Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2014., 12:54   #21
obnavljam temu !

ako sam zavjetovana Majci Božjoj, redovito ispunjavam one obveze koje sam dala kao zavjet - molim Gospinu krunicu svaki dan i nedjeljom ne propuštam mise, kao ni one mise koje su na neki Gospin blagdan/spomendan - mogu li pored toga "prakticirati" npr. onih 13 utoraka posta prije sv.Ante ili kako se to već zove!? zna tko?

naravno, uz to nastavljam sve ovo što sam radila i do sad vezano za zavjet Gospi, ali "ubacujem" tu još 13 utoraka sv.Anti
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 15:25   #22
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
obnavljam temu !

ako sam zavjetovana Majci Božjoj, redovito ispunjavam one obveze koje sam dala kao zavjet - molim Gospinu krunicu svaki dan i nedjeljom ne propuštam mise, kao ni one mise koje su na neki Gospin blagdan/spomendan - mogu li pored toga "prakticirati" npr. onih 13 utoraka posta prije sv.Ante ili kako se to već zove!? zna tko?

naravno, uz to nastavljam sve ovo što sam radila i do sad vezano za zavjet Gospi, ali "ubacujem" tu još 13 utoraka sv.Anti
Pogledaj u rokovniku dal ima mjesta i za Franju Asiškoga .Ziher je ziher.
Još ubaciš devet prvih petaka i ima još i ono sa prvim subotama.

Tp što pitaš za Antu je Trinaest utoraka Sv .Antunu.Ima knjižica u knjižarama a ovo tvoje administrativno-tehničko gledište ne razumijem.Ko kad ljudi pitaju dal ako se na neki dan mole žalosna otajstva ,pitaju smiju li molit radosna.Pa nema tu pravila,ravnaš se po srcu.
Šljeznoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 16:10   #23
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
i ova je na mjestu
nego, imam dva pitanja budući da ne uspijevam doći do nikakvog konkretnog odgovra na moje pitanje:

1. postoji li kakav vjerski, rimokatolički forum gdje se raspravlja samo o tim vjerskim stvarima, a ne kao ovaj gdje je to samo jedan dio? vjerujem da bi tamo došla lakše i brže do odgovora na pitanje koje me zanima.

2. kada se zavjetujete nekom svecu - kako sam taj čin izgleda i postoji li tu uopće neka forma , a nakon toga - kad na dan kad je svetkovina tog sveca dolazite u Crkvu i obilazite zavjet, što se točno moli i koliko "krugova" oko zavjeta treba napraviti i sl.?
1. ne znam
2.prenijeti ću ti tuđe iskustvo,ali ispričano osobno.
Papatest je bio pozitivan,te je žena bila u šoku i strahu da ima karcinom,otišla u crkvu i zavjetovala se(nažalost ime svetice sam zaboravila)te joj obečala,da ako ispadne nakon pretraga da nema karcinom,više nikada neće zapaliti cigaretu(a bila žestoki pušač).
I gle čuda,pretrage pokazale da nije karcinom,a ta žena,evo već 19 g nije zapalila cigaretu.
Zašto sam to tako dobro zapamtila?
Jer mi se ta pogodba činila smiješnom.Naime ja sam smatrala da u zavjetu čovjek obeća nešto što nije dobro samo za njega...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 16:42   #24
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Mene su još davno franjevački bogoslovi savjetovali ovako:
"Tajna je u tome da se zavjetuješ nekom najmanje poznatom svecu, iz razloga što su ovi poznati jako zaposleni , pa onda bolje nekom anonimusu koji će imati puno više vremena da te zagovara".
A jesu ti sveci i u raju na različitim razinama popularnosti...
A kako da doznamo tko su ti manje traženi?

PS :
6538 po novom popisu,ajme,ajme...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 17:40   #25
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ja se nikad u životu nisam zavjetovala svecima..zapravo, ne znam točno što bi to bilo.
Da, nitko nezna što bi to zapravo bilo, na što bi sličilo, i koji je uopće smisao u tom jer smisla nit nema.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 17:54   #26
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, nitko nezna što bi to zapravo bilo, na što bi sličilo, i koji je uopće smisao u tom jer smisla nit nema.
Ako izostavimo pitanje smisla,meni bi bilo vrijedno i pozitivno kad bi zavjet u sebi zadržavao,činjenje nekog dobra za potrebite,a ne pojačano moljenje ovakvih ili onakvih molitvi,krunica,posječivanje svetišta,misa,puzanje na koljenima itd.
To je očigledno podilaženje izabranom svecu u očekivanju ispunjenja vlastite zamolbe.
Licemjerno.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 18:25   #27
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ako izostavimo pitanje smisla,meni bi bilo vrijedno i pozitivno kad bi zavjet u sebi zadržavao,činjenje nekog dobra za potrebite,a ne pojačano moljenje ovakvih ili onakvih molitvi,krunica,posječivanje svetišta,misa,puzanje na koljenima itd.
To je očigledno podilaženje izabranom svecu u očekivanju ispunjenja vlastite zamolbe.
Licemjerno.
Eh, kada bismo samo mogli izostaviti pitanje smisla... Ali.
Smisao bilo čeg pa i ovog, je bitan a jedna od radosti je padanje maski na maskenbalu. Čak i taj glupi bal na svom koncu ima svoj smisao, jer bal ko bal ima svoj kraj podilaženju smicalicama, što kažeš bilo bi točno, te svece ionako nije probirao Bog.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.