Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2015., 17:46   #1
Determinizam i avion

Evo malo gledam vijesti danas...opet pao avion...

I sad si mislim.... ako su ljudi imali slobodni izbor ukrcati se ili se ne ukrcati na taj let.... kako utjecati na ishod leta kada ne mogu utjecati na ishod leta (pilot, vrijeme, kvar...) ?

Znam, znam nisam neki filozof, kreativac, anarhist, zivi zid, aktivist iz zelene stranke i vičan izražavanju ali baš me zanima što vi mislite o tome jer ne znam gdje drugdje pitati za misljenje ovako na brzinu...

Dakle, gdje po vama prestaje slobodna volja i počinje determinizam i obratno i zašto nam je to dano toliko da moramo mozgati odnosno zasto ne možemo to definirati jasno i bez okolišanja? Ja imam nekako dojam...da koliko god mi imali slobodnu volju ili imali dojam da je imamo.... uvijek nekako sudbina i determinizam pobjede..iako bi htio suprotno.

Ne možeš biti Mozart ako nisi, ne možeš biti Usain Bolt ako nisi....

Čemu ta slobodna volja ako je već sve definirano? Da nam olakša determinizam ili da nam zapravo oteža ako vec dođemo do te spoznaje?

zašto smo uopće nastali ako moramo mozgati o tome?
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 20:49   #2
(Zato što) postoje lijevo i desno i ti možeš krenuti lijevo ili desno.
I nakon toga kada promatraš tu situaciju bilo da si krenuo lijevo bilo desno oboje je determinirano.
To je neka misaona začkocica koju riješiš kada shvatiš što determinirano znači a recimo da ne znači ništa.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 19:41   #3
Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post

Čemu ta slobodna volja ako je već sve definirano? Da nam olakša determinizam ili da nam zapravo oteža ako vec dođemo do te spoznaje?
Nije to baš tako "ili - ili" "postavljeno", jedno uvjetuje drugo i izmiješano je na bezbroj razina.

Iz tvog primjera s avionom putnik ima slobodnu volju da bira sredstvo prijevoza, datum, da kupi kartu, dođe na vrijeme na ukrcaj, itd., ali kad se ukrcao i sjeo, slijedom svojih izbora determinirao je svoj status putnika i tada već u jedva nekoj mjeri može utjecati na sam let. Na let i putnika više utječe slobodna volja pilota, tj. putnik slijedom svojih izbora ne bira u domeni izbora pilota, pa je to za putnika bitna uvjetovanost, determiniranost, a za pilota domena njegove slobodne volje.

Znači, što je za nekog pitanje slobodne volje, za drugog je to isto determinirano....Ako si u ratu, možeš birati da ne pucaš kad imaš priliku, ali nemaš taj izbor ne biti i u ratu, to je za tebe determinirano vanjsko stanje, dok je s druge strane netko od političkog položaja mogao izabrati ili ne izabrati rat i time tebi stvoriti određene životne uvjete.

No, kako je kod svakog njegov izbor ujedno izvor uvjetovanosti, slijedom racionalnih izbora može birati vlastitu uvjetovanost, dakle kreirati vlastite uvjetovanosti.....
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 05:32   #4
svasta pisete

ako postoji slobodna volja,onda nista nije determinirano,i mi (svi ljudi na zemlji) mjenjamo svoje sudbine svakim svojim izborom(ne moze se unaprijed znati ishod necega)

a ako ne postoji slobodna volja,onda je sve determinirano,i moze se unaprijed znati ishod svega,tj. ti ne mozes birati da li ces pucati u ratu kao sto ni zemlja ne moze birati da li ce se prestati okretati oko svoje osi itd... (nego se sve dogada kao posljedica pravila svemira)
n00e is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 02:29   #5
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
svasta pisete

ako postoji slobodna volja,onda nista nije determinirano,i mi (svi ljudi na zemlji) mjenjamo svoje sudbine svakim svojim izborom(ne moze se unaprijed znati ishod necega)

