Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2014., 23:45   #1
Folijarno/zalijevanje - prihranjivanje biljaka

Dali koristite folijarno prihranjivanje biljaka za povrće, voćne sadnice, vinograd i cvijeće za bolji rast biljaka ?

Ako da, koje to preparate koristite ?
Pitam, jer kad sam svratio u vrtni centar tamo sam svašta naletio, a ne znam što je od toga dobro/loše od tih preparata da nebude bio novac bačen u vijetar i možda štetno za ljudsko zdravlje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 19:42   #2
Mi za folijarnu prihranu i zalijevanje svega i svačega koristimo razrijeđenu kompostnu juhu. Pošto imamo veliki bio/eko vrt(0% kemije), svoja kompostišta s kalif.glistama - logičan izbor i to nam se pokazalo najisplativije i najbolje (paprike i rajčice ogrooomne)
snješkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 20:32   #3
Sinoć sam mislio napisati ovo šta je Snješkica napisala ali nije mi se dalo. Super je ovo sa kompostom/humusom, folijarno i zalijevanjem. Dakle stavi se par litara humusa u vodu da odstoji par dana, procijedi se i prska, a humus se može opet koristiti za gnojenje. Ja još dodam i "juhu" od koprive, razrijeđenu 1:10 i prskam po bilju. Kopriva je odlična zaštita i hranjivo.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 20:59   #4
Quote:
snješkica kaže: Pogledaj post
Mi za folijarnu prihranu i zalijevanje svega i svačega koristimo razrijeđenu kompostnu juhu. Pošto imamo veliki bio/eko vrt(0% kemije), svoja kompostišta s kalif.glistama - logičan izbor i to nam se pokazalo najisplativije i najbolje (paprike i rajčice ogrooomne)
ova kompostna juha jedino može biti dobra za zalijevanje, folijarnu prihranu zaboravi.

Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Sinoć sam mislio napisati ovo šta je Snješkica napisala ali nije mi se dalo. Super je ovo sa kompostom/humusom, folijarno i zalijevanjem. Dakle stavi se par litara humusa u vodu da odstoji par dana, procijedi se i prska, a humus se može opet koristiti za gnojenje. Ja još dodam i "juhu" od koprive, razrijeđenu 1:10 i prskam po bilju. Kopriva je odlična zaštita i hranjivo.
uzalud bačen humus.
ako ga namočiš i procijediš onda ga više ne možeš koristiti za gnojenje jer je sve što je vrijedilo isprano. možeš ga jedino razbacti po vrtu.

no, voda u kojoj se namakao kompost može poslužiti kao gnojivo za zalijevanje ali ne i kao folijarno. juha od koprive ima puno dušika i njom se zalijevaju biljke. kao zaštitno sredstvo i nije djelotvorna kao što se misli.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 19:08   #5
Nebi polemizirao ali moram reći da sam imao dobra iskustva sa koprivom kao zaštitom. Jednu stvar sam zaboravio a to je ZEOLIT.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 23:19   #6
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Nebi polemizirao ali moram reći da sam imao dobra iskustva sa koprivom kao zaštitom. Jednu stvar sam zaboravio a to je ZEOLIT.
Novi sveti gral za naivca....
Kako se lako ovcama proda sve i svašta
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 23:06   #7
Isto kao i sa jogurtom/kis.mlijekom, ljuskama od krumpira, bazgom, brezom, jab.octom, duhanom i ostalim "prirodnim sredstvima". Ima cijela paleta biljnih pripravaka na koje čovjek ne bi nikad ni pomislio. npr. čaj/juhu od ambrozije. Da li ste ikad vidjeli bolest ili štetnike na ambroziji ???? Znači, klasično zavaravanje......
snješkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 14:01   #8
Quote:
snješkica kaže: Pogledaj post
Isto kao i sa jogurtom/kis.mlijekom, ljuskama od krumpira, bazgom, brezom, jab.octom, duhanom i ostalim "prirodnim sredstvima". Ima cijela paleta biljnih pripravaka na koje čovjek ne bi nikad ni pomislio. npr. čaj/juhu od ambrozije. Da li ste ikad vidjeli bolest ili štetnike na ambroziji ???? Znači, klasično zavaravanje......
ništa od navedenog ne radi, neučinkovito je a djelotvornost spada u mitove.

s obzirom na pogrešnu logiku (boldano) nije čudo da ljudi svime i svačim prskaju biljke.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 18:47   #9
Svi mitovi su bazirani na stvarnim činjenicama. Da ljudi kroz povijest nisu isprobavali i prskali svime i svačime, večina današnjih kemijskih pripravaka baziranih na biljnm ekstraktima i otrovima ne bi ni postojala. Isto kao i u humanoj medicini. Da nisu ljudi kuhali,parili ili ne znam već što, konzumirali i vidjeli učinkovitost, te dalje istraživali (npr.brezu, mak,... ), danas ne bi imao npr. jedan najbezvezniji aspirin, a o težim preparatima da ne pričamo. Tko ne vjeruje, ne mora...

