Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2017., 11:49   #1
Oporezivanje honorarnog posla

Bok, ekipa

Imam jedno pitanje. Izvanredni sam student i ne znam ako je netko čuo, ali postoji tvrtka Locodels za dostavu paketa po Zagrebu i rado bi to isprobao. Tek sljedeći tjedan idem na razgovor i po detaljne informacije, ali uglavnom, radi se o honorarnom poslu i neće se raditi ugovor o radu. Ne znam, dakle, hoće li se sklopiti ugovor o djelu ili nešto drugo, ali me sad već zanima ako mi netko možda na temelju informacije da je to honorarni posao može reć oporezuje li se to ili ne? Jer ako zaradim možda 2000-3000 kuna s tim mjesečno i potrošim koliko zaradim, a na kraju godine treba platit porez od 25% ili kolko već na fijeli iznos onda mi se nikako ne isplati...
daniel2809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 17:50   #2
Stvarno nitko nema ideje kako se oporezuje honorarni posao bez da postoji primarno primanje (ugovor o radu)?
daniel2809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 19:51   #3
Koliko je meni poznato, svaki posao se oporezuje, honorarni ili ne. Ako nemaš pravo na rad preko studentskog ugovora, a firma ne želi sklopiti ugovor o radu, meni se čini da je ugovor o djelu jedina opcija.
Izračune imaš ovdje: http://www.isplate.info/kalkulator-u...jelu-2017.aspx.
Uzmi u obzir da ćeš nakon podnošenja porezne prijave iduće godine imati pravo na povrat cijelog iznosa poreza ako budeš zarađivao samo koliko si naveo u postu.
Adriaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 20:05   #4
Quote:
daniel2809 kaže: Pogledaj post
Stvarno nitko nema ideje kako se oporezuje honorarni posao bez da postoji primarno primanje (ugovor o radu)?
Imao sam slican problem prije a čini mi se da su u međuvremenu još i digli porez.

Radilo se isto o poslu na kraće vrijeme ali smo ipak išli na kraju na ugovor o radu jer su porezi nenormalno visoki a ne ide staž - nema smisla...

Iako je za radnika dobra opcija ako je na kraće i nije staž toliko bitan - dobije se dosta povrata poreza, ja sam jedne godine dobio povrata oko 4000 kn. Samo vrlo je nepovoljno za poslodavca i uglavnom su takve ugovore davale velike firme, privatnici baš i ne.

Poslodavac plaća porez a ne radnik, barem je tada tako bilo, a onda se radniku vraća porez.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 20:27   #5
Nadam se da pitam na pravom mjestu ...... dakle, danas sam dobio isplatnu listu (i lovu na tekući račun) uz jedno neugodno iznenađenje - umanjena je za nekih 5 %. Pretpostavljam da je to zbog novog poreza na drugi dohodak.
Moram napomenuti da je to stvarno drugi dohodak, budući da sam u punoj penziji (ne mirovini ) od proteklog proljeća. No, na netu sam našao podatak da se porez na drugi dohodak ne plaća na plaću iz radnog odnosa - a ja imam ugovor o radu na 4 sata. E sad... da li je računovodstvo pokazalo prevelik entuzijazam kod primjene novih propisa ?
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:17   #6
Quote:
"fosil" kaže: Pogledaj post
Nadam se da pitam na pravom mjestu ...... dakle, danas sam dobio isplatnu listu (i lovu na tekući račun) uz jedno neugodno iznenađenje - umanjena je za nekih 5 %. Pretpostavljam da je to zbog novog poreza na drugi dohodak.
Moram napomenuti da je to stvarno drugi dohodak, budući da sam u punoj penziji (ne mirovini ) od proteklog proljeća. No, na netu sam našao podatak da se porez na drugi dohodak ne plaća na plaću iz radnog odnosa - a ja imam ugovor o radu na 4 sata. E sad... da li je računovodstvo pokazalo prevelik entuzijazam kod primjene novih propisa ?
To nije drugi dohodak ako imaš ugovor o radu na 4 sata, ti si u radnom odnosu (bez obustave mirovine prema čl.99 zakona o mirovinskom osiguranju).

Obzirom da se obračun tvoje plaće vrši bez korištenje osobnog odbitka (koristi je HZMO kod obračuna mirovine) i cijela plaća je oporeziva, a porez je sada 24%+prirez (ranije 12%+prirez), očito je da sada plaćaš više poreza i iz tog razloga je neto manji.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 22:09   #7
Hvala na brzom odgovoru . No ovo bi trebao biti firmin problem, budući da je ugovorom o radu definirana neto plaća
I još nešto - toliko o povećanim plaćama s naslova izmjene porezne stope !
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.