Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2014., 20:12   #41
nitko ,sud mi je za koji dan....
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 20:37   #42
Uz najbolju volju teško je odgovoriti jer opis situacije nije baš najjasniji.Koliko sam ja shvatio ti kao bakin unuk??? imao bi jednu trečinu po svom ocu i jednu trečinu po baki koja je tvom ocu ostavila ugovorom svoju trećinu.

Zadnje uređivanje d2267 : 03.07.2014. at 20:50.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 01:22   #43
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Uz najbolju volju teško je odgovoriti jer opis situacije nije baš najjasniji.Koliko sam ja shvatio ti kao bakin unuk??? imao bi jednu trečinu po svom ocu i jednu trečinu po baki koja je tvom ocu ostavila ugovorom svoju trećinu.
otprilike tako,otac mi je ziv pa bi se to rijesilo darovnim ugovorom,ja imam punomoc za rijesit to,napisao sam najpreciznije sto sam mogao,glavno pitanje je da li se dijeli 50:50 ili 33:66,posto je baba mrtva,da je ziva ne bi bilo dileme.
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 19:41   #44
Otac dobiva 2/3, sestra 1/3.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 19:20   #45
Bili mi netko mogao reći kako da riješim naknadno pronađenu česticu zemlje koja se nije unijela djedovu ostavinsku raspravu iz 1993. a koje je on imao u vlasništvu 5/7, te je u tom omjeru imao cijelo svoje imanje. Moja obitelj (stricevi i strine) su pokrenuli postupak gdje su darovanjima i ustupcima zemljišta uspijeli doći do vlasništva ove 2/7.
Sad mene zanima kao unuka djeda koji je imao 5/7 određene kat. čestice kako da istu tu česticu dovedem u vlasništvo 1/1. jer su svi vlasnici suglasni da ta čestica predstavlja moju nasljeđenu imovinu.

Ako pokrenem ostavinski postupak samo mogu 5/7 opet riješiti zar ne? Kako ove 2/7 riješiti? trebamo li opet pisati ugovore o darovanju? placati poreze? angazirati odvjetnike?
Hvala unaprijed
Likurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 19:07   #46
podjela jedne parcele na vise vlasnika

Vlasnica sam zemljista u 1/2 dijela a u drugoj polovini su 3 moja brata od kojih
su 2 u medjuvremenu umrla (u SAD-u).Htjela bih dok sam ja jos ziva da se se ta parcela podjeli da vlasnike odnosno njihove nasljednike. Iza jednog umrlog brata utvrdjene su njegove nasljednice sudskim putem (supruga i djeca) ali nisu zatrazile uknjizbu vlasnistva na tom djelu zemljista a drugi brat je nedavno umro u Canadi i tamo mu zive supruga i sin .Nitko od njih nije zainteresiran za diobu osim mene. Mozete mi savjetovati kako postupiti. Posjedujem smrtni list od Canadskih vlasti o smrti brata da li je dovoljno priloziti taj list i adrese njegovih nasljednika i uputiti sudu neki zahtjev da provede ostavinu ili nesto jednostavnije. Hvala na odgovoru.
Labata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 16:55   #47
Pitanje

Baka je umrla prije 20 godina.
nasljednici - kćer (moja mama) i sin
ali nije bilo nikakve ostavinske rasprave iza njene smrti
jer, gotovine nije bilo, stan je bio u fazi otkupa od strane sina, kćer ionako nije ništa potraživala.

Sad je ustanovljeno da grob još uvijek glasi na pokojnu baku (mislili smo da je sin to riješio)

Stanje je slijedeće:
Kćer i dalje nije zainteresirana za vlasništvo groba (ionako svo vrijeme redovito odlazi na groblje - vlasništvo ili ne, je u tome ne sprečava)

Sin koji je otkupio stan i za kojeg smo mislili da je to riješio je u međuvremenu - umro.
Iza njega su nasljednici - sin i kćer.

