Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 17:14   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To odlično opisuje odnos Islama i Kršćanstva, ali stari bogovi nisu baš nešto svadljivi. Barem ne ovi s kojima sam imala posla. Ne traže da ratuješ protiv drugih religija (mislim, možeš, ako ti je baš gušt) i ne zahtijevaju apsolutnu poslušnost, skloniji su suradnji. Nešto im daš, nešto dobiješ. Koliko je isplativo ne znam jer ne vodim knjigovodstvo. Ali nisu to neke žrtve - povremeno obavim neki transport (informacija, moglo bi se reći) a ostatak života provodim sasvim normalno. U tehničkom smislu to nije štovanje (a tako ni religija). Popričamo malo kad nam dođe, a onda svatko svojim putem.
Meni to zvuči kao neki okultizam, ne sviđa mi se
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:27   #42
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči kao neki okultizam, ne sviđa mi se
Naprotiv, sve je vrlo transparentno. Ne idem u detalje samo zato što to izlazi iz okvira teme. I ne prakticiram nikakva zazivanja, prizivanja, crne svijeće, pentagrame i te šeme. Zapravo, ne mogu ni kategorički tvrditi da sam u doticaju s bogovima i boginjama. Moguće je da jednostavno razgovaram sama sa sobom. U nedostatku kvalitetnijih sugovornika.

Ali eto, zabavno mi je, nikome ne činim loše i kul sam si. Samo mi se je teško vjerski opredjeliti. Mislim da sam politeistički agnostik.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 10.09.2017. at 17:41.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:09   #43
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Vidiš, kod mene je kontra. Dok su moji preci bili vezani uz stare, autohtone bogove, sve je bilo kul. A onda nakon prelaska na Kršćanstvo (i selidbe ovamo) su počela sranja koja su kulminirala nekoliko generacija unazad....
Nije sve tako crno.
Prvo, nije loše udahnut duboko dva-tri puta.
Tek tolko da se dođe sebi, a nakon toga se okrenut oko sebe i pokušat uočit afirmativne stvari...ne gledat samo negativno.
Puno je primjera pozitivnog utjecaja našeg kulturnog okruženja/vibre na ljude iz drugih civilizacijacijskih/kulturnih sredina.

Teško mi je povjerovati u objektivnost tvoje patnje u svjetlu onog što vidim na ovom primjeru ovdje.
Čovjek je prošao kroz sve ono što i ti i zgleda mi sasvim prilagođen/uključiv/integriran i nimalo frustriran zbog toga. Dapače, čak i krajnje opušten.
Ne bi se bilo loše ugledat na njega.
Moje mišljenje.

Čemu frustracije?
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:24   #44
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne, čini to jer smatra da sav život pripada Bogu te da čovjek nema pravo upravljati čak ni vlastitim. A budući da se bog baš ne javlja funkciju gospodara života i smrti preuzimaju svećenici. Kako zgodno za njih i kako nezgodno za sve ostale.
Aha,smatras da bi trebalo nitschevski ubiti Boga,da bi postala nadcovjeklm?Hm,vec vidjeno
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:29   #45
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zato što je to kult smrti - sve na Zemlji je kme-kme, a zagrobni život je superkul. Štetno po mentalno zdravlje.

Ofkors, ti imaš pravo na svoje mišljenje, a mišljenja su kao znamo već što. Svoje sam iznijela.

Naravno da imamo pravo na svoje mišljenje, samo razlog koji si navela je neozbiljan.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post


Možda je tome kriv moj marksizam: "ne određuje svijest ljudi naše biće, nego realna materijalna baza".A Crkva to ne priznaje. Crkva se ponaša poput fratara koji blagoslove odojka i pretvore ga iz mesa u ribu. I onda ga pojedu bez grižnje savjesti.
Može konkretan primjer za boldano?

Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
otkud ti to?
Čitala. Nažalost, sad nemam vremena tražiti da ti stavim link.

