Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2007., 14:54   #21
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Mislim, čitam i ne vjerujem. Pišete kao da je Slavonija dio nekog drugog kontinenta. Možda treba naglasiti kako je Slavonija dio teritorija Republike Hrvatske , službeni jezik je hrvatski jezik, baš kao i u ostatku Lijepe naše. Osijek je 4. grad u Hrvatskoj po broju stanovnika- nisam čula da neko priča ekavicom. Pa čak se i Srbi trude biti veći Hrvati od nas samih. Ljudi ovdje imaju drugačiji naglask, što ljude iz ostalih krajeva asocira na ekavicu, ali to su kruške i jabuke.
Još bih naglasila da je naglasak i govor u Slavoniji, uz Dubrovnik, najbliže standardnom hrvatskom jeziku, a sve ono što nam se u zadnje vrijeme servira preko tv- a je sve veći falš.
Slavonija i Dubrovnik?

U svakodnevnom govoru je "reko", "slušo", "čito",...(umjesto "rekao, slušao, čitao), kao nazalost i bilo gdje u Hrvatskoj, osim u Dalmaciji (bez DU). U Dubrovniku cak nije niti "dao", nego je "do"!
Jedino u DU genitiv imena Ivo, Pero,... je Iva, Pera,.., da i ne govorim o imenima Bruno, Miro i dr. --> a tako bi po meni trebalo biti i u ostatku Hrvatske!..
Ali mi je kad (od Dubrovcana) cujem oblike "nijesam" te "đe, ovđe",... (umjesto "gdje, ovdje",...). Kad bi barem tako govorili samo u sebe doma... Ali oni tako govore i na TV, dakle u nekakvom formalnijem obracanju!! Pa onda tvrde da im se njihov hrvatski razlikuje od crnogorskog ili bosanskog...

A camundongo je vec primijetio da je u Slavoniji masa srbizama (doduse etimoloski vecinom turcizama, ali uvezenih iz Srbije i pod jakim utjecajem srpskog jezika): peskir, komsija,... Jebala ih "snaša iz sokaka"! Zasto u sebe doma u primorskoj srednjoj Dalmaciji (a i tamo su bili Turci!!) nikad nisam cuo "peškir, sokak, komšija, maltene, bašta, ubijediti, bukvalno", "smetati" s akuzativom (umjesto dativom)..? Iako i tamo ima tih uvjetno receno srbizama nekarakteristicnih za ostatak HR: npr. sedmica, tačno.

Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
A i taj Srbin iz Mirkovaca- pa naravno da će reći kako tamo svi pričaju ekavicom kad vjerojatno ni ne priznaje državu u kojoj živi. Još uvijek čeka "oslobođenje".
Prvo, to "pricati jezik" je tipicno za Slavonce i Bosance - vec sam to primijetio na ovom forumu... U sebe doma u Dalmaciji nikad nisam cuo da netko kaze da "prica hrvatski", nego "govori hrvatski".

A drugo, zasto ti smeta taj Srbin koji govori SVOJIM jezikom?? Da Hrvati ne razumiju srpski, onda bi u sebe u Mirkovcima sigurno govorio hrvatski.
Jer npr. cak ni Slovaci u Ceskoj (npr. u Pragu ih ima skoro kao Dalmosa u ZG ) ne govore ceski nego slovacki, i nijedan Ceh se zbog toga ne uznemirava. I to iako u Ceskoj nisu nikakva narodna manjina (kao Srbi u HR) i iako je razlika izmedju slovackog i ceskog puno veca nego izmedju srpskog i hrvatskog.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:54   #22
[QUOTE=Thresholder;7843529]

Quote:
A camundongo je vec primijetio da je u Slavoniji masa srbizama (doduse etimoloski vecinom turcizama, ali uvezenih iz Srbije i pod jakim utjecajem srpskog jezika): peskir, komsija,... Jebala ih "snaša iz sokaka"! Zasto u sebe doma u primorskoj srednjoj Dalmaciji (a i tamo su bili Turci!!) nikad nisam cuo "peškir, sokak, komšija, maltene, bašta, ubijediti, bukvalno", "smetati" s akuzativom (umjesto dativom)..? Iako i tamo ima tih uvjetno receno srbizama nekarakteristicnih za ostatak HR: npr. sedmica, tačno.
Ti TURCIZMI, nikako, ali nikako, pa ni uvjetni srbizmi, nisu stigli u tolikoj mjeri iz Srbije, već masovnim doseljavanjem Bosanaca iz Bosne u ove slavonske krajeve.