Sin je već nekoliko desetljeća na drugom kontinentu i pitanje oće li se ikada pojaviti ovdje.
Kćer živi van Hrvatske, ona povremeno dolazi u HR

Od kuda početi da se pravno i zakonski to riješi i makne pokojna baka kao vlasnica groba. Nebitno je na koga će se prenijeti vlasništvo - bitno je da se riješi.

Od kuda krenuti?
I, u nasljednike prijaviti i sina koji je na drugom kontinemtu?
Ili ga prešutiti? Obzirom da on zbog toga sigurno ne bude dolazio?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 18:12   #48
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Pitanje

....
Postupak pokrenite na isti način kao da je umrla nedavno. Idite u matični ured gdje će vam sastaviti smrtovnicu i proslijediti je nadležnom općinskom sudu. Kod sastava smrtovnice prijavite sve nasljednike s njihovim adresama jer to ubrzava i pojeftinjuje ostavinski postupak. Nikako vam ne preporučam da zatajite nasljednike jer je to kazneno djelo. Ako netko od njih i neće doći, mogu dati nasljedničke izjave ovjerene u našoj ambasadi.
zelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 19:37   #49
Quote:
zelena kaže: Pogledaj post
Postupak pokrenite na isti način kao da je umrla nedavno. Idite u matični ured gdje će vam sastaviti smrtovnicu i proslijediti je nadležnom općinskom sudu. Kod sastava smrtovnice prijavite sve nasljednike s njihovim adresama jer to ubrzava i pojeftinjuje ostavinski postupak. Nikako vam ne preporučam da zatajite nasljednike jer je to kazneno djelo. Ako netko od njih i neće doći, mogu dati nasljedničke izjave ovjerene u našoj ambasadi.
zahvaljujem na odgovoru i preporuci
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 11:56   #50
Nasljednicka izjava,

Dali bi netko mogao odgovoriti, nedavno nam je umro otac i vec je bilo prva ostavinska rasprava za koju sam dobila prekasno poziv.
Izmedu me je kontaktirala javna biljeznica putem elektronske poste jer ne zivim u Hr. da ako nemogu doci na sljedecu ostavinsku raspravu da posaljem nasljednicku izjavu.

Moj otac je posjedovao kucu ali je tu imovinu uzela moja sestra vec prije njegove smrti i sad ostaje jos samo pokretna imovina.
Po pricanju mog oca on posjeduje negdje jos neko zemljiste tj. sumu od njegovog oca i majke.
Ali neznam dali je i to dio ostavinske rasprave.
ja sam napisala nasljednicku izjavu u kojoj sam napisala da se odricem cijele pokretne imovine.
Medutim javna biljeznica mi je odgovorila da moram napisati da se odricem u cjelosti mojeg nasljednickog djela u korist sestre ako se odlucim za tu varijantu.
Mene sad interesira dali bi ja u slucaju da se naknadno otkrije nekakva imovina
sa mojom izjavom i automatski svega odricem, ili ako nesto nije bilo kod rocista poznato onda se to ipak dijeli naknadno na sve sestre.

I jos me interesira ako uzmem varijantu da se niceg ne odricem dali i zato moram poslati nasljednicku izjavu ili se sa sutnjom automatski djeli na sve sestre.
Takoder moj otac je napravio testament da nasljedujem grobno mjesto koje je kod biljeznika moja sestra predala, dali ja moram i za to posebno u izjavi naglasavati da prihvacam tu oporuku, i dali mogu ostale sestre to opovrgnuti i traziti dio iako smo ja i moj suprug to sufinancirali.
Takoder me interesira dali je javna biljeznica bila duzna da mi posalje sve podatke od prve ostavinske rasprave, jer do sada nisam nista dobila...

Puno hvala unaprijed....
__________________
stelanova
stelanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 21:00   #51
Quote:
stelanova kaže: Pogledaj post
Dali bi netko mogao odgovoriti, nedavno nam je umro otac i vec je bilo prva ostavinska rasprava za koju sam dobila prekasno poziv.
Izmedu me je kontaktirala javna biljeznica putem elektronske poste jer ne zivim u Hr. da ako nemogu doci na sljedecu ostavinsku raspravu da posaljem nasljednicku izjavu.