Uglavnom, ako je netko katolik a sklopi samo civilni brak, to crkva ne priznaje tj ne smatra važećim (tako nešto)
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:36   #46
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Sudeći prema onom što doživljava, u okviru onog za što je "ovlašten" od strane crkve, to i nije tako rijetka pojava!? Prema njegovim riječima.
Ovdje drži predavanje na konferenciji vezanoj uz tu tematiku (opsjednuća) koje je netko snimio i postavio na U-Tube, a koja je očito bila "zatvorenog tipa" (moja percepcija).
Osvrnuo se posebno na tzv:"Generacijsko opsjednuće" u kojem se jedan entitet može nakačiti na "obiteljku lozu" i mučiti/zagorčati/zatrovati život nekoliko generacija unutar iste obiteljske linije.
Što on kaže kako se to prekida?
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:16   #47
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Aha,smatras da bi trebalo nitschevski ubiti Boga,da bi postala nadcovjeklm?Hm,vec vidjeno
Kad sam to rekla?

Bog je za djecu, Nietzsche je za pubertetlije. A ionako već jesam nadčovjek - odnosno žena.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:40   #48
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Što on kaže kako se to prekida?
Moljenje krunica i pohađanja mnogih katoličkih misa....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:22   #49
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Moljenje krunica i pohađanja mnogih katoličkih misa....
Mene zanima da li opačine, prokletstva i slične rabote u prošlosti religija mogu (na)štetiti sadašnjosti jer količina negative koja je onda odaslana negdje treba završtiti....?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:39   #50
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Moljenje krunica i pohađanja mnogih katoličkih misa....
Ne mislim, to je dosta neodređeno, mora biti određeni obred.

Inače bih rekla da je opterećenje teškom karmom ili djelima hrpa gluposti, ali s iskustvom i viđenim ne bih baš rekla.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 17:31   #51
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li opačine, prokletstva i slične rabote u prošlosti religija mogu (na)štetiti sadašnjosti jer količina negative koja je onda odaslana negdje treba završtiti....?
Ima bar dvije vrste djelovanja:
- otrov truje onoga koji ga proizvodi
- takav način ponašanja djeluje na djecu, koja to isto onda čine...
....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 10:36   #52
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima bar dvije vrste djelovanja:
- otrov truje onoga koji ga proizvodi
- takav način ponašanja djeluje na djecu, koja to isto onda čine...
....
E, pa baš taj otrov se vratio ko bumerang....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 11:00   #53
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima bar dvije vrste djelovanja:
- otrov truje onoga koji ga proizvodi
- takav način ponašanja djeluje na djecu, koja to isto onda čine...
....
Ima još. Iz ovih osobnih baza se je relativno lako iščeprkati kad skužiš o čemu se radi, ali djelovanje na tu neku 'kolektivnu svijest' je mnogo zajebanije. Većina ratova imala je religioznu komponentu. Čak i ovaj posljednji, nemojmo se zavaravati. Dovoljno se sjetiti blagoslova oružja, podjela na Katolike, Pravoslavce i Muslimane. Osjećaj vjerske pripadnosti intenzivniji je od osjećaja pripadnosti pojedinom narodu ili geografskom lokalitetu, a "bog" je uvijek na "našoj" strani.

Religije su te koje dijele ljude zahtijevajući poslušnost imaginarnom entitetu na uštrb empatije sa onima koji nisu pripadnici neke arbitrarne zajednice. A svatko može u svom obiteljskom stablu pronaći bar jednu osobu koja je popušila pričicu o nekom 'svetom' ratu. Ideologije su pravni nasljednici religija, odnosno sklepane su imitiranjem istih i često usvajaju njihove simbole.

Dakle, tijekom stoljeća stvorio se jedan kolektivni način razmišljanja, a čak se i relativno osviješteni pojedinac može isključiti vlastiti mozak i prebaciti se na 'hive mind' kada se nađe u stresnim okolnostima. Zajebane su to stvari, jako.

