Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2017., 10:32   #61
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Kako nema papu? Pa Dawkins je papa.
Svatko je Papa. Izdajem službene potvrde svima zainteresiranima. Čak je i Nepoznati dobio jednu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 13:04   #62
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ali ovdje ne govorimo o tome nego o biološkim i rodnim uvjetovanostima muškarca i žene, a normalno je da crkvenjacima nikako ne ide pod kapu da različitost ne mora za sobom povlačiti nejednakosti. Cijeli njihov pokvareni sistem temelji se na dominaciji nad slabijima i onima koji se takvima osjećaju. Zato forsiraju vjeronauk, zato ističu drugotnost žene, zato misionare po siromašnih krajevima, zato se redovito ljube s fašistima. Jer su isti kao i oni - isti cilj, plan i program, uz jedinu razliku da im je firer imaginarno biće. Luzeri samo takvi, a da bi zadržali svoj utjecaj ljudi ih moraju smatrati nekim veličinama i moralnim vertikalama. A prizemni su da prizemniji ne mogu biti.
Nevezano za Crkvu o kojoj imam jako loše mišljenje, nemoj s visoka gledati na slabe i neinteligentne ljude jer smo svi prije bili glupi, a Božjom milošću smo napredovali
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:06   #63
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Kako poštovani biskup zna koje je pravilno poimanje čovjeka?

"Istanbulska konvencija nameće nam se pod krinkom borbe za prava žena i podvaljuje nam zabludu rodne ideologije koja želi ukinuti bogomdani naravni zakoni razlike između muškaraca i žena«, rekao je biskup Košić, dodavši kako je riječ o iskrivljenom poimanju čovjeka, a onda i odgoju mladih koji imaju pravo na ispravno shvaćanje sebe i drugih.
Pozvao je vjernike i narodne vođe, rekavši kako se od njih očekuje jak, moralan i razuman duh, da »imaju hrabrosti toj podvali reći odlučno – ne«.
Bravo za fajtera, bar se ne boji reći kaj misli. Respect !

Inače bi mnogi sebi uzeli pravo zabraniti (kak' u Jugi, Sjevernoj Koreji itd.) čovjeku reći što misli a bome bi i uveli verbalni delikt u smislu izražavanja stavova. Drugima i drugačijem mišljenju ofkors... sebi oh ne, ne bi muceki uzeli to pravo.


Quote:
Može li se religija u državi u kojoj je odvojena od političkog sustava petljati se u međudržavne ugovore jer smatra da je to iskrivljeno poimanje čovjeka?
Religija ne ali ljudi vjernici da jer narod ne čine samo neutralni prema vjeri i sekularci. Koliko ono deklariranih vjernika ima u Hrvatskoj ?
Svakako imaju pravo iznijeti svoje mišljenje i dati preporuku. Kome smeta nek' začepi uši.
To se zove demokracija a kak' još uvijek nismo a la Sjeverna Koreja vjernici imaju pravo izreći što misle.
Katolički, pravoslavni, islamski.
Sve su to samo ljudi.

Quote:
Kako (is)pravilno tumačiti čovjeka?
Život počinje od začeća. Šlus i kaputt. Vjernički gledano, medicinski i tak.
Od Hipokratove zakletve do čistog zdravog razuma.
Stoga život treba čuvati od začeća. Nema tu muljaže.
Tko se sa tim ne slaže ima pravo to izreći, odlučiti drugačije ako mu zakon to dopušta ali istina je jedna.
Čovjek se rađa kao muško ili žensko biće tj. sa obilježljima svoga spola (maknemo li hermafrodite) Stoga je čovjek uvijek muškarac ili žena a ne "ono. Drvo i cvijeće su ono...nešto nedefinirano.

Isto tako kaj je fajter naglasio, hrvatska stradanja se ne ističu jer mi imamo nešto karakteristično za hrvate: rado se sramimo sebe i često volimo pljuvati po svojim pravima i postignućima. Posebno po povijesti. Ništa lijepo ne vidimo i sve vanjsko nam je bolje a da nismo nosom privirnuli životu vani.
Svi su nam drugi bolji baš u svemu, sve naše tu ne valja a bome smo i često uvlakači... jel. Loši gospodari, dobre sluge. To je tak' i zakaj se na to ne bi ukazalo ? Od strane svih vjerskih predstavnika? Voljela bih kada bi se javio pa rekao nešto o tome mitropolit zagrebački.