Moj otac je posjedovao kucu ali je tu imovinu uzela moja sestra vec prije njegove smrti i sad ostaje jos samo pokretna imovina.
Po pricanju mog oca on posjeduje negdje jos neko zemljiste tj. sumu od njegovog oca i majke.
Ali neznam dali je i to dio ostavinske rasprave.
ja sam napisala nasljednicku izjavu u kojoj sam napisala da se odricem cijele pokretne imovine.
Medutim javna biljeznica mi je odgovorila da moram napisati da se odricem u cjelosti mojeg nasljednickog djela u korist sestre ako se odlucim za tu varijantu.
Mene sad interesira dali bi ja u slucaju da se naknadno otkrije nekakva imovina
sa mojom izjavom i automatski svega odricem, ili ako nesto nije bilo kod rocista poznato onda se to ipak dijeli naknadno na sve sestre.

I jos me interesira ako uzmem varijantu da se niceg ne odricem dali i zato moram poslati nasljednicku izjavu ili se sa sutnjom automatski djeli na sve sestre.
Takoder moj otac je napravio testament da nasljedujem grobno mjesto koje je kod biljeznika moja sestra predala, dali ja moram i za to posebno u izjavi naglasavati da prihvacam tu oporuku, i dali mogu ostale sestre to opovrgnuti i traziti dio iako smo ja i moj suprug to sufinancirali.
Takoder me interesira dali je javna biljeznica bila duzna da mi posalje sve podatke od prve ostavinske rasprave, jer do sada nisam nista dobila...

Puno hvala unaprijed....

Zakon kaže ovako: svakome se mora omogućiti dati nasljedničku izjavu, ali nitko to nije dužan učiniti.

Dakle, stvar je prilično jednostavna: ako ste Vi uredno zaprimili poziv, a na raspravu niste došli, smatra se da tražite ono što Vam po Zakonu i/ili oporuci pripada. Ipak, ne bi bilo zgorega da napišete nasljedničku izjavu kojom oporuku priznajete kao istinitu i pravovaljanu, te prihvaćate nasljedstvo temeljem iste. Nadalje, očitujte se i u odnosu na ostalu imovinu: ako Vas pokretnine ne zanimaju, tada možete svojom nasljedničkom izjavom prihvatiti svoj nasljedni dio koji Vam po zakonu pripada na pokretninama, te ga ustupiti nekome od drugih nasljednika.

Nemojte miješati ustup i odricanje. Odricanje znači da ne želite baš ništa od ostavinske imovine (kao da se niste ni rodili). Ustup je Vaš velikodušan dar kojim Vi svoj nasljedni dio dajete nekom od drugih nasljednika. Znači, Vaša rečenica da se 'odričete' u korist svoje sestre pravno ništa ne znači. Vi joj možete ustupiti Vaš dio.

Što se tiče pobijanja oporuke, naravno, svi nasljednici imaju mogućnost i pravo tvrditi da oporuka ostavitelja nije pravno valjana iz raznoraznih razloga (da nije napisana u valjanom obliku, dakle, da nije ispoštovana forma oporuke, zatim, da ju je ostavitelj dao sačiniti pod prijetnjom ili prisilom, ili da se pak radi o krivotvorini). Tada bilježnik predmet predaje sudu koji odlučuje o tome je li oporuka valjana ili ne.

Što se pak tiče dijela Vašeg pitanja koje se odnosi na to mogu li Vaše sestre tražiti dio grobnoga mjesta, odgovor je da, mogu tražiti svoj nužni nasljedni dio (koji čini polovicu zakonskog nasljednog dijela; znači, ako vas je bilo, recimo, tri sestre, svaka od vas bi imala pravo na 1/3 nasljedstva, pa tako i groba; ako je nešto raspoređeno oporukom, preostale sestre mogu tražiti nužni nasljedni dio koji, dakle, čini polovicu zakonskog, što u mome primjeru znači 1/6 dijela). No, tu sada dolazi i pitanje prethodno učinjenih darovanja od strane ostavitelja, pa ako je ostavitelj Vašim sestrama već ranije nešto darovao, a ta vrijednost darovanog prelazi 1/6 dijela groba, one ne bi imale pravo na nužni nasljedni dio. Ako se s tim ne slože, slijedi (opet) parnica.

