Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2015., 21:07   #121
to se zove ovrha na nekretnini.
da, ide na dražbu on se i da hoće ne upisuje kao suvlasnik (osim ako nije jedini vjerovnik i ako to želi)
dakle, ići će na dražbu, bti će utvrđena vrijednosti tipa , 100,000 eura, na prvoj se prodaje za min 2/3, dakle 66 000 eur, na drugoj ne ispod 1/2 dakle, 50,000, eura, ako druga ne uspije, on se upisuje kao založni vjerovnik (najizglednija opcija), i vi tim dijelom dokje on tamo upisan ne možete raspolagati. lp,
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 10:21   #122
Hvala, sad mi je malo jasnije.

a kaj recimo ako taj stan vrijedi 50 000 eura, recimo, a dug s kamatom naraste na 30 000eura.

jel se on svejedno u ovoj naizglednijoj varijanti upisuje kao založni vjerovnik i mi taj stan i dalje ne smijemo koristiti?
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 19:19   #123
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Hvala, sad mi je malo jasnije.

a kaj recimo ako taj stan vrijedi 50 000 eura, recimo, a dug s kamatom naraste na 30 000eura.

jel se on svejedno u ovoj naizglednijoj varijanti upisuje kao založni vjerovnik i mi taj stan i dalje ne smijemo koristiti?
ne, vi ga smijete koristiti, ali on im založno pravo, ne smijete raspolagati njime u smislu založiti ga, prodati i sl. dakle on nije vlasnik (ne izbacuje vas) nego nositelj založnog prava na vašoj nekretnini.

u slučaju kao što ste naveli, da vrijedi 50 000 kn (tržišna vrijednost), u prodat će se za minimalno 25 000 EUR (na drugoj dražbi), a u tom slučaju on za ovaj ostatatk čeka i čeka i čeka dok vama nešđto ne sjedne na račun ili naslijedite od tetka iz amerike neku livadu ili nešto, hoću reći da drugim riječima, ako se ne naplati iz vrijednosti nekretnine u cijelosti, i dalje ima mogućnost naplate preostalog potraživanja, ne znači da ako nekretnina vrijedi manje od duga da dug (preostali) time nestaje.

ovisi ne znam kakva je sada potražnja, ovisi što se tiče stana da li je na jednom dijelu stana ovrha (ako je onda vam to sigurno nitko neće kupit), its
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 11:42   #124
da sam bar gadura, ovime bi se lijepo okoristili.
al kad znam da čovjek ima moralno pravo na taj novac/dug...

sve jasno, puno hvala
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 22:36   #125
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
da sam bar gadura, ovime bi se lijepo okoristili.
al kad znam da čovjek ima moralno pravo na taj novac/dug...

sve jasno, puno hvala
eto vi ste jednna od rijetkih osoba koja nije ogorčena na sve i svakoga jer je nekad iz nekih razloga napravila neki dug.
hvala vam na takvom razmišljanju i želim vam sreću u životu!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 17:20   #126
Tjesim še onom: sto te ne ubije, ojaca te. Iskreno se nadam da je tak
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:46   #127
eto ti ga đavle
Doricamerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 20:48   #128
postavilia sam ovo pitanje i na drugom forumu no moyda ovdje bolje znate...

Suprugov otac je preminuo krajem prosle godine. Nije imao nikakve vrijednosti za nasljedivanje vec veliki dug nastao sredinom devedesetih. On ga je odplacivao iz mirovine no nije ga za zivota stigao odplatiti. Kako smo preselili u inozemstvo dok jos ostavinska rasprava nije bila zakazana suprug je kod javnog biljeznika dao izjavu da se odrice nasljedstva i da ga sestra moze zastupati u tom procesu, odnosno preuzeti postu i sl. kako ne bi morao dolaziti u Hrvatsku na raspravu. Za vrijeme ostavinske rasprave na kojoj nije sudjelovao biljeznica je zakljucila da nema nista za nasljedivanje te obustavila ostavinku raspravu bez da je negdje upisala da se moj suprug odriće nasljedsva.
Sta znaci obustava ostavinke rasprave? Dali postoji mogućnost da moj suprug za nekoliko godina nasljedi dug iako nije nista drugo nasljedio? Odnosno, prije 10 godina, otac mu je darovao jedno zemljiste kao kompenzaciju jer nije placao alimentaciju za njega (roditelji su mu bili rastavljeni te se otac nije uopce brinuo za njega) i to je manje-vise sve sto je u zivotu dobio od oca (ukljucujuci i materjalno i emocionalno :-( ) te se sad bojimo da ne nasljedi dug. Jel to moguce? Dali treba njegova sestra odnjeti na poreznu potvrdu da je ostavinska obustavljena ili to oni vide da nema nasljednika pa ce odpisati dug?

