Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2017., 15:15   #1
Question OTVORIO BI DVIJE FIRME d.o.o. ?????

Vlasnik sam i direktor jedne firme d.o.o. i sada bi otvorio još jednu d.o.o. ,pa me interesira ,koja su davanja prema državi , da li moram i u toj drugoj plaćati doprinose itd... Ima li netko iskustva ?
kompakt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 15:31   #2
Možeš!

1. Nitko ti ne brani da budeš vlasnik 100 ili biljardu firmi.
2. Nitko ti ne brani da budeš zaposlen u svojoj firmi ili u više njih.

1. Kod vlasništva mislim da ne treba puno objašnjavanja. Nema nikakvih komplikaža, troškova i sl.

2. Firma mora imati zaposlenog (ako će poslovati) a tebe nitko ne priječi da i sam budeš zaposlen u njoj (ili zaposliš nekog drugog). Ako zaposliš sebe, u jednoj firmi možeš raditi npr. 4 sata, u drugoj isto 4 sata. Možeš i manje. Nitko ne kaže da moraš biti zaposlen puno radno vrijeme. Moj posl. suradnik radi u 7 firmi (po 1 sat) i uz to ima obrt.

Ne zaboravi da ako će ti i druga firma poslovati, trebaš plaćati i knjigovođu (i GHK ) a to te dođe skuplje nego sve ostalo
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 15:49   #3
tnx
kompakt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 17:33   #4
Jasno, ostaje ti opcija i kombinacija da jedna firma bude vlasnik druge.
Pa kombiniraš i kemijaš kak ti paše

Plaćanja prema državi u smislu doprinosa sam napisao, a sva ostala davanja su ti kao i inače.
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 20:10   #5
Firma ako je takva djelatnost može poslovati i bez zaposlenih.

Dalje, ako je jedna firma vlasnik druge idu konsolidirana financijska izvješća, povezana društva...pa je i knjigovodstvo skuplje,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 11:35   #6
Ock , moram jos dobro razmislit ,kaj bum
kompakt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:24   #7
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Firma ako je takva djelatnost može poslovati i bez zaposlenih.

Dalje, ako je jedna firma vlasnik druge idu konsolidirana financijska izvješća, povezana društva...pa je i knjigovodstvo skuplje,
Kakva bi djelatnost morala biti da osnivac ne mora nikoga(sebe) zaposliti u firmi? Uz uvjet da osnivac nije osiguran po drugoj osnovi...
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 16:53   #8
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Kakva bi djelatnost morala biti da osnivac ne mora nikoga(sebe) zaposliti u firmi? Uz uvjet da osnivac nije osiguran po drugoj osnovi...
Ako osnivac nije osiguran po ni jednoj drugoj osnovi mora se prijaviti u poduzecu, bez obzira na vrstu djelatnosti.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 17:44   #9
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Kakva bi djelatnost morala biti da osnivac ne mora nikoga(sebe) zaposliti u firmi? Uz uvjet da osnivac nije osiguran po drugoj osnovi...
Pa recimo eto e-računi radi fini godišnji promet, a zaposlenih 0, ima još takvih...

Znači web shop koji sam sve odrađuje, cloud program..sve što ima logike da se može odraditi a ne treba zaposlene...pa recimo i ako netko preko kooperanata odrađuje posao, znači direktor dogovori, netko drugi odradi i ispostavi račun, firma zaradi na razlici...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 19:44   #10
Dakle, najbolje ukoliko je mali obujam posla da se osnivac zaposli u firmi na 2 sata i placa doprinose osnovicu / 4. Svakako sigurnije nego nista...
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 10:21   #11
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ako osnivac nije osiguran po ni jednoj drugoj osnovi mora se prijaviti u poduzecu, bez obzira na vrstu djelatnosti.
A ukoliko ima zaposlenih, a nije osiguran po drugoj osnovi? Dali vrijedi isto pravilo da se mora prijaviti u vlastitome poduzecu?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 10:45   #12
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
A ukoliko ima zaposlenih, a nije osiguran po drugoj osnovi? Dali vrijedi isto pravilo da se mora prijaviti u vlastitome poduzecu?
Stvar je u tome da država tjera pojedinca da na neki način plaća doprinose i puni roračunsku rupu bez dna. Tako da ko "prijavljen" u tvom pitanju znači zaposlen, onda ne, a ako znači obveznik doprinosa mirovinsko/zdravstveno/ino, onda da.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.