Što se tiče neke moguće buduće imovine (koja nije obuhvaćena ovim ostavinskim postupkom), za nju bi se pokrenuo postupak raspoređivanja naknadno pronađene imovine, koji u svojoj biti predstavlja novi ostavinski postupak u kojem bi se opet svi nasljednici pozvali na očitovanje (davanje nasljedničkih izjava). Činjenica da ste se u 'prvom' ostavinskom postupku nečega odrekli (ili nekome nešto ustupili) ne znači da ćete tako odlučiti i u pogledu naknadno pronađene imovine.

Konačno, bilježnik Vam nije bio dužan ništa poslati (osim poziva na raspravu). Njegova dobra volja je i sama komunikacija putem emaila, jer je Vaša dužnost da ako imate kakvih nejasnoća osobno pristupite u njegov ured i obavite uvid u spis ili opunomoćite nekog odvjetnika koji će to učiniti umjesto Vas. Podsjećam Vas da je javni bilježnik u ostavinskom postupku povjerenik suda, a vjerujem da to pitanje ne biste ni postavljali da se radi o postupku pred sudom (pravno gledajući, nema nikakve razlike između, recimo, parnice koju vodi sudac i ostavinskoga postupka koji vodi javni bilježnik kao povjerenik suda).
__________________
Une montagne en mal d'enfant jetait une clameur si haute, que chacun, au bruit accourant, crut qu’elle accoucherait sans faute d’une cité plus grosse que Paris. Elle accoucha d'une souris.
Bartur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 08:18   #52
Quote:
Bartur kaže: Pogledaj post
Zakon kaže ovako: svakome se mora omogućiti dati nasljedničku izjavu, ali nitko to nije dužan učiniti.

Dakle, stvar je prilično jednostavna: ako ste Vi uredno zaprimili poziv, a na raspravu niste došli, smatra se da tražite ono što Vam po Zakonu i/ili oporuci pripada. Ipak, ne bi bilo zgorega da napišete nasljedničku izjavu kojom oporuku priznajete kao istinitu i pravovaljanu, te prihvaćate nasljedstvo temeljem iste. Nadalje, očitujte se i u odnosu na ostalu imovinu: ako Vas pokretnine ne zanimaju, tada možete svojom nasljedničkom izjavom prihvatiti svoj nasljedni dio koji Vam po zakonu pripada na pokretninama, te ga ustupiti nekome od drugih nasljednika.

Nemojte miješati ustup i odricanje. Odricanje znači da ne želite baš ništa od ostavinske imovine (kao da se niste ni rodili). Ustup je Vaš velikodušan dar kojim Vi svoj nasljedni dio dajete nekom od drugih nasljednika. Znači, Vaša rečenica da se 'odričete' u korist svoje sestre pravno ništa ne znači. Vi joj možete ustupiti Vaš dio.

Što se tiče pobijanja oporuke, naravno, svi nasljednici imaju mogućnost i pravo tvrditi da oporuka ostavitelja nije pravno valjana iz raznoraznih razloga (da nije napisana u valjanom obliku, dakle, da nije ispoštovana forma oporuke, zatim, da ju je ostavitelj dao sačiniti pod prijetnjom ili prisilom, ili da se pak radi o krivotvorini). Tada bilježnik predmet predaje sudu koji odlučuje o tome je li oporuka valjana ili ne.