Zadnje uređivanje snješkica : 08.04.2014. at 20:08.
snješkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 20:17   #10
Quote:
snješkica kaže: Pogledaj post
Svi mitovi su bazirani na stvarnim činjenicama. Da ljudi kroz povijest nisu isprobavali i prskali svime i svačime, večina današnjih kemijskih pripravaka baziranih na biljnm ekstraktima i otrovima ne bi ni postojala. Isto kao i u humanoj medicini. Da nisu ljudi kuhali,parili ili ne znam već što, konzumirali i vidjeli učinkovitost, te dalje istraživali (npr.brezu, mak,... ), danas ne bi imao npr. jedan najbezvezniji aspirin, a o težim preparatima da ne pričamo. Tko ne vjeruje, ne mora...
Bravo! Potpuno si u pravu.
Bordoška juha (galica+vapno) je otkrivena sasvim slučajno, a jedan je od najraširenijih fungicida u povijesti. Legenda kaže da u Francuskoj (mjesto Bordo) bio je vinograd uz put kojim su išli hodočasnici. D bi vlasnih zaštitio vinograd od poškodljivih ljudi, poprskao ga je galicom. Plava.modra boja je otjerala neželjene goste. Neki trsovi su se posušili, a oni koji su ostali, nisu oboljeli od plamenjače. Dakle - galica (bakar) je lijek za plamenjaču. Kasnije se našlo da dodavanjem vapna se neutralizira bakar i neutralna otopina ne oštećuje biljke ...
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 20:22   #11
Ja nevolim lagati (osim kad moram ). Sve što sam naveo je isprobano i djeluje. Čak sam još nešto primjetio. Naime kanta u kojoj pravim "juhu" od koprive mi je pokraj kompostišta i bilo je miševa ko u priči. Mislio sam da mi ni jedna glista neće ostati (to mi je kompostište u vrtu za osobne potrebe). Otkad "miriše" kopriva nema ni miševa. Neću tvrditi da ih je otjerala ali ih jednostavno NEMA!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 12:17   #12
Koka 36, smatraš li ti sebe pametnijom od nas kako kažeš ovaca. Ja, iako sam po tebi ovca 5 puta odvagnem svaku stvar prije nego je počnem koristiti. Provedem sate i sate na netu tražeći podatke o onome šta me zanima. Isto tako je i sa ZEOLITOM. Nisam rekao da je SVETI GRAL ali da je koristak koristan je. Neću navoditi ime ali ću reći da je zadnja bila od čovjeka (83 god.) koji ide po Hrvatskoj i BESPLATNO drži seminare o eko poljoprivredi. O ZEOLITU je govorio dobrih pola sata i sve ono moje propitivanje o istom je bilo nula u odnosu na njegovo izlaganje na tu temu. Mislim da nema interesa lagati jer ne živi od prodaje zeolita!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 14:36   #13
kolko ja znam zeolit je stjena vulkanskog porijetla koja ima dobro sposobnost vezanja vlage pa je ajmo rec koristan kod sadnje mladih biljaka, sad koja mu je funkcija u folijarnoj gnojidbi osim što štopa atomizer jer je netopiva u vodi, ono sto prođe moglo bi na listu zadržavati vodu pa time stvoriti pogodnu atmosferu za razvoj gljivičnih bolesti...

a kaj se folijarne gnojidbe tice, ureja je ok za povecanje zelene mase, kad je bilo bubrenje pupova za poticanje njihove diferencijacije u cvijetne. normalno, kasnija prihna dusicnim gnojivima opasna je pri visokim temperaturama, kao i zaštita....

kod stresnih situacija dobar je polyamin, mraz, suša... ima sad neki thiofer koji osim mikro i makro elemenata ima nekve bakterije i njihove derivate koje pomazu biljci da poveca imunitet prema štetnicima i bolestima, nekaj tipa bioaktiv i slicno za nas, al dal djeluje nemam blage....

vec kod formiranja plodova dobar je kalcijev klorid, a jeftin...