Quote:
Prvo, to "pricati jezik" je tipicno za Slavonce i Bosance - vec sam to primijetio na ovom forumu... U sebe doma u Dalmaciji nikad nisam cuo da netko kaze da "prica hrvatski", nego "govori hrvatski".

Tipično, neko ispravlja nekog na forumu, kao da smo na satu hrvatskog, ali kad ćemo već tako, što ti znači "u sebe doma u Dalmaciji" !!!! Mislim stvarno...


Quote:
A drugo, zasto ti smeta taj Srbin koji govori SVOJIM jezikom?? Da Hrvati ne razumiju srpski, onda bi u sebe u Mirkovcima sigurno govorio hrvatski.
Jer npr. cak ni Slovaci u Ceskoj (npr. u Pragu ih ima skoro kao Dalmosa u ZG ) ne govore ceski nego slovacki, i nijedan Ceh se zbog toga ne uznemirava. I to iako u Ceskoj nisu nikakva narodna manjina (kao Srbi u HR) i iako je razlika izmedju slovackog i ceskog puno veca nego izmedju srpskog i hrvatskog.
Ne smeta meni što Srbin govori svojim jezikom, već mi smeta da se kao podrazumjeva da i ostatak Slavonije tako priča i što se onda oni bahate, a vjeruj mi, znam o čemu govorim ili pričam- kako ti drago.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 18:30   #23
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Ti TURCIZMI, nikako, ali nikako, pa ni uvjetni srbizmi, nisu stigli u tolikoj mjeri iz Srbije, već masovnim doseljavanjem Bosanaca iz Bosne u ove slavonske krajeve.
Ne znam, meni ta Slavonija... Ili zbog ekstremista tokom rata tipa Glavas (kad cujem "Inati se, Slavonijo!" ), Mercep i sl., ili zbog tih srbizama, ili zbog preomiljenih srpskih narodnjaka i k tomu vasih aktualnih domacih vrlo popularnih narodnjaka (Škoro, Šima Jovanovac, razni bećari i bekrije i sl.)...

Slusaju se nazalost srpski narodnjaci i u Dalmaciji, ali ipak ne u tolikoj mjeri kao u Slavoniji.
A masa Bosanaca se doselila i u Split, Makarsku, Dubrovnik.., a stalno su tamo dolazili i dolaze BiH-gradjani i na ljetovanje... Ali ipak nema ni blizu toliko srbizama kao u Slavoniji...

Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Tipično, neko ispravlja nekog na forumu, kao da smo na satu hrvatskog, ali kad ćemo već tako, što ti znači "u sebe doma u Dalmaciji" !!!! Mislim stvarno...

Ne smeta meni što Srbin govori svojim jezikom, već mi smeta da se kao podrazumjeva da i ostatak Slavonije tako priča i što se onda oni bahate, a vjeruj mi, znam o čemu govorim ili pričam- kako ti drago.
"U sebe doma u Dalmaciji" samo za sebe je nepravilno; treba onda reci "U mene doma..." -- valjda mislis na to?!

Samo sto si ti tamo namjerno nekorektno izostavila nastavak te moje recenice: "... nikad nisam cuo"!

Jer grijesis ako mislis da se moze reci "U mene doma nikad nisam cuo". To je ono sto masa ljudi u HR (neovisno: Slavonci, Dalmatinci,...) grijesi - posvojni pridjevi. A ti si tamo upotrijebila nesto tipicno za Slavonce i Bosance...

Ne zivim u HR pa kazem "u mene/sebe doma" cime podrazumijevam svoje podneblje u Dalmaciji... Sto je na tome cudno?

Jer tamo ne uvodis nikakav razlog svom kreveljenju... tako da mogu samo nagadjati o cemu govoris ili pricas - tu moze i jedno i drugo.

