji ugriz, protestni urlik i sl. Ako se proba igrati s pet igracki odjednom nece sigurno dugo jer ce mu one cetiri ostavljene netko uzeti, umjesto da ono rusi drugima kockice njemu drugi ruse tornjic itd. Uglavnom, jaslicko dijete se puno prije nauci ako vec ne drustvenosti onda bar mirnom suzvotu s drugom djecom, puno je manje centar svemira i mislim da to nije lose, pogotovo ako je to ionako par budnih sati dnevno (ostalo ionako otpadne na jelo, higijenu i spavanje, a to je vise-manje svejedno tko hendla). I druga stvar, djeca se jednostavno igraju drugacije od odraslih. Odrasli igraju smislene igre, djeca se puno ise glpiraju bez ikakvog smisla, a mojima je bas to glupiranje, skakanje, kreveljenje, bezglavo trcanje i sl izvor najvece zabave, ja s druge strane nakn 10 mnuta takve igre nudim kockice, crtic, kuhanje ma bilosto to me vise umori nego bilo koja smislena igra. A oni to obozavaju i neumorni su.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 12:35   #42
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Da sad ne pisem vise o samostalnosti, veliki dio razlika izmedju vrtickog i nevrtickog djeteta nije u tome da "imaju red" vec da ovi drugi cesto ne znaju "cekati svoj red". Npr kad teta cuvalica/baka uzme autic u ruku jeli to zato da jer se ona hoce igrati ili zato sto zeli da se dijete s time igra? Dijete koje provodi vecinu vremena doma u 1:1 je naviklo prakticno uijek biti "na redu" njemu je normalo uzeti deset igracki i igrati se malo s jednom malo s drugom. Njemu je normalo da ono "diktira" igru pa bira kad se voze auti a kad slazu kockice, njemu je normalno da baka gradi tornjic a ono rusi, da kockicu koja ne zeli sjesti na mjesto pomogne baka stavii itd. Jaslicko djete se susrece s puno vise frustracija. Toj istoj igri, kad vidi neko drugo dijete da se igra i hoce uzeti tu igracku - nece je obico dobiti samo tako, a ako pokusa uzeti na silu mozda dozivi i koji ugriz, protestni urlik i sl. Ako se proba igrati s pet igracki odjednom nece sigurno dugo jer ce mu one cetiri ostavljene netko uzeti, umjesto da ono rusi drugima kockice njemu drugi ruse tornjic itd. Uglavnom, jaslicko dijete se puno prije nauci ako vec ne drustvenosti onda bar mirnom suzvotu s drugom djecom, puno je manje centar svemira i mislim da to nije lose, pogotovo ako je to ionako par budnih sati dnevno (ostalo ionako otpadne na jelo, higijenu i spavanje, a to je vise-manje svejedno tko hendla). I druga stvar, djeca se jednostavno igraju drugacije od odraslih. Odrasli igraju smislene igre, djeca se puno ise glpiraju bez ikakvog smisla, a mojima je bas to glupiranje, skakanje, kreveljenje, bezglavo trcanje i sl izvor najvece zabave, ja s druge strane nakn 10 mnuta takve igre nudim kockice, crtic, kuhanje ma bilosto to me vise umori nego bilo koja smislena igra. A oni to obozavaju i neumorni su.
U potpunosti potpisujem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 12:36   #43
Ne znam jel bogohulno, ali ja sam uvijek mislila io sada sam za odnos 1:1 prve tri... iako me moje dijete uvjerilo da može i malo ranije, s dvije i pol.
Plaćali smo čuvalicu (iznad naših financijskih mogućnosti, ostali smo u kreditu zbog toga, no aj, bar smo kreditno sposobni, dosta ljudi nije ni to), planirali smo namanje s tri je uključiti, no uključili smo je s dvije i pol nakon višemjesečnog žicanja i plakanja za vrtićem, uključili smo je na pola pedagoške godine i sve je prošlo i više od najboljih očekivanja. Znači, bila je spremna . (Moguće da sam je i ranije mogla uključiti, ali ne prije dvije, sigruno).
Nadam se da ću i drugo dijete tako, bar prve dvije na odnos 1:1 i nikakvo spavanje kod baba i razdvajanje od nas, moja je imala svu tu pažnju i doslovno nas je odgurala od sebe kad je došlo vrijeme, ne da da ju oblačimo, ne da da ju hranimo, u igri s drugom djecom je strpljiva, ne očekuje nikakvo popuštanje, valjda razumije da su i i vrtiću druga pravila.
No, po meni su rane jaslice nužno zlo od kojega dijete nema nikakve koristi, u dobi od jednu godinu ono i treba biti centar svemira, to nije nikakva razmaženost nego potreba da bi dijete kasnije moglo razvijati neku samostalnost.
Što se tiče ovog pitanja zbog čega ljudi očekuju da vrtić nešto pozitivno promijeni...e, pa i mio stariji se ponašamo drugačije u skupini, nego u odnosu s jednom osobom. Koliko god stručne službe (na Zapadu) fantazirale o individualiziranom pristupu u vrtiću i školi, za nas koji tamo radimo, to je utopija. I nije to ni loše ...u neko vrijeme. Čuvalica, baka, mama će se djetetu obraćati kao djetetu, a tete ga tretiraju kao dio skupine i nijedno od toga nije pogrešno, nepotrebno.
Vjerujem da neke stvari moje dijete (kao jedino dijete u obitelji, bez rođaka bližeg od 4. koljena) ne može naučiti ni u parkovima u kojima ga mi vodimo i nesvjesno kontroliramo situaciju, a kamoli nasamo s nama. Ova moja toliko žudi za skupinom i jednostavno za tim nekakvim uklapanjem u kalupe da ne možemo vjerovati tetama kad nam je hvale da je suradljiva...očito je došlo vrijeme za utjecaj vršnjaka i to je to. Naravno, tu su i negativne stvari, neko loše ponašanje koje uči...ali, jebemu, triba joj i to, triba naučiti i ne ko0pirati apsolutno sve i svakoga, to će naučiti jedino ako je u skupini.
Znam da su vrtići toliko jeftini (pogotovo kod vas u ZG gdje su čuvalice i skuplje) i da je velikom dijelu roditelja nemoguće platiti čuvalicu, ja ne znam kako ćemo je platiti drugom djetetu, možda ga upišem u jaslice...ali to mi je zadnja opcija, stvarno, da su tete ne znam kako dobre.
__________________
ne spavamo