Hvala na odgovoru
dulla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 00:45   #129
odricanje od nasljedstva radi dugova

Otac mi je na samrti. Prije 2 mjeseca digao je kredit, novac potrosio 2/3, nijednu ratu nije jos platio. Ima i kuću.
Savjetovali su mi da se napravi darovni ugovor za kuću, a da se nakon toga na ostavinskoj odreknem nasljedstva (dugova).

Je li tako što moguće?
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 15:54   #130
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ne, nećeš. prestanite više s time, (pre)često spominjana rečenica "te dugove će naša djeca plaćati" se odnosi na dug države koji će se krpati iz poreza kojeg će jednog dana naša djeca plaćati.
ti imaš mogućnost prihvatiti nasljedstvo ili ga se u cijelosti odreći. Npr. ako tvoj otac ima kuću vrijednu 100 000 eur i 30 000eur duga negdje nekome ti mozes:
a) dobiti u nasljedstvo kuću i dug, pa prodati kucu , otplatiti dug i ostaje ti 70 000.
b) ako misliš da je procjena kuce nerealna i da ti danas ne mozes nikome uvaliti tu kuću, mozes se ti negdje zaduziti pa platiti očev dug i pričekati bolja vremena za prodaju kuće ili useliti se unutra pa živjeti i imaš nekretninu koju si platila 30 000e (očev dug)
c) možeš se odreći nasljedstva, nema kuce nema niti duga.
Brat I ja smo napravili sljedeće: otac je prepisao kuću na nas dvoje da mu istu ne uzmu radi jednog duga koji ne može otplatiti jer ne radi ( bolestan, a nema pravo na ikakvu mirovinu) te da radi toga ne ostane bez krova nad glavom. E sad, on znači nema vise ništa u posjedu,tj. nema nikakvog nasljedstva za nas...ali ostaje taj dug koji raste. Zato sam pitala što će biti s time?
Miceki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 20:51   #131
Pozdrav!

Evo ovako, majka mi je preminula prije 3 godine, oca nemam (ne znam tko je), i ona iza sebe nije ništa ostavila osim dugova. Na ostavinskoj raspravi ja sam se naslijeđa odrekla u korist brata (zanemarivo sitne svote novca) upravo radi njenih dugovanja.

Nedavno su me zvali iz tvrtke b2kapital, utjerivači dugova kakti koji su dio njenog duga kupili od Splitske banke (nisam sigurna jer mi ništa konkretnije čovjek nije želio reći, tvrdio je da nesmije). U svakom slučaju, oni nisu niti znali da je moja mama umrla. Rečeno mi je kako će oko duga goniti naslijednike i ako sam se ja odrekla da bih im trebala skenirati i poslati njen smrtni list i rješenje ostavinske.

Mene zanima je li to zaista tako? Mislim, naravno da ću im radije skenirati te dokumente i poslati mailom nego da mi odjednom sjedne ovrha za dug koji nije moj, a ja nisam naslijednik, to nema baš nikakve veze samnom. Što mi je činiti?
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 22:07   #132
Quote:
ElsaStarfire kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Evo ovako, majka mi je preminula prije 3 godine, oca nemam (ne znam tko je), i ona iza sebe nije ništa ostavila osim dugova. Na ostavinskoj raspravi ja sam se naslijeđa odrekla u korist brata (zanemarivo sitne svote novca) upravo radi njenih dugovanja.

Nedavno su me zvali iz tvrtke b2kapital, utjerivači dugova kakti koji su dio njenog duga kupili od Splitske banke (nisam sigurna jer mi ništa konkretnije čovjek nije želio reći, tvrdio je da nesmije). U svakom slučaju, oni nisu niti znali da je moja mama umrla. Rečeno mi je kako će oko duga goniti naslijednike i ako sam se ja odrekla da bih im trebala skenirati i poslati njen smrtni list i rješenje ostavinske.

Mene zanima je li to zaista tako? Mislim, naravno da ću im radije skenirati te dokumente i poslati mailom nego da mi odjednom sjedne ovrha za dug koji nije moj, a ja nisam naslijednik, to nema baš nikakve veze samnom. Što mi je činiti?
nasljednik nasljeđuje osim dobra i dugove.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 22:26   #133
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
nasljednik nasljeđuje osim dobra i dugove.
Očito se nismo razumjeli s obzirom da sam to i sama napisala i znam, molila bih da ponovno pročitate što sam napisala
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 08:26   #134
Quote:
ElsaStarfire kaže: Pogledaj post
Očito se nismo razumjeli s obzirom da sam to i sama napisala i znam, molila bih da ponovno pročitate što sam napisala
nemoraš ti ništa ako nečeš, njima se ne da tražit od suda rješenje o nasljeđivanju i matičnog ureda smrtni list... znači i da ti puknu ovrhu iako ne vidim kako kad si se odrekla dugovanja možeš se žalit i srušit im ovrhu.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 08:30   #135
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
nemoraš ti ništa ako nečeš, njima se ne da tražit od suda rješenje o nasljeđivanju i matičnog ureda smrtni list... znači i da ti puknu ovrhu iako ne vidim kako kad si se odrekla dugovanja možeš se žalit i srušit im ovrhu.
Hvala ti. Ma mene je strah da mi ne puknu ovrhu jer imam vrlo malo prihoda i zaista ne mogu ostati bez lipe iti jedan mjesec, trebam moći platiti najam, režije i hranu jel.