Što se pak tiče dijela Vašeg pitanja koje se odnosi na to mogu li Vaše sestre tražiti dio grobnoga mjesta, odgovor je da, mogu tražiti svoj nužni nasljedni dio (koji čini polovicu zakonskog nasljednog dijela; znači, ako vas je bilo, recimo, tri sestre, svaka od vas bi imala pravo na 1/3 nasljedstva, pa tako i groba; ako je nešto raspoređeno oporukom, preostale sestre mogu tražiti nužni nasljedni dio koji, dakle, čini polovicu zakonskog, što u mome primjeru znači 1/6 dijela). No, tu sada dolazi i pitanje prethodno učinjenih darovanja od strane ostavitelja, pa ako je ostavitelj Vašim sestrama već ranije nešto darovao, a ta vrijednost darovanog prelazi 1/6 dijela groba, one ne bi imale pravo na nužni nasljedni dio. Ako se s tim ne slože, slijedi (opet) parnica.

Što se tiče neke moguće buduće imovine (koja nije obuhvaćena ovim ostavinskim postupkom), za nju bi se pokrenuo postupak raspoređivanja naknadno pronađene imovine, koji u svojoj biti predstavlja novi ostavinski postupak u kojem bi se opet svi nasljednici pozvali na očitovanje (davanje nasljedničkih izjava). Činjenica da ste se u 'prvom' ostavinskom postupku nečega odrekli (ili nekome nešto ustupili) ne znači da ćete tako odlučiti i u pogledu naknadno pronađene imovine.

Konačno, bilježnik Vam nije bio dužan ništa poslati (osim poziva na raspravu). Njegova dobra volja je i sama komunikacija putem emaila, jer je Vaša dužnost da ako imate kakvih nejasnoća osobno pristupite u njegov ured i obavite uvid u spis ili opunomoćite nekog odvjetnika koji će to učiniti umjesto Vas. Podsjećam Vas da je javni bilježnik u ostavinskom postupku povjerenik suda, a vjerujem da to pitanje ne biste ni postavljali da se radi o postupku pred sudom (pravno gledajući, nema nikakve razlike između, recimo, parnice koju vodi sudac i ostavinskoga postupka koji vodi javni bilježnik kao povjerenik suda).
Veliko vam hvala na tako opsirnom odgovoru sa svim detaljima kako i sto se treba itd.
Ljep i srdacan pozdrav....
__________________
stelanova
stelanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 23:08   #53
naknadno pronađena imovina

Deda je ostavio unuku oporukom grobno mjesto.
Nije bilo ostavinske rasprave jer je unuk bio doživotni uzdržavalac dedi.
Grobno mjesto i oporuka nisu spomenuti u rješenju nasljeđivanja jer unuk nije znao da i to treba prijaviti.
Sada grobno poduzeće traži sudsku odluku da je unuk zakonski nasljednik korištenja prava grobnog mjesta..(čak nije ni vlasništvo) ..

Shvatili smo da treba predati prijedlog za dopunsko rješenje o nasljeđivanju (ovdje ste to lijepo objasnili.Hvala.)

Da li unuk mora biti osobno prisutan kod rješavanja tog postupka ili se može riješiti bez njegove prisutnosti, (postoji oporuka)?
Da li mu se može dostaviti rješenje na njegovu adresu u inozemstvu.?


Unuk ne živi u Zagrebu. Ja njegova majka mogu predati prijedlog , vjerojatno trebam njegovu punomoć. Ali i ja odlazim nakon 2 tjedna iz Zagreba a to vjerojatno neće biti riješeno tako brzo jer se i ostali nasljednici nalaze u inozemstvu a za neke nezna se ni prava adresa.
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 15:47   #54
Ljudi bok!
Može li mi netko pojasniti sljedeće:

Nedavno sam prisustvovala ostavinskoj raspravi gdje se dijelila imovina o kojoj se ne zna mnogo: postoji stan u kojem nitko nije bio 10 godina, ne zna se što je u stanu, hodaju li žohari ili vise vrijedne umjetničke slike, također postoje razni računi u bankama na kojima je možda 5 kn a možda i milijuni. Uglavnom, ništa se ne zna, no postoji svota procijenjene imovine koja je unesena u Rješenje o nasljeđivanju. Također tamo moraš izjaviti prihvaćaš li se nasljednog dijela a nemaš pojma je li čovjek bio dužan kamatarima.
Je li to stvarno tako ili tako izgleda jedino iz moje perspektive?