Zadnje uređivanje lala : 18.05.2013. at 12:44.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:31   #44
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Da sad ne pisem vise o samostalnosti, veliki dio razlika izmedju vrtickog i nevrtickog djeteta nije u tome da "imaju red" vec da ovi drugi cesto ne znaju "cekati svoj red". Npr kad teta cuvalica/baka uzme autic u ruku jeli to zato da jer se ona hoce igrati ili zato sto zeli da se dijete s time igra? Dijete koje provodi vecinu vremena doma u 1:1 je naviklo prakticno uijek biti "na redu" njemu je normalo uzeti deset igracki i igrati se malo s jednom malo s drugom. Njemu je normalo da ono "diktira" igru pa bira kad se voze auti a kad slazu kockice, njemu je normalno da baka gradi tornjic a ono rusi, da kockicu koja ne zeli sjesti na mjesto pomogne baka stavii itd. Jaslicko djete se susrece s puno vise frustracija. Toj istoj igri, kad vidi neko drugo dijete da se igra i hoce uzeti tu igracku - nece je obico dobiti samo tako, a ako pokusa uzeti na silu mozda dozivi i koji ugriz, protestni urlik i sl. Ako se proba igrati s pet igracki odjednom nece sigurno dugo jer ce mu one cetiri ostavljene netko uzeti, umjesto da ono rusi drugima kockice njemu drugi ruse tornjic itd. Uglavnom, jaslicko dijete se puno prije nauci ako vec ne drustvenosti onda bar mirnom suzvotu s drugom djecom, puno je manje centar svemira i mislim da to nije lose, pogotovo ako je to ionako par budnih sati dnevno
ovo je nešto sasvim drugo, i to definitivno bi bilo ono što bi ja napisala kao odgovor na pitanje "što očekujete od vrtića za dijete" : integraciju u veći kolektiv sa specifičnim pravilima ponašanja, i dijeljenje pažnje odrasle osobe sa x druge djece.

