Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 14:33   #2081
Nema se zašto bojati škorpiona, više prijetnje ti predstavlja komarac.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:36   #2082
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Moguce, ja sam, generalno, sve o zoharima citao na svoju ruku. Sto se njihove zastupljenosti u Hrvatskoj tice, naletio sam samo na informacije o dvije vrste, druga blatta orientalis. Uz jos par izoliranih slucajeva u kojima su pronadene trece vrste. No, kada uzmem u obzir da su sve navedene vrste stetocine, ne bi me zacudilo da ima jos vrsta u prirodi, posto zohari generalno nisu stetocine.
Ima dosta vrsta, najvise iz roda Ectobius,(odrasli nekih su jako slicni germanici) samo sto nikad ne dolaze pod povecalo jer su, jednostavno dosadni. Ne rade sranja i jedina interakcija sa ljudima im je kad slucajno ulete u kucu. Ja ih ljeti svaku vecer nalazim u kuhinji oko lampe.
Zohar je pojam za stetnike, ovi to nisu, obicna sumska buba.

Quote:
Ako imas/znas za neku proper literaturu o zoharima u Hrv, slobodno preporuci.
Nis konkretno, pogotovo ne o onima koji nisu stetnici, a pogotovo ne na Hr. Znam dosta ljudi koji se bave faunom tla i nitko ne radi zohare. Zasto, nemam pojma, metode skupljanja su iste ko i za mrave, pauke, neke kornjase i hrpu drugih stvari.

Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Jooj nemoj me plašit s leglom zapalit ću stan!
A bio je mrak ja upalio svjetlo i krenuo otvorit balkon i on na staklu kad me vidio šmugnuo tam di sam ga i našao, u rub vratiju. Nisam prije nikad vidio tako nešto, poslije sam provjerio cijelu sobu i balkon sa da li ih ima još ali nisam ništa našao..
To moguce mjenja pogled na situaciju , cisto zbog ponasanja. Prije panicarenja, pogledaj si po kutovima, zidovi uz parket i neke procjepe dal ima govana, izgleda ko na slici, male tamne pjegice, sam sto vjerojatno ne bu tak gusto jer sumnjam da imas koloniju doma, vec bi skuzio.

Edit: Iako, sad kad sam malo bolje pogledao sliku koju si stavio, bogme ima jako izrazene crne pruge na ledjima.
Sto je jelte, dosta specificno...
Ali i ak ga nadjes doma, ne znaci da ce ti se primiti, ako ti je cisto u kuci, moguce da ce potraziti drugi smjestaj.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 18:02   #2083
Specificno?

Ma velim nisam nista primjetio,nikakva govanca il jos takcih gadova. Budem sad za vik posteno odradio ciscenje..
samjednopitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 17:46   #2084
Pozdrav, molim vas da mi pomognete identificirati ovu bubu. Pojavile su mi se u stanu prije tjedan dana. Prvu sam primjetila na zidu pa sam ju ostavila jer sam mislila da je neka bezopasna bubica. A onda budući da nisam provodila previše vremena u stanu, kad sam išla usisavati skužila sam sve neke crne točkice po podu (koji je od pločica) u kuhinji, a kad sam malo bolje pogledala, skužila sam da su to nekakve jedva pomične bubice. Usisala sam ih i odmah pregledala ostatak stana jer se panično bojim buba. Našla sam možda još 3-4 po podu u boravku koji je spojen s kuhinom. Od tada, svaki dan budu po 4-5 novih po podu u kuhinji i to uvijek na podu kod sudopera, i možda jedna ili dvije u samom elementu gdje sudoper stoji. Tu imam nekakvih vrećica za kupovinu i stari usisavač, a strah me pomaknuti bilo što tamo da ih ne bi hrpa izašla.

Same bube su jako sitne. Na prvi pogled izgledaju crno, ali kad se osvijetle vidi se da su nekakve smeđe sa šarama po sebi. Jaaaako sporo se kreću, i većinu pronađem mrtvu. Očito se mogu penjati jer sam dvije vidjela na zidu. Kad ih se dotakne, okrenu se na leđa i ne miču. Koliko mi se čini po istraživanju, to bi mogao biti carpet beetle (tepih buba?), ali nemam pojma kako se kaže na hrvatskom. Stan je inače u novoj zgradi na 4. katu, i nemamo uopće nijedan tepih. Pregledala sam sve stvari s hranom u ormariću do sudopera, i tamo ih uopće nema. Ako je to taj carpet beetle, trebao bi jesti ogranske materijale, dakle robu, trosjed i tako to, a nisam ih primjetila nigdje na takvih stvarima, hvala Bogu. U rupama između elemenata također nije baš čišćeno, ali sam pogledala s baterijom i tamo ih nema. Uglavnom, evo fotografija, pa ako netko zna nešto više, bilo bi mi drago da mi pomogne jer se stvarno užasavam bilo kakvih buba, radije bi imala zmiju u stanu.

