Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2010., 12:13   #41
Mislim da je nositi glavu u torbi nastalo za vrijeme otomanskog carstva, ako bi netko radio neke radnje koje su bile strogo zakonom zabranjene riskirao je da ostane bez glave a te iste glave su se poslije odsijecanja skupljale u torbama i koristile u javnim pokazivanjima.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:14   #42
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Imaš pravo. Tema zapravo ima potencijala. Mene zanima zašto se kaže kupiti mačka u vreći i nositi glavu u torbi.
Mačka u vreći kupuju oni koji ne gledaju što kupuju, pa su tako ranije mogli platiti više za težu vreću u kojoj je spavao kakav debeli mačak.
A torbu se lako izgubi…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:14   #43
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Meni je bezveze ona izreka "bolje vrabac u ruci nego golub na grani". Kužim smisao, ali po čemu se tu pretpostavlja da je golub vrjedniji od vrapca? Samo zato što je veći? Vrabac nije prijenosnik boleština, bolje izgleda i ljepše cvrkuće. Ako je nešto veće, nije nužno i bolje... Nije da bih jela ijedno od to dvoje, a i da bih, vrabac je možda ukusniji, tko zna.
Radi se upravo o hrani. I to u vrijeme dok su golubovi bili delicija, a ne leteći štakori.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:15   #44
Izgrditi na pasja kola

Jasno mi je što znači, ali odakle to dolazi?!
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:17   #45
Vol u kupusu nije opasno po život ko krava u djetelini stoga zakaj se ne kaže "Prebit ću te ko kravu u djetelini"

Nositi glavu u torbi... pa ako šečeš okolo sa torbom na glavi/glavom u torbi ne vidiš kud hodaš pa možeš pasti/udariti se u nešto/nekaj te može zgaziti itd.
Mačak u vreči je ista stvar, jasno zašto se to kaže, ali zašto ne kupiti mačka u torbi i nositi glavu u vreći

Vrabac vs. golub... ljudi su nekad bili gladni pa im je golub bio prava gozba a vrabac ni desert stoga svakako bolje golub
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:19   #46
Fakat, od kud ta pasja kola
Ili "Jebem ti sve u 16." 16 koga, čega
Ili u tri čoška... zakaj u tri
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:31   #47
Ili imati putra na glavi , putra... na glavi... WTF
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:37   #48
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Radi se upravo o hrani. I to u vrijeme dok su golubovi bili delicija, a ne leteći štakori.
Recimo, ljudi su nekad odlazili u Ameriku jer su culi da tamo peceni golubovi lete u usta.
Inace, u Maroku je specijalitet golublja pastilla. Nis' probala.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:41   #49
A u Texasu gulaš od vjeverice ali to nije tema
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:43   #50
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
A u Texasu gulaš od vjeverice ali to nije tema
Pa to je dopuna odgovora na Nicino pitanje po cemu golub vrijedi vise od vrapca.

Btw, Teksasu.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 14:31   #51
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Mislim da je nositi glavu u torbi nastalo za vrijeme otomanskog carstva, ako bi netko radio neke radnje koje su bile strogo zakonom zabranjene riskirao je da ostane bez glave a te iste glave su se poslije odsijecanja skupljale u torbama i koristile u javnim pokazivanjima.
Ovo mi se čini vrlo vjerojatno pojašnjenje.

A zašto se kaže tjerati mak na konac?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 15:32   #52
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ovo mi se čini vrlo vjerojatno pojašnjenje.

A zašto se kaže tjerati mak na konac?
Pa zar nije precizan, a beskoristan posao nagurivati makova zrnca na konac?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:18   #53
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ovo mi se čini vrlo vjerojatno pojašnjenje.

A zašto se kaže tjerati mak na konac?
Mak se ne tjera na konac, nego na KOLAC. Riječ je o krivom izgovoru, a izreka govori o nepotrepnom trudu oko neke stvari, o " davljenju mrtvih mačaka" ( eto još jednog frazema...)
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:43   #54
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
-Ovo mi je sjelo/trebalo ko budali šamar... kaj budalama šamaranje dobro sjeda?
ne, nego tebi dobro sjedne kad opališ šamar budali koja te nervira. to znači: ko što budali treba šamar, tako je ovo meni trebalo.

Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
-Blejiš ko tele u šarena vrata... e da mi je vidjeti to tele koje je nekad buljilo u šarena vrata haha
šarena je nekada značilo ispisana (tj. šara = nešto napisano), pa to znači da je tele buljilo u vrata na kojima nešto piše, a tele, jasno, ne zna čitati.
__________________
Mojot svet se osum noti
Edna duša balkanska
nevermind is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:19   #55
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
... ponukan jednom temom na kokošinjcu otvaram ovo ovdje, na ipak ozbiljnijem mjestu.
Naime postoje li ikakvi "opravdani razlozi" za postojanje raznih uzrečica koje učestalo čujemo/koristimo?

Recimo:
-Pijan ko majka... kak su to majke pijane
-Prebit ću te ko vola u kupusu... jel volovi vole ulaziti u kupus pa ih seljaci zbog toga tuku ili kaj, nije mi jasno
-Čudiš se ko pura dreku... jel se pure stvarno čude dreku
-Čudiš se ko Marica krivom kurcu
-Pao s kruške, koliko ja znam kruške i nisu neka jako visoka stabla, generalno , i zakaj se onda ne pad s jabuke, trešnje, jablana recimo...
-Ovo mi je sjelo/trebalo ko budali šamar... kaj budalama šamaranje dobro sjeda?
-Blejiš ko tele u šarena vrata... e da mi je vidjeti to tele koje je nekad buljilo u šarena vrata haha

Ima još more takvih stvari ali mi momentalno ne padaju na pamet
Jeste li našli objašnjenje za ovo?
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:39   #56
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ili "Jebem ti sve u 16." 16 koga, čega
Tata mi je jednom objašnjavao da je to zbog toga kaj bicikl kad mu se pošemere kotači ide u osmicu a ovo je kao ''dvaput više'' pa je to još jače, kao sve u 16
Petrinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:59   #57
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
-Blejiš ko tele u šarena vrata... e da mi je vidjeti to tele koje je nekad buljilo u šarena vrata haha
Stvar je u tome da telad ne raspoznaje boje, odnosno ne vide određen dio spektra i baš zato kad ispred teleta staviš šarena vrata ono će zabezeknuto blejati u to šarenilo jer ga ono kao takvo ne poznaje.
Nikolajevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:03   #58
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ili u tri čoška... zakaj u tri
E sad...
Ja se sjecam da kad sam bil mali, na karikaturama je zenski sponi organ bio uvijek - crni trokut!
Posto trokut ima tri kuta, ilitiga - coska, psovka 'u tri coska' bi bila kulturnija verzija 'a u pizdu...'

Valjda...
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:09   #59
vola u kupusu se mlati zato što je vol tj.

a) nije bik koji bi se mogao okrenuti i samljeti mlatitelja
b) nije krava, s kojom se mora nježno, jer je dama, nosi tele, a jadna bi mogla i bez mlijeka ostati
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:42   #60
OK, gotovo sve ste lijepo objasnili ali i dalje mi nije jasan onaj putar na glavi , a i zakaj se Marica čudi
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.