Zadnje uređivanje Thresholder : 23.03.2007. at 19:01.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 19:23   #24
ova tema je postala smijesno-zalosna

od tog da se o slavoniji prica kao o nekakvom extremu koji nije dio hr, kako je to to newbiee navela, pa do sitnicarenja sa izgovorima i nacionalizmom

osim tog, bosanci nisu donijeli turcizam, mislim ono, gdje ste bili na satima povijesti ljudi?

ali da sad ne duljim o nekakvim detaljima i da se ne spustam i ne upustam u besmislene prepirke, mislim da bi se i gospodin koji je postavio temu a i puno njih ostalih trebali prvo informirati o povijesti slavonije, i kulturnoj i ekonomskoj, pa sve preko drustvene uredenosti -pa tek onda neka daju komentare i negativnu kritiku


time samo pokazujete svoju neupucenost i nezrelost



mogla bi sad nesto pozitivno tu pisati o slavoniji, ali cu se drzati one "ne bacaj biserje pred svinje"
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 20:46   #25
Quote:
iFlora kaže: Pogledaj post
ova tema je postala smijesno-zalosna

od tog da se o slavoniji prica kao o nekakvom extremu koji nije dio hr, kako je to to newbiee navela, pa do sitnicarenja sa izgovorima i nacionalizmom

osim tog, bosanci nisu donijeli turcizam, mislim ono, gdje ste bili na satima povijesti ljudi?

ali da sad ne duljim o nekakvim detaljima i da se ne spustam i ne upustam u besmislene prepirke, mislim da bi se i gospodin koji je postavio temu a i puno njih ostalih trebali prvo informirati o povijesti slavonije, i kulturnoj i ekonomskoj, pa sve preko drustvene uredenosti -pa tek onda neka daju komentare i negativnu kritiku


time samo pokazujete svoju neupucenost i nezrelost



mogla bi sad nesto pozitivno tu pisati o slavoniji, ali cu se drzati one "ne bacaj biserje pred svinje"

ionako marginaliziranu Slavoniju, uzevši u obzir gospodarstvo, prisutnost u medijima, i slično, blatite neprovjerenim i netočnim informacijama. U Slavoniji je nacionalna svijest izrazito jaka i ekavica nije uopće sveprisutna kako vi navodite, a ostale vaše navode ne isplati se ni komentirati jer to što vi pričate je ono. znanstvena fantastika
acraba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 22:45   #26
[QUOTE=iFlora;7846729]

Quote:
osim tog, bosanci nisu donijeli turcizam, mislim ono, gdje ste bili na satima povijesti ljudi?
Naravno da mi je jasno kako su turcizmi posljedica Osmanlija na našim područjima još od 15. stoljeća. Danas su ti turcizmi ili zastarjeli ili su regionalizmi, poglavito u Bosni i nisu dio hrvatskog standardnog jezika. E, o tim regionalizmima (turcizmima) i Bosancima pričam, jer moje je mišljenje kako regionalizmi u Slavoniji "žive" kroz mnogobrojne doseljeničke obitelji. Tako ja barem vidim stvari. Ne moram biti i u pravu. Ja sam željela samo reći kako ni peškir, ni komšija nemaju veze sa srpskim jezikom. Ako je izražavanje nekog stava "besmislena prepirka", ispričavam se.


Quote:
Ne zivim u HR pa kazem "u mene/sebe doma" cime podrazumijevam svoje podneblje u Dalmaciji... Sto je na tome cudno?

I još samo ovo- mislim kako bi ispravnije bilo kod mene doma, a ne u sebe/mene. Ali nema veze, samo sam bespotrebno cjepidlačila.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 22:50   #27
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Slavonija i Dubrovnik?