Osobno mislim da je odlazak srpskog stanovništva nakon Oluje velika nesreća za cijelu Hrvatsku jer su ljudi napustili svoja ognjištva, svoje domove. To su hrvatski građani pravoslavne vjere, građani koji se nisu vratili i pretrpjeli su kasnije puno jada kao izbjeglice. Nitko to nije htio, već samo slobodu i mir. Otišli su baš kao i hrvati 1991 ali... to nije krivnja hrvata nego Miloševića, Martića i ostalih bilmeza ali i naroda koji ih je slušao. Kaj se mi zato stalno posipamo pepelom a istinu govore samo biskupi ?
Religija za to nije kriva a ni njihovi predstavnici, ni sa koje strane.
Btw. isto tako nisu nas 4 godine granatama, haubicama gađali vanzemaljci sa Saturna. Nisu Vukovar, Lovinac, Gornji Viduševac ili Rakovicu razorili vikinzi ili rimljani, oukej ? Gađali Zagreb. Moga bratića na Ovčari nije ubio mongolac. Baš ovih dana proučavam Domovinski rat, Krajinu i sve to skupa. Ajmo ne imati amneziju jer to ničemu ne vodi.

Iako je cijeli rat sr*** za sve u njemu. Nema tu pobjednika i pravde. Uvijek stradaju najnedužniji.
Uvijek djeca i žene plate dugove muške gluposti i bahatosti.
Isto tako svaki vjernik mora priznati da nas nisu u ovih npr. 22 godine opljačkali i osiromašili izbjegli krajišnici oukej? Već mnogi naši lažni domoljubi, hrvati.


Quote:
Kako da shvatimo same sebe i to na ispravan način?
Najteže je prihvatiti sebe a ne bježati od sebe i istine. Bijeg od istine i prihvaćanja nije najbolji put ka sreći i životnom ispunjenju.

Quote:
Zašto bi zadovoljavali tuđe poimanje ispravnosti čovjeka na štetu vlastitog?
To se i ja pitam. Zašto bismo prihvatili tuđe, vanjsko, američko ili jupitersko poimanje ispravnosti čovjeka. Zašto uvijek prihvaćamo sve što nam se gurne izvana. Što fali vjerskom moralu ?
Zašto ne možemo mi samo donijeti neki sud, nešto odbaciti ili prihvatiti bez velikog gazde iz Bruxellsa ili Sorosove široke ekipe?
Zakaj moramo misliti kako nam se vani sugerira ? Smijemo imati svoje kriterije kao Švicarska ili Poljska?
Kaj smo mi sluge nekome? Maloumni pa samo trebamo klimati glavom ?

Quote:

Zadnje uređivanje pozitivax : 08.10.2017. at 16:56.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:21   #64
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nevezano za Crkvu o kojoj imam jako loše mišljenje, nemoj s visoka gledati na slabe i neinteligentne ljude jer smo svi prije bili glupi, a Božjom milošću smo napredovali
Kad si već spomenuo, pokušavam ih gledati s mješavinom budističkog suosjećanja i zdravog opreza. No nije uvijek lako pronaći ravnotežu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:51   #65
O "rodnoj ideologiji" iz znanstvenog diskursa.
http://faktograf.hr/2017/10/03/brkic...ja-prava-zena/
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:29   #66
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 00:12   #67
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
To se i ja pitam. Zašto bismo prihvatili tuđe, vanjsko, američko ili jupitersko poimanje ispravnosti čovjeka. Zašto uvijek prihvaćamo sve što nam se gurne izvana. Što fali vjerskom moralu ?
Zašto ne možemo mi samo donijeti neki sud, nešto odbaciti ili prihvatiti bez velikog gazde iz Bruxellsa ili Sorosove široke ekipe?
Zakaj moramo misliti kako nam se vani sugerira ? Smijemo imati svoje kriterije kao Švicarska ili Poljska?
Kaj smo mi sluge nekome? Maloumni pa samo trebamo klimati glavom ?
Mentalno da, nažalost. Još uvijek smo sluganski i bespogovorno odani zapadu, čak i kad to nitko od nas ne traži. Da zapad kaže: "Svi skočite s mosta!", valjda bi to i napravili.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 10:30   #68
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post

Religija ne ali ljudi vjernici da jer narod ne čine samo neutralni prema vjeri i sekularci. Koliko ono deklariranih vjernika ima u Hrvatskoj ?
Ljudi vjernici mogu izabrati Isusa za kralja i klanjati mu se na svakom čošku. Mogu izabarati i povratak kralja recimo iz roda Frakopana i ustoličit ga na glavnom zagrebačkom trgu...mogu izabrati i tirana koji će uzijem odsjecati nevjerničke glave?

Masi bi to pasalo; kralj kao glavni muž u državi vitla mačem i sve drugačije stavlja u bajbok jer se odupiru vladajućoj struji...

može se demokratski izglasati i povratak ropstva te upotreba bičeva u radnim prostorijama

Mislim da imaš gadnih problema sa tumačenjem što jeste a što nije demokracija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 16:38   #69
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Fino, vidim da si napredovao i više ne citiraš Ratka M.
Šifra "Čarobnjak iz Oza" ?