http://i57.tinypic.com/jp7tdt.jpg
__________________
Those who have a 'why' to live, can bear with almost any 'how'.
- V. Frankl
ToxiclyStronger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 00:15   #2085
jel ovo Rana arvalis?
http://s27.postimg.org/e54emfe1v/aaa.jpg
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 12:08   #2086
Imam bubu, al nemam fotku. Zapravo, pojma nemam je li to buba uopće.

Veličine cca 5 mm, izgleda kao crvić, ali dosta se brzo kreće pa brijem da ima nekakve nožice, koje se ne vide doduše, brončanog je sjaja. Maleno, tanko.

Susretnem se s takvom živinom cca svakih mjesec dana u stanu. Prvo sam ih viđala isključivo u kupaonici, a sad ih znam vidjeti u mojoj sobi (odmah do kupaonice), jednom mi je bila u krevetu, inače ju viđam po podu.

Inače sam iz Slavonije i tamo sam se u životu stvarno svakakvih buba nagledala, ali ovako nešto nikad nisam vidjela nigdje drugdje osim na zagrebačkoj svojoj adresi. Što bi to moglo biti?
Ne vjerujem da bih to stigla ufotkat ni kad bih imala dobar fotić, ali opet, lako se ubije, maltene samo pipneš i buba se pretvori u sjajnu prašinu.
EmAerIenA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 17:20   #2087
Nesto ovakvo?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 12:48   #2088
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Nesto ovakvo?
Hvala na trudu, ali nije. Moja izgleda ko crvić, znači, ne vire nikakva ticala ni noge sa strane, a i cijelo tijelo joj je skoro iste debljine, dok je ovoj životinjici je glava daleko šira od zadnjice. Bar u usporedbi s mojom bubom.

Moj najveći strah je da to čudo izlazi iz wc-a ili odvoda, ako mi nekim čudom ulazi kroz prozor, nije tolika greda.

I da. Češće ju viđam po noći, kad u neko gluho doba upalim svjetlo. Po danu je isto aktivna, ali daleko rjeđe.
I skoro je uvijek u pokretu, rijetko kad stoji na jednom mjestu.
EmAerIenA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 22:31   #2089
Quote:
ToxiclyStronger kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas da mi pomognete identificirati ovu bubu. Pojavile su mi se u stanu prije tjedan dana. Prvu sam primjetila na zidu pa sam ju ostavila jer sam mislila da je neka bezopasna bubica. A onda budući da nisam provodila previše vremena u stanu, kad sam išla usisavati skužila sam sve neke crne točkice po podu (koji je od pločica) u kuhinji, a kad sam malo bolje pogledala, skužila sam da su to nekakve jedva pomične bubice. Usisala sam ih i odmah pregledala ostatak stana jer se panično bojim buba. Našla sam možda još 3-4 po podu u boravku koji je spojen s kuhinom. Od tada, svaki dan budu po 4-5 novih po podu u kuhinji i to uvijek na podu kod sudopera, i možda jedna ili dvije u samom elementu gdje sudoper stoji. Tu imam nekakvih vrećica za kupovinu i stari usisavač, a strah me pomaknuti bilo što tamo da ih ne bi hrpa izašla.

Same bube su jako sitne. Na prvi pogled izgledaju crno, ali kad se osvijetle vidi se da su nekakve smeđe sa šarama po sebi. Jaaaako sporo se kreću, i većinu pronađem mrtvu. Očito se mogu penjati jer sam dvije vidjela na zidu. Kad ih se dotakne, okrenu se na leđa i ne miču. Koliko mi se čini po istraživanju, to bi mogao biti carpet beetle (tepih buba?), ali nemam pojma kako se kaže na hrvatskom. Stan je inače u novoj zgradi na 4. katu, i nemamo uopće nijedan tepih. Pregledala sam sve stvari s hranom u ormariću do sudopera, i tamo ih uopće nema. Ako je to taj carpet beetle, trebao bi jesti ogranske materijale, dakle robu, trosjed i tako to, a nisam ih primjetila nigdje na takvih stvarima, hvala Bogu. U rupama između elemenata također nije baš čišćeno, ali sam pogledala s baterijom i tamo ih nema. Uglavnom, evo fotografija, pa ako netko zna nešto više, bilo bi mi drago da mi pomogne jer se stvarno užasavam bilo kakvih buba, radije bi imala zmiju u stanu.