U svakodnevnom govoru je "reko", "slušo", "čito",...(umjesto "rekao, slušao, čitao), kao nazalost i bilo gdje u Hrvatskoj, osim u Dalmaciji (bez DU). U Dubrovniku cak nije niti "dao", nego je "do"!
. Jebala ih "snaša iz sokaka"! Zasto u sebe doma u primorskoj srednjoj Dalmaciji (a i tamo su bili Turci!!) nikad nisam cuo "peškir, sokak, komšija, maltene, bašta, ubijediti, bukvalno",
osim u dalmaciji gdje je : "reka", "sluša", "čita" , a također i "skužija" , "molija", "patija"....
za snašu iz sokaka mo'š komotno odjebat' pa ak' 'oće nek me i sedam puta bannaju. (šta je, nije te ni jedna htjela pa imaš neke komplekse?)
Zašto "u sebe doma u istočnoj Slavoniji" (iako moram priznat nije baš bilo puno talijana) nisam čula "šugaman", "kala", "skaline", "kušin", "škovacin", "škužajte", "afanati", "pitura", "ponistra", i da netko na kraju riječi umjesto slova "m" upotrijebi "n"?
nisam htjela da se u ovo pretvori, ali oduvijek sam slaba na provokacije i netoleranciju.
zašto se svađati oko razlika u govoru? mi imamo mađarizme, germanizme i turcizme, na Jadranu su dobro uočljivi višestoljetni utjecaji Italije i to je to. cijenim dalmatinski govor jer je dio hrvatskog jezika pa tako očekujem da se cijeni i moj govor. ne vidim problem u šoru, sokaku, komšiji, psima avlijanerima i kapiji...to je dio šokačkog folklora, a btw šokci su poznati kao veliki katolici i hrvati pa je smješna pomisao o srbizmima i srbovanju. a bećarci, kola i tambure se ne bi smjeli miješati s narodnjačkom kuruzom koja navire s istoka. dajte proučite malo etnologiju i probudite svijest o svojoj domovini, običajima, tradiciji i folkloru pojedinih krajeva da ne dolazite s predrasudama i dezinformacijama.amen
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 23:02   #28
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Zasigurno se salis. Dubrovacki i slavonski imaju jako nestandarni izgovor...kazi Dubrovcaninu neka izgovori grad (izgovorit ce nesto kao grod)...kazi Slavoncu da izgovori dobro (izgovorit ce o previse zatvoreno, nekad mi zvuci kao dubro )

Najstandarnije govore u Moslavini i okolici Zadra {Benkovac}.
evo već petnaesti put izgovaram "dobro" i ne uočavam nikakvu anomaliju. to što kažeš je n-o-t-o-r-n-a g-l-u-p-o-s-t

ali za dubrovčane se slažemo, ješ mi sve, oni stvarno čudno pričaju. kad sam ih ja prvi put duže vrijeme slušala uživo , prije desetak godina, umirala sam od smijeha
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 23:14   #29
Quote:
tomo84 kaže: Pogledaj post
au njubi kako si to sve fino sročio

ljudi lupetaju a pojma nemaju (o kafama i kavama )istina je da se u vukovaru prije rata pričala ekavica ali toga više nema,ustvari ima samo kod vukovaraca srpske nacionalnosti.danas se većina srba u vukovaru opredjeljuje za obrazovanje u hrvatskim ustanovama jer ove njihove zapravo vamo nisu priznate,pa samim time i oni poprimaju ijekavicu.
ovo se odnosi na mene?!
znači ti si spreman sada na ovom forumu napisati da se u vukovaru neki lokali ne dijele na poznate kao isključivo srpske i kao isključivo hrvatske i stati iza toga? ako i jesi spreman, ne možeš izbrisati iz mog sjećanja da je na narudžbu kave s mlijekom u jednom vu kafiću meni odgovoreno - mi to ovdje ne služimo. tražen je jednom i kruh pa nije bilo ni toga nego samo hleba, na što je trgovkinja od PTSPovca pokupila šamarčinu, a bilo je i policije.
ova druga tvrdnja ti stoji, a treća samo donekle jer znam parsto srba iz vukovara, dalja itd.. koji su sa mnom završavali škole pa baš i nisu poprimili ijekavicu.
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 23:42   #30
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
A camundongo je vec primijetio da je u Slavoniji masa srbizama (doduse etimoloski vecinom turcizama, ali uvezenih iz Srbije i pod jakim utjecajem srpskog jezika): peskir, komsija,... Jebala ih "snaša iz sokaka"! Zasto u sebe doma u primorskoj srednjoj Dalmaciji (a i tamo su bili Turci!!) nikad nisam cuo "peškir, sokak, komšija, maltene, bašta, ubijediti, bukvalno", "smetati" s akuzativom (umjesto dativom)..? Iako i tamo ima tih uvjetno receno srbizama nekarakteristicnih za ostatak HR: npr. sedmica, tačno.
Sereš li ga sereš...
Zaboravljaš poveći vokabular talijanskih riječi u svom kraju ili?
Da napomenem da tamo provedem svako ljeto, pa znam dobro kako vi "pravilno govorite".
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 01:04   #31
U sebe, u mene, u tebe normalne su hrvatske konstrukcije.