ima bas i "npk" u raznim formulacijama ovisno o potrebama biljke - polyfeed, al on je i za hidropone, ima i monokalijevfosfat i tak to...
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 15:05   #14
Quote:
backtothesleep kaže: Pogledaj post
kolko ja znam zeolit je stjena vulkanskog porijetla koja ima dobro sposobnost vezanja vlage pa je ajmo rec koristan kod sadnje mladih biljaka, sad koja mu je funkcija u folijarnoj gnojidbi osim što štopa atomizer jer je netopiva u vodi, ono sto prođe moglo bi na listu zadržavati vodu pa time stvoriti pogodnu atmosferu za razvoj gljivičnih bolesti...

a kaj se folijarne gnojidbe tice, ureja je ok za povecanje zelene mase, kad je bilo bubrenje pupova za poticanje njihove diferencijacije u cvijetne. normalno, kasnija prihna dusicnim gnojivima opasna je pri visokim temperaturama, kao i zaštita....

kod stresnih situacija dobar je polyamin, mraz, suša... ima sad neki thiofer koji osim mikro i makro elemenata ima nekve bakterije i njihove derivate koje pomazu biljci da poveca imunitet prema štetnicima i bolestima, nekaj tipa bioaktiv i slicno za nas, al dal djeluje nemam blage....

vec kod formiranja plodova dobar je kalcijev klorid, a jeftin...

ima bas i "npk" u raznim formulacijama ovisno o potrebama biljke - polyfeed, al on je i za hidropone, ima i monokalijevfosfat i tak to...
Kao što je kod čovjeka normalan put ishrane probavni trakt, tako je kod biljaka to korijen i sistem žila u biljci. Čovjek se more hraniti i putem infuzije (privremeno), a biljka folijarno. Danas se u infuziju stavljaju i lijekovi i sto drugih čuda. Tako u folijarnoj prihrani imamo puno kombinacija hraniva, može i zaštita i sl.
Ipak, mi hobisti ne bi se trebali opterećivati s tim. Mislim da nam je dosta KRISTALON (start) za početak, i KRISTALON (cijet i plod) kasnije. To je vrlo dobro vodotopivo gnojivo, po cijeni prihvatljivo - cca 30 kn za 500 l otopine.
Specijalističke kombinacije hranjiva su za profesionalce, a pogotovo zaštitna sredstva. Na žalost, sa zaštitom se često rade velike gluposti.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 14:51   #15
Quote:
backtothesleep kaže: Pogledaj post
vec kod formiranja plodova dobar je kalcijev klorid, a jeftin...
Valjda kalcij-nitrat...
On se koristi za fertigaciju,a za folijarnu prihranu je kalcij-oksid...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 20:30   #16
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Valjda kalcij-nitrat...
On se koristi za fertigaciju,a za folijarnu prihranu je kalcij-oksid...
Opet bedastoće.
Kalcijevim oksidom bi prihranjivao biljke? Fino bi izgledale nakon tretiranja.
Kalcij klorid se koristi kod folijarne gnojidbe.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 08:18   #17
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Opet bedastoće.
Kalcijevim oksidom bi prihranjivao biljke? Fino bi izgledale nakon tretiranja.
Kalcij klorid se koristi kod folijarne gnojidbe.
Pa naravno da fino izgledaju nakon tretiranja,jer sa kalcij oksidom možeš prihranjivati folijarno i djeluje trenutno na biljke...koristim ga već dobrih 10 godina...
Nemoj komentirati nešto o čemu pojma nemaš...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 12:06   #18
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Valjda kalcij-nitrat...
On se koristi za fertigaciju,a za folijarnu prihranu je kalcij-oksid...
Opet gluposti pišeš jer neznaš kemiju. Tko još prihranjuje sa vapnom
__________________
čovik i magarac znaju više nego sam čovik.
Ne radi nikad ono što ne želiš da tebi rade.
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 23:51   #19
Quote:
jenki zj kaže: Pogledaj post
Opet gluposti pišeš jer neznaš kemiju. Tko još prihranjuje sa vapnom
Tvoje poznavanje kemije je poprilično skromno,kao i od tvog kolege Biljke...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:50   #20
Quote:
jenki zj kaže: Pogledaj post
Opet gluposti pišeš jer neznaš kemiju. Tko još prihranjuje sa vapnom


@F@@hrenheit misli da prihranjuje s CaO....a misliti je .... .....
@Biljka 112 , nek razmišlja i kiseli se , možda se i domisli , @jenki zj mu je sve skolski objasnil
rosa canina is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.