Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2023., 05:54   #1
Komperzija. Osjećate li ju?

Komperzija je izraz kojim se opisuje stanje empatijske sreće i zadovoljstva uslijed saznanja da je nečiji bivši ili sadašnji partner iskusio sreću ili zadovoljstvo, što uključuje i intimne odnose s trećim osobama.

Jeste li čuli za ovaj izraz do sada? Smatrate li da možete biti sretni jer je vaš bivši ili sadašnji partner sretan? Koliko vas veseli sreća vaših bližnjih? Uvuče li se zavist ako im ide bolje nego vama?

Prijedlog teme: Potjeh
__________________
Index i arhiva Tema dana
Tema dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 06:23   #2
Da. Do te mjere da ukoliko shvatim da je, ili da bi partner bio sretniji s nekom drugom osobom, da bih ga pustila da ide, samo zato jer mi je toliko važan i toliko ga volim da sam sretna i mirna jer znam da je on sretan i potpun. Bez obzira bilo to iz ovog ili onog razloga.
Pišem o odnosu iz obostrane ljubavi i poštovanja.

O njegovom seksu ne razmišljam, nek se jebucka s kim i koliko hoće (kad su bivši u pitanju). Ovo nema veze s gornjim primjerom. Ovo je u slučaju da se normalno rastanemo jer se odnos potrošio ili smo postali previše različiti.

Dok je sa mnom, a da harači uokolo jer je baš sretan tako, onda razlaz pa živi kako hoćeš, ali tu onda prestaje taj filing.
Nismo se pogodili i sve pet.

I tu postoje nijanse, a ja pišem ugrubo.

Ali generalno da, sretna sam i mirna kad znam da su moji bivši načelno u redu, zdravi i da su si našli partnerice s kojima su sretni.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 08:40   #3
Potjerajte Potjeha na LJes majku vam kalajsanu! Kaj mi tlak dižete u rano jutro sa ovak debilnim temama! Gadi mi se uopće pomisao da mi se partner jebe s nekim drugim osim sa mnom ,a za bivše me boli ona stvar s kim bu se jebali!
__________________
This is the way!
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:50   #4
Generalno govoreci, ako ne mozes zeljeti nekome da bude sretan ili se veseliti njegovoj sreci, ukljucivalo to tebe ili ne, ne mozes reci da volis tu osobu.

Razumljivo je da ti je krivo, da patis, ljubomora itd. jer zelis tu osobu za sebe. Ali to je zelja. Ljubav te natjera da situaciju vidis iz perspektive te osobe i da joj zelis da bude sretna na svoj nacin, unatoc svemu. Pa i ako ti nisi u toj jednadzbi.

Nemam zavist prema dragim ljudima ni u kojem smislu. Ali ova komperzija (prvi put cujem ) mi je poznata.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:50   #5
Mislim da je Joshev odgovor "ne"


Prvi put čujem ovaj izraz, ali da, osjećam. U mojoj okolini se to obično zove glupost ili čudnost Svatko normalan želi da je njegov partner sretan baš s njim i ljut je ako to nije tako. Također, o bivšima sve najgore

Što se tiče zavisti, kad me uhvati zavist, problem je u mom životu, ne u tuđem. Zavist je zapravo dobra, par puta mi je pomogla da shvatim da nešto želim a nisam to ni znala dok netko drugi to nije dobio
__________________
You won't go to heaven when I eat your ghost
Sjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:52   #6
Nikad čuo za izraz.

Sadašnja partnerica i treća osoba su apsolutni no no. Ako želi nekog drugog, slobodna je uvijek prekinuti i potražiti svoju sreću sa nekim drugim.

Što se bivših tiče, za većinu me zapravo ne zanima i nije briga. Za neke sa kojima se razišao na normalan i kulturan način bez nekih zamjeranja jer nije bilo sranja u vezi, drago mi je na čisto ljudskoj razini da su našle svoju sreću. Znam da se jedna udala i zapravo mi je drago, poslao joj poruku i čestitao i poželio sve najbolje i to iskreno i neironično. Smatram ju i dalje odličnom osobom.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:55   #7
Quote:
Tema dana kaže: Pogledaj post
Komperzija je izraz kojim se opisuje stanje empatijske sreće i zadovoljstva uslijed saznanja da je nečiji bivši ili sadašnji partner iskusio sreću ili zadovoljstvo, što uključuje i intimne odnose s trećim osobama.