Ako je vjerovati Wilhelmu Reichu, lijek za to je zdrav seksualni život. Koji pak religije proglašavaju 'grijehom'. Zašto? Zato što u tome vide svoj interes budući da je mnogo lakše kontrolirati seksualno isfrustrirane ljude nego one koji si redovito daju oduška pa nisu toliko nervozni. Kao što bi rekla Milena - Jebite se, drugovi!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 13:52   #54
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Vidiš, kod mene je kontra. Dok su moji preci bili vezani uz stare, autohtone bogove, sve je bilo kul. A onda nakon prelaska na Kršćanstvo (i selidbe ovamo) su počela sranja koja su kulminirala nekoliko generacija unazad. Ja više nisam Katolkinja. Raskinula sam s time u ranom djetinjstvu, no morala sam obaviti sve one rituale i gluposti, tako da je moguće da mi je ostalo nešto nakačeno. Najviše me brine krštenje, jer sam tada bila premala da se branim i obavim to s figom u džepu, kao ove ostale džidže (pričest, krizma, kumstvo). Situaciju komplicira što je moja krsna kuma prije par godina umrla (sumnjam na samoubojstvo jer je imala vrlo gadnu dijagnozu, hrpe tableta i niti jedan razlog za život).

Uglavnom, mislim da sam se konačno rješila tog utjecaja. Tako da preporučujem svima da ne čeprkaju po Katoličanstvu, molitvama i sličnom, te da u crkve ne ulaze čak ni iz turističkih razloga.
ako je netko katolik,taj ima već na zemlji kraljevstvo nebesko,ima mir u duši,samo ako slijedi Isusove riječi.
sanlukmarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:53   #55
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
ako je netko katolik,taj ima već na zemlji kraljevstvo nebesko,ima mir u duši,samo ako slijedi Isusove riječi.
Koje? Je li ove:

“Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao. Ako te desnica tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo ode u pakao.” (Matej 5, 29-30.)

Samosakaćenje je odličan sedativ.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2022., 20:58   #56
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
U mojoj (predkršćanskoj) tradiciji sreća se nasljeđuje od predaka i stječe hrabrim djelima. Govorim o sreći kao o "sretnoj slučajnosti", eng. "luck". Dakle, mrtvi su svoje životno (ne)djelo ostavili potomcima u nasljeđe i sad se mogu opustiti tamo gdje već jesu. To ne ovisi toliko o tome kako su živjeli nego na koji su način umrli, ali nebitno sad. Ako si dobila ime po baki (ili prabaki, itd.) onda ponajviše vučeš njezinu "karmu". Općenito, žene se više vuku na žensku liniju, muškarci na mušku tako da po svemu sudeći nemaš razloga za strah. Osim toga, bezrazložnim paničarenjem trošiš ovo malo sirotinje što imaš.
Ozbiljno? A što ako dobiješ ime po djedu,tj. žensku inačicu tog imena?

Djeluje li "karma" na tebe za života tog pretka ili tek nakon njegove smrti?

Kad pogledam unazad, čini mi se da su neki moji nerješivi problemi počeli baš tih godina kad mi je djed umro - čije ime nosim, a realno, ne znam puno o njemu, ni njegovim grijesima.
__________________
Istina je svuda oko nas.
damaged is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2022., 21:07   #57
Inače, ne znam gdje drugdje da pitam, ali u mojoj obitelji po ženskoj strani je bilo puno induciranih pobačaja. Te iste žene (moja baka, mama i teta) su nakon tih pobačaja izgubile svoje prvo željeno dijete (majka i baka rođeno, a teta je spontano pobacila). Moja braća i ja smo friške generacije i još nemamo djece. Ja ne želim djecu, brat i žena imaju problema sa začećem, a treći brat se nije izjasnio, a i dosta je mlađi od nas dvoje pa valjda ni ne razmišlja još o tome. Jako bi me zanimalo ako mi netko može reći nešto više o toj temi i imaju li naše odluke i zdravstveni problemi poveznice s obiteljskim grijesima naših predaka.
__________________
Istina je svuda oko nas.
damaged is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2022., 21:11   #58
Dnk prenosi i kolektivno nesvjesno animalno ..
To su tereti koji se nas ne ticu a tovare se iz generacija u generaciju.
Kako se rjesiti toga?
Napustis krdo i to je to.
Ablathtalba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.