drugo, napisala sam kakva je meni situacija, moj je od rođenja u svakodnevnom društvu s još 4 djece iste dobi, sumnjam da bih ga držala doma i ovu godinu da nije tako.
ovako smo imali idealnu situaciju, u kojoj smo preskočili jaslice, ali nije ostao uskraćen za socijalizaciju (da ne govorim da će oni ostati prijatelji još dugo, imali su sreće ostvariti to iskreno dječje prijateljstvo, a svi su vrata do vrata)
puno bi više razmišljala što s njim da živimo u drugačijem susjedstvu, tu bi mi najveći problem bio što su jasličke skupine kod nas 1-3, i onda dijete od 2+ završi s bebama koje ne hodaju, ne igraju se itd. (mali susjed je krenuo s 2.5, jako mu je u prvoj fazi nazadovao govor i sl)


međutim, ja sam odgovarala na post koji se odnosio na nešto sasvim drugo: hvaljenje jaslica/vrtića jer djeca tamo "imaju raspored obroka/spavanja", te "napreduju pa sama jedu, pišaju, oblače tenisice".

apsolutno mi ne ide u glavu koliko velik broj roditelja očito ima problem s odgojem, učenjem elementarnih vještina i pravila.

iskreno, od kad se družim s takvima, zaista smatram da je dobro da država roditeljima uzima djecu na odgoj, za većinu bi i vrtić trebao biti zakonski obvezan.
a ranije sam smatrala da su te ustanove više obrazovnog tipa.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.

Zadnje uređivanje miss daisy : 18.05.2013. at 15:46.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:55   #45
vidis proab, ja upravo mislim da dijete treba biti centar svemira prve dvije.
ono sto je istina je da masa djece koji su doma s mamama ili s bakama ili cuvalicama bude fakat 1:1 24/7 i prakticki ni ne vidi drugu djecu a pogotovo ako su s bakama cesto ne moraju ni takoreci udahnuti zrak sami, bake ce sve umjesto njih.
zato i mislim ono sto sam vec napisala masu puta, do 18 mj bolje s bilo kakvom bakom nego jaslice, do 2, 2.5 bolje ok baka nego jaslice a bolje jaslice nego baka ako je takva da sve radi umejsto djeteta i ne vodi ga u park a poslje 2,5 3 godine obavezno vrtic.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:27   #46
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
vidis proab, ja upravo mislim da dijete treba biti centar svemira prve dvije.ono sto je istina je da masa djece koji su doma s mamama ili s bakama ili cuvalicama bude fakat 1:1 24/7 i prakticki ni ne vidi drugu djecu a pogotovo ako su s bakama cesto ne moraju ni takoreci udahnuti zrak sami, bake ce sve umjesto njih.
zato i mislim ono sto sam vec napisala masu puta, do 18 mj bolje s bilo kakvom bakom nego jaslice, do 2, 2.5 bolje ok baka nego jaslice a bolje jaslice nego baka ako je takva da sve radi umejsto djeteta i ne vodi ga u park a poslje 2,5 3 godine obavezno vrtic.
Boldano, a i većinu potpisujem. Dijete s godinu dana treba bezuvjetnu pažnju i ljubav, a ne naučit čekat red ili dijelit kocke.
Alergična sam kad netko tvrdi da je djetetu bolje u jaslicama nego doma, to je dokazano netočno. Do prve tri godine (plus minus koji mjesec)

i uopće ne mislim da s tri treba obavezno u vrtić. AKo je u obitelji s puno djece, okružen bakama, dvorište, djeca u dvorištu itd. a mama je doma, do predškole ništa ne gubi ako ne ide u vrtić.