http://i57.tinypic.com/jp7tdt.jpg
Anthrenus verbasci
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 14:55   #2090
Koja je ovo zmijica? (Uvala voz, otok krk)
https://www.dropbox.com/sc/dgg062ze7...rWq_35H3KCxjTa
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 22:49   #2091
Quote:
EmAerIenA kaže: Pogledaj post
Hvala na trudu, ali nije. Moja izgleda ko crvić, znači, ne vire nikakva ticala ni noge sa strane, a i cijelo tijelo joj je skoro iste debljine, dok je ovoj životinjici je glava daleko šira od zadnjice. Bar u usporedbi s mojom bubom.

Moj najveći strah je da to čudo izlazi iz wc-a ili odvoda, ako mi nekim čudom ulazi kroz prozor, nije tolika greda.

I da. Češće ju viđam po noći, kad u neko gluho doba upalim svjetlo. Po danu je isto aktivna, ali daleko rjeđe.
I skoro je uvijek u pokretu, rijetko kad stoji na jednom mjestu.
Imam fotku!!! Prelošu, al ajd...
Znači, trudila sam se biti jako nježna da ju ne smrvim i da preživi, ali ipak nije. Pao joj je brončani sjaj s trupa pa je u ovom stanju nešto drugačije boje, više prozina čak. I sad kad je mrtva vidim da ima noge i ticala, ali to se golim okom jedna vidi, izgledaju prozirno. Ili okerasto??

http://tinypic.com/view.php?pic=2udw...8#.VUFDgIbJU6s
EmAerIenA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 14:11   #2092
Quote:
EmAerIenA kaže: Pogledaj post
Imam fotku!!! Prelošu, al ajd...
Znači, trudila sam se biti jako nježna da ju ne smrvim i da preživi, ali ipak nije. Pao joj je brončani sjaj s trupa pa je u ovom stanju nešto drugačije boje, više prozina čak. I sad kad je mrtva vidim da ima noge i ticala, ali to se golim okom jedna vidi, izgledaju prozirno. Ili okerasto??

http://tinypic.com/view.php?pic=2udw...8#.VUFDgIbJU6s
Bi li to mogla biti larva odvodne mušice???
EmAerIenA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 19:37   #2093


znam da nije najbolja fotka, ali ta stvorenja nam toliko opsjedaju kuću da jednostavno moram saznati o kojoj se vrsti radi

ugl, smeđe je boje, dugačko do 5 cm i ima noge/ticala sa svake strane svojega tijela, te je užasno brzo...zna li netko o čemu bi se tu moglo raditi (ja pretpostavljam da to je neka gusjenica, ali me zanima koja)? i da, napominjem da je šuma jako blizu kuće

e: za veću fotku, samo kliknite na nju
__________________
"It's very dull work."
"I like dull work."
lady vintage is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 19:52   #2094
Scutigera coleopterata iliti striga.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 20:40   #2095
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
When the centipede is in danger of becoming prey itself, it can detach any legs that have become trapped.

Nisam znao ovo.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 21:01   #2096
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
When the centipede is in danger of becoming prey itself, it can detach any legs that have become trapped.

Nisam znao ovo.
Kaj ih nikad nisi pokusao ukokat? Noge sam padaju.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 21:05   #2097
Ne, ne smetaju mi pa ih pustim.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 21:10   #2098
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Ne, ne smetaju mi pa ih pustim.
Ni meni. Po danu. Daleko od mene. Izvan spavace sobe.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 22:50   #2099
Može li mi neka dobra duša identificirati ovo čudovište?http://i60.tinypic.com/2nls9rt.jpg
danas sam ubila 3 takva i već sam u panici!! čudovište leti!

Zadnje uređivanje Sekhmet : 13.05.2015. at 23:03.
Sekhmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 23:50   #2100
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
hvala puno viđala sam štrige i prije, u svojem rodnom gradu, ali nikada ovakve kakve su tu po zg-u, pa sam se malo šokirala time što si naveo

btw, jel to opasno? mislim, opasno za ljude?

možda je iracionalan, ali imam strah da će hodajući po zidu slučajno/namjerno pasti meni na glavu i ugristi me ili mi se zavući u uho mislim da bi me u tom trenutku šlag strefio

Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Kaj ih nikad nisi pokusao ukokat? Noge sam padaju.
o da kad ih zgaziš, ostaje samo tijelo, nogica nigdje bar koliko sam ja uspjela ustanovit
__________________
"It's very dull work."
"I like dull work."
lady vintage is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.