Druga je stvar što su nekima arhaične ili strane jerbo si jezika ne poznaju.

Iste su konstrukcije u brojnim indoeuropskim (npr. ruski) i neindoeuropskim jezicima (npr. estonski).
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 11:50   #32
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
...

Kajkavci se jesu protezali dalje, josh ispod Siska, al su isto izbjegli djelomicno, no, nisu tolko sabijeni, protezhu se od Gorskog Kotara pa do Podravine, i cine ipak, cini mi se, najvecu govornu/kulturnu grupu u Hrvatskoj.

...
Sa mnom je u skolu islao jedan decko iz jednog sela oko siska i bas prica nekim kajkavskim. Dok kaze siscani govore standardnim.
Tamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 14:02   #33
Tema nije "ekavica u Dalmaciji", nego "ekavica u ist. Slavoniji"!!
Pa sam tamo reagirao nakon sto je Newbiee napisala:
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Još bih naglasila da je naglasak i govor u Slavoniji, uz Dubrovnik, najbliže standardnom hrvatskom jeziku
Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
osim u dalmaciji gdje je : "reka", "sluša", "čita" , a također i "skužija" , "molija", "patija"....
za snašu iz sokaka mo'š komotno odjebat' pa ak' 'oće nek me i sedam puta bannaju. (šta je, nije te ni jedna htjela pa imaš neke komplekse?)
Zašto "u sebe doma u istočnoj Slavoniji" (iako moram priznat nije baš bilo puno talijana) nisam čula "šugaman", "kala", "skaline", "kušin", "škovacin", "škužajte", "afanati", "pitura", "ponistra", i da netko na kraju riječi umjesto slova "m" upotrijebi "n"?
nisam htjela da se u ovo pretvori, ali oduvijek sam slaba na provokacije i netoleranciju.
Da sam bio napisao da je dalmatinski dijalekt najblizi stand.hrv.jeziku, vasa reakcija bi bila primjerena. Ali to nisam ni napisao niti mislim tako!! Samo kritiziram dubrovacki i slavonski "dijalekt" kao navodno najblizi standardu.

Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
a btw šokci su poznati kao veliki katolici i hrvati pa je smješna pomisao o srbizmima i srbovanju. a bećarci, kola i tambure se ne bi smjeli miješati s narodnjačkom kuruzom koja navire s istoka. dajte proučite malo etnologiju i probudite svijest o svojoj domovini, običajima, tradiciji i folkloru pojedinih krajeva da ne dolazite s predrasudama i dezinformacijama.amen
Ekstremi se obicno podudaraju. Pa tako i u primjeru "velikih katolika i Hrvata", kao sto kazes, te onih drugih "velikih" sa suprotnim predznakom...
Eno Thompson i njegova "umjetnicko stvaralastvo" bi kao trebali biti "moji" (= dalmatinski), ali to je za mene obicno smece koje ima puno vise veze sa smecem iz Srbije nego s imalo pozitivnim iz Hrvatske. A nastupao je cesto na koncertima sa Slavoncem Skorom... A opcenito rekao bih da je puno vise ljubitelja Thompsona (ne samo Skore) iz Slavonije nego iz Dalmacije.

Djakovacki vezovi, Sokacko sijelo i sl. folklorne priredbe (ne samo "becarci, kola i tambure") u Slavoniji mogu biti OK..., ali meni nekako ne leze... sorry. Taj folklor za turiste (pogotovo strane) nije vise atrakcija kao nekad. Cesto cak i naprotiv... pa ga se tako povezuje sa siromastvom, zatupljenoscu, primitivnim arhaicnim nacinom zivota itd.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 14:06   #34
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Sereš li ga sereš...
Zaboravljaš poveći vokabular talijanskih riječi u svom kraju ili?
Da napomenem da tamo provedem svako ljeto, pa znam dobro kako vi "pravilno govorite".
A ti ga jedes li ga jedes...

I tebi ponavljam: nije tema talijanizmi u Dalmaciji nego ekavica u ist. Slavoniji.

Tocno je da su talijanizmi u Dalmaciji. Ali zar ti je to argument da nema previse srbizama u Slavoniji?