moja krenula s tri i pol jer je sama htjela (imamo super baku na raspolaganju pa nije morala u jaslice uostalom ne bi je ni dala ak ne bi morala), i zadovoljna i ona i ja, ali i da ne ide ništa ne bi bila u zaostatku u svom životu za onima koji idu.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:28   #47
sve pod pretpostavkom da su doma normalne okolnosti, i da je ta baka čuvalica normalna žena - podrazumijeva se :-)
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 21:25   #48
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
međutim, ja sam odgovarala na post koji se odnosio na nešto sasvim drugo: hvaljenje jaslica/vrtića jer djeca tamo "imaju raspored obroka/spavanja", te "napreduju pa sama jedu, pišaju, oblače tenisice".

apsolutno mi ne ide u glavu koliko velik broj roditelja očito ima problem s odgojem, učenjem elementarnih vještina i pravila.

iskreno, od kad se družim s takvima, zaista smatram da je dobro da država roditeljima uzima djecu na odgoj, za većinu bi i vrtić trebao biti zakonski obvezan.
a ranije sam smatrala da su te ustanove više obrazovnog tipa.
Pa evo, slucajno ili ne, okruzena sam gotovo iskljucivo takvim roditeljima koji nisu u stanju poduciti svoje dijete elementarnim vjestinama i pravilima.
Ali sto je najgore, kad razgovaram s njima, oni se konstantno zale na to i ocajni su sto npr. njihov xy ima vec skoro 4 godine i "ne da da mu skinu pelenu" ili kako njihova xx s 3,5 godine uopce ne zeli i ne zna jesti sama nego ju hrane i to "u hodu" - idu za njom po cijelom stanu i stavljaju joj u usta zalogaj po zalogaj.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 22:48   #49
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Pa evo, slucajno ili ne, okruzena sam gotovo iskljucivo takvim roditeljima koji nisu u stanju poduciti svoje dijete elementarnim vjestinama i pravilima.
Ali sto je najgore, kad razgovaram s njima, oni se konstantno zale na to i ocajni su sto npr. njihov xy ima vec skoro 4 godine i "ne da da mu skinu pelenu" ili kako njihova xx s 3,5 godine uopce ne zeli i ne zna jesti sama nego ju hrane i to "u hodu" - idu za njom po cijelom stanu i stavljaju joj u usta zalogaj po zalogaj.
Mene su ljudi optuživali za manjak emocija jer te stvari nisam radila i jer im je moj tip odgoja zastario - dijete jede samo, nema dizanja od stola dok svi ne pojedu, stavlja svoj tanjur na stol...
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 14:53   #50
mi smo krenuli sa nepunih 17 mjeseci, i bebi je, nakon adaptacije od 2 tjedna super prihvatio jaslice. toliko super da ne bi htio ići doma nekad kad bih ja došla po njega. i nismo dosad imali nikakvih problema što se tiče njegovog ponašanja tamo, i njemu je drago kad mu kažem da idemo u jaslice.

ja se čak dosta često zapitam jel njemu zbilja toliko dosadno sa mnom i budem ziher da nisam baš super mama čim je njemu tamo totalno okej
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:07   #51
Ipak je nepopularna rečenica da su jaslice za dijete dobre.... Ja se uopće nisam opterećivala s redom, radom i disciplinom, niti sam na to mislila kada sam "hvalila" jaslice. Sudim isključivo po svom djetetu koje je krenulo s točno 12 mjeseci. S tim da su neka djeca u toj dobi puno zrelija i spremnija nego on, a neka nezrelija i nespremnija, pa mi je strikno određivanje granica u mjesecima pomalo bedasto, a tako je omiljeno.