Jeste li čuli za ovaj izraz do sada? Smatrate li da možete biti sretni jer je vaš bivši ili sadašnji partner sretan? Koliko vas veseli sreća vaših bližnjih? Uvuče li se zavist ako im ide bolje nego vama?

Prijedlog teme: Potjeh
Nope, drago mi je da ljudima ide dobro jer onda opcenito manje pizde i masiraju muda
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:57   #8
Sad guglam tu komperziju.
Izraz se originalno pojavio 1970-ih u vjerskoj komuni Kerista u San Franciscu, a danas se koristi u poliamorističkim krugovima.


Nope, to ne.

Ja sam jako sretna ako je on intimno sretan s nekom drugom, ali mogu nastaviti dalje biti sretni negdje gdje ja nisam (intimno) prisutna.
Kad se malo ohladim od svojih emocija, bit će mi drago popit kavu s njima i vjerojatno i veseliti što su se "našli" ali to je to što se našeg daljnjeg dijeljenja intime tiče.

Iliti meni je drago kad su ljudi sretni i zadovoljni. Ja sam sretna i zadovoljna kad imam jednog partnera kojem sam ja dovoljna. I sretno i zadovoljno ću pustiti nekoga kome to nije dovoljno da ode nekom drugom. Tu moj altruizam staje
__________________
You won't go to heaven when I eat your ghost
Sjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 09:58   #9
Quote:
Sjenka kaže: Pogledaj post
Sad guglam tu komperziju.
E dobro da si barem ti guglala

U tom slucaju glatko potpisujem sve sto si sad napisala.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 10:01   #10
Pa kaj imate guglat pobogu! Pa pisalo je da je Potjeh predlagač! Kaj ste misli o čemu bi se moglo raditi? Prokleti ljeosfac koji je ubačen u ostale ljesofske modove ovde! Pa on je Dart Vader glavom i onom drugom glavom isto!
__________________
This is the way!
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 10:03   #11
Za bivše, drago mi je, ili je bar onak whatever osjećaj.
Za trenutnog partnera ne, nije bilo slučajeva ni gdje mi se mogao dogoditi osjećaj ljubomore, a pogotovo ne radosti što je s nekim drugim.

Općenito me raduje tuđa sreća
AchilleaM. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 10:38   #12
Nisam čula za taj izraz al ja nisam mogla to. Uopće ne smatram da je to cudno, dapače, kad je netko to spreman znači da stvarno nesebično voli tu osobu. Ja sam svog bivšeg čak i u razdoblju dok smo bili prijatelji, osjećala bih bunt kad bi ga gledala s drugim curama, najbolje bih funkcionirala kad smo bilo sami. Kad smo započeli vezu čak i u fazama kad smo kao prekinuli nisam mogla podnijeti ni pomisao da me zaboravi i nadje neku drugu.
Despi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 10:41   #13
Ne osjecam. Zadnju curu san ima prije 8 godina i od onda sam suh. A da se ljudi koje znam trose i varaju, to mi nije cudno.
__________________
https://discord.gg/maeQ2Zjd9x
VrstanJe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 11:02   #14
Ne bavim se srećom bivših partnera, pogotovo ne njihovim intimnim zadovoljstvima

...bar ne na način kako je tema postavljena. I nema te empatije ni ljubavi u meni koja bi pristala da u ime kao neke nesebičnosti, bliskosti, razumijevanja i povezanosti, dijelim partnera...tj. odredjene njegove intimne dijelove s drugim osobama
Mislim, ako on baš želi- nema načina da ga zaustavim, ali to onda nije ekskluzivnost veze kakva mi odgovara.
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 11:07   #15
Osjetim emocije drugih ljudi, a kad je netko sretan onda je baš lepo biti u njegovoj blizini. Sretni ljudi su ugodni ljudi, pune me dobrom energijom i onda sam i ja sretna.
To je tak kad si empat kak savjetnica Troy
Kaj se partnera tiče, njegov gušt je moj gušt, njegova sreća je moja sreća, no nemrem nikaj reći za ove poli verzije jerbo ih nismo isprobali.
__________________
Love, as if there was nothing more important in your life.
Louise Hay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 11:15   #16
Prvi put čujem za ovaj izraz.
Odgovor je da.
Ako bivša partnerica ili nađe sreću, to i meni pričinjava sreću.