Hvala na savjetima i LP
Kleo Kleopatra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 09:35   #55
Pozdrav svima! Ne znam sto napraviti pa se nadam da cete mi pomoci. Majka mi je preminula 2003 godine, svu imovinu je oporukom ostavila meni i bratu, otac se tad bio svega odrekao. Otac mi je pak preminuo 2015 godine. Nakon njegove smrti smo slagali papire i nasli neku maminu stednju koja na ostavinskoj raspravi nije bila spomenuta
Mozda je otac, a mozda i majka prije smrti, podignuo te novce prije ostavinske rasprave. Novci nisu mali pa me zanima kako to provjeriti, odn s kojim papirima trebam u banci pitati za stanje tog racuna.
Slicna stvar se dogodila i nakon smrti oca. S rjesenjem o nasljedivanju, brat i ja smo bili u banci gdje smo saznali za dug pa to po malo otplacujemo. Nedavno mi je na kucnu adresu stiglo izvjesce iz banke u kojem stoji da postoji jos jedan stedni racun koji nam sluzbenica nije uopce spomenula kad smo se pojavili nakon ostavinske rasprave. Karticu niti ikakav drugi dokument o tom racunu nisam pronasla kod kuce. Kako da dodemo do tih novaca bez tih isprava?
Hvala na odgovoru
missymaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 02:31   #56
Bilježnik koji vam je vodio ostavinsku raspravu je trebao provjeriti na svim računima, preko Fine, gdje postoji kakav dug ili novac.
Sa rješenjem o nasljedstvu za mamu, otiđite u banku i tražite informaciju o tim novcima.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 14:53   #57
Bok,

naknadno je pronađena zemlja koja glasi na pokojnog djeda, sto tocno trebam napraviti da se prebaci na babu (suprugu). Znam koje su cestice, nije bilo oporuke, vodjena je ostavinska ali nije se zemlja spominjala jer je zaboravljena. I koliko bi to sve kostalo otprilike?
gawran is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:15   #58
Quote:
gawran kaže: Pogledaj post
Bok,

naknadno je pronađena zemlja koja glasi na pokojnog djeda, sto tocno trebam napraviti da se prebaci na babu (suprugu). Znam koje su cestice, nije bilo oporuke, vodjena je ostavinska ali nije se zemlja spominjala jer je zaboravljena. I koliko bi to sve kostalo otprilike?
Prijavite ostavinskom sudu radi sprovodjenja postupka.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:38   #59
Sto sve od papira trebam odnijet na sud?
Koliko ce me kostat ta egzibicija?
gawran is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:20   #60
Quote:
gawran kaže: Pogledaj post
Sto sve od papira trebam odnijet na sud?
Koliko ce me kostat ta egzibicija?
Ako se dobro secam dokaz o smrti vlasnika, tj. izvod iz maticne knjige umrlih, dokaz da je umrli bio vlasnik, tj. vlasnicki list, kao i ostavinsko resenje za prethodnu imovinu.
I koliko znam, u Hrvatskoj beleznici rade ostavinske rasprave, dakle kontaktirajte nekog beleznika, on ce vam sve objasniti. Ako postoji nesto sporno, beleznik ce vas uputiti na sud.

Inace, ono sto je vazno napomenuti kod novopronadjene imovine jeste da se ona raspodeljuje isto onako kako je raspodeljena stara imovina iza pokojnika, ukoliko su se svi naslednici prihvatili svog dela.

Ukoliko nije bilo tako, tj, ukoliko se neki naslednik odrekao nasledja, on se poziva da da izjavu i u vezi novopronadjene imovine, tj. smatra se da se nije odrekao i te imovine.

Isto je i za testament, ukoliko je raspodela stare imovine radjena prema testamentu (novopronadjena se naravno ne spominje u testamentu inace ne bila novopronadjena), za novopronadjenu imovinu to ne vazi, vec se svi naslednici pozivaju da daju naslednicke izjave.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:59.