Prihvaćam vjerojatnost da su naše jaslice i tete bile bolje (privatne), ali nikada, baš nikada, nije došao kući s razbijenim nosom ili punom pelenom, da, tete su ga nosile dok nije hodao, da, hranile su ga, dugo nije mogao sam i radile sve kako bi im djeca bila zadovoljna, čime su i sebi puno olakšale. Bile su 3 tete i 20 djece i sve su stigle.

Moje dijete praktično nije ni imalo prilagodbu na jaslice, od prvog dana je ostajao veselo i sretno, bio je nasmijan i raspoložen, a ja sam bila apsolutno mirna na poslu znajući da je u sigurnim i dobrim rukama.

Niti onda niti sada se ne opterećujem time da mi dijete bude super napredno, samostalno, da zna sto pjesmica i abecedu. Želim da bude zadovoljan, nasmijan, sretan, a u jaslicama je to bio.

Nažalost, bio je jako jako boležljiv, pa smo ga ispisali, i doslovno sam plakala kad sam ga ispisivala. Sad je s 3 godine ponovo krenuo u isti vrtić, i reakcije je opet više nego dobra. Adaptacija od 2 dana

Grozni su mi komentari tipa "tete ga moraju nositi, masno ih plaćam". Takav stav roditelja mi djeluje negativno u samom startu, i na takvim temeljima je teško graditi povjerenje potrebno da bi i roditelji i dijete bili zadovoljni. Isto tako, to "masno" plaćanje je vrlo fleksibilan pojam. Ako pričamo o Zagrebu, zaista je iritantno slušati žalopojke o cijenama vrtića. Mi uredno plaćamo 750 kuna i za gradske i za privatne, i smatramo to sasvim fer cijenom. A tete rade za plaću dosta manju od prosječne, što i nije baš jako motivirajuće.

No dobro, svatko ima pravo misliti i raditi kako hoće. I vjerovati da će pametna, poštena, sposobna, uredna, vesela, kreativna.... osoba čuvati dijete na crno za 2000 kuna do onda do kada mi to poželimo. Da neće pokušati naći bolji posao, roditelje ostaviti na cjedilu preko noći, a djetetu priuštiti novu promjenu i stres.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:12   #52
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Mene su ljudi optuživali za manjak emocija jer te stvari nisam radila i jer im je moj tip odgoja zastario - dijete jede samo, nema dizanja od stola dok svi ne pojedu, stavlja svoj tanjur na stol...
Nazalost, trenutno prevladavaju ti new age roditelji koji, sto zbog manjka vremena i prezaposlenosti, sto zbog linije manjeg otpora, sto zbog izvjesne nesposobnosti (ipak), djetetu dozvoljavaju da vodi glavnu rijec u svemu, idu mu niz dlaku i kad su sami itekako svjesni da ne bi trebali a onda kukaju da ih dijete ne slusa, da je razmazeno, ovakvo i onakvo.
I naravno da onda ti i ja ispadamo hitleri u njihovim ocima.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:48   #53
Slazem se ja sa vama ali bebu od 12-14 mjeseci mislim da u jaslice daje stvarno tko mora i nema nikakav drugi izbor
Moj ce krenuti sa 2 god i 3 mj ak bude po planu pa nadem nekog za cuvanje prek ljeta ,a ak ne - ici ce sa nepune dvije godine, prvo u privatne a onda cemo valjda dobit gradske
Do ljeta ce ga cuvati moji mama i tata koji slijede moje upute i koji ce ga sigurno 2x dnevno voditi na igranje u parkic
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 16:44   #54
Moja ce morati s 11 mjeseci, najkasnije. Uzasno me strah, ali nemamo izbora.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 17:46   #55
Ja bas ne kuzim ovo o davanju u jaslice samo ako ne postoji "ikakav drugi izbor". Ja bi djetetu nabavila cuvalicu da nije dobio mjesto u privatnim jaslicama, znaci mene jaslice nisu zadnji izbor.