Veza između ljudi je neraskidiva.
Veza je kao žvakaća guma.
Žvakaća se može zakeljiti između dvije stvari da ih drži zajedno.
Onda počneš odmicati dvje stvari...
I kako se ponaša žvakaća guma?
Počne se rastezati, pretvarati u elastično ljepljivo vlakno koje se stanjuje...

Da, žvakaća guma se prije ili poslije ipak prekine.
Ali veza nikad.
Samo se stanjuje i stanjuje... Tanka je do nevidljivosti, do molekularnog nivoa... Ali nikada ne nestane.

I kako da se oba ne raduješ, ako je netko s kim si u vezi sretan?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 12:07   #17
Sorry, ne. Ja sam pećinski čovjek od instinkta i strasti. Moje je moje i samo moje. Ili ništa. Biće nižeg razvoja svijesti. Nema šanse da bih bio sretan jer mi je partnerica sretna s nekim drugim. Daj molim te.

Pa čak nisam sretan kad bi bivša bila sretna s nekim drugim, mada naravno svijest kaže da me se to ne bi trebalo ticati, ali osjećaj u želucu kaže drugačije. Sretan nisam, u najboljem slučaju mi je svejedno. Pouzdano znam da niti ona, bivša, tj. bivše, nisu bile sretne kad sam bio s nekim drugim. Neandertalci, šta ćeš.
Fabijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 12:29   #18
Na tu temu je Vesna Parun napisala lijepu pjesmu...


Ti koja imaš nevinije ruke

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih
i koja si mudra kao bezbrižnost.
Ti koja umiješ s njegova čela čitati
bolje od mene njegovu samoću,
i koja otklanjaš spore sjenke
kolebanja s njegova lica
kao što proljetni vjetar otklanja
sjene oblaka koje plove nad brijegom.

Ako tvoj zagrljaj hrabri srce
i tvoja bedra zaustavljaju bol,
ako je tvoje ime počinak
njegovim mislima, i tvoje grlo
hladovina njegovu ležaju,
i noć tvojega glasa voćnjak
još nedodirnut olujama.

Onda ostani pokraj njega
i budi pobožnija od sviju
koje su ga ljubile prije tebe.
Boj se jeka što se približuju
nedužnim posteljama ljubavi.
I blaga budi njegovu snu
pod nevidljivom planinom
na rubu mora koje huči.

Šeći njegovim žalom. Neka te susreću
ožalošćene pliskavice.
Tumaraj njegovom šumom. Prijazni gušteri
neće ti učiniti zla.
I žedne zmije koje ja ukrotih
pred tobom biti će ponizne.

Neka ti pjevaju ptice koje ja ogrijah
u noćima oštrih mrazova.
Neka te miluje dječak kojega zaštitih
od uhoda na pustom drumu.
Neka ti miriše cvijeće koje ja zalivah
svojim suzama.

Ja ne dočekah naljepše doba
njegove muškosti. Njegovu plodnost
ne primih u svoja njedra
koja su pustošili pogledi
goniča stoke na sajmovima
i pohlepnih razbojnika.

Ja neću nikad voditi za ruku
njegovu djecu. I priče
koje za njih davno pripremih
možda ću ispričati plačući
malim ubogim medvjedima
ostavljenim u crnoj šumi.

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih,
budi blaga njegovu snu
koji je ostao bezazlen.
Ali mi dopusti da vidim
njegovo lice, dok na njega budu
silazile nepoznate godine.
I reci mi katkad nešto o njemu,
da ne moram pitati strance
koji mi se čude, i susjede
koji žale moju strpljivost.

Ti koja imaš ruke nevinije od mojih,
ostani kraj njegova uzglavlja
i budi blaga njegovu snu.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 12:39   #19
Joj, lijepa je ta pjesma od Vesne.

Napisala je i Alanis Morissette isto jednu lijepu na tu tematiku s jednim od ključnih pitanja ove teme - Are you thinking of me when you fuck her?




__________________
You won't go to heaven when I eat your ghost
Sjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2023., 12:43   #20
Ima i Adele dobru



__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.