a ako ne postoji slobodna volja,onda je sve determinirano,i moze se unaprijed znati ishod svega,tj. ti ne mozes birati da li ces pucati u ratu kao sto ni zemlja ne moze birati da li ce se prestati okretati oko svoje osi itd... (nego se sve dogada kao posljedica pravila svemira)
Ne moze se znati ishod svega, odnosno nicega se ne moze znati ishod. Od koliko se samo atoma sastoji Zemlja, 10 na neki dvoznamenkasti broj, a koliko tek svjetlosti dolazi do Zemlje sa svih strana, Sunce,Mjesec, svašta, kometi... Nema teorije da itko zna ishod ičega, nema tog računala da napravimo. Sad ja mislim da nema slobodne volje u smislu determinizma, ali ima slobodne volje u smislu da ti mozes misliti hoces li ubiti vojnika neprijatelja ili neces. Imas izbor ubiti tog neprijatelja ili ne, ali sve to ovisi o tvojim mozdanim impulsima, o samoj tvojoj naravi i o okolini. Kad si pred tim neprijateljem misliš, razmišljaš, svjestan si svojih misli, a onda stisneš okidač. To što se dogodilo u tvom mozgu, ti živčani impulsi... su se dogodili po fizikalnim zakonima, a tvoja svijest- to je samo privid. Zamisli sada kako s krilima letiš iznad čistog, plavog beskrajnog mora, taman na zalasku Sunca. Sada sletiš na jedan otok, na pješčanu plažu tog otoka. Oko tebe se nalazi mnoštvo stabala, sve je tiho... Sad dok si zamišljao tu sliku je li to zaista bila tvoja slobodna volja? Jer sve ove riječi imaju neko značenje i lako je stvoriti sliku o tome, svaka riječ te asocira na nešto JABUKA JABUKA JABUKA.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 06:25   #6
ako znas polozaj svih cestica u svemiru i sva pravila(sile) koje uzrokuju njihovo gibanje,onda mozes i znati buducnost svemira
znaci postoji sudbina,samo sto ju mi sa danasnjom tehnologijom ne mozemo izracunati
ako je nasa sudbina da nikad ne saznamo nasu sudbinu,onda ju ni necemo saznati
n00e is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 07:41   #7
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ako znas polozaj svih cestica u svemiru i sva pravila(sile) koje uzrokuju njihovo gibanje,onda mozes i znati buducnost svemira
znaci postoji sudbina,samo sto ju mi sa danasnjom tehnologijom ne mozemo izracunati
ako je nasa sudbina da nikad ne saznamo nasu sudbinu,onda ju ni necemo saznati
zanimljivo .. ovo AKO

jer cestice su nepoznate kao i puno sila a sto je najbolje prostor nije definiran

no .. da .. AKO znas ... sam kaj nitko neznaaaaaaa

ili mozda zna ali suti

F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 08:42   #8
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ako znas polozaj svih cestica u svemiru i sva pravila(sile) koje uzrokuju njihovo gibanje,onda mozes i znati buducnost svemira
znaci postoji sudbina,samo sto ju mi sa danasnjom tehnologijom ne mozemo izracunati
ako je nasa sudbina da nikad ne saznamo nasu sudbinu,onda ju ni necemo saznati
Ako si si zadao neki cilj - recimo da završiš fakultet - kako je to objašnjivo međusobnim položajem čestica? I kako čestice znaju u koji međusobni položaj da se postave tijekom tih par godina da bi se to stvarno i dogodilo? I kako se taj cilj uspjeva održati usprkos kaotičnom gibanju čestica? I kakve to veze ima s izračunavanjem bilo čega?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 09:39   #9
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ako znas polozaj svih cestica u svemiru i sva pravila(sile) koje uzrokuju njihovo gibanje,onda mozes i znati buducnost svemira
znaci postoji sudbina,samo sto ju mi sa danasnjom tehnologijom ne mozemo izracunati
ako je nasa sudbina da nikad ne saznamo nasu sudbinu,onda ju ni necemo saznati
Ne može se principijelno izmjeriti istovremeni položaj i impuls čestica vidi Heisenbergovo načelo neodređenosti i Pascalovog Demona
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 09:54   #10
Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
Evo malo gledam vijesti danas...opet pao avion...