Krenuo je s godinu dana i dobro se adaptirao, veseli se tetama, veseli se kad kazem da idemo u vrtic i nije izostao niti jedan put. Uostalom u medjuvremenu mi je mama otisla u mirovinu a meni (i mm-u) i dalje nije opcija da ga ona cuva pa placamo privatne jaslice i svaki dan ga autom vozimo a bake i dede kupe. Ja sam imala pozitivno iskustvo sa starijom i jaslicama (ona je krenula s 14 mjeseci) a s mladjim imam jos bolje iskustvo. S tim da nije da u mamu nemam povjerenja ali draze mi je ovako. I ne mislim da je podvrgnut "nuznom zlu" jer velim meni nisu jaslice zlo ako su ok.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 18:27   #56
Mene je strah zbog virusa. Inace mislim da je bolje sto ranije socijalizirati dijete. Ja nisam isla ni u jaslice ni u vrtic i kad sam krenula u skolu bila sam poprilicno zbunjena u pogledu drustvenih odnosa.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 21:04   #57
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Slazem se ja sa vama ali bebu od 12-14 mjeseci mislim da u jaslice daje stvarno tko mora i nema nikakav drugi izbor
Ponavljam, ja ni ne pricam o bebama od godinu dana.
Mi nismo imali opciju jaslica s 12 mj., ali nisam htjela ni cuvalicu pa sam bila 6 mj. na neplacenom.
Da nisam mogla uzeti neplaceno, uzela bi cuvalicu, ali s najkasnije 2-2,5 god. bi krenuo u vrtic, bilo privatni, bilo drzavni.
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Mene je strah zbog virusa. Inace mislim da je bolje sto ranije socijalizirati dijete. Ja nisam isla ni u jaslice ni u vrtic i kad sam krenula u skolu bila sam poprilicno zbunjena u pogledu drustvenih odnosa.
Viruse dijete moze pobrati u bilo kojem soping centru.
Jednostavno se pripremis na ceste viroze i bok. Nema ni tu puno drame. Molis boga da ih bude sto manje i da budu sto lakse i bezbolnije i to je to.

A ovo za tezu prilagodbu u skoli - to je istina, koliko god to mnogi negirali.
Radila sam u osnovnoj skoli i nitko mi nije morao reci koje dijete nije islo u vrtic. Kod nekih je to bilo vidljivo i u 3.-4. razredu. Nije stvar samo u socijalizaciji nego i u navikavanju na raznorazna pravila i rutinu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 23:11   #58
Moj malac će imat 20 mj.kad bi ga trebala upisati u jaslice i non stop si razmišljam dal da ga najesen upisem ili da čekam jos jednu god.iako sam papire vec predala. Sad je sa mnom doma. Stvarno se dvoumim
ivor6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 23:37   #59
Moram samo napomenuti da ja pisem iz "cipela" nekog tko radi, kome je neplaceni totalno ne-opcija (sto financijski sto zato sto radim kod privatnika i neda mi se nakn povratka odmah trziti drugi posao) i izbor se svodi na
jaslice
teta-cuvalica
baka (ali to do nedavno i nije bila prava opcija je su obje bake radile)
I tu su prednosti jaslica definitivno prevagnule
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 10:15   #60
Proab, slažem se s tobom. Ja imam opciju jaslica, čuvalice, a vjerojatno i par mjeseci neplaćenog, nisam pitala, ali mislim da bi se dalo dogovoriti. Nisam baš među tuđmanovih 200 obitelji, ali mogla bih si priuštiti i neplaćeni i čuvalicu, pa ipak su mi jaslice opcija broj 1, daleko draža od ostalih, dakle ne samo zbog troška. Već s 12 mjeseci, odnosno s 15, jer moramo čekati 1.9., ne može se krenuti u 6. mjesecu (to vrijeme ćemo pokriti godišnjima).
Svatko sudi po svom iskustvu, šta ne?
Nije istina da u jaslice idu isključivo jednogodišnjaci koji nemaju nikakav drugi izbor. Otkud toliki otpor, pogotovo kod roditelja koji još nisu ni probali jaslice??
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.