Ali jebiga, ti razmisljas crno-bijelo: "ako nisi za tudje, onda si 100% za svoje". Jer bila je teza da su Slavonija i Dubrovnik najblizi hrvatskom standardu. Osporio sam to! Ali to ne znaci da time mislim da je BAS moj kraj, UPRAVO moj region stoga najblizi tom standardu!!
Imas vrlo primitivan nacin razmisljanja.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 02:58   #35
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
U sebe, u mene, u tebe normalne su hrvatske konstrukcije.
kao i idem u doktora [tako se i u brazilu govori: eu vou no médico]

to mi je bolje nego idem doktoru (na zivce)
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 03:07   #36
[QUOTE=Newbiee;7849169]
Quote:
iFlora kaže: Pogledaj post



Naravno da mi je jasno kako su turcizmi posljedica Osmanlija na našim područjima još od 15. stoljeća. Danas su ti turcizmi ili zastarjeli ili su regionalizmi, poglavito u Bosni i nisu dio hrvatskog standardnog jezika. E, o tim regionalizmima (turcizmima) i Bosancima pričam, jer moje je mišljenje kako regionalizmi u Slavoniji "žive" kroz mnogobrojne doseljeničke obitelji. Tako ja barem vidim stvari. Ne moram biti i u pravu. Ja sam željela samo reći kako ni peškir, ni komšija nemaju veze sa srpskim jezikom. Ako je izražavanje nekog stava "besmislena prepirka", ispričavam se.





I još samo ovo- mislim kako bi ispravnije bilo kod mene doma, a ne u sebe/mene. Ali nema veze, samo sam bespotrebno cjepidlačila.
Mislim da je u (umjesto kod) ozivljeno i u standardu.
U nas, bolesti u ljudi...To je trenutno cesce nego kod...

A za kretanje, kazu lektori da je najbolje do: Idem do lijecnika, do frizera.
Mislim da su to i najelegantniji oblici...Idem lijecniku/frizeru mnogi smatraju cudnim, Idem u lijecnika/frizera je normalno u Dalmaciji; Idem kod lijecnika/frizera je kajkavizam, prisutan i u ZG.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 15:32   #37
ovo gore kvotirano nisam ja rekla
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 04:37   #38
Question

[QUOTE=camundongo;7883720]
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post

...Idem lijecniku/frizeru mnogi smatraju cudnim,

A ti mnogi su ti i ...? Demencija mejbi?!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:22   #39
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Mislim da je u (umjesto kod) ozivljeno i u standardu.
U nas, bolesti u ljudi...To je trenutno cesce nego kod...

A za kretanje, kazu lektori da je najbolje do: Idem do lijecnika, do frizera.
Mislim da su to i najelegantniji oblici...Idem lijecniku/frizeru mnogi smatraju cudnim, Idem u lijecnika/frizera je normalno u Dalmaciji; Idem kod lijecnika/frizera je kajkavizam, prisutan i u ZG.
Cinjenica da je u hrvatskom aktiva = pasiva, samo je jedna u nizu nakaradnosti ovog kilavog hrvatskog jezika.

Jer "kod" treba oznacavati samo staticnost, odnosno pasivu (Sad sam kod zubara.). A "k/ka" akciju, odnosno aktivu (Idem k zubaru.).
Samo sto je onaj prijedlog "k/ka" prakticki izbacen iz hrvatskog!

Slicno je tako i s cestom greskom "Dosli smo ovdje" umjesto "Dosli smo ovamo", ili "Gdje ides?" u smislu "Kamo ides?". I najgore je sto je to tako i u medijima, odnosno tamo gdje se treba koristiti knjizevni jezik!

A s tim u vezi je i prakticni nestanak glagola "unajmiti". Jer je pravilno "unajmiti od nekoga". Kao i "iznajmiti nekomu".
Ali danas se svugdje koristi samo "iznajmiti": i s genitivom i s dativom. Npr. kaze se samo "Iznajmio sam stan." Pa se ne vidi je li subjekt(...)

hrvatski jezik...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:42   #40
Opet gore krivo navedeno. Ono što je Dijete cvijeća navelo, ja uopće nisam napisala, ali nema veze.

A ovo sve drugo ne želim više komentirati, jer koliko sam primjetila, ljudi koješta komentiraju van konteksta,pa se više u to ne želim upuštati.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.