I sad si mislim.... ako su ljudi imali slobodni izbor ukrcati se ili se ne ukrcati na taj let.... kako utjecati na ishod leta kada ne mogu utjecati na ishod leta (pilot, vrijeme, kvar...) ?

Znam, znam nisam neki filozof, kreativac, anarhist, zivi zid, aktivist iz zelene stranke i vičan izražavanju ali baš me zanima što vi mislite o tome jer ne znam gdje drugdje pitati za misljenje ovako na brzinu...

Dakle, gdje po vama prestaje slobodna volja i počinje determinizam i obratno i zašto nam je to dano toliko da moramo mozgati odnosno zasto ne možemo to definirati jasno i bez okolišanja? Ja imam nekako dojam...da koliko god mi imali slobodnu volju ili imali dojam da je imamo.... uvijek nekako sudbina i determinizam pobjede..iako bi htio suprotno.

Ne možeš biti Mozart ako nisi, ne možeš biti Usain Bolt ako nisi....

Čemu ta slobodna volja ako je već sve definirano? Da nam olakša determinizam ili da nam zapravo oteža ako vec dođemo do te spoznaje?

zašto smo uopće nastali ako moramo mozgati o tome?
Pogledaj film
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 23:09   #11
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ako si si zadao neki cilj - recimo da završiš fakultet - kako je to objašnjivo međusobnim položajem čestica? I kako čestice znaju u koji međusobni položaj da se postave tijekom tih par godina da bi se to stvarno i dogodilo? I kako se taj cilj uspjeva održati usprkos kaotičnom gibanju čestica? I kakve to veze ima s izračunavanjem bilo čega?
opet svasta pisete
ja sam rekao da postoji sudbina,i da se moze izracunati
to ne znaci da ju mogu izracuniti(jer neznam polozaj svih cestica u svemiru)
isto tako zemlja ima masu,ali je jako tesko tocno izracunati njezinu masu,nemoguce sa danasnjom tehnologijom,sto ne znaci da zemlja nema masu
ona ima masu ali ju je nemoguce izracunati sa danasnjom tehnologijom,isto je i sa sudbiom


ako si si zadao cilj,znaci da su se atomi u tvom mozgu poslozili na nacin da su za cilj odabrali da tvoj mozak(ti) zavrsi faks
ako je sudbina da zavrsis faks onda ces ga zavrsiti,ako nije onda neces
n00e is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 23:43   #12
Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
...ako su ljudi imali slobodni izbor ukrcati se ili se ne ukrcati na taj let.... kako utjecati na ishod leta kada ne mogu utjecati na ishod leta (pilot, vrijeme, kvar...)?
Na ishod leta u pozitivnom smislu ne možeš utjecati, samo u negativnom, ali u ovom slučaju to nije bitno obzirom da je avion ionako pao.

Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
Dakle, gdje po vama prestaje slobodna volja i počinje determinizam?
Slobodna volja pojedinca je prestala u trenutku kada je avion poletio. Od tog trenutka dalje postoje dvije opcije, ili će sletiti ili će pasti. Tu čak ni osoblje nema svoju volju nego ovise o sudbini.

Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
Čemu ta slobodna volja ako je već sve definirano?
Definirano je da ćemo svi umrijeti, ali sve ono između od rođenja do smrti je slobodna volja, naravno pod pretpostavkom da te Josef Fritzl ne zatvori u svom podrumu.
Do trenutka poletanja aviona svaki putnik može odustati od putovanja, ili preskočiti putovanje pod utjecajem nekih drugih okolnosti koje su također posljedica nekog odabira. Npr, čovjek je krenuo na put, ali je putem odlučio nešto pojesti. Restoran mu se nije činio baš najbolji, ali je svejedno odlučio jesti. Do aerodroma je već imao potrebu za i tako je propustio let.
Ili kako je zgodno prikazano u Titanicu, čovjek izgubio karte za putovanje na pokeru, i još bio ljut zbog toga...
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 12:47   #13
Kliknuo na naslovnici jer sam vidio temu povezanu sa zrakoplovstvom.