U biti mene zanima je li na njima tražiti tu dokumentaciju prije nego li išta naprave ili je na meni da im dokažem da nisam naslijednik? Osobno mi je logično da oni sami to naprave, a ne da idu na slijepo, posebice jer nisu niti znali da mi je mama umrla.
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 09:07   #136
Quote:
ElsaStarfire kaže: Pogledaj post
Hvala ti. Ma mene je strah da mi ne puknu ovrhu jer imam vrlo malo prihoda i zaista ne mogu ostati bez lipe iti jedan mjesec, trebam moći platiti najam, režije i hranu jel.

U biti mene zanima je li na njima tražiti tu dokumentaciju prije nego li išta naprave ili je na meni da im dokažem da nisam naslijednik? Osobno mi je logično da oni sami to naprave, a ne da idu na slijepo, posebice jer nisu niti znali da mi je mama umrla.
na njima je da traže pogotovo ako im se vraća pošta sa dostavnicom na kojoj piše "umrla". Kako bi i došli do tvojih podataka drugačije nego kroz rješenje o nasljeđivanju. U biti nisu to male stvari da se ovrha pokreće na APP (ako prođe prođe ), ti ako uzmeš odvjetnika da ti piše žalbu, i srušiš im ovrhu moraju platit i svoje i tvoje troškove, a samo žalba je 500,00 kn mislim.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 09:32   #137
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
na njima je da traže pogotovo ako im se vraća pošta sa dostavnicom na kojoj piše "umrla". Kako bi i došli do tvojih podataka drugačije nego kroz rješenje o nasljeđivanju. U biti nisu to male stvari da se ovrha pokreće na APP (ako prođe prođe ), ti ako uzmeš odvjetnika da ti piše žalbu, i srušiš im ovrhu moraju platit i svoje i tvoje troškove, a samo žalba je 500,00 kn mislim.
Nemam pojma kako su došli do mojih podataka, odnosno samo mog broja mobitela, kada su zvali tražili su moju mamu pa sam im i rekla da je preminula prije 3 godine.

Nemam pretjerano slobodnog vremena da kopam po dokumentima i u knjižari skeniram pa njima šaljem, zato i pitam, jesam li u opasnosti iako nisam naslijednik jer sam se odrekla svega u korist brata?
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 23:37   #138
Pozdrav,trebam pravni savjet...

Mama mi je umrla prije par mjeseci,od imovine nije imala nista osim svoje mirovine,bili smo kod javnog biljeznika i ja sam prihvatio to njeno nasljedstvo (par sto kuna mirovine - nista bitno),ovjerili smo papire,bio na mirovinskom i svojoj banci i poslao papire postom u zg da mi isplate tih par sto kuna na racun. E sad ona jos uvijek ima nepodmiren minus u banci u iznosu od 4k kuna,dal ja moram podmiriti cijeli iznos minusa u banci ili samo tih par sto kuna koliko bi trebao dobiti od mirovine? (u banci su mi naravno rekli da cijeli dug moram podmiriti)
__________________
What's Virgin Mean?
supergirl37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 17:45   #139
Quote:
supergirl37 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,trebam pravni savjet...

Mama mi je umrla prije par mjeseci,od imovine nije imala nista osim svoje mirovine,bili smo kod javnog biljeznika i ja sam prihvatio to njeno nasljedstvo (par sto kuna mirovine - nista bitno),ovjerili smo papire,bio na mirovinskom i svojoj banci i poslao papire postom u zg da mi isplate tih par sto kuna na racun. E sad ona jos uvijek ima nepodmiren minus u banci u iznosu od 4k kuna,dal ja moram podmiriti cijeli iznos minusa u banci ili samo tih par sto kuna koliko bi trebao dobiti od mirovine? (u banci su mi naravno rekli da cijeli dug moram podmiriti)
Nažalost cijeli dug moraš podmiriti jer se naslijeđuje sve, ne možeš selektivno naslijeđivati. Moj topao prijedlog je da pokušaš dogovoriti otplatu na rate. Sretno!
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 19:22   #140
Quote:
ElsaStarfire kaže: Pogledaj post
Nažalost cijeli dug moraš podmiriti jer se naslijeđuje sve, ne možeš selektivno naslijeđivati. Moj topao prijedlog je da pokušaš dogovoriti otplatu na rate. Sretno!
Nije istina...nasljednik odgovara za dugove do visine vrijednosti nasljeđene imovine...ako je nasljedio imovinu u vrijednosti od 400 kn, onda do tog iznosa maksimalno mora podmiriti dugove... čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.