Tko zna... možda se krije na forumu pa ga ipak citiram...

Quote:
A sad nam pokušaj objasniti kakve to konkretne veze ima sa definicijom čovjeka i zaštitom žena od nasilja. Kojim je to podlim skupinama u interesu da žene ne hodaju okolo s masnicama ili ne leže dva metra pod zemljom?
Jedno su skupine kojima je zaista u interesu da žene i bilo koja druga ljudska bića ne hodaju okolo sa masnicama ili ne leže dva metra pod zemljom.

Nešto sasvim drugo su oni koji se pod izlikom borbe za spomenuto nastoje ugurati u ekskluzivno društvo globalnih elita.

Najlakše je muljanje kada je teren borbe "cijeli svijet"... pa jedna Turska prva ratificira konvenciju, dok se u V.Britaniji i skandinavskim zemljama još premišljalo par godina.
Kakvi će zaista biti rezultati primjene spomenute konvencije ? Po meni, mali ili nikakvi...

Quote:
Ja ću ti pak reći kome je u interesu da žene ponovno postane stroj za rađanje i ne usudi se pisnuti da ne dobije po labrnji - Crkvi. Što više patnje, to više vjernika kojima treba opijum koji tvoji pajdaši dilaju - sretnim i samoostvarenim ljudima tvoj Bog nije potreban. Ne zazivaju ga da im pomogne u životnim nedaćama nego se oslanjaju na sebe i druge ljude kojima su i sami spremni pomoći kad je to potrebno. Tome i služi društvo - ljudi se udružuju na egalitarnoj osnovi da bi živjeli lakše, ljepše i stvorili nešto novo.
Crkva nije isto što i njezina hijerarhija, njezina uloga se mijenjala tijekom povijesti... i nema razloga da tako ne bude i ubuduće.

Što se tiče "sretnih i samoostvarenih ljudi"... zašto bi Boga zazivali samo u životnim nedaćama ?
Također, zbog čega bi uzajamna solidarnost (uloga društva koju si spomenula više je željeni cilj mnogima nego sadašnja realnost) činila suvišnom potrebu za samonadilaženjem (transcendencijom) ?
Ne bih gatao kakve će oblike ta potreba imati u budućnosti, uostalom, zašto ne bi bila pluralistička...

Vidim kako spominješ "opijum koji moji pajdaši dilaju".

Ne znam koliko po tebi kotiram visoko u lancu...


Quote:
To što u praksi to ne funkcionira uvijek tako nego dolazi do besmislenih borbi za moć u kojima svi gube nije stvar ljudske biologije ni urođene grešnosti čovjeka nego njegove neslobode, za koju je najvećim dijelom zaslužna religijska indoktrinacija. Religija je nastala kad je prvi pokvarenjak susreo prvu budalu i u međuvremenu je sve metastaziralo do te mjere da nas muškarci u haljinama upozoravaju na opasnost od toga da se dečkići počnu odijevati kao curice.
Ta "pokvarenjak-budala" teza funkcionira samo kao Twainova dosjetka... ništa više.
Socijalne uloge su bitne, a one niti u sklopu religije kao sustava ne mogu trajno odstupati od onih koje prevladavaju u društvu danog vremena i prostora.

Prema tezi koju sam nedavno pročitao...


The Truth About Our Libertarian Age - Why the dogma of democracy doesn't always make the world better, By Mark Lilla, 2014


Quote:
The end of the cold war destroyed whatever confidence in ideology still remained in the West. But it also seems to have destroyed our will to understand. We have abdicated. The libertarian dogma of our time is turning our polities, economies, and cultures upside down—and blinding us to this by making us even more self-absorbed and incurious than we naturally are. The world we are making with our hands is as remote from our minds as the farthest black hole. Once we had a nostalgia for the future. Today we have an amnesia for the present.
... svijet je postao dovoljno kompleksan za onu metaforu o udaljenoj crnoj rupi.
Ako je tako, a meni je Lilla uvjerljiv, sa svakog praktičnog gledišta, ta "libertarijanska dogma" ima uvjete da se razvije u novu, modernu religiju.

Njezini svećenici neće nositi čudne, duge haljine, prije bankarski dress code... super.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 04:23   #70
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Svatko je Papa. Izdajem službene potvrde svima zainteresiranima. Čak je i Nepoznati dobio jednu.
može i meni? oprat ću ti noge.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 12:51   #71
Evo!

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 12:54   #72
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Vidim kako spominješ "opijum koji moji pajdaši dilaju".

Ne znam koliko po tebi kotiram visoko u lancu...
Nisko. Negdje između običnog vojnika i desetara.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.