Ljudi obraćaju pozornost na zrakoplovne nesreće jer dosta često velika većina ili svi putnici stradaju. Ako je to uhvaćeno na kamerama, izgleda "spektakularno" + imamo neprirodno stanje tijela -> letimo. Nitko nije pitao jel taj putnik u avionu napravio nešto taj dan da ne umre od 500 drugih većih vjerojatnosti za smrt od ove zrakoplovnom nesrećom.
Broj zrakoplovnoih nesreća je u konstantnom opadanju. Broj mrtvih je ispod 1000 godišnje više od desetljeća na cijelom planetu. I da, da poginete u zrakoplovnoj nesreći, vjerojatnost je približno ista dobitku na lutriji. Još tamo davno na faksu (davno) je bila usporedba da morate letjeti svaki dan 8 sati idućih 22 000 godina da bi zadovoljili vjerojatnost da nastradate u zrakoplovnoj nesreći. U Hrvatskoj godišnje pogine u prometu 300-500 ljudi (pola poginulih u cijelom svijetu u zrakoplovnim nesrećama). http://www.planecrashinfo.com/cause.htm

Kada se u Maleziji ukrcavate na Maleziju Airlines i imate nelagodu, kada pogledate ovu statistiku: http://www.worldlifeexpectancy.com/m...ffic-accidents onda shvatite da želite od tamo pobjeći bilo kakvim avionom. Aviona nema u prvih 50 kao uzročnika smrti.

Ako je itko gledao "Sekunde od katastrofe" onda je lijepo mogao vidjeti da se niti jedna nesreća ne događa zbog jednog uzroka. Tu se skupi hrpa faktora, od aviona, tehničara, pilota, njiihovog stanja, ATC, metea....

I onda kad se netko ne ukrca zbog zaboravljenog kućnog ljubimca u stanu ili zato jer je taksist koji je fulao skretanje, ništa ne čini drugo nego daje medijima materijal za "priču". U svakom drugom slučaju (milijardu drugih) je prilika da se taksistu j... m... zato jer ste zakasnili.
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 14:30   #14
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
opet svasta pisete
ja sam rekao da postoji sudbina,i da se moze izracunati
to ne znaci da ju mogu izracuniti(jer neznam polozaj svih cestica u svemiru)
sudbina se može izračunati ali to ne znači da se može izračunati. Ajde, dobro... A načelo neodređenosti? A superpozicija kvantnih stanja? Kako se to uklapa?

Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ako si si zadao cilj,znaci da su se atomi u tvom mozgu poslozili na nacin da su za cilj odabrali da tvoj mozak(ti) zavrsi faks
Atomi su odabrali cilj? Ajde dobro...
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 19:43   #15
Hiljadu puta prežvakano pitanje.
Slobodna volja je najstakleniji pojam u čovjekovoj ličnosti.
Moja slobodna volja u ovom slučaju jeste da ja biram gdje ću,kada i kako putovati.No pitanje je zašto sam tako izabrao?Tu je onaj sindrom profesora Baltazara,gdje razmišlja kako preći ulicu i filozofira.
Ako sam ja izabrao jeftiniju i kvaliteniju uslugu tog aviona i te kompanije,onda na neki način to i nije bila slobodna volja jer svako bira ono što je bolje za njega.Zapravo ja jesam slobodno odlučio ali je to uslovljeno drugim fakotrima i slobodna volja bi po meni bila neka elastična masa koja zavisi od unutrašnjosti pojedinca i spoljnih fakotra i ona ulazi u taj kalup i oblikuje se po potrebi na njega.

Takođe,kada bi dulje ulazili u analizu svaka odluka pokreće mehanizme u nama samima i jedni su uslovljeni drugima.Tako npr.razlog što sam ušao u taj i taj avion je taj što sam htio na odmor putovati,a razlog tome je što sam dobio platu a razlog tome je što sam radio itd.
Ako bi time išli unazad za moju ličnost bi došlo da je osnovni uslova da budem u tom avionu bio taj da posotjim tj.da sam se rodio i onda retoatkivno ćemo time stići do početka (kako je sve nastalo) i to je temeljeno pitanje filozofije.

n00e-Čak i da znaš sve o svakoj čestici u svemiru,ne možeš ništa predvidjeti (bar na duži vremenski period) jer posotji bezbroj kombinacija a samo malo odstupanje od proračuna ili promjena tih čestica dovodi do haosa i promjene sudbine i dešavanja.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 22:12   #16
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Hiljadu puta prežvakano pitanje.
Slobodna volja je najstakleniji pojam u čovjekovoj ličnosti.
Moja slobodna volja u ovom slučaju jeste da ja biram gdje ću,kada i kako putovati.No pitanje je zašto sam tako izabrao?Tu je onaj sindrom profesora Baltazara,gdje razmišlja kako preći ulicu i filozofira.
Ako sam ja izabrao jeftiniju i kvaliteniju uslugu tog aviona i te kompanije,onda na neki način to i nije bila slobodna volja jer svako bira ono što je bolje za njega.Zapravo ja jesam slobodno odlučio ali je to uslovljeno drugim fakotrima i slobodna volja bi po meni bila neka elastična masa koja zavisi od unutrašnjosti pojedinca i spoljnih fakotra i ona ulazi u taj kalup i oblikuje se po potrebi na njega.

Takođe,kada bi dulje ulazili u analizu svaka odluka pokreće mehanizme u nama samima i jedni su uslovljeni drugima.Tako npr.razlog što sam ušao u taj i taj avion je taj što sam htio na odmor putovati,a razlog tome je što sam dobio platu a razlog tome je što sam radio itd.
Ako bi time išli unazad za moju ličnost bi došlo da je osnovni uslova da budem u tom avionu bio taj da posotjim tj.da sam se rodio i onda retoatkivno ćemo time stići do početka (kako je sve nastalo) i to je temeljeno pitanje filozofije.

n00e-Čak i da znaš sve o svakoj čestici u svemiru,ne možeš ništa predvidjeti (bar na duži vremenski period) jer posotji bezbroj kombinacija a samo malo odstupanje od proračuna ili promjena tih čestica dovodi do haosa i promjene sudbine i dešavanja.


ako znam polozaj svih cestica i sva pravila koja djeluju,onda mogu znati sve,i buducnosti proslost
pod pretpostavkom da su pravila stalno ista
npr. kod nas vrijedi e=mc2 i stalno je tako
ali ako se pravila mjenjaju npr. u ovoj sekundi vrijedi e=mc2 a u sljedecoj sekundi vrijedi e=3/4mc2 a u sljedecoj e=1/8mc2 itd.......
onda nebih mogao znati,osim ako znam redosljed po kojim se pravila mjenjaju
ali posto se pravila u nasem svemiru ne mjenjaju,to znaci da postoji sudbina
i ako je nasa sudbina da ju saznamo onda cemo ju saznati....

pokusat cu malo objasniti slobodnu volju,individualnost ne postoji
zamislite dva lava: lav A i lav B
lav A zivi u diviljni i napada sve sto se krece kako bi se prehranio i prezivio
lav B zivi miran zivot u zoloskom vrtu,i redovno dobiva hranu
lava A je njegov tata ucio kako da lovi hranu
lava B je covijek naucio kako da ljencari po cjeli dan i ceka da mu covijek da hranu


kad lav A vidi covjeka(ili bilo sta sta se krece) on ce ga napasti,jer su vanjski utjecaji(u proslosti) oblikovali njegov mozak na nacin da misli da mu je covijek neprijatelj
kad lav B vidi covjeka(ili bilo sta sta se krece) on ce biti sretan,jer su vanjski utjecaji(u proslosti) oblikovali njegov mozak na nacin da misli da mu je covijek prijatelj i da ce mu dati hranu
https://www.youtube.com/watch?v=a4dWTKo5u7M

vi ne mozete reci da je lav A "glup" ili "bezobrazan" ili nesto trece
niti ne mozete reci da je lav B "pametan" ili "miran" ili nesto trece
oni su ono sto jesu zbog vanjskih utjecaja,a ne zbog neke njihove invidualnosti(individualnost ne postoji)

to je kao da mene mama i tata odgajaju na nacin da svakim put kad vidim crnca,tebam ga ubiti i daju mi oruzje
znaci ja nebi znao da je zemlja okrugla,nebi znao da postoje kontinenti,ne bi znao da ljudi ide u vrtice,skole,faksove,da prate sportove,da gledaju televiziju

sve sto bi ja znao je da kad vidim crnca,trebam ga ubiti,i nebi nista radio po cjele dane,nego bi samo cekao da prode neki crnac(jer mi mozak nebi znao da postoje ostale stvari u svijetu)

ponasanje covjeka je odredeno
1.njegovim genima(taj dio je gotov kad se rodi)
2.vanjskim utjecajima(taj dio je gotov kad umre)

ako imate
osobu A o kojoj se brinu roditelji,maze ju,paze ju itd.... ta osoba ce biti sretna(ali ne zbog neke svoje "individualnosti")
osbu B koju roditelji tuku,ponizavaju itd.... ta osoba ce biti tuzna (ali ne zbog neke svoje "individualnosti")
input=output
sta dajes to i dobijes
ja (ili bilo tko) nisam ono sto jesam zbog svoje "individalnosti" nego zbog svojih gena(na koje nemam utjecaj) i svojih vanjskih utjecaja(na koje nemam utjecaj)
nadam se da je barem netko razumio
n00e is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 14:59   #17
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
[/B]
ja (ili bilo tko) nisam ono sto jesam zbog svoje "individalnosti" nego zbog svojih gena(na koje nemam utjecaj) i svojih vanjskih utjecaja(na koje nemam utjecaj)
nadam se da je barem netko razumio
Znači, ti si zombi.
Ali, ozbiljno: misliš da nitko od nas nema utjecaj na samog sebe? Jesi čuo kad za refleksiju? U vezi s tim dobro bi bilo razmotriti logiku bitka za sebe i bitka za drugog.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 10:29   #18
n00e-Individualnost ne postoji,jer sve je pod uticajem svega,i geni,te okolina jesu glavni faktori ali se ipak čovjek mijenja kroz život ali to je opet uticaj spoljašnjih faktora,jer bez spoljašnosti nema ni unutrašnje promjene i građe.Geni su potecnijal.
No kada bi mogao predvidjeti svaku česticu,tada bi bilo individualnosti jer bi se ti uzdigao iznad svemira i tih spoljašnjih uticaja i ti bi bio neka vrsta boga,no tu je čovjek ograničen i ima neki svoj prag mogućnosti.
No čak i u mašti kad dođeš do toga,ne možeš biti 100% siguran niti ima apsolutnog ,jer početne čestice su komlikovane i sa svakom novom kombinacijom,one grade određene pojave i dešavanja koja su još komlikovanija i tako na dalje.Jedna mala promjena bi dovela do urušavanja tvog apsolutnog predviđanja.
Uvjek postoji mnogo kombincaija koje su praktičnos lične ali nijansirano različite.
O tom pitanju je teško i hipotetički govoriti.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 11:05   #19
Individualnost ne postoji ukoliko ne postoji individua. A da individua ne postoji, izjavi individua koja nije svjesna sebe same-antiindividua, što je onda antiizjava.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 11:30   #20
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
[/B]

ako znam polozaj svih cestica i sva pravila koja djeluju,onda mogu znati sve,i buducnosti proslost
pod pretpostavkom da su pravila stalno ista

Pravila koja djeluju kažu